Recenzia TCL C735: Televízor do malej i veľkej obývačky

Detaily

Po 65″ televízore Philips sa teraz pozrieme na jeden model čínskeho tigra TCL, ktorý v ostatnom čase zbiera jedno ocenenie za druhým. V porovnaní s inými zabehnutými značkami TCL tiež ponúka výborný pomer ceny a výkonu a okrem toho tento výrobca má aj aj veľkoplošné TV, a to až s uhlopriečkou 98″. Začneme ale konzervatívnejšie, variantom s uhlopriečkou 55″, konkrétne televízorom C735.

Základné parametre


Balenie a výbava

Kartónová škatuľa má vytlačené všetky základné parametre televízora, ako je logo výrobcu, rozmer, rozlíšenie a technológiu displeja, operačný systém ale aj podporované technológie ako 4K HDR, VRR a HDMI 2.1 atď. Otváranie škatule je trochu nepraktické, nakoľko je potrebné televízor vytiahnuť cez jej vrch, čiže lepšie je si krabicu položiť na zem a televízor v polystyréne z nej vysunúť na podlahe.

Vnútri balenia okrem televízora a stojana nájdete dokumentáciu na viacerých papieroch, ale čo je zaujímavejšie, je dvojica diaľkových ovládačov. Jeden menší pre multimédiá a druhý tradičnejší, pre pozeranie televízie. Ja som si vystačil s tým menším, keďže klasickú televíziu nepozerám vôbec a na prehliadanie internetových médií ten menší úplne postačuje.

Inštalácia stojana prebieha vo viacerých krokoch. Najskôr je potrebné pripevniť dve nožičky k telu televízora, následne zasunúť stredovú plochu a zakryť otvory na nožičkách.

Bližší pohľad na multimediálny ovládač nám ukáže viacero skratiek pre streamovacie aplikácie, kruhový D-pad či tlačidlo Google Asistenta. Ovládač váži len 93 gramov a pôsobí pomerne plastovým dojmom. Vzhľadom na cenovú politiku značky je to však pochopiteľné.

Modelový rad C735 je strednou triedou výrobcu, pričom s týmto označením máte k dispozícii najväčší výber rozmerov od 43 do 98 palcov v celkovo 7 modeloch. Testovaný 55C735 je pri tom tretí najmenší, takže je jasne vidieť, že výrobca sa snaží priniesť veľké formáty medzi ľudí, čomu zodpovedajú aj pomerne priaznivé ceny. Zvláštnosťou je, že napriek príbuznosti modelového radu existujú až tri rôzne dizajny a prevedenia stojana, pričom testovaný kúsok má centrálny podstavec.

V čom sa už televízory nelíšia je výbava. Ako už bolo uvedené, C735 je stredná trieda výrobcu, ktorá ponúka 4K rozlíšenie s technológiou QLED, podporou viacerých formátov HDR, hernou výbavou Gamer master a integráciou Google TV vrátane hlasového asistenta. O reprodukciu zvuku sa stará audiosústava Onkyo s výkonom 20 W.

Televízor poháňa čipset od MediaTek, konkrétne MT9615 (MT5889), ktorý má štvoricu Cortex A73 jadier s frekvenciou až 1,3 GHz. Ide teda o niečo pomalší procesor ako mal The One od Philips. Na rozdiel od neho však ponúka vyše 20 GB vnútorného úložiska pre inštaláciu aplikácií, čo je veľká výhoda v porovnaní s Philipsom, ktorý sa už po pár aplikáciách sťažoval na nedostatok úložiska. Počas používania som sa nestretol so žiadnym sekaním ani inými zaváhaniami systému, je teda možné, že Google TV je lepšie optimalizovaný ako Android TV v podaní Philips.

Televízor je na stránke výrobcu prezentovaný ako orientovaný na hry, čomu má zodpovedať aj maximálna obnovovacia frekvencia 144 Hz. Okrem toho sú podporované aj ďalšie, konkrétne 120, 100, 60 a 50 Hz. Okrem toho nechýba ani podpora VRR a ALLM, pričom výrobca hovorí o input lagu na úrovni 6 ms. Pre využitie týchto funkcií je však potrebné konzolu alebo počítač zapojiť do dvojice vyznačených portov HDMI, zvyšné dva sú len 60 Hz. Takisto je pre hráčov k dispozícii Game Bar, na ktorý sa určite bližšie pozrieme.

V portovej výbave okrem štvorice HDMI nájdeee aj jeden port USB 2.0, eternetový konektor RJ-45, audio výstup pre slúchadlá, digitálny audio výstup, AV vstup a dvojicu vstupov pre káblovú a satelitnú televíziu s tunermi DVB-T2/C/S2, Nechýba ani slot pre modul CI. O bezdrôtové pripojenie sa stará WiFi 5 802.11ac a ani podpora Bluetooth na pripojenie príslušenstva, napríklad klávesnice.

Stránka výrobcu hovorí o bezrámikovom dizajne, pravdou je ale trojica tenších čiernych rámikov po stranách a hore, ktoré dopĺňa spodná brada v štýle brúseného hliníka. Určite sú na trhu televízory s tenšími rámikmi, no C735 rozhodne neurazí a dizajnom skôr poteší ako urazí. Televízor v 55″ teda 139 cm prevedení váži len niečo málo cez 10 kg, takže manipulácia s ním je veľmi jednoduchá v porovnaní s naposledy testovaným The One od Philips.

Zadná strana je odetá do čiernej, pričom uprostred ponúka úchyt VESA 300 × 300. Okrem toho už zadná strana nie je ničím výnimočná ani zaujímavá.

Výrobca pri výbere operačného systému siahol po Google TV, čo je novší OS pre televízory a prevedením sa líši od Android TV, ktorý tu bol skôr. Už spomínaný The One od Philips a aj ďalšie modely tohto výrobcu používajú Android TV a my si tak budeme môcť ukázať niekoľko rozdielov. Prvým je podpora AirPlay a HomeKit, ktorá na Philipse úplne absentovala a TCL s výrazne nižšou cenovkou tieto funkcie pre Apple používateľov ponúka.

Aby som však bol úplne férový a transparentný, implementácia na strane TCL nie je 100 % a stávalo sa mi, že som mal problém sa k televízoru pripojiť či prenos obrazu nechcel fungovať na prvý pokus. To sa mi nikdy na LG OLED televízoroch nestalo. Takéto prešľapy sa dajú aspoň trochu ospravedlniť cenovkou televízora, no bolo by vítané, keby ich výrobca opravil či už aktualizáciou softvéru alebo aj na hardvérovej úrovni, ak to bude potrebné.

Herné funkcie sme si samozrejme vyskúšali a k televízoru sme preto pripojili PlayStation 5 aj počítač. PS5 rozpoznala VRR aj ALLM a 4K pri 120 Hz tiež fungovalo bez problémov. Na aktiváciu týchto funkcií však bolo potrebné spraviť niekoľko krokov v nastaveniach, ktoré si ukážeme v ďalšej kapitole.

Čo sa týka pripojenia počítača, to bolo bezproblémové a nevyskytli sa problémi s farbami ako pri The One od Philips. 4K so 120 Hz teda funguje ako má, televízor žiaľ nepodporuje G-Sync, ani v režime neoficiálnej kompatibility, čo bude pomerne zásadná informácia pre majiteľov Nvidia grafických kariet. Tým odporúčam pozrieť sa po modeloch od LG, kde G-Sync určite funguje, čo mám už dlhé roky odskúšané. Na ďalšie herné funkcie sa pozrieme v ďalšej kapitole.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Recenzia TCL C935: Panel s podsvietením miniLED a soundbar

Nedávno sme sa pozreli na cenovo dostupný no prekvapivo schopný 55″ televízor od TCL. Čínske TCL však v ponuke nemá len cenovo orientované modely, ale vyrába aj prémiovejšie orientované modely s panelmi podsvietenými miniLED. Takým je aj aktuálne testovaný televízor 65C935, ktorý okrem lepšieho displeja ponúka aj kvalitnejšie ozvučenie Onkyo v podobe soundbaru s podporou Dolby Atmos. Celý článok „Recenzia TCL C935: Panel s podsvietením miniLED a soundbar“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *