V Číně se objevil Radeon RX 6300. Moderní náhrada za GT 1030?

Nová 32W lowendová grafika s architekturou AMD RDNA 2

Za poslední dekádu výrazně ubylo vyloženě levných základních samostatných grafických karet. Tím, jak se integrovaná GPU zlepšují, je pro ně čím dál méně místa a výrobcům se už asi moc nevyplatí pro tuto oblast vyvíjet nové čipy. Nvidia už skoro šest let prodává GeForce GT 1030 s 16nm čipem architektury Pascal a až teď by, zdá se, mohla přijít modernější náhrada: Radeon RX 6300 s 6nm GPU v podstatě aktuální architektury.

Radeon RX 6300 se bez ohlášení objevil na prodej v Číně na bazarovém a prodejním portálu Goofish. AMD tento model oficiálně neoznámilo, takže je otázka, jak široce se na trhu bude objevovat. V předchozí generaci ale existoval model Radeon RX 5300 pro OEM sektor. Je pravděpodobné, že i tyto karty mohly být určené do OEM sestav, ale nyní se přebytky dostávají na volný trh.

Radeon RX 6300 coby karta pro desktop je zřejmě hodně podobný lowendovému Radeonu RX 6300M pro notebooky, který byl představen v lednu 2022. Karta je tedy založená na 6nm čipu Navi 24, který je v Radeonech RX 64006500 XT. Zde má mít aktivních 768 shaderů (12 CU z fyzicky přítomných 16) jako v Radeonu RX 6400, ale na taktu jen 1512 MHz – zřejmě jde o stejný jako pro mobilní RX 6300M.

Zásadní rozdíl proti Radeonu RX 6400 bude, že paměti jsou výrazně osekané – karta má ponechanou jen 32bitovou sběrnici a na ní 2GB paměť GDDR6. Ta dává efektivní propustnost 64 GB/s díky tomu, že běží na 16,0 GHz (Radeon RX 6400 má propustnost 128 GB/s). Jak kapacita, tak propustnost budou hodně omezovat potenciál pro hraní her mimo těch málo náročných a starších. Tato karta ale má patrně za cíl poskytnout hlavně základní funkce pro počítače, kterým schází integrovaná grafika.

Specifikace grafiky AMD Radeon RX 6300 pro desktop (zdroj: Komachi_Ensaka)

Radeon RX 6300 by skutečně mohl zastat roli novější a lepší náhrady za GeForce GT 1030, má totiž i podobně nízkou spotřebu. TDP je sníženo jen na 32 W (pro srovnání: Radeon RX 6400 má TDP 53 W, GeForce GT 1030 s GDDR5 je 30W). Měly by být možné i pasivně chlazené karty, ale model, který s objevil v Číně, je chlazený ventilátorem. Jde o malou nízkoprofilovou kartu s tloušťkou jeden slot a dvěma výstupy (patrně HDMI a DisplayPort – Navi 24 umí právě jen dva výstupy). Na kartě můžete vidět, že je použité jen rozhraní PCI Express 4.0 ×4, což je dáno čipem Navi 24.

Radeon RX 6300 pro desktop prodávaný v Číně (zdroj: Goofish)

Vzhledem k tomu, jak modernější grafické karty s co nejnižší cenou na trhu dnes chybí, by bylo dobré, kdyby se tento model dal koupit celosvětově. Uživatelé, kteří nepotřebují 3D výkon ve hrách, ale jen připojit obrazovku k pracovnímu počítači třeba s Ryzenem 5000 nebo nějakým Xeonem či Threadripperem, by nemuseli kupovat velmi staré GeForce GT 1030. Radeon RX 6300 proti nim podporuje až 8K monitory přes DisplayPort 1.4a nebo HDMI 2.1. A jeho nevýhody, jako je absence dekodéru formátu AV1 nebo hardwarového enkodéru, platí i pro GeForce GT 1030.

Díky nové architektuře by hlavně nemusel dlouho být problém s ovladači, kdežto u GeForce GT 1030 je celkem možné, že Nvidia přestane během několika let ovladače aktualizovat. Architekturu Kepler zařízla v roce 2021, a zatímco Maxwell a Pascal stále ještě jsou podporovány, může se to změnit během pár let. Toto je u grafik v lowendu, kde často dosluhují staré architektury velmi dlouho, potenciální problém, takže architektura RDNA 2 by mohla být výhodou z hlediska délky podpory.

Tip: Grafika, ktorú kúpite. Otestovali sme Asus GT 1030 SL 2G BRK

Zdroje: Goofish, Komachi_Ensaka, HXL, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Steam Deck OLED: Handheld Valve dostal 6nm SoC a další zlepšení

Firma Valve opakovaně prohlásila, že nová generace jejího úspěšného herního handheld zařízení Steam Deck je daleko a nemáme ji čekat v blízké době. Tím ale zřejmě myslela novou generaci ve smyslu zařízení, které výrazně zvýší výkon podobně jako nová generace herních konzolí. Teď totiž Valve překvapivě uvedlo na trh nový Steam Deck OLED s novým 6nm procesorem, který přináší nový displej, lepší výbavu a výdrž na baterii. Celý článok „Steam Deck OLED: Handheld Valve dostal 6nm SoC a další zlepšení“ »

 •  
 •  
 •  

Po roce zpoždění je tu Intel Arc A580, nejlevnější 256bitové GPU

Koncem minulého týdne přišly zprávy indikující, že Intel po téměř 13měsíčním tichu vydá grafickou kartu Arc A580. Tento levnější model loni vydané generace Alchemist, založený na ořezané verzi čipu, která proti modelu Arc A770 používá jen 75 % fyzicky přítomných jednotek, teď firma skutečně oficiálně uvádí do prodeje za cenu okolo pěti tisíc korun. Za tyto peníze by mohlo jít o zajímavou možnost pro levnější herní počítače. Celý článok „Po roce zpoždění je tu Intel Arc A580, nejlevnější 256bitové GPU“ »

 •  
 •  
 •  

(Update) Výkon navíc pro GPU Intel? Ovladač (ne)zvedl takt Arc A380

Často se v kontextu grafických karet mluví o tom, že se jim po vydán postupně zvyšuje výkon. Není to úplně přesné, protože samotný výkonnostní potenciál hardware zůstává stejný a jenom se optimalizuje softwarová vrstva, aby z něj dokázala vytěžit více než na začátku. U grafických karet Intel Arc se teď ale stala výjimka a aktualizace ovladačů zdá se přímo vylepšila samotný výkon hardwaru zvýšením frekvence, na které GPU běží. Celý článok „(Update) Výkon navíc pro GPU Intel? Ovladač (ne)zvedl takt Arc A380“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Nejaké sa predávali po 60USD, otázne je či to boli oficiálne ceny alebo len dakto vytiahol z OEM zostavy a predáva bazárovo. Na to že to je základné zobrazovadlo tak 2GB stačia, výkon slušný, okolo GTX1650, ak je tá cena reálna konečne nejaká lacná moderná náhrada za tú starú sračku GT1030. Len by to chcelo pasívny model.
   https://videocardz.com/newz/amd-radeon-rx-6300-entry-level-rdna2-desktop-gpu-with-32-bit-memory-has-been-spotted-for-less-than-60

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *