24GB a 48GB paměti DDR5 nejdou na Ryzenech, čeká se na opravu

Nové paměti s větší nebinární kapacitou zatím fungují jen na platformě Intel

Bývaly doby, kdy u procesorů Intel nešlo rozběhnout novější moduly s vyšší kapacitou (stávalo se to s DDR2 a DDR3), zatímco u AMD fungovaly. Trošku to svádí k předsudku, že když teď na trh přicházejí paměťové moduly DDR5 s neobvyklou „nebinární“ kapacitou 24 GB a 48 GB, mohly by na platformě AMD fungovat automaticky. Není to ale pravda, zdá se, že zatím jedou jen s procesory Intel a Ryzeny 7000 je budou umět až po budoucí aktualizaci.

Během vydání těchto modulů se objevily zprávy od některých výrobců desek, v níž avizovali přidání podpory pro tyto moduly nebo již existující podporu v současných verzích BIOSů pro desky s čipovými sadami Intel 600 a 700 pro procesory Core 12. a 13. generace. Nikde ale nebyla zmiňována podpora na platformě AMD. Ukazuje se, že byl důvod. Na ní tyto moduly zatím nefungují.

Více: Corsair začal prodávat 24GB a 48GB moduly DDR5. V desktopu s nimi můžete mít 192 GB RAM

Nejde asi o to, že by se dostaly přes doteď maximální podporovanou kapacitu 128 GB na mainstreamových deskách se čtyřmi sloty, ale asi o samotné 24Gb čipy DRAM. Na Twitteru se objevila zpráva od nadšence a leakera MEGAsizeGPU, který vyzkoušel 48GB sadu Corsair Vengeance, tedy pár 24GB modulů, a i tato celková kapacita nefungovala.

Uvádí, že jeho deska Asus ROG Strix B650E-E Gaming Wi-Fi moduly rozpoznává a po vstupu do UEFI ukazuje správnou kapacitu (a také to, že se do UEFI dá dostat a funguje zobrazení na monitoru, ukazuje základní funkčnost). Systém se tedy s nimi umí do nějaké míry spustit. Ale po jejich instalaci nenaběhl systém Windows, selže během zavádění. To obvykle bývá znak softwarové havárie, ale zde to asi bude nějaká interakce s procesorem a firmwarem.

Pravděpodobně by nemělo jít o nějakou fatální nekompatibilitu a podporu těchto modulů výrobci desek či přímo AMD ještě zprovozní. Je ovšem škoda a chyba, že nebyla připravená před vydáním, o kterém se muselo vědět dopředu (tyto čipy a moduly byly poprvé avizované již před lety).

48GB a 24GB moduly mají fungovat s příští aktualizací AGESA

Podle dalšího Twitterového zdroje Chi11eddoga by snad podpora těchto paměťových modulů měla být připravována v další verzi kódu AGESA od AMD, s nímž by poté měly vyjít nové BIOSy od výrobců desek – mělo by podle Chi11eddoga jít o verzi 1.0.0.7 pro platformu AM5. Nemáme ale ještě informace o tom, kdy se dají aktualizace UEFI desek založené na AGESA 1.0.0.7 čekat. Alespoň to ale vypadá, že na řešení se pracuje, byť bude k dispozici pozdě.

Zdroje: Chi11eddog, MEGAsizeGPU, Tom’s Hardware (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

První big.LITTLE procesor AMD se ukázal: Phoenix 2 s jádry Zen 4c

Hybridní architektura s velkými jádry P-Core a menšími a efektivními E-Core, kterou Intel nasadil do procesorů v roce 2021, je často vnímána hodně kontroverzně. Tento přístup se ale už chystá i u AMD. Informace se o tom objevují delší dobu, ale teď už je potvrzený první procesor Ryzen, který takto dopadne. Půjde o APU označené Phoenix 2. To je levnější varianta dnešních Ryzenů 7000, takže big.LITTLE od AMD je už dost blízko. Celý článok „První big.LITTLE procesor AMD se ukázal: Phoenix 2 s jádry Zen 4c“ »

  •  
  •  
  •  

APU pro socket AM5 budou. Ale možná nejdřív Zen 3 a až pak Zen 4

AMD má teď pro desktop na nové platformě AM5 čipletové procesory Ryzen 7000 s kódovým označením Raphael, které na rozdíl od předchůdců poprvé obsahují integrovanou grafiku. Ta bývala předtím dostupná jen u tzv. APU jako bylo Raven Ridge, Renoir a Cezanne, což byly monolitické procesory určené primárně pro notebooky. O nové generaci takových APU pro socket AM5 zatím nebyly zprávy, ale teď se objevil doklad, že se na nich pracuje. Celý článok „APU pro socket AM5 budou. Ale možná nejdřív Zen 3 a až pak Zen 4“ »

  •  
  •  
  •  

Ryzen 5 7640U unikl v testu Geekbench. První 15W APU Phoenix

Letos v lednu během CES 2023 AMD odhalilo své nejnovější mobilní procesory (nebo jak se dříve říkalo APU) Ryzen 7040 „Phoenix“. Jsou to vlastně nejpokročilejší procesory AMD, protože už mají jádra Zen 4 na monolitickém křemíku vyráběném 4nm procesem, navíc i s integrovanou grafikou architektury RDNA 3. Ale na rozdíl od předchozích generací AMD oznámilo jen výkonnější 35–45W modely, bez 15W modelů mainstreamové řady U. Celý článok „Ryzen 5 7640U unikl v testu Geekbench. První 15W APU Phoenix“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *