Unikly specifikace GeForce RTX 4070 Ti: jaká je třetí Lovelace?

Colorful prozradil parametry RTX 4070 Ti

Nvidia hned na začátku ledna vydá třetí model grafické karty nové generace s architekturou Ada Lovelace – po prvních dvou modelech RTX 4090 a RTX 4080 to bude GeForce RTX 4070 Ti. Tato karta v nabídce Nvidie zaujme místo uvolněné, když firma zrušila původně plánovaný model GeForce RTX 4080 12GB (jenž s RTX 4080 16GB neměl nic společného). Doteď jsme ale neznali přesné parametry. To se mění teď, neboť konečně unikly.

GeForce RTX 4070 ti byla od počátku považována za náhradu zrušené GeForce RTX 4080 12GB – ostatně Nvidia sama ve svém marketingu hlásala, že jde o skvělou kartu, na které je její jméno jedinou chybou . Nebylo tím ale úplně zaručené, že se specifikace přerodem na RTX 4070 Ti vůbec nezmění. To by Nvidia mohla udělat takříkajíc z trucu, ale třeba také proto, aby měla zdůvodnění pro změnu původně naplánované ceny. Proto jsme doteď vyhlíželi nějaký únik, který by parametry RTX 4070 Ti doložil, avšak dlouho nepřicházel.

Teď jsme se konečně dočkali v podstatě oficiálního potvrzení, protože jeden z výrobců karet (čínský Colorful) poprvé publikoval parametry své plánované karty GeForce RTX 4070 Ti v provedení BattleAx Deluxe na svém webu. Její specifikace evidentně odhalují referenční parametry GeForce RTX 4070 Ti. A v krátkosti můžeme říci, že GeForce RTX 4070 Ti skutečně bude odpovídat tomu, co měla Nvidia oznámené jako RTX 4080 12GB.

GeForce RTX 4070 Ti bude podle těchto informací založena na čipu AD104 a bude taktovaná na 2310 MHz v základu. Colorful neuvádí frekvenci boostu a počet jednotek SM (a FP32), ale základní takt zcela odpovídá tomu, co bylo uváděno pro zrušenou RTX 4080 12GB (2,31 GHz). Je pravděpodobné, byť ne zaručené, že proto zůstane původně oznámený počet 7680 shaderů (60 bloků SM) a boost 2610 MHz.

Tip: AD104 z GeForce RTX 4070 Ti ukázáno: plocha jako GCD Navi 31

Stejně tak také odpovídají paměti a spotřeba. Podle Colorfulu bude GeForce RTX 4070 Ti nést 12 GB GDDR6X běžící na efektivní frekvenci 21,0 GHz (21,0 GB/s na bit sběrnice). Sběrnice má 192bitovou šířku, což dává propustnost 504 GB/s.

Specifikace pro Colorful GeForce RTX 4070 Ti BattleAx Deluxe (zdroj: Colorful)

Důležité je také, že se podle těchto informací nezmění ani spotřeba. Karta bude mít 285W TDP a je uvedeno, že model Colorfulu se napájí 16pinem, tedy konektorem 12VHPWR, nyní nechvalně známým zvýšeným rizikem zahřívání a roztavení. U karty se spotřebou pod 300 W by to ale mělo být díky nižším vedeným proudům výrazně eliminováno a tak snad v praxi majitelé nebudou mít potíže.

Přetaktované nereferenční modely přirozeně mohou mít spotřebu navýšenou, což u této karty BattleAx Deluxe patrně nenastalo vzhledem k tomu, že jsou frekvence referenční. Web VideoCardz k tomu uvádí, že karty Colorfulu série BattleAx obvykle mají referenční takty bez přetaktování, takže by asi nemělo jít o případ, že Nvidia stanoví takty RTX 4070 Ti níž, ale výrobci použili dříve plánované vyšší takty na nereferenčních OC modelech.

Colorful GeForce RTX 4070 Ti BattleAx Deluxe (zdroj: Colorful)

Parametry tedy zřejmě byly celé převzaty. Výkon GeForce RTX 4070 Ti by tím pádem měl odpovídat tomu, co bylo původně plánované pro zrušenou GeForce RTX 4070 Ti. Stále ale není jistá cena, což je věc, kterou Colorful neodhalil. Nvidia by ji pořád mohla změnit z původně plánovaných 899 $, protože ač specifikace zůstaly, jméno se změnilo o pro takto pojmenovaný model Nvidia zatím nic neslíbila. Tento detail tedy stále čeká na potvrzení.

Podle aktuálního vědění bude karta vydaná 5. 1. 2023, ovšem specifikace a cenu Nvidia sdělí už třetího a recenze vyjdou mezi tím 4. 1. 2023.

Zdroje: VideoCardz, Colorful

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

GeForce RTX 4060 Ti a RTX 4060 odhalené: specifikace a ceny

Když prosákly informace, že Nvidia začne 24. 5. prodávat GeForce RTX 4060 Ti, dalo se čekat, že samotné odhalení a oznámení této karty přijde dřív. A to dřív nastalo včera odpoledne. Nvidia odhalila finální parametry, TDP i ceny této grafiky, a to včetně její 16GB verze, která se začne prodávat až v létě (a za o dost vyšší cenu). Vedle toho ale už rovnou byla odhalená i GeForce RTX 4060, k níž se také dozvídáme všechno důležité. Celý článok „GeForce RTX 4060 Ti a RTX 4060 odhalené: specifikace a ceny“ »

 •  
 •  
 •  

Samsung chystá výrobní procesy šité na míru výkonným CPU a GPU

Nedávno jsme tu měli zprávu o tom, že AMD údajně bude vyrábět některé své čipy v továrnách Samsungu. Také Nvidia v předchozích generacích grafik některá (nebo u GeForce RTX 3000 všechna) GPU vyráběla u něj a nemuselo to být naposled, protože je pro ni více zdrojů výhodných. V tomto kontextu je zajímavé, že Samsung teď chystá speciální procesy určené pro vysoký výkon, které by pro PC procesory a grafiky mohly být přínosné. Celý článok „Samsung chystá výrobní procesy šité na míru výkonným CPU a GPU“ »

 •  
 •  
 •  

První detaily Ryzenů 8000: AMD u Zenu 5 zase nezvýší počet jader

Vypadá to že máme konečně nějaké informace o plánech AMD s procesory generace Ryzen 8000, které už budou založené na jádrech Zen 5. To má být zase výrazně inovované a představovat nově vyvinutou architekturu („tock“, jak se kdysi říkalo ve vývojovém modelu Intelu). AMD zřejmě věří, že Zen 5 hodně posune výkon jednoho vlákna, protože procesory založené na něm nezvýší počet jader, který zůstane stejný už čtvrtou generaci. Celý článok „První detaily Ryzenů 8000: AMD u Zenu 5 zase nezvýší počet jader“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *