FD Aspect 14 RGB PWM: Väčší prierez, vyšší prietok na dBA

Detaily Fractal Design Aspect 14 RGB PWM

Počnúc testom Fractal Design Aspect 14 RGB PWM začíname budovať aj databázu výsledkov 140-milimetrových ventilátorov. Tie majú pre horšiu kompatibilitu síce menšie zastúpenie na trhu, ale v porovnaní so 120 mm modelmi majú predpoklady k vyššej efektivite, pre ktorú sú medzi mnohými používateľmi populárnejšie. Ventilátor Aspect 14 RGB PWM okrem aerodynamických vlastností o priazeň zákazníkov bojuje aj osvetlením.

Než sa pustíme do analýzy čiastkových detailov, je dobré poznamenať, že ventilátor Fractal Design Aspect 14 s ARGB LED je dostupný až v štyroch variantoch, ktoré sa odlišujú technikou regulácie napájania a farebným vyhotovením. Varianty bez „PWM“ v názve majú lineárnu reguláciu (a s 1000 ot./min sú výrazne pomalšie) a bez ohľadu na to, či sa jedná o DC alebo PWM ventilátor, tak sú z každého dostupné dva farebné varianty – čierno-biely a kompletne biely.

Určite si spomeniete, že sme viackrát kládli dôraz na to, že rôzne farebné vyhotovenie, s rôznym chemickým zložením, do určitej miery formuje vlastnosti ventilátora (dobre to ukazuje i porovnanie čierneho ventilátora Corsair AF120 s bielym), ale v tomto prípade to neplatí. Na Aspect 14 RGB (PWM) je totiž vždy rovnaký, biely rotor a mení sa iba farba rámčeka, teda statického prvku, ktorého materiál nemá vplyv na mechanické vlastnosti. Rovnaký rotor je dokonca aj na neosvetlenom variante (Aspect 14 „White“). Po transparentnom materiáli Fractal Design nesiahol, čo vôbec nevadí, „biele PBT“ je veľmi dobre svetlovodivé.

Rotor je pomerne jednoduchý, so širokými listami s pomerne malým rádiusom nábežných hrán. Takto konštruované lopatky sa do konceptu väčších ventilátorov dobre hodia, vlnenie na špičkách nebude také intenzívne, čo znamená, že sa predpokladajú nižšie vibrácie a nadmerné by nemali byť ani rezonančné frekvencie, ktoré spôsobuje zvlnenie krútiaceho momentu. Ale i napriek tomu treba konštatovať, že lopatky sú pomerne pružné, keďže sú s 1,6 mm v najhrubších miestach (na špičkách) relatívne tenké. Aj preto je celková hmotnosť (160 g) Aspect 14 na pomery 140 mm ventilátorov relatívne nízka.

   

Lopatky sú charakteristické malým schodíkom za nábežnými hranami. Ten má potláčať vstupné mikroturbulencie s cieľom, aby bol pri nižšej hlučnosti dosahovaný vyšší prietok vzduchu. Nielen to majú 140 mm Aspecty spoločné s menšími, 120-milimetrovými (Aspect 12) – geometria vonkajšieho prierezu (lopatiek) je rovnaká, akurát na o číslo väčšom ventilátore (Aspect 14) je proporčne „natiahnutá“. Aj preto sme do prvého testu 140 mm ventilátora zobrali tento model, aby ste videli, aký má väčší prierez vplyv na prietok pri čo najpodobnejšom ventilátore. Geometria a použitý materiál sú naprieč tými ventilátormi rovnaké, hoci lopatky Aspect 14 sú pre ich väčšiu dĺžku pružnejšie. Je trochu škoda, že inžinieri na ich výrobu nezvolili väčšiu hrúbku materiálu.

Rovnaký ako na Aspect 12 je dokonca aj vnútorný prierez rotora, respektíve jeho jadro/puzdro motorčeka. Ten nás ale nezaujíma tak ako to, aký je nárast „aktívnej“ plochy lopatiek Aspect 14 – cca 46 %. Približne takto vysoký by pri rovnakej rýchlosti mohol byť aj nárast prietoku, po zarovnaní na rovnakú hlučnosť je ale rozdiel výrazne menší.

Chvályhodné je vyhotovenie káblov. Tie sú jednak dlhé, polmetrové, jednak má tak vetva na napájanie motorčeka ako i osvetlenia ARGB na konci dva konektory pre pohodlnejšie zapojenie ďalšieho ventilátora do série.

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Fractal Design Silent R3 140 mm: Nízke otáčky, „žiadne“ vibrácie

Starší, ba až starý, ale stále relevantný ventilátor. Výber medzi lacnejšími, 140-milimetrovými modelmi je pomerne malý a keď sa pozriete na konštrukciu Silent R3, tak na prvý pohľad vyzerá pomerne dobre aj po technickej stránke. Navyše sa jedná o rýchlostne pomalší ventilátor, čo síce automaticky neznamená, že sa vyhne rezonančným frekvenciám, ale sľubuje sa tu skôr tichý chod. Celý článok „Fractal Design Silent R3 140 mm: Nízke otáčky, „žiadne“ vibrácie“ »

 •  
 •  
 •  

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

 •  
 •  
 •  

Fractal Design Terra: 10 litrov aj pre high-endovú grafiku

Tak tu máme od Fractal Design na test zase niečo, čo sa vymyká bežných vzorcom. Skrinka Terra spadá do kategórie SFF (small form factor), ale na rozdiel od mnohých veľkostne podobných riešení je tu priestor aj na veľkú grafickú kartu. Terra sa tak javí ako atraktívna malá skrinka aj pre herný počítač alebo pre pracovnú stanicu závislú na sile GPU. Všetkému sa ale tradične venuje detailnejší rozbor. Celý článok „Fractal Design Terra: 10 litrov aj pre high-endovú grafiku“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (7) Pridať komentár

 1. Vďaka za parádnu recenziu.
  Super že už prichádzajú testy 140mm fanou, v PC nemám žiadne 120mm.
  Tieto bez RGB mali jednu chvíľku koncom septembra na alze za 7€. Hneď som kúpil 2 a sú na intake do skrinky pod TV kde je Wifi/NAS/Setbox/Androidbox. Zatiaľ plná spokojnosť. Je pred nimi jemný filter a aj napriek tomu sa dajú zregulovať tak že cítiť že ide vzduch a zároveň aj v noci neviem rozoznať či idú alebo nie.
  Jediné prekvapenie testu bola efektivita podľa orientácie kde som očakával identické číslo a je to devojnásobok.

  1. K výsledkom „Statický tlak, efektivita podľa orientácie“ vyjde tento rok samostatný článok, ktorého cieľom bude objasniť, ako s týmito dátami do praxe pracovať.

   Rozhodne to nie je tak, že by mal ventilátor za nejakých okolností (s nejakou prekážkou) v niektorej z orientácií polovičný či nebodaj pätinový prietok (čo môžu naznačovať výsledky DeepCool FK120 pri veľmi nízkej rýchlosti). Je to zložitejšie, vstupuje do toho, povedzme, i rôzna charakteristika reakcie motorčeka na pôsobením rôznej intenzity spätného tlaku. Toto je ale asi príliš komplikovná formulácia a čoskoro mimo iné aj k tejto téme výjde podrobný rozbor, ktorý bude písaný s ohĺadom an čo najväčšiu jednoduchosť, tak, aby bolo ideálne pre všetkých všetko zrejmé.

   Určite by pomohlo, keby ste vedeli napísať, prečo ste očakávali identické číslo (z akých technických dôvodov?). Na základne toho budem mať väčší vhľad do toho, ako tým výsledkom momentálne rozumiete a podľa toho bude možné efektívnejšie viesť ten avizovaný výklad k správnemu porozumeniu týchto meraní.

   Inak, Aspect 14 (bez RGB) PWM boli za 7 eur parádny kauf. 🙂

   1. Neplete si jen orientaci podle uložení (horizontálně/vertikálně)? Jinak je myslím velmi snadno pochopitelné, že se hodnoty při tahu a tlačení liší s ohledem na profil lopatek.

    1. Ak je to dotaz adresovaný správne na mňa, tak rozhodne nie (ale myslím, že to takto nechápe ani Vito). Rozdiel vplyvom orientácie uloženia ventilátora by sme nenamerali žiadny. Jedná sa o rozdiely v orientácii ťahaj/tlač.

   2. Ohľadom efektivity podľa orientácie, zle som to napísal, očakával som identické číslo k 120mm verzii, možno nejakú menšiu odchýlku.
    Ja ten koeficient chápem tak že napr. tento fan pri 31dBa má 3,7x vyšší statický tlak keď ho dám za radiator ako keď ho dám pred radiator. Ale zároveň mám pocit že to nie je tak lebo je to príliš vysoký rozdiel a v skrinke vidím montované ventilátory hlavne pred radiátorom čo by malo byť podľa tej tabuľky vo väčšine prípadov horšie.

    1. Jasné, díky. Aspect 14 má podstatne pružnejšie lopatky (ako Aspect 12) a výkonnejší motor, ktorý na protitlak/určitú brzdnú silu reaguje trochu inak, najmä pri nižších otáčkach. Budeme sa tomu venovať veľmi podrobne, príde na to. Každopádne treba mať na pamäti, že merania statického tlaku sú realizované pri nulovom prietoku s výrazne vyšším odporom prostredia, ako môže nastať na akejkoľvek prekážke v praxe. Čiže tie pomery pull/push predstavujú akýsi „najhorší scenár“, ku ktorému v počítači len tak nedochádza.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *