FD Aspect 14 RGB PWM: Väčší prierez, vyšší prietok na dBA

... a farba zvuku (frekvenčná charakteristika)

Počnúc testom Fractal Design Aspect 14 RGB PWM začíname budovať aj databázu výsledkov 140-milimetrových ventilátorov. Tie majú pre horšiu kompatibilitu síce menšie zastúpenie na trhu, ale v porovnaní so 120 mm modelmi majú predpoklady k vyššej efektivite, pre ktorú sú medzi mnohými používateľmi populárnejšie. Ventilátor Aspect 14 RGB PWM okrem aerodynamických vlastností o priazeň zákazníkov bojuje aj osvetlením.

Nie je 33 dBA ako 33 dBA

Hladina hluku uvádzaná jednou hodnotou v dBA je dobrá na rýchlu orientáciu, ale predstavu o tom, ako presne zvuk znie, si z nej nespravíte. To preto, že priemeruje mix hladín hluku všetkých frekvencií zvuku. Jeden ventilátor vás môže rušiť viac ako druhý, hoci obidva dosahujú na chlp rovnaké dBA, ale napriek tomu každý z nich charakterizujú iné dominantné (hlasitejšie) frekvencie. Na dôkladnú analýzu s predstavou o „farbe“ zvuku je nevyhnutné zaznamenávať a posudzovať hladiny hluku naprieč celým spektrom frekvencií, ktoré vnímame.

Spektrograf s úrovňami hluku na jednotlivých frekvenciách zvuku

Robíme to už pri testovaní grafických kariet a robiť to budeme aj pri ventilátoroch, kde to dáva ešte väčší zmysel. Pomocou mikrofónu miniDSP UMIK-1 a aplikácie TrueRTA pre jednotlivé režimy s fixnými dBA meriame aj to, ktoré frekvencie sa na zvuku podieľajú viac a ktoré menej. Sledovaný frekvenčný rozsah je 20–20 000 Hz, s ktorými budeme pracovať v jemnom rozlíšení 1/24 oktávy. V ňom sú zachytené hladiny hluku od 20 Hz do 20 000 Hz až 240 frekvenciách.

Zachytených informácií v spektrografe je o trochu viac, než budeme na prehľadné porovnávania ventilátorov potrebovať. pri testovaní síce vždy nájdete kompletný spektrograf, ale v porovnávajúcich tabuľkách a grafoch budeme pracovať iba s dominantnými frekvenciami (a ich intenzitami hluku) v nízkom, strednom a vysokom pásme. Nízke pásmo frekvencií predstavuje pritom 20–200 Hz, stredné 201–2000 Hz a vysoké 2001–20 000 Hz. Z každého z týchto troch pásiem vyberáme dominantnú frekvenciu, teda tú najhlasitejšiu, ktorá sa najviac podieľa na zložení zvuku.

K dominantnej frekvencii udávame aj intenzitu jej hluku. Tá je však v tomto prípade v inú váhu decibelov než sú tie, na ktoré ste zvyknutí z meraní hlukomerom. Namiesto dBA tu máme dBu. Jedná sa o jemnejšiu váhu, ktorá sa navyše vyjadruje záporne. Na to si dajte pri študovaní výsledkov pozor – intenzita hluku -70 dBu je vyššia ako -75 dBu. Podrobnejšie sme túto problematiku rozoberali v článku Vyznajte sa v meraniach frekvenčných charakteristík zvuku.

Aby bolo vôbec možné tieto merania realizovať s uspokojivou opakovateľnosťou meraní, sú vyžadované prísne akustické zabezpečenia. Pre zaznamenanie tých istých hodnôt na všetkých frekvenciách naprieč opakovanými meraniami používame akustické panely. Tie zabezpečujú, aby sa zvuk do mikrofónu vyodrážal vždy rovnako bez ohľadu na rozloženie ostatných predmetov, ktoré máme v testlabe. Východisková hladina hluku pred každým meraním je prirodzene takisto rovnaká. Miestnosť, v ktorej meriame, je odhlučnená.

Na presné meranie frekvenčných charakteristík zvuku je dôležité udržiavať stále akustické podmienky. Na ich vytvorenie používame súpravu akustických panelov.

Tak ako na hlukomeri aj na mikrofóne je na zvýšenie rozlíšenia parabolický goliér. Ten je špeciálne v tomto prípade nielen na zosilnenie, ale aj odfiltrovanie dobrých ruchov, ku ktorým či chceme alebo nie za mikrofónom dochádza. Reč je o telesnej aktivite používateľa (testera). Bez tohto prídavku by bolo v spektrografe zachytené napríklad aj ľudské dýchanie. To však zadná (vypuklá) strana límca úspešne odráža mimo snímač mikrofónu. Spektrograf vďaka tomu obsahuje iba informácie o zvuku, ktoré vydáva samotný ventilátor.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

  •  
  •  
  •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. Vďaka za parádnu recenziu.
    Super že už prichádzajú testy 140mm fanou, v PC nemám žiadne 120mm.
    Tieto bez RGB mali jednu chvíľku koncom septembra na alze za 7€. Hneď som kúpil 2 a sú na intake do skrinky pod TV kde je Wifi/NAS/Setbox/Androidbox. Zatiaľ plná spokojnosť. Je pred nimi jemný filter a aj napriek tomu sa dajú zregulovať tak že cítiť že ide vzduch a zároveň aj v noci neviem rozoznať či idú alebo nie.
    Jediné prekvapenie testu bola efektivita podľa orientácie kde som očakával identické číslo a je to devojnásobok.

    1. K výsledkom „Statický tlak, efektivita podľa orientácie“ vyjde tento rok samostatný článok, ktorého cieľom bude objasniť, ako s týmito dátami do praxe pracovať.

      Rozhodne to nie je tak, že by mal ventilátor za nejakých okolností (s nejakou prekážkou) v niektorej z orientácií polovičný či nebodaj pätinový prietok (čo môžu naznačovať výsledky DeepCool FK120 pri veľmi nízkej rýchlosti). Je to zložitejšie, vstupuje do toho, povedzme, i rôzna charakteristika reakcie motorčeka na pôsobením rôznej intenzity spätného tlaku. Toto je ale asi príliš komplikovná formulácia a čoskoro mimo iné aj k tejto téme výjde podrobný rozbor, ktorý bude písaný s ohĺadom an čo najväčšiu jednoduchosť, tak, aby bolo ideálne pre všetkých všetko zrejmé.

      Určite by pomohlo, keby ste vedeli napísať, prečo ste očakávali identické číslo (z akých technických dôvodov?). Na základne toho budem mať väčší vhľad do toho, ako tým výsledkom momentálne rozumiete a podľa toho bude možné efektívnejšie viesť ten avizovaný výklad k správnemu porozumeniu týchto meraní.

      Inak, Aspect 14 (bez RGB) PWM boli za 7 eur parádny kauf. 🙂

      1. Neplete si jen orientaci podle uložení (horizontálně/vertikálně)? Jinak je myslím velmi snadno pochopitelné, že se hodnoty při tahu a tlačení liší s ohledem na profil lopatek.

        1. Ak je to dotaz adresovaný správne na mňa, tak rozhodne nie (ale myslím, že to takto nechápe ani Vito). Rozdiel vplyvom orientácie uloženia ventilátora by sme nenamerali žiadny. Jedná sa o rozdiely v orientácii ťahaj/tlač.

      2. Ohľadom efektivity podľa orientácie, zle som to napísal, očakával som identické číslo k 120mm verzii, možno nejakú menšiu odchýlku.
        Ja ten koeficient chápem tak že napr. tento fan pri 31dBa má 3,7x vyšší statický tlak keď ho dám za radiator ako keď ho dám pred radiator. Ale zároveň mám pocit že to nie je tak lebo je to príliš vysoký rozdiel a v skrinke vidím montované ventilátory hlavne pred radiátorom čo by malo byť podľa tej tabuľky vo väčšine prípadov horšie.

        1. Jasné, díky. Aspect 14 má podstatne pružnejšie lopatky (ako Aspect 12) a výkonnejší motor, ktorý na protitlak/určitú brzdnú silu reaguje trochu inak, najmä pri nižších otáčkach. Budeme sa tomu venovať veľmi podrobne, príde na to. Každopádne treba mať na pamäti, že merania statického tlaku sú realizované pri nulovom prietoku s výrazne vyšším odporom prostredia, ako môže nastať na akejkoľvek prekážke v praxe. Čiže tie pomery pull/push predstavujú akýsi „najhorší scenár“, ku ktorému v počítači len tak nedochádza.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *