Je tu B650 deska pro Ryzen 7000 jen za 143 €. A výbava není zlá

AM5 desky začínající na 125 $ dolarech opravdu přicházejí. A nejsou to na kost osekané modely A620

Od příchodu procesorů AMD Ryzen 7000 loni na podzim se kritizuje, že jejich platforma AM5 je o dost dražší než dosavadní AM4. Jednak za to můžou paměti DDR5, které jsou vyžadované, ale poměrně vysoká byla i cena desek: nejlevnější na podzim začínaly až okolo 5000 Kč. Teď se to už snad mění. AMD v létě slíbilo, že nejlevnější desky budou od 125 $, a teď se takový model opravdu objevil. A dokonce nemá čipset A620, stále jde o B650 desku.

Jak se možná dalo čekat, teď nejdostupnější AM5 desku pro Ryzeny 7000 vydává ASRock a nese jméno ASRock B650M-HDV/M.2. Jde o mATX desku, která se teď objevila v amerických obchodech skutečně za onu slíbenou částku 125 dolarů, konkrétně na Neweggu. Evropské e-shopy ji zatím neregistrují, snad to ale bude jen dočasné (Newegg uvádí datum uvedení na dnešek, 10. 3.). U nás by její ceně po připočtení DPH odpovídala částka asi 3370 Kč či 143 €. Nelze ale vyloučit, že 125 $ je nějaká akční cena a obvyklá cena bude dlouhodobě o nějaké stovky vyšší.

Dalo by se čekat, že tento ASRock B650M-HDV/M.2 bude osekaný model s mizivou výbavou, když se prodává za částku, kterou AMD označilo jako minimum. To ale zřejmě neplatí. Deska má poměrně velký pasivní chladič napájecí kaskády (VRM má 8+2+1 fázi). Vyztužený slot PCI Express ×16 pro grafickou kartu a také například napevno přidělaný kryt zadních konektorů (kde je mimochodem tlačítko pro USB flashback).

Obrazové výstupy pro iGPU jsou DisplayPort i HDMI 2.1 a deska má 2,5Gb/s Ethernet Realtek RTL8125BG, také je přítomen slot M.2 pro Wi-Fi modul, který se tak dá s trochou kutění doplnit. Na zadním panelu je USB-C (s rychlostí 5 Gb/s), ale deska má i výstup pro připojení portu USB-C na čelní panel, což bylo ještě nedávno vzácné. Tento port už podporuje 10 Gb/s, ale na ostatních USB na zadním panelu (a na ostatních vývodech) už je podporováno jen 5Gb/s USB.

ASRock B650M-HDV/M.2 (zdroj: ASRock)

PCIe 5.0 ×4 pro SSD nebylo obětováno

Deska má také osazený header, který umožňuje používat přídavnou kartu s řadičem Thunderbolt, což je u levného modelu zajímavé, ale pořízení karty vám ještě cenu hodně zvýší. Co je však asi nejzajímavější zpráva: tato deska pořád podporuje PCIe 5.0 ×4, takže v ní budou moci svištět nejrychlejší SSD (doufejme jen metaforicky, a ne reálně svými větráčky). Slotů M.2 pro NVMe SSD má deska dvojici, přičemž PCIe 5.0 ×4 umí jeden z nich, druhý je jen na PCIe 4.0. Zde ale asi platí, že nejdůležitější je mít aspoň ten jeden, byť je otázka, jestli by nebylo užitečnější mít tři Gen4 sloty.

Nakonec tedy na tom tato bazální deska není špatně. Svá omezení má: zejména je to přítomnost jen dvojice slotů pro paměti DDR5. To u většiny herních počítačů primárně nevadí, protože budou používat jen dvojici modulů pro lepší výkon (a osazení jen dvěma sloty také zlepšuje schopnost pamětí dosahovat vysokých frekvencí). To, že máte jen dva sloty, bývá problém typicky v pozdějších letech života počítače, pokud zprvu nekoupíte úplně velkou kapacitu RAM a potřebujete ji dodatečně zvětšit.

ASRock B650M-HDV/M.2 (zdroj: ASRock)

Kromě toho deska také postrádá slot PCIe 5.0 pro grafiku, což ale platí pro ostatní dražší desky B650 také (pokud ho chcete, musíte už sáhnout po B650E). Ty, kdo chtějí kvalitnější audio, také nepotěší, že je tato deska osazená jen základním Realtekem ALC897. Opět je ale třeba říct, že tato horší zvukovka se objevuje i na dražších modelech.

Na této desce spíš oceňujeme to, že se vzdor ceně výrazně nižší proti ostatním modelům nešetřilo úplně všude, takže zůstalo USB-C či ta 2,5gigabitová síťovka. Přetaktování by díky čipsetu B650 stále mělo být povolené. Také jsme se báli, že na nejlevnějších deskách třeba bude holá napájecí kaskáda bez chladiče. To zde naštěstí nenastalo. Toto zároveň slibuje, že eventuálně s dalšími řezy a čipsetem A620 se ty vyloženě lowendové desky budou moci prodávat za ještě nižší částky (100 $ a asi i méně).

Samozřejmě teprv uvidíme, jak si tato deska povede v testech a v praxi. Doufejme že zde nebudou problémy třeba s nepoužitelně vysokými teplotami VRM nebo se neobjeví jiné vady. Ale potenciál na výhodnou koupi tu je. Chtělo by to takových víc, ovšem.

Zdroje: ASRock, Newegg, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

První big.LITTLE procesor AMD se ukázal: Phoenix 2 s jádry Zen 4c

Hybridní architektura s velkými jádry P-Core a menšími a efektivními E-Core, kterou Intel nasadil do procesorů v roce 2021, je často vnímána hodně kontroverzně. Tento přístup se ale už chystá i u AMD. Informace se o tom objevují delší dobu, ale teď už je potvrzený první procesor Ryzen, který takto dopadne. Půjde o APU označené Phoenix 2. To je levnější varianta dnešních Ryzenů 7000, takže big.LITTLE od AMD je už dost blízko. Celý článok „První big.LITTLE procesor AMD se ukázal: Phoenix 2 s jádry Zen 4c“ »

 •  
 •  
 •  

APU pro socket AM5 budou. Ale možná nejdřív Zen 3 a až pak Zen 4

AMD má teď pro desktop na nové platformě AM5 čipletové procesory Ryzen 7000 s kódovým označením Raphael, které na rozdíl od předchůdců poprvé obsahují integrovanou grafiku. Ta bývala předtím dostupná jen u tzv. APU jako bylo Raven Ridge, Renoir a Cezanne, což byly monolitické procesory určené primárně pro notebooky. O nové generaci takových APU pro socket AM5 zatím nebyly zprávy, ale teď se objevil doklad, že se na nich pracuje. Celý článok „APU pro socket AM5 budou. Ale možná nejdřív Zen 3 a až pak Zen 4“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzen 5 7640U unikl v testu Geekbench. První 15W APU Phoenix

Letos v lednu během CES 2023 AMD odhalilo své nejnovější mobilní procesory (nebo jak se dříve říkalo APU) Ryzen 7040 „Phoenix“. Jsou to vlastně nejpokročilejší procesory AMD, protože už mají jádra Zen 4 na monolitickém křemíku vyráběném 4nm procesem, navíc i s integrovanou grafikou architektury RDNA 3. Ale na rozdíl od předchozích generací AMD oznámilo jen výkonnější 35–45W modely, bez 15W modelů mainstreamové řady U. Celý článok „Ryzen 5 7640U unikl v testu Geekbench. První 15W APU Phoenix“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *