Gammaxx vs. Castle – Souboj vodníků z rodiny DeepCool

Klíčové vlastnosti

Co je lepší než jeden kapalinový AIO chladič? Přeci dva kapalinové AIO chladiče. Dnes je řada na chladičích Gammaxx L360 V2 a Castle 360RGB V2. Oba patří mezi špičku nabídky společnosti DeepCool, oba využívají 360mm radiátory a oba jsou také vybaveny technologií Anti-Leak. Naše metodika s normalizovanou hlučností je však obecně velmi přísná vůči AIO chladičům. Jsem tedy zvědavý, jak si Gammaxx a Castle poradí s našimi zátěžovými testy.

Klíčové vlastnosti chladiče

Oba chladiče jsou si velmi podobné a liší se jen v drobnostech. Zatímco u chladiče Gammaxx (na fotografii vlevo) je chladicí blok s pumpou celkem standardní velikosti a nijak nevyčnívá ani jeho vizuální stránka, tak u chladiče Castle 360RGB V2 (na fotografii vpravo) je vidět relativně vysoký chladicí blok se stříbrně zbarveným povrchem a vysoce odrazivou horní plochou. Celý blok tak tvoří jakýsi estetický středobod celého chladiče, zejména s aktivovaným RGB podsvícením.

   

Použité radiátory jsou však u obou chladičů identické. Oba jsou vybaveny technologií Anti-Leak, což je malý přetlakový ventil, který má za úkol se starat o konstantní tlak kapaliny v okruhu, aby se zabránilo jejímu nechtěnému úniku při fluktuaci teplot. Nakolik je tato technologie účinná lze z našich testů jen těžko soudit, ale je jistě lepší takovou věc na chladiči mít než naopak.

   

Chladicí bloky obou chladičů jsou opatřeny relativně velkou kontaktní plochou z mědi. A zatímco u chladiče Gammaxx je tato plocha ponechána holá, tak u chladiče Castle je již z výroby opatřena tenkou vrstvou teplovodivé pasty. Gammaxx tuto skutečnost kompenzuje malým sáčkem pasty v rámci příslušenství chladiče. Castle však bohužel nic takového nenabízí. Tímto si u mě vykoledoval místo na černé listině chladičů, které nenabízejí uživateli možnost reinstalace chladiče, aniž by nebylo nutné si dokoupit balení teplovodivé pasty. Tuto politiku některých výrobců opravdu nechápu. Jedná se prakticky o halířovou položku, která však zlepšuje prezentaci a celkové hodnocení produktu mezi uživateli.

   
   

Uchycení hadic do chladicího bloku je řešeno vcelku typicky pomocí otočných fitinek. Toto provedení výrazně zjednodušuje vedení hadic v hotové sestavě, byť je to za cenu mírného snížení průtoku kapaliny uvnitř okruhu. Ale vzhledem k tomu, že otáčky pumpy stejně nelze regulovat, nejedná se o nic zásadního.

Příslušenství u obou chladičů je vcelku bohaté. Oba sdílejí identický montážní systém s univerzálním backplate pro Intel i AMD patice. V balení chladiče Gammaxx lze dále nalézt kabelovou redukci pro zapojení 12V RGB podsvícení do základní desky. Pokud vaše základní deska neoplývá žádným 12V konektorem, můžete využít přibalený ovladač, který vyžaduje pouze SATA napájení. Příjemným bonusem je možnost sériového zapojení RGB podsvícení mezi ventilátory a pumpou. O to více nerozumím rozhodnutí nenabídnout tuto možnost i pro PWM kabely u ventilátorů, kde jste nuceni využít přibalený rozbočovač. V balení je pak ještě již zmiňovaný sáček s teplovodivou pastou a přehledná uživatelská příručka s návodem k montáži a zapojení kabeláže.

   

Příslušenství u chladiče Castle 360RGB V2 je velmi podobné, ale místo kabelové rozbočky pro ventilátory zde najdete dvě centrální jednotky pro regulaci až 4 ventilátorů, respektive pro ovládání až 5 RGB prvků, byť se u RGB jednotky bohužel jedná o atypický konektor, který nelze využít univerzálně.

   

Montáž obou chladičů je relativně přímočará a snadná. Měl jsem jen drobnější problémy u chladiče Castle a to kvůli výšce jeho chladicího bloku. Pokud máte základní desku s vyššími pasivy pro napájecí kaskádu, tak v kombinaci s výškou bloku u Castle můžete narazit na problém příliš úzkého prostoru po levé straně patice a jedinci se silnějšími prsty mohou mít trochu problém.

Parametry chladiče a ventilátoru

Jak už bylo uvedeno v předchozím textu, tak oba chladiče mají více společného než rozdílného. Dle parametrů i zběžného prohlédnutí lze usoudit, že použitý radiátor je identický a pumpa uvnitř chladicího bloku nejspíše také. Zásadní rozdíl je ovšem v podpoře Threadripper procesorů u chladiče Castle 360RGB V2. Paradoxní je, že Gammax L360 V2 by tuto podporu mohl mít také, protože montážní systémy obou chladičů jsou identické. V balení Gammaxxu však chybí příslušná sada šroubků a spon pro instalaci na patici TR4/sTRX4.



Použité ventilátory s naprosto nezajímavým technickým názvem mají standardní rozměry 120x120x25 mm a mají velmi podobné označení. To je trochu matoucí, protože jediným zásadním rozdílem mezi chladiči je přítomnost anti-vibračních podložek u chladiče Castle 360RGB V2 a typ RGB podsvícení.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Vďaka za test. Síce nepatrím k záujemcom o AiO vodníkov, recenzie si prečítam rád.

    V metodike mi chýbajú dve veci (netvrdím, že by ju bolo treba hnať na úroveň miestnych testov ventilátorov), meranie hlučnosti pumpy a prípadne aj meranie jeje vibrácií. Keďže je v tomto prípade pumpa priamo na CPU bloku, nejaké odizolovanie prípadných vibrácií je problém a preto je to údaj, ktorý by ma zaujímal. 🙂

    1. Zdravím.

      Hlučnost pumpy jsem měřil, byť to asi zapadlo v předposlední kapitole. Co mám zkušenost, tak v 99% bývají AIO pumpy vcelku tiché a obvykle je přehluší ventilátory při 30% nebo vyšší hodnotě PWM, což je téměř vždy.

      Co se vibrací týče, tak tam je situace velmi složitá. Testuji chladiče na open air benchtable Streacom BC1, takže moje měření vibrací by bylo nejspíše velmi podhodnocené a nevypovídalo by to nic o reálném výsledku v běžné skříni.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *