Scythe Fuma 3 – Dvojice rotorů v protipohybu

Klíčové vlastnosti

Dalším chladičem, na který se letos ještě stihneme podívat je Scythe Fuma 3. Tento chladič využívá několik atypických konstrukčních prvků, čímž se odlišuje od běžných dvouvěžových chladičů ve své třídě. S cenovkou jen lehce nad 50 € by navíc mohl nabídnout zajímavý poměr ceny a účinnosti. Navíc se jedná o mojí první zkušenost s chladiči od Scythe, takže jsem také patřičně zvědavý, jak si Fuma 3 povede v zátěžových testech.

Klíčové vlastnosti chladiče

Scythe Fuma 3 je konstrukčně skutečně zajímavý chladič. Jedná se o vysoce asymetrický dvouvěžový chladič, který využívá dva navzájem zcela odlišné typy ventilátorů. Zatímco na zadní věži se nachází klasický 25mm ventilátor z řady Kaze Flex II, tak na přední věži, která je navíc relativně úzká, se nachází 15mm slim ventilátor. Aby to celé bylo ještě více zajímavé, tak se oba ventilátory otáčí vůči sobě v opačném směru, což může mít dopad jak na akustiku, tak pochopitelně i na celkovou účinnost.

   

Přední věž je tedy skutečně štíhlá a navíc je citelně odsazena směrem ke středu chladiče, aby byla v kombinaci se slim ventilátorem zajištěna maximální kompatibilita s moduly operační paměti na základní desce. Zadní věž je naopak poměrně rozměrná a ve spodní části se nachází výřez, aby se zabránilo fyzickému konfliktu s pasivním chladičem napájecí kaskády na základní desce. Navíc jde na zadní věž uchytit další (celkově tedy třetí) ventilátor, jehož užitečnost ověříme v některém z dalších článků.

   

Obě věže propojuje šestice měděných heatpipes o průměru 6 mm s poniklovaným povrchem. Rozměrná měděná základna, kterou tyto heatpipes prochází, je také ošetřena vrstvou niklu a vyleštěna do zrcadlového lesku. Horní plochy obou věží chladiče jsou vybaveny dekorativním krytem s velmi minimalisticky provedeným logem výrobce. Na přední věži si můžete takto shora povšimnout dvojice drobných výřezů, které slouží jako cesta pro šroubovák při instalaci chladiče.

Výrobce je ohledně dodávaného příslušenství chladiče Scythe Fuma 3 sympaticky štědrý a nechybí zde nic důležitého. Montážní systém chladiče je dostatečně robustní a patřičně kvalitní. Velmi pěkným bonusem je praktický šroubovák s dlouhým dříkem pro co nejjednodušší instalaci chladiče. Dále najdete v balení tubu teplovodivé pasty včetně malého plastového aplikátoru. Nechybí ani rozdvojka pro zapojení obou dodávaných ventilátorů do jediného PWM konektoru na základní desce. Také zde najdete dodatečnou sadu spon pro uchycení třetího ventilátoru na zadní stranu chladiče. Příslušenství pak uzavírá přehledný a dobře zpracovaný manuál.

   

Instalace chladiče je jednoduchá a přímočará, neměli byste tak narazit na žádný zádrhel. Jen si pohlídejte výběr příček dle patice (LGA 1700 patice má svoji vlastní sadu) a nastavení rozteče šroubků na dodávaném backplate v případě montáže na Intel procesor. Během instalace musíte také na chvilku vyjmout střední 120mm ventilátor a v tomto momentu plně doceníte dodávaný šroubovák.

Parametry chladiče a ventilátoru

Scythe Fuma 3 rozměrově nijak nevyčnívá ze své třídy chladičů. Pozitivním prvkem je jeho celková výška, která je těsně pod 155 mm, což občas bývá limit kompatibility některých menších skříní (například oblíbená Masterbox NR200P od CoolerMasteru), aniž by to nějak snižovalo celkovou hutnost chladiče nebo narušovalo kompatibilitu se sloty operační paměti na základní desce.



Jak už bylo zmíněno, tak Scythe Fuma 3 využívá nejen asymetrické konstrukce pasivu, ale také atypické konfigurace ventilátorů. Na přední věži najdete Scythe Kaze Flex II 120 PWM Slim, což je 15 mm silný ventilátor a na zadní věži se pak nachází klasický Kaze Flex II 120 PWM. Hodnoty statického tlaku a průtoku vzudchu u těchto ventilátorů nejsou však nijak vysoké, snad tedy výrobce věděl co dělá a tyto ventilátory budou v kombinaci s pasivem chladiče dostatečně účinné v celém rozsahu otáček.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Scythe Mugen 6 (Black Edition): Má druhý ventilátor konečně smysl?

Chladičům Scythe zde věnuji méně pozornosti, než kolik by si opravdu zasloužily. Dneškem bych to rád napravil, a tak vám přináším hned dvojitou dávku testů chladičů Mugen 6 a Mugen 6 Black Edition. Tyto chladiče se vyjma barevného provedení mezi sebou liší jen v přítomnosti druhého ventilátoru v případě černé verze. Vzhledem k jejich konstrukci mám vysoká očekávání ohledně účinnosti a snad budu spokojený i s akustickým projevem. Celý článok „Scythe Mugen 6 (Black Edition): Má druhý ventilátor konečně smysl?“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Dark Rock Pro 5 – Povedený nástupce legendy

Značku BeQuiet!, kterou zde asi nemusím blíže představovat, uvedla zkraje tohoto roku špičkový chladič Dark Rock Elite. Spolu s ním byl uveden také Dark Rock Pro 5, který však zůstal poněkud skrytý ve stínu svého elitního sourozence, což bych dnes rád napravil. Pevně věřím, že se i páté generaci chladiče Dark Rock Pro povede úspěšně navázat na předchozí verze, které byly vždy vyhlášené svojí nekompromisní chladicí účinností a tichým chodem. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Pro 5 – Povedený nástupce legendy“ »

  •  
  •  
  •  

PCCooler CPS DS360-BK – Nový král vodního chlazení?

Společnost PCCooler zatím působí převážně na asijském trhu, nicméně se v poslední době snaží prosadit i ve zbytku světa. Dnes tedy prověříme kapalinový AIO chladič DS360-BK, který spadá do vyšší střední třídy a jedním z jeho zajímavých prvků je například displej zobrazující aktuální teplotu procesoru. Také je vybaven velice solidními ventilátory, což vše vede k příslibu povedeného vodníka. Pojďme se tedy vrhnout na analýzu a zátěžové testy. Celý článok „PCCooler CPS DS360-BK – Nový král vodního chlazení?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. K tým „slabším“ výsledkom: Dôsledok priemernosti použitých ventilátorov Kaze Flex II (Slim) v kombinácii s horším prestupom prestupu tepla v rámci druhej veže (pre pomerne veľké oddialenie zadnej polovice rebier od heatpipe)?

  2. Velmi podozrivo zle vysledky, v inych testoch sa mu viedlo lepsie. Nemohlo byt chybne meranie hluku? Alebo je to proste len vadny kus?

    1. Snáď „inými testami“ nenarážate na nezmysly Hardware Cannucks, ktorí majú snáď všetko okolo chladiacich komponentov založené na jednoznačných podvodoch. S ohľadom na konštrukčné prvky toho chladiča nevidím veľmi dôvody, prečo by mal chladiaci výkon či pomer chladiaceho výkonu k hlučnosti u Fuma 3 vychádzať výrazne lepšie.

      Za seriózne považujem testy Machines & More alebo sts-tutorial.com, kde im, čo sa týka relatívneho poradia oproti iným chladičom, Fuma 3 vychádza porovnateľne s našimi výsledkami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *