Zlevnění GeForce RTX 4090 a RTX 4080 v Evropě: téměř o 5 %

Euro zlevní nové grafiky Nvidia na evropském trhu

Na trh s počítači a komponenty dopadl po žních koronavirové poptávky krizový útlum. Dost možná kvůli tomu jsme teď viděli slevy u procesorů AMD a Intel možná ustoupil od prý dříve plánovaného zdražení. Teď se nějakých slev dočkají i fanoušci Nvidie, která také o něco zlevňuje modely nové na podzim vydané generace grafik – GeForce RTX 4090 a RTX 4080. Důvod je ale trochu jiný a nejde asi o zlevnění globální, ale jen evropské.

Snížení cen se uskutečnilo tento týden v oficiálním internetovém obchodě Nvidie. Firma totiž přímo na svém webu nabízí karty GeForce v provedení Founders Edition. Na webu firmy tyto karty vždy stály doporučenou koncovou cenu, přičemž to platilo i pro lokálně stanovené ceny, jaké Nvidia vyhlašuje i pro ČR a pro eurozónu.

Tento týden byly ceny nových modelů generace RTX 4000 účtované v zemích platících eurem sníženy proti částkám, za které se prodávaly od vydání. GeForce RTX 4090 šla z původních 1949 € dolů na 1859 € a levnější model GeForce RTX 4080 16GB, který začínal na 1469 €, zlevnil na 1399 €. V obou případech je to sleva o něco méně než pět procent (všechny uváděné částky jsou s DPH).

Pro Českou republiku Nvidia uvádí oficiální cenu za GeForce RTX 4090 v výši 48 499 Kč a za model GeForce RTX 480 16GB uvádí oficiálně doporučenou částku 35 999 Kč (jde o peníze, od kterých mají karty začínat, nereferenční přetaktované modely samozřejmě mohou být dražší). Tyto české ceny ale odpovídají dřívějším eurovým částkám před slevou. Nicméně je možné, že je informace na webu Nvidie prostě neaktualizovaná, protože v tomto případě nejde přímo o nabídku jejího eshopu, ale jen orientační informaci. Neznamená to, že se v českých obchodech ceny karet nesníží.

Snížené ceny grafik GeForce RTX 4090 a RTX 4080 na oficiálních stránkách Nvidie (zdroj: Nvidia)

Podle vícero zdrojů byly ceny upravené tímto způsobem kvůli tomu, že kurz eura k dolaru v poslední době posílil. Ceny hardwaru jsou obecně určované v dolarech, takže směnný kurz vůči americké měně v podstatě determinuje lokální ceny. Zlevnění v Evropě tedy není asi dáno tím, že by Nvidia cítila nějaký konkurenční tlak nebo ho očekávala v blízké budoucnosti. I když je pravda, že při zlepšení kurzu jsou firmy v pokušení ponechat ceny stejné a inkasovat zisk z kurzovního rozdílu, což zde Nvidia neudělala a teoreticky by se tak mohla rozhodnout i s nějakým ohledem na konkurenční situaci.

Každopádně za lepší ceny v eurozóně a snad i v ČR budeme primárně vděčit pozitivnímu vývoji evropské měny.

Další slevy RTX 4080 průběhu prosince?

Vedle tohoto již proběhlého zlevnění pro Evropu se separátně také objevují zvěsti či spekulace o tom, že by Nvidia mohla globálně zlevnit model GeForce RTX 4080, jehož cena je hodně vysoká vzhledem k tomu, do jaké kategorie karta patří. Čínský web MyDrivers uvádí, že dle jednoho zdroje by Nvidia mohla GeForce RTX 4080 zlevnit někdy kolem poloviny aktuálního měsíce.

Pokud by toto bylo zlevnění na úrovni základní doporučené ceny v dolarech, pak by se tato sleva kumulovala s nynějším evropským zlevněním způsobeným kurzem. Možná je tedy lepší s nákupem ještě chvíli počkat – pokud tedy nesháníte grafiku přímo pod stromeček. V takovém případě už to moc dlouho samozřejmě zadržovat nepůjde.

Zdroje: VideoCardz, techPowerUp, MyDrivers

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Parametry Ryzenů 8000G unikly. Chystá se i Ryzen 5000GT pro AM4

Vypadá to, že po novém roce by mohlo AMD vypustit na trh docela dost nových procesorů pro desktopové počítače. Minulý týden prosákly údajné specifikace Ryzenů 8000G, což bude desktopová verze 4nm SoC Phoenix s architekturou Zen 4. Současně se s tím objevily zprávy o dalších chystaných procesorech pro starou platformu AM4, pro kterou se opět asi objeví nové modely, snad také s integrovanou grafikou. Celý článok „Parametry Ryzenů 8000G unikly. Chystá se i Ryzen 5000GT pro AM4“ »

 •  
 •  
 •  

Nvidia chystá GeForce RTX 4090 D. Nový highend kvůli sankcím?

Z předchozích zpráv to vypadalo, že Nvidia nyní nechystá nový highendový model herních grafik GeForce RTX 4000 generace Ada Lovelace v rámci jejího refreshe a příští výkonnostní skok by tak byla až GeForce RTX 5090. Nyní se ale náhle objevily informace o kartě označené GeForce RTX 4090 D, která se přidá na čelo nabídky vedle GeForce RTX 4090. Tento model má ale specifické důvody vzniku související s nedávným děním mezi Nvidií, USA a Čínou. Celý článok „Nvidia chystá GeForce RTX 4090 D. Nový highend kvůli sankcím?“ »

 •  
 •  
 •  

Mobilní Ryzen 8000: Jen refresh Phoenixu, Zen 5 / Strix opožděný?

Zatímco v desktopu je vydávání nových procesorů Ryzen nepravidelné, AMD se snaží, aby mělo každý rok novou generaci mobilních procesorů Ryzen (APU) pro notebooky, jelikož to výrobci vyžadují. Tato nová generace bývala vždy uváděna na trh v lednu na CES, ale už poslední APU Phoenix ukazovalo, že ne vždy se to stíhá, protože na trh reálně přišlo až téměř v létě. Vypadá to, že Zen 5 už to nestihne vůbec, a mohl by vyjít dokonce až příští rok. Celý článok „Mobilní Ryzen 8000: Jen refresh Phoenixu, Zen 5 / Strix opožděný?“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *