Scythe Fuma 3 – Dvojice rotorů v protipohybu

Závěr a hodnocení

Dalším chladičem, na který se letos ještě stihneme podívat je Scythe Fuma 3. Tento chladič využívá několik atypických konstrukčních prvků, čímž se odlišuje od běžných dvouvěžových chladičů ve své třídě. S cenovkou jen lehce nad 50 € by navíc mohl nabídnout zajímavý poměr ceny a účinnosti. Navíc se jedná o mojí první zkušenost s chladiči od Scythe, takže jsem také patřičně zvědavý, jak si Fuma 3 povede v zátěžových testech.

Závěr a hodnocení

Přiznám se, že jsem z výsledků chladiče Scythe Fuma 3 poněkud zklamaný a očekával jsem víc. Na maximálních otáčkách sice chladič dosahuje lehce nadprůměrných výsledků, ale při snížení otáček někam pod 50 % jeho účinnost prudce klesá.

Testy jsem několikrát opakoval a také zkontroloval montáž chladiče ohledně dostatečného přítlaku na procesor, abych eliminoval možnost špatného měření, ale výsledky byly bohužel vždy stejné. Je to škoda, protože chladič je jinak velmi dobře zpracovaný, svými rozměry a tvarem nepředstavuje žádný problém s kompatibilitou u drtivé většiny sestav a jeho cenovka je také ještě v pásmu dostupných chladičů.

Scythe Fuma 3 tak bohužel zapadá do šedého průměru chladičů. Osobně bych jej tedy nedoporučil na procesory s vysokým tepelným výdejem, takže procesory Intel řady i7 nebo i9 jsou prakticky mimo hru. Pro běžné sestavy s procesory Intel střední třídy bez odemčeného násobiče nebo pro AMD Ryzen procesory vyjma nejvyšších modelů však bude bez problémů dostačovat.
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Noctua NH-D15 G2 – Naplnění všech našich očekávání?

Tak jsme se letos konečně dočkali, protože před pár týdny představila společnost Noctua dlouho očekávaný chladič NH-D15 G2, který má za sebou roky vývoje, optimalizací, ale také odkladů. Očekávání jsou tak extrémně vysoká a jsem sám zvědavý, zda se dočkáme nového krále mezi chladiči. Čeká na nás skutečně zajímavý souboj, protože na trhu se mezitím objevilo hned několik špičkových chladičů, které bude muset NH-D15 G2 porazit. Celý článok „Noctua NH-D15 G2 – Naplnění všech našich očekávání?“ »

 •  
 •  
 •  

Čo čakať od nových top-end chladičov (a ventilátorov) Noctua?

Tak predsa! Chladič NH-D15 G2 sa už v roadmapách Noctuy posúvať nebude. Rovnako tak ani samostatné balenie 140-milimetrových ventilátorov NF-A14x25r G2 PWM, ktoré používa. Tak nový vlajkový chladič Noctuy ako aj prvé ventilátory z novej generácie idú do predaja. To po rokoch vývoja a detailných ladení. My sa teraz môžeme pozrieť na kľúčové prvky, ktoré sa týchto chladiacich komponentov týkajú. Celý článok „Čo čakať od nových top-end chladičov (a ventilátorov) Noctua?“ »

 •  
 •  
 •  

DeepCool Mystique 360 – Jeden displej vládne všem

Za dobu, co zde testuji chladiče, mi prošlo rukama hned několik vodníků od společnosti DeepCool. Dnes k nim přidám Mystique 360 což je nový prémiový vodník, který se pyšní velkým TFT displejem na chladicím bloku a vylepšenými ventilátory, které by měly nabízet vysoký statický tlak. Cenou je tento chladič na poměry své třídy také zajímavý, takže už zbývá jen zjistit, jak si povede proti rozpálenému procesoru v testovací sestavě. Celý článok „DeepCool Mystique 360 – Jeden displej vládne všem“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. K tým „slabším“ výsledkom: Dôsledok priemernosti použitých ventilátorov Kaze Flex II (Slim) v kombinácii s horším prestupom prestupu tepla v rámci druhej veže (pre pomerne veľké oddialenie zadnej polovice rebier od heatpipe)?

 2. Velmi podozrivo zle vysledky, v inych testoch sa mu viedlo lepsie. Nemohlo byt chybne meranie hluku? Alebo je to proste len vadny kus?

  1. Snáď „inými testami“ nenarážate na nezmysly Hardware Cannucks, ktorí majú snáď všetko okolo chladiacich komponentov založené na jednoznačných podvodoch. S ohľadom na konštrukčné prvky toho chladiča nevidím veľmi dôvody, prečo by mal chladiaci výkon či pomer chladiaceho výkonu k hlučnosti u Fuma 3 vychádzať výrazne lepšie.

   Za seriózne považujem testy Machines & More alebo sts-tutorial.com, kde im, čo sa týka relatívneho poradia oproti iným chladičom, Fuma 3 vychádza porovnateľne s našimi výsledkami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *