Recenzia TCL C935: Panel s podsvietením miniLED a soundbar

Obrazové vlastnosti

Nedávno sme sa pozreli na cenovo dostupný no prekvapivo schopný 55″ televízor od TCL. Čínske TCL však v ponuke nemá len cenovo orientované modely, ale vyrába aj prémiovejšie orientované modely s panelmi podsvietenými miniLED. Takým je aj aktuálne testovaný televízor 65C935, ktorý okrem lepšieho displeja ponúka aj kvalitnejšie ozvučenie Onkyo v podobe soundbaru s podporou Dolby Atmos.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu VA s uhlopriečkou 65″ (165 cm) a tradičným pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 3840 × 2160 px. Maximálna obnovovacia frekvencia je maximálne 144 Hz pri 4:4:4 10bit alebo 120 Hz 4:4:4 12 bit. Hoci pri televízoroch zvyčajne nenájdeme na stránkach výrobcu ďalšie informácie ako farebný gamut, kontrast či jas, v tomto prípade aspoň posledný parameter nájdeme na globálnej stránke. Udávaný jas je tak 1000 nitov a pri špičke môže dosiahnuť až 1800 nitov. Už sme si to síce spomínali, no pre pripomenutie, testovaný kúsok ponúka 1080 zón podsvietenia, väčší 75″ model ich má až 1920. Za zmienku tiež stojí podpora viacerých HDR formátov, konkrétne HDR10, HDR10+, Dolby Vision, Dolby Vision IQ a HLG. Výrobca to označuje ako formát Multi HDR.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v režime Vivid pri nastavení maximálneho jasu. Sondou sme namerali 100 % sRGB, 91 % AdobeRGB, 95 % DCI-P3 a 88 % NTSC, čo sú lepšie hodnoty ako mal C735 a takmer rovnako dobré ako OLED+907 od Philips, čo je naozaj prekvapenie. Kde C935 exceluje je rozhodne jas, ktorý dosiahol až 1058 nitov v našom meraní. Pomerne dobrá je aj krivka gamy, ktorá u predchádzajúcich televízorov veľmi nekopírovala referenčnú hodnotu. Čo poteší už menej je uniformita a priemerná farebná odchýlka Delta E, ktoré všeobecne pri televízoroch neexcelujú a tu je situácia podobná.

Rýchlosť pripojenia

Samostatnou kategóriou pri televízoroch bude testovanie pripojenia cez WiFi a LAN, nakoľko v dnešnej dobe ide o dôležitú vlastnosť pri streamovaní obsahu. Na rozdiel od C735 s WiFi 5 802.11 ac, testovaný C935 ponúka novšiu WiFi 6 802.11 ax. Konkrétne by malo ísť o čipset MediaTek MT7921. Napriek papierovému vylepšeniu sú výsledky takmer na vlas zhodné, čo pokladám za sklamanie. Smerovač je síce umiestnený vo vedľajšej miestnosti, no na rovnakom mieste ako bol postavený televízor dosiahol iPhone 14 Pro Max 675 Mbps download a 321 Mbps upload, teda až trojnásobnú rýchlosť. Sklamaním je ale káblové pripojenie, ktoré je obmedzené na 100 Mbps. Ide o rovnaký výsledok, aký sme videli na všetkých doteraz testovaných televízoroch TCL aj Philips s MediaTek procesormi. Vyzerá to teda tak, že ide o limitáciu na strane čipsetu.

Výkon

Na televízoroch, ktoré nám to umožnia, sa pozrieme aj na výkon čipsetu pre herné účely, nakoľko Android ponúka množstvo herných titulov a bola by škoda neotestovať, či je možné ich na televízore spustiť. C935 používa rovnaký procesor ako C735 a výsledky sa tak líšia len v jednotkách bodov. Pri Wild Life je to 199 vs 200, pri Sling Shot Extreme 426 vs 423. Rozdiely sú naozaj zanedbateľné a stále platí, že Philips používa rýchlejší model MediaTek MT5895 s vyššími taktmy a dosahuje tak výrazne lepšie výsledky.

Spotreba

Pri testovaní televízora sa nesmie zabudnúť ani na otestovanie pripojenia k PC, či už za účelom testu kompatibility s G-Sync alebo všeobecného využitia a kompatibility pri hrách. Ako už bolo na prvej strane povedané G-Sync nie je podporovaný, no potešujúcou správou aspoň je, že 4K pri 120 Hz funguje bez problémov. 144 Hz mi však televízor neponúkol a nenašiel som ani nastavenie, ktoré by bolo potrebné aktivovať, aby sa tento režim sprístupnil. Alternatívou tak je asi len manuálne nastavenie rozlíšenia a frekvencie, čo veľmi oficiálne nevyzerá, obzvlášť, keď 144 Hz je prakticky na každom jednom propagačnom materiály k televízoru.

Spotrebu meriame za pomoci multimetra UNI-T UT71E, podobne ako pri metodike na monitory. Pri televízoroch sa zameriame predovšetkým na spotrebu pri HDR obsahu, na čo sme vybrali trojicu videí: Costa Rica, 2020 LG OLED a Dolby Vision Demo. Videá ponúkajú rozmanitý obsah, ktorý preverí energetickú náročnosť pri sýtych farbách, ale aj zobrazení čiernej.

Okrem trojice HDR videí meriame spotrebu pri teste jasu, kde vidíme jednotlivé zmeny spotreby pri navyšovaní jasu z 0 % na 100 % po 25 % krokoch. Z grafov tiež vidíme, že C935 atakuje hranicu 300 W, no nikdy ju neprekročila. Viac nám tieto grafy povedia až pri ďalšom teste, kedy ich budeme môcť porovnať s iným televízorom. Bude zaujímavé sledovať, ako jednotlivé typy panelov budú vplývať na spotrebu.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Recenzia TCL C735: Televízor do malej i veľkej obývačky

Po 65″ televízore Philips sa teraz pozrieme na jeden model čínskeho tigra TCL, ktorý v ostatnom čase zbiera jedno ocenenie za druhým. V porovnaní s inými zabehnutými značkami TCL tiež ponúka výborný pomer ceny a výkonu a okrem toho tento výrobca má aj aj veľkoplošné TV, a to až s uhlopriečkou 98″. Začneme ale konzervatívnejšie, variantom s uhlopriečkou 55″, konkrétne televízorom C735. Celý článok „Recenzia TCL C735: Televízor do malej i veľkej obývačky“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *