Scythe Fuma 3 – Dvojice rotorů v protipohybu

Metodika měření

Dalším chladičem, na který se letos ještě stihneme podívat je Scythe Fuma 3. Tento chladič využívá několik atypických konstrukčních prvků, čímž se odlišuje od běžných dvouvěžových chladičů ve své třídě. S cenovkou jen lehce nad 50 € by navíc mohl nabídnout zajímavý poměr ceny a účinnosti. Navíc se jedná o mojí první zkušenost s chladiči od Scythe, takže jsem také patřičně zvědavý, jak si Fuma 3 povede v zátěžových testech.

Metodika testování

Jako testovací procesor a generátor tepla využívám Intel Core i7-11700K v základní desce Asus TUF Gaming Z590-Plus WIFI. Celá sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Okolo testovací sestavy je instalováno akustické stínění (akustická pěna na OSB deskách) pro eliminaci okolních ruchů. Kalibrovaný hlukoměr Voltcraft SL-100 je umístěn kolmo na chladič v pevné pozici vůči základní desce ve vzdálenosti cca 35 cm od procesorové patice.

   

Zátěžové testy probíhají pomocí aplikace Prime95 s trváním 30–35 minut. Chladiče jsou testovány na třech normalizovaných úrovních hlučnosti (36, 39 a 42 dBA) a nakonec při maximálních otáčkách. Postupně navíc doplňuji testy i na hladinách 45 a 48 dBA a tato data časem také najdete ve výsledcích. Testy probíhají ve dvou sadách dle tepelného výdeje procesoru.

První sada testů je s výdejem 125 W, tedy vynucený limit procesoru PL1. Druhá sada příkonu je poté cca 210 W (4500 MHz při 1.285 V). Tato druhá úroveň však představuje vzhledem k malé velikosti samotného čipu velmi vysokou koncentraci tepla na mm2. Nelze tedy očekávat, že by všechny chladiče prošly touto sadou testů na všech úrovních hlučnosti. Například hladinu 36 dBA při této zátěži nedosáhl žádný chladič a pro jsem ji nakonec po zralé úvaze z testů vyřadil.

Po skončení testu je zaznamenána vždy nejvyšší dosažená teplota. Veškeré údaje ohledně teplot a tepelném výdeji procesoru jsou získávány z aplikace HWiNFO64. Naměřené hodnoty jsou poté korigovány proti teplotě v místnosti, jako výsledná hodnota Delta T. Limit úspěšnosti testu je stanoven na hodnotu 75 °C. Jakákoliv vyšší hodnota znamená riziko teploty procesoru nad 95–100 °C a riziko thermal throttlingu. Pokud tedy chladič neprojde zátěží s hodnotou Delta T pod 75 °C, je takový test označen jako neúspěšný.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

 •  
 •  
 •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

 •  
 •  
 •  

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. K tým „slabším“ výsledkom: Dôsledok priemernosti použitých ventilátorov Kaze Flex II (Slim) v kombinácii s horším prestupom prestupu tepla v rámci druhej veže (pre pomerne veľké oddialenie zadnej polovice rebier od heatpipe)?

 2. Velmi podozrivo zle vysledky, v inych testoch sa mu viedlo lepsie. Nemohlo byt chybne meranie hluku? Alebo je to proste len vadny kus?

  1. Snáď „inými testami“ nenarážate na nezmysly Hardware Cannucks, ktorí majú snáď všetko okolo chladiacich komponentov založené na jednoznačných podvodoch. S ohľadom na konštrukčné prvky toho chladiča nevidím veľmi dôvody, prečo by mal chladiaci výkon či pomer chladiaceho výkonu k hlučnosti u Fuma 3 vychádzať výrazne lepšie.

   Za seriózne považujem testy Machines & More alebo sts-tutorial.com, kde im, čo sa týka relatívneho poradia oproti iným chladičom, Fuma 3 vychádza porovnateľne s našimi výsledkami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *