AMD ukázalo nejrychlejší CPU na světě. Turin má 192 jader Zen 5

Epyc 9005 má až 192 jader Zen 5c

V pondělí odhalilo AMD procesory Ryzen 9000 pro desktop, první s jádry Zen 5 a po nich také nové mobilní procesory „Strix Point“ s touto architekturou. Ovšem firma rovnou oznámila i verzi Zenu 5 pro servery, která bude možná nejimpozantnější. Tyto procesory budou poskytovat až 192 jader. Epycy 9005 „Turin“, jak se jmenují, také přijdou na trh v druhé polovině roku a mohly by dál posílit pozici AMD proti Intelu a také proti různým procesorům ARM.

Procesory Turin mají stejnou architekturu jako Ryzeny 9000 spojenou se serverovým IO čipletem, který dokáže obsloužit výrazně více CPU čipletů než u desktopových procesorů. AMD oficiálně potvrdilo, že bude poskytovat až 192 jader s 384 vlákny, které se nachází v celkem 13 čipletech. To znamená 12 CPU čipletů s jádry a jeden IO čiplet.

Verze se 192 jádry by asi měla používat jádra Zen 5c, tedy kompaktní verzi Zenu 5, která má stejný výkon na 1 MHz (tzv. IPC) a všechna instrukční rozšíření, ale dosahuje nižších frekvencí výměnou za mnohem menší plochu na čipu. Jde tedy o následníka Epycu 9704 „Bergamo“, který ale končil na 128 jádrech Zen 4c. Tato verze by měla mít CPU čiplety s 16 jádry na jeden kousek křemíku, přičemž tyto čiplety jsou vyráběné 3nm procesem TSMC, zatímco IO čiplet je 6nm a patrně pochází z předchozí generace.

AMD Epyc 9005 Turin, představení na Computexu 2024 (Autor: AMD, via AnandTech)

Epyc 9005 je o trošku dál od komerční dostupnosti než Ryzeny 9000 a Ryzeny AI 300 pro notebooky. Zatím na Computexu nebyl přímo odhalen před uvedením a šlo o preview, takže zatím nemáme údaje o modelech a parametrech, jako jsou frekvence.

Nicméně také už byl ukázán vzorek procesoru bez rozvaděče tepla a AMD potvrdilo, že přijde na trh ve druhé polovině roku. Tato verze s 13 čiplety, jež je vidět i na zveřejněných ilustracích Turinu, vypadá dost odlišně proti předchůdcům. Má CPU čiplety ve dvou sloupcích po šesti, přičemž jsou hodně podlouhlé. Jak už bylo řečeno, jde pravděpodobně o 3nm čiplety s jádry Zen 5c.

Epyc 9005 Turin Dense se 192 jádry Zen 5c (Autor: AMD)

Epyc 9005 s tučnými jádry Zen 5 bude mít 128 jader v 16 čipletech

AMD ale chystá i verzi procesoru s čiplety obsahujícími běžná jádra Zen 5 schopná vysokých frekvencích (a také osazení 3D V-Cache). Tyto čiplety jsou použité i v Ryzenech 9000 a jsou vyráběny na 4nm procesu. Verze se Zenem 5 se také jmenuje Turin (či asi také Turin Classic), zatímco verze se Zenem 5c je patrně Turin Dense. Ale AMD podle všeho bude používat označení Turin pro obě verze souhrnně, proto mluví i o 192jádrové verzi jako o Turinu.

Je zajímavé, že Turin „ne-Dense“ s tlustými jádry Zen 5 nemá 12 CPU čipletů, ale rovnou 16, alespoň podle ilustrací, které AMD ukázalo. Buď má tedy nový IO čiplet, nebo původní 6nm IO čiplet podporoval připojení 16 CPU čipletů, jen to doteď nebylo využito. U této verze procesoru jsou sloupečky s CPU čiplety čtyři a jednotlivé křemíky s CPU jádry jsou skoro čtvercové. To ale znamená, že ačkoliv je v jednom CPU čipletu stále jen 8 jader Zen 5 „tlusté verze“, Turin přinese nárůst počtu jader z 96 v generaci Genoa na 128. Jde o překvapení, čekali jsme, že počet jader této verze neporoste.

Epyc 9005 Turin Classic se 128 jádry Zen 5 (Autor: AMD)

Díky tomuto i HPC procesory Epyc 9005X s 3D V-Cache budou moci mít až 128 jader místo jen 96. Při osazení 16 čipletů také naroste celková kapacita L3 cache o třetinu – zatím ovšem nevíme, zda budou čiplety s 3D V-Cache stále přidávat 64 MB SRAM na každý z CPU čipletů jako doteď, nebo jestli se kapacity 3D V-Cache změní. Pokud by zůstalo u dnešního schématu, kdy CPU čiplet má 32 MB L3 cache a přídavný čiplet přidává dalších 64 MB, pak by 128jádro mělo 16 × 96 MB L3 cache, celkem 1,5 GB.

Epyc 9005 Turin má výrazně překonávat nejrychlejší dnešní procesory Intel Xeon „Emerald Rapids“ (Autor: AMD, via AnandTech)

Turin bude používat stejný socket SP5 jako Epycy 9004 „Genoa“ s architekturou Zen 4, takže s nimi půjde upgradovat existující desky a servery. Podle Lisy Su se Epyc nyní dostal na tržní podíl 33 % v serverech (ze 2 % v roce 2018) a stále roste, přičemž od Zenu 5 si firma pochopitelně slibuje další kus trhu.

Epyc 9005 Turin má výrazně překonávat nejrychlejší dnešní procesory Intel Xeon „Emerald Rapids“ (Autor: AMD, via AnandTech)

Tyto procesory pravděpodobně budou vést v celkovém mnohovláknovém výkonu jak nad Intelem, tak nad různými vyzyvateli s architekturou ARM. V jednovláknovém výkonu přirozeně nejrychlejší nebudou, protože serverová CPU používají nižší takty než desktopové a notebookové procesory jako Ryzen 9000, Apple M4 a tak podobně. Nicméně v celkovém výkonu přes všech 384 či 256 vláken budou tato CPU po uvedení pravděpodobně absolutní rekordmani.

Zdroje: AMD, ComputerBase, AnandTech

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel uvádí Xeon 6700E, svůj první 3nm procesor se 144 E-Core

AMD se na Computexu pochlubilo budoucími serverovými procesory Epyc Turin. Jeho hlavní konkurent Intel také nenechal serverovou oblast na tomto veletrhu na pokoji a rovnou oznámil vydání nových serverových procesorů Intel Xeon 6 „Sierra Forest“. Jde o poměrně zajímavá CPU – čipletové Xeony, které poprvé používají architekturu malých jader, kterých ovšem obsahují velký počet a konkurují tak různým „cloudovým“ procesorům ARM. Celý článok „Intel uvádí Xeon 6700E, svůj první 3nm procesor se 144 E-Core“ »

 •  
 •  
 •  

Intel Lunar Lake: Detaily nejefektivnějšího x86 procesoru

Intel na Computexu 2024 nyní představil extrémně zajímavé nové procesory Lunar Lake. Mají mít velmi vysokou mobilitu a efektivitu (údajně nejlepší mezi x86 procesory) a být jak konkurencí k čipům Applu, tak proti jiným ARM procesorům v Copilot+ PC, vedle konkurování AMD. Lunar Lake má velmi zajímavé architektury jak velkých jader P-Core, tak malých E-Core, ale novinek je v něm mnohem víc – v podstatě ve všem to bude to „nej“, co Intel má. Celý článok „Intel Lunar Lake: Detaily nejefektivnějšího x86 procesoru“ »

 •  
 •  
 •  

Nové velké jádro Intelu: Lion Cove je největší změna od Nehalemu

Intel na Computexu 2024 odhalil svůj next-gen mobilní procesor Lunar Lake, který vyjde letos v létě. Ten bude svou silnou NPU pohánět Copilot+ PC a má být velmi energeticky efektivní, ale extrémně zajímavý je hlavně úplně novými architekturami CPU, které nás čekají i v budoucích procesorech Arrow Lake pro desktop. Jako na první se podíváme na architekturu velkého jádra P-Core, která přináší největší změny minimálně od Sandy Bridge. Celý článok „Nové velké jádro Intelu: Lion Cove je největší změna od Nehalemu“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *