Zlevnění GeForce RTX 4090 a RTX 4080 v Evropě: téměř o 5 %

Euro zlevní nové grafiky Nvidia na evropském trhu

Na trh s počítači a komponenty dopadl po žních koronavirové poptávky krizový útlum. Dost možná kvůli tomu jsme teď viděli slevy u procesorů AMD a Intel možná ustoupil od prý dříve plánovaného zdražení. Teď se nějakých slev dočkají i fanoušci Nvidie, která také o něco zlevňuje modely nové na podzim vydané generace grafik – GeForce RTX 4090 a RTX 4080. Důvod je ale trochu jiný a nejde asi o zlevnění globální, ale jen evropské.

Snížení cen se uskutečnilo tento týden v oficiálním internetovém obchodě Nvidie. Firma totiž přímo na svém webu nabízí karty GeForce v provedení Founders Edition. Na webu firmy tyto karty vždy stály doporučenou koncovou cenu, přičemž to platilo i pro lokálně stanovené ceny, jaké Nvidia vyhlašuje i pro ČR a pro eurozónu.

Tento týden byly ceny nových modelů generace RTX 4000 účtované v zemích platících eurem sníženy proti částkám, za které se prodávaly od vydání. GeForce RTX 4090 šla z původních 1949 € dolů na 1859 € a levnější model GeForce RTX 4080 16GB, který začínal na 1469 €, zlevnil na 1399 €. V obou případech je to sleva o něco méně než pět procent (všechny uváděné částky jsou s DPH).

Pro Českou republiku Nvidia uvádí oficiální cenu za GeForce RTX 4090 v výši 48 499 Kč a za model GeForce RTX 480 16GB uvádí oficiálně doporučenou částku 35 999 Kč (jde o peníze, od kterých mají karty začínat, nereferenční přetaktované modely samozřejmě mohou být dražší). Tyto české ceny ale odpovídají dřívějším eurovým částkám před slevou. Nicméně je možné, že je informace na webu Nvidie prostě neaktualizovaná, protože v tomto případě nejde přímo o nabídku jejího eshopu, ale jen orientační informaci. Neznamená to, že se v českých obchodech ceny karet nesníží.

Snížené ceny grafik GeForce RTX 4090 a RTX 4080 na oficiálních stránkách Nvidie (zdroj: Nvidia)

Podle vícero zdrojů byly ceny upravené tímto způsobem kvůli tomu, že kurz eura k dolaru v poslední době posílil. Ceny hardwaru jsou obecně určované v dolarech, takže směnný kurz vůči americké měně v podstatě determinuje lokální ceny. Zlevnění v Evropě tedy není asi dáno tím, že by Nvidia cítila nějaký konkurenční tlak nebo ho očekávala v blízké budoucnosti. I když je pravda, že při zlepšení kurzu jsou firmy v pokušení ponechat ceny stejné a inkasovat zisk z kurzovního rozdílu, což zde Nvidia neudělala a teoreticky by se tak mohla rozhodnout i s nějakým ohledem na konkurenční situaci.

Každopádně za lepší ceny v eurozóně a snad i v ČR budeme primárně vděčit pozitivnímu vývoji evropské měny.

Další slevy RTX 4080 průběhu prosince?

Vedle tohoto již proběhlého zlevnění pro Evropu se separátně také objevují zvěsti či spekulace o tom, že by Nvidia mohla globálně zlevnit model GeForce RTX 4080, jehož cena je hodně vysoká vzhledem k tomu, do jaké kategorie karta patří. Čínský web MyDrivers uvádí, že dle jednoho zdroje by Nvidia mohla GeForce RTX 4080 zlevnit někdy kolem poloviny aktuálního měsíce.

Pokud by toto bylo zlevnění na úrovni základní doporučené ceny v dolarech, pak by se tato sleva kumulovala s nynějším evropským zlevněním způsobeným kurzem. Možná je tedy lepší s nákupem ještě chvíli počkat – pokud tedy nesháníte grafiku přímo pod stromeček. V takovém případě už to moc dlouho samozřejmě zadržovat nepůjde.

Zdroje: VideoCardz, techPowerUp, MyDrivers

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

800W Titan generace Ada je reálný. Fotky ukazují otočené PCB

Ještě před vydáním grafik GeForce RTX 4000 kolovaly informace, dle nichž Nvidia chystá „monstrózní“ kartu, která by nesla plně aktivní GPU AD102 se spotřebou (nebo alespoň power limitem) až někde okolo 800 W. Ta bude highendovým modelem Titan generace Ada a nyní se objevily její fotky, které jasně ukazují čtyřslotový chladič a potvrzují až šílenou konstrukci používající možná hned dvě PCB, z nichž jedno je otočené kolmo ke kartě. Celý článok „800W Titan generace Ada je reálný. Fotky ukazují otočené PCB“ »

 •  
 •  
 •  

GeForce RTX 4060 Ti a RTX 4070 budou úsporné, Nvidia sníží TDP

Ještě před koncem roku prosákly informace o tom, jak by měly vypadat chystané levnější grafiky Nvidia s novou architekturou Ada Lovelace: GeForce RTX 4070 a GeForce RTX 4060 Ti. Vypadá to ale, že možná budou vypuštěné do akce v trošku jiné podobě, než firma tehdy zamýšlela. Podle osvědčeného leakera Kopite7kimi budou tyto grafiky mít výrazně nižší TDP, než uváděly předchozí úniky, a mohlo by jít o docela úsporná a efektivní GPU. Celý článok „GeForce RTX 4060 Ti a RTX 4070 budou úsporné, Nvidia sníží TDP“ »

 •  
 •  
 •  

Ada jde do notebooků, Nvidia vydala mobilní GeForce RTX 4000

Vedle GeForce RTX 4070 Ti pro desktop Nvidia na CES 2023 představila také další modely GPU generace Ada Lovelace, určené ale pro notebooky. Ty přijdou na trh během několika týdnů a díky použití 4nm čipů přinesou při stejné spotřebě lepší výkon. Mobilní Ada používá GPU AD103, AD104, ale i úplně nové čipy AD106 a AD107, které se ještě do desktopových grafik nestihly dostat. Celý článok „Ada jde do notebooků, Nvidia vydala mobilní GeForce RTX 4000“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *