FD Aspect 14 RGB PWM: Väčší prierez, vyšší prietok na dBA

Základ 6 rovnakých hladín hluku...

Počnúc testom Fractal Design Aspect 14 RGB PWM začíname budovať aj databázu výsledkov 140-milimetrových ventilátorov. Tie majú pre horšiu kompatibilitu síce menšie zastúpenie na trhu, ale v porovnaní so 120 mm modelmi majú predpoklady k vyššej efektivite, pre ktorú sú medzi mnohými používateľmi populárnejšie. Ventilátor Aspect 14 RGB PWM okrem aerodynamických vlastností o priazeň zákazníkov bojuje aj osvetlením.

Základ 6 rovnakých hladín hluku

Je niekoľko možností, podľa čoho normalizovať testovacie režimy pre ventilátory. V predošlej kapitole sme už písali o tom, že snáď najmenej vhodná možnosť sú rovnaké otáčky.

Na zváženie sú nastavenia podľa rovnakého statického tlaku či prietoku, ale za najrozumnejšie dlhodobo považujeme normalizovať meracie režimy podľa rovnakých hladín hluku. Jednak preto, že decibely sú logaritmická jednotka a všetky ostatné škálujú lineárne, ale hlavne preto, že podľa rovnakých hladín hluku sa zorientujete najrýchlejšie. Najjednoduchšie sa dá porovnať efektivita ventilátorov práve podľa toho, aké dosahuje výkonnostné vlastnosti pri rovnakej úrovni akustického tlaku. To je zo všetkých možností tá, ktorú si dokáže väčšina ľudí najlepšie predstaviť a odraziť sa od nej pri posudzovaní iných veličín.

Jednotlivé režimy hladín hluku sú nastavované od nízkych úrovni plynulo až k vyšším úrovniam. pri testovaní si tak nájdu svoje výsledky všetci používatelia bez ohľadu na to, či preferujú veľmi tichú prevádzku na hranici počuteľnosti alebo je prvoradý vysoký výkon.

Najtichší režim zodpovedá 31 dBA, za ním nasledujú 33 dBA a pre každý ďalší režim pripočítavame 3 dBA, ktoré hladinu hluku vždy zdvojnásobujú (36, 39, 42 a 45 dBA). Nakoniec ventilátory meriame pri maximálnom výkone. To už má každý trochu inú hladinu hluku, ktorú takisto uvádzame. V prípade, že medzi výsledkami pri niektorom ventilátore chýbajú namerané údaje znamená to, že nebolo možné nastaviť na cieľovú hladinu hluku. Či už preto, že jeho minimálne otáčky presahujú najtichší režim 31 dBA alebo naopak preto, že je ventilátor pri maximálnom výkone tichší než 45 dBA.

Je dôležité dodať, že naše merania hladiny hluku sú neporovnateľné s hodnotami, ktoré uvádzajú výrobcovia ventilátorov v špecifikáciách. To už len z toho dôvodu, že okolo snímača hlukomeru používame goliér v tvare paraboly, ktorá zvyšuje citlivosť. Dôležité je to preto, aby bolo možné rozlíšiť a nastaviť na rovnakú hladinu hluku aj režimy pri veľmi nízkych otáčkach, špeciálne 31 dBA.

Aby bolo rozlíšenie dostatočné, tak je hlukomer vedľa ventilátora pomerne blízko. Vzdialenosť medzi rámčekom a snímačom je 15 centimetrov. Snímač je pritom situovaný tak, aby nedochádzalo ku skresleniu, respektíve aby merania hladín hluku neovplyvňovalo prúdenie vzduchu. Preto je hlukomer nacentrovaný z profilu kolmo na rámček, ktorý definuje hĺbku ventilátora. Všetko je vždy pod rovnakými uhlami a v rovnakej vzdialenosti. Na presné a vždy rovnaké nastavenia vzdialeností používame sklonomer a značky.

Snímač hlukomera je umiestnený vzhľadom na polohu ventilátora z profilu. Nacentrovaný na hĺbku rámčeka je vertikálne i horizontálne.

Na meranie hlučnosti používame hlukomer Reed R8080. Ten v reálnom čase umožňuje priemerovanie vzoriek, čo je dôležité na presné vyladenie jednotlivých režimov. Ventilátory ladíme dovtedy, pokým nie je dosahovaná stanovená hladina hluku s presnosťou na dve desatinné miesta, napríklad teda 31 dBA. Hlukomer je jediný prístroj, ktorý kalibrujeme v rámci nášho testlabu. Ostatné prístroje máme skalibrované príslušnými technickými ústavmi. V prípade hlukomeru sa však vyžaduje kalibrácia pred každým testovaním a preto máme vlastný kalibrátor. Ten je už podľa etalónu skalibrovaný externe.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

  •  
  •  
  •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. Vďaka za parádnu recenziu.
    Super že už prichádzajú testy 140mm fanou, v PC nemám žiadne 120mm.
    Tieto bez RGB mali jednu chvíľku koncom septembra na alze za 7€. Hneď som kúpil 2 a sú na intake do skrinky pod TV kde je Wifi/NAS/Setbox/Androidbox. Zatiaľ plná spokojnosť. Je pred nimi jemný filter a aj napriek tomu sa dajú zregulovať tak že cítiť že ide vzduch a zároveň aj v noci neviem rozoznať či idú alebo nie.
    Jediné prekvapenie testu bola efektivita podľa orientácie kde som očakával identické číslo a je to devojnásobok.

    1. K výsledkom „Statický tlak, efektivita podľa orientácie“ vyjde tento rok samostatný článok, ktorého cieľom bude objasniť, ako s týmito dátami do praxe pracovať.

      Rozhodne to nie je tak, že by mal ventilátor za nejakých okolností (s nejakou prekážkou) v niektorej z orientácií polovičný či nebodaj pätinový prietok (čo môžu naznačovať výsledky DeepCool FK120 pri veľmi nízkej rýchlosti). Je to zložitejšie, vstupuje do toho, povedzme, i rôzna charakteristika reakcie motorčeka na pôsobením rôznej intenzity spätného tlaku. Toto je ale asi príliš komplikovná formulácia a čoskoro mimo iné aj k tejto téme výjde podrobný rozbor, ktorý bude písaný s ohĺadom an čo najväčšiu jednoduchosť, tak, aby bolo ideálne pre všetkých všetko zrejmé.

      Určite by pomohlo, keby ste vedeli napísať, prečo ste očakávali identické číslo (z akých technických dôvodov?). Na základne toho budem mať väčší vhľad do toho, ako tým výsledkom momentálne rozumiete a podľa toho bude možné efektívnejšie viesť ten avizovaný výklad k správnemu porozumeniu týchto meraní.

      Inak, Aspect 14 (bez RGB) PWM boli za 7 eur parádny kauf. 🙂

      1. Neplete si jen orientaci podle uložení (horizontálně/vertikálně)? Jinak je myslím velmi snadno pochopitelné, že se hodnoty při tahu a tlačení liší s ohledem na profil lopatek.

        1. Ak je to dotaz adresovaný správne na mňa, tak rozhodne nie (ale myslím, že to takto nechápe ani Vito). Rozdiel vplyvom orientácie uloženia ventilátora by sme nenamerali žiadny. Jedná sa o rozdiely v orientácii ťahaj/tlač.

      2. Ohľadom efektivity podľa orientácie, zle som to napísal, očakával som identické číslo k 120mm verzii, možno nejakú menšiu odchýlku.
        Ja ten koeficient chápem tak že napr. tento fan pri 31dBa má 3,7x vyšší statický tlak keď ho dám za radiator ako keď ho dám pred radiator. Ale zároveň mám pocit že to nie je tak lebo je to príliš vysoký rozdiel a v skrinke vidím montované ventilátory hlavne pred radiátorom čo by malo byť podľa tej tabuľky vo väčšine prípadov horšie.

        1. Jasné, díky. Aspect 14 má podstatne pružnejšie lopatky (ako Aspect 12) a výkonnejší motor, ktorý na protitlak/určitú brzdnú silu reaguje trochu inak, najmä pri nižších otáčkach. Budeme sa tomu venovať veľmi podrobne, príde na to. Každopádne treba mať na pamäti, že merania statického tlaku sú realizované pri nulovom prietoku s výrazne vyšším odporom prostredia, ako môže nastať na akejkoľvek prekážke v praxe. Čiže tie pomery pull/push predstavujú akýsi „najhorší scenár“, ku ktorému v počítači len tak nedochádza.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *