Novinky Fractal Design: Malé skrinky, headsety, kreslá

Fractal Design na Computex 24

Tohtoročný Computex už síce skončil, ale máme tu z neho ešte nejaké resty, ktoré chceme opublikovať. Patrí medzi ne aj expozícia produktov Fractal Design. Z pohľadu nášho zamerania by sa dalo povedať, že stánok FD bol hlavne o počítačových skrinkách, ale pozoruhodná je aj expanzia na nové trhy. Pod značkou Fractal Design čoskoro budú dostupné aj slúchadlá s mikrofónom či počítačové kreslá.

Computex 24: Nové skrinky…

Dôležitosť skriniek SFF je pre Fractal Design evidentná. Najmä v ostaných rokoch, kde je vidieť v tomto smere výraznú aktivitu. A v nastolenom trende sa pokračuje. Dôkazom toho je aj zavedenie novej série Mood.

Prvá skrinka – Fractal Design Mood – je okrem malého objemu (cca 20,4 litra) charakteristická aj nadštandardne malou stopou (212 × 212 mm), pričom dominantným rozmerom je výška (453 mm). To znamená, že skrinka Mood dobre zapadá do scenárov, kde je na stole málo miesta alebo používateľ nechce, aby počítač na pracovnej doske stola zabral pokiaľ možno čo najmenšiu plochu. Stále sa však počíta s inštaláciou výkonných komponentov. Grafická karta môže mať na dĺžku až 325 mm a pripravená je aj pozícia pre 240-milimetrový kvapalinový chladič. Tak ako to pri takýchto malých skrinkách, tak ani tu nie je dĺžka komponentov (grafickej karty a kvapalinového chladiča) jediný z parametrov, ktorý zaručuje kompatibilitu. To už je ale téma, ktorej sa budeme podrobne venovať pri rozbore detailov tejto skrinky v rámci testov.

Zo základných vecí ešte treba dodať, že plášť skriniek je potiahnutý textíliou a na odvod teplého vzduchu na strope slúži 180 mm ventilátor.

   

V obchodoch majú byť skrinky FD Mood dostupné od 18. 6. 2024 za odporúčanú cenu výrobcu 150 USD. Cena, za ktorú budú skrinky v obchodoch sa, tak ako vždy, môže trochu rozchádzať aj v závislosti od konkrétneho trhu. Všetky budú mať však spoločné dve vyhotovenia, z ktorých budete môcť vybrať. Tmavé a svetlé.

Druhá skrinka, ktorá pôjde do obchodov trochu neskôr (podľa súčasného odhadu FD v tretom štvrťroku 2024) je Era 2. Jej základné črty už poznáte z Era „1“ spred troch rokov. Aj v tomto prípade sa využíva priestor do hĺbky, kde je síce stopa skrinky väčšia ako u modelu Mood, ale Era 2 je zase nižšie a zmestí sa i do miest, pre ktoré budú mnohé (aj SFF) skrinky privysoké.

V súvislosti s Era 2 Fractal Design hovorí o evolúcii, v rámci ktorej sa zvýšil dôraz na chladenie. Tým pádom bude možné použiť výkonnejšie zostavy ako do Era 1. Alebo komponenty s porovnateľným výkonom môžu byť eventuálne tichšie. Otvoril sa totiž strop, respektíve na vrchu skrinky pribudol ventilačný panel. Ten je vyrobený z orecha, čím sú zastúpené drevené prvky, ktoré Fractal Design pri nových skrinkách často používa. Chladenie je podporené viacerými spôsobmi a na rozbor všetkých príde v recenziách, ktoré už budú vychádzať z novej testovacej metodiky (na skrinky), ktorú pripravujeme a onedlho ju budeme konzultovať aj s vami, s našimi čitateľmi.

   

Skrinky Era 2 budú v troch farebných vyhotoveniach (Silver, Charcoal Gray a Midnight Blue) s jednotným MSRP nastaveným na 200 USD.

… a periférie Fractal Design

Niečím, čo by ste možno nečakali, je, že Fractal Design produktové portfólio rozširuje o periférie, ako sú kreslá a audio headsety.

Kreslá budú minimálne spočiatku sústredené pod rad „Refine“, kde jeden typ kresiel (Mesh) bude mať vďaka použitiu sieťoviny perforované sedadlo, druhý (Fabric) a tretí (Alcantara) budú čalúnené textilom. Alcantara je pritom materiál, ktorý nájdete aj na sedačkách v „luxusnejší“ autách. Pri pohodlnosti sedenia Fractal Design prízvukuje aj na polstrované lakťové opierky či mäkkého záhlavného vankúša z pamäťovej peny. Samotná hliníková opierka má byť však pevná, to aj vďaka použitiu sklených vlákien.

Vydanie kresiel Refine je avizované na Q3/2024. Odporúčané ceny sú okrem variantu s materiálom Alcantara (900 USD) uvádzané na 550 USD. Refine Mesh a rovnako tak Refine Fabric budú v svetlom aj v tmavom vyhotovení.

Do konca tohto roka majú byť dostupné aj headsety FD, respektíve slúchadlá s mikrofónom označované Scape. Pripájať sa budú bezdrôtovo, cez Bluetooth (s podporou štandardu 5.3).

O technických parametroch toho zatiaľ mnoho nevieme, ale (nadpriemerne veľké) náušníky ako aj opierka hlavového mostu sú podobne ako pri kreslá potiahnuté textíliou. Headsety budú znovu v dvoch variantoch – čierny a svetlý s MSRP 200 USD pre obidva z variantov. Tieto headsety pôjdu zo všetkých spomínaných noviniek Fractal Design do obchodov zrejme posledné, v zime 2024.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

 •  
 •  
 •  

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

 •  
 •  
 •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. tieto zanegrované reklamy švédskych značiek (Husquarna a spol…) sú mi čím ďalej odpornejšie…

  1. Že ti bude vadit chlap se záviděníhodnými predispozicemi v intimních partiích ještě pochopím, ale taková krásná holka?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *