Je tu B650 deska pro Ryzen 7000 jen za 143 €. A výbava není zlá

AM5 desky začínající na 125 $ dolarech opravdu přicházejí. A nejsou to na kost osekané modely A620

Od příchodu procesorů AMD Ryzen 7000 loni na podzim se kritizuje, že jejich platforma AM5 je o dost dražší než dosavadní AM4. Jednak za to můžou paměti DDR5, které jsou vyžadované, ale poměrně vysoká byla i cena desek: nejlevnější na podzim začínaly až okolo 5000 Kč. Teď se to už snad mění. AMD v létě slíbilo, že nejlevnější desky budou od 125 $, a teď se takový model opravdu objevil. A dokonce nemá čipset A620, stále jde o B650 desku.

Jak se možná dalo čekat, teď nejdostupnější AM5 desku pro Ryzeny 7000 vydává ASRock a nese jméno ASRock B650M-HDV/M.2. Jde o mATX desku, která se teď objevila v amerických obchodech skutečně za onu slíbenou částku 125 dolarů, konkrétně na Neweggu. Evropské e-shopy ji zatím neregistrují, snad to ale bude jen dočasné (Newegg uvádí datum uvedení na dnešek, 10. 3.). U nás by její ceně po připočtení DPH odpovídala částka asi 3370 Kč či 143 €. Nelze ale vyloučit, že 125 $ je nějaká akční cena a obvyklá cena bude dlouhodobě o nějaké stovky vyšší.

Dalo by se čekat, že tento ASRock B650M-HDV/M.2 bude osekaný model s mizivou výbavou, když se prodává za částku, kterou AMD označilo jako minimum. To ale zřejmě neplatí. Deska má poměrně velký pasivní chladič napájecí kaskády (VRM má 8+2+1 fázi). Vyztužený slot PCI Express ×16 pro grafickou kartu a také například napevno přidělaný kryt zadních konektorů (kde je mimochodem tlačítko pro USB flashback).

Obrazové výstupy pro iGPU jsou DisplayPort i HDMI 2.1 a deska má 2,5Gb/s Ethernet Realtek RTL8125BG, také je přítomen slot M.2 pro Wi-Fi modul, který se tak dá s trochou kutění doplnit. Na zadním panelu je USB-C (s rychlostí 5 Gb/s), ale deska má i výstup pro připojení portu USB-C na čelní panel, což bylo ještě nedávno vzácné. Tento port už podporuje 10 Gb/s, ale na ostatních USB na zadním panelu (a na ostatních vývodech) už je podporováno jen 5Gb/s USB.

ASRock B650M-HDV/M.2 (zdroj: ASRock)

PCIe 5.0 ×4 pro SSD nebylo obětováno

Deska má také osazený header, který umožňuje používat přídavnou kartu s řadičem Thunderbolt, což je u levného modelu zajímavé, ale pořízení karty vám ještě cenu hodně zvýší. Co je však asi nejzajímavější zpráva: tato deska pořád podporuje PCIe 5.0 ×4, takže v ní budou moci svištět nejrychlejší SSD (doufejme jen metaforicky, a ne reálně svými větráčky). Slotů M.2 pro NVMe SSD má deska dvojici, přičemž PCIe 5.0 ×4 umí jeden z nich, druhý je jen na PCIe 4.0. Zde ale asi platí, že nejdůležitější je mít aspoň ten jeden, byť je otázka, jestli by nebylo užitečnější mít tři Gen4 sloty.

Nakonec tedy na tom tato bazální deska není špatně. Svá omezení má: zejména je to přítomnost jen dvojice slotů pro paměti DDR5. To u většiny herních počítačů primárně nevadí, protože budou používat jen dvojici modulů pro lepší výkon (a osazení jen dvěma sloty také zlepšuje schopnost pamětí dosahovat vysokých frekvencí). To, že máte jen dva sloty, bývá problém typicky v pozdějších letech života počítače, pokud zprvu nekoupíte úplně velkou kapacitu RAM a potřebujete ji dodatečně zvětšit.

ASRock B650M-HDV/M.2 (zdroj: ASRock)

Kromě toho deska také postrádá slot PCIe 5.0 pro grafiku, což ale platí pro ostatní dražší desky B650 také (pokud ho chcete, musíte už sáhnout po B650E). Ty, kdo chtějí kvalitnější audio, také nepotěší, že je tato deska osazená jen základním Realtekem ALC897. Opět je ale třeba říct, že tato horší zvukovka se objevuje i na dražších modelech.

Na této desce spíš oceňujeme to, že se vzdor ceně výrazně nižší proti ostatním modelům nešetřilo úplně všude, takže zůstalo USB-C či ta 2,5gigabitová síťovka. Přetaktování by díky čipsetu B650 stále mělo být povolené. Také jsme se báli, že na nejlevnějších deskách třeba bude holá napájecí kaskáda bez chladiče. To zde naštěstí nenastalo. Toto zároveň slibuje, že eventuálně s dalšími řezy a čipsetem A620 se ty vyloženě lowendové desky budou moci prodávat za ještě nižší částky (100 $ a asi i méně).

Samozřejmě teprv uvidíme, jak si tato deska povede v testech a v praxi. Doufejme že zde nebudou problémy třeba s nepoužitelně vysokými teplotami VRM nebo se neobjeví jiné vady. Ale potenciál na výhodnou koupi tu je. Chtělo by to takových víc, ovšem.

Zdroje: ASRock, Newegg, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

 •  
 •  
 •  

Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU

V předchozích cyklech nové generace GPU měly dvouletý cyklus, což by vycházelo na letošní podzim. Nvidia před časem v roadmapě kladla GeForce RTX 5000 na rok 2025 a u AMD není stále jasné, kdy by mohly Radeony RX 8000 přijít, určitá šance, že to bude letos, ale asi zůstává. Nyní se na internetu objevily specifikace těchto GPU s architekturou RDNA 4. Pokud jsou pravé, možná by to i mohlo ukazovat na vydání relativně brzo. Celý článok „Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU“ »

 •  
 •  
 •  

Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz

V pondělí jsme tu měli zprávu, dle níž by procesory AMD s architekturou Zen 5 měly dosahovat výkonů až o 40 % lepších na jedno jádro proti Zenu 4 (ne však nutně v jednovláknové aplikaci, jak jsem rozebírali). K Zenu 5 se toho teď na internetu seběhlo víc, takže se podíváme ještě na nějaké další zvěsti. Máme další únik o výkonu, ale bohužel i negativnější informace o možném napálení cen a o zvýšení spotřeby – to je asi skoro jisté. Celý článok „Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *