24GB a 48GB paměti DDR5 nejdou na Ryzenech, čeká se na opravu

Nové paměti s větší nebinární kapacitou zatím fungují jen na platformě Intel

Bývaly doby, kdy u procesorů Intel nešlo rozběhnout novější moduly s vyšší kapacitou (stávalo se to s DDR2 a DDR3), zatímco u AMD fungovaly. Trošku to svádí k předsudku, že když teď na trh přicházejí paměťové moduly DDR5 s neobvyklou „nebinární“ kapacitou 24 GB a 48 GB, mohly by na platformě AMD fungovat automaticky. Není to ale pravda, zdá se, že zatím jedou jen s procesory Intel a Ryzeny 7000 je budou umět až po budoucí aktualizaci.

Během vydání těchto modulů se objevily zprávy od některých výrobců desek, v níž avizovali přidání podpory pro tyto moduly nebo již existující podporu v současných verzích BIOSů pro desky s čipovými sadami Intel 600 a 700 pro procesory Core 12. a 13. generace. Nikde ale nebyla zmiňována podpora na platformě AMD. Ukazuje se, že byl důvod. Na ní tyto moduly zatím nefungují.

Více: Corsair začal prodávat 24GB a 48GB moduly DDR5. V desktopu s nimi můžete mít 192 GB RAM

Nejde asi o to, že by se dostaly přes doteď maximální podporovanou kapacitu 128 GB na mainstreamových deskách se čtyřmi sloty, ale asi o samotné 24Gb čipy DRAM. Na Twitteru se objevila zpráva od nadšence a leakera MEGAsizeGPU, který vyzkoušel 48GB sadu Corsair Vengeance, tedy pár 24GB modulů, a i tato celková kapacita nefungovala.

Uvádí, že jeho deska Asus ROG Strix B650E-E Gaming Wi-Fi moduly rozpoznává a po vstupu do UEFI ukazuje správnou kapacitu (a také to, že se do UEFI dá dostat a funguje zobrazení na monitoru, ukazuje základní funkčnost). Systém se tedy s nimi umí do nějaké míry spustit. Ale po jejich instalaci nenaběhl systém Windows, selže během zavádění. To obvykle bývá znak softwarové havárie, ale zde to asi bude nějaká interakce s procesorem a firmwarem.

Pravděpodobně by nemělo jít o nějakou fatální nekompatibilitu a podporu těchto modulů výrobci desek či přímo AMD ještě zprovozní. Je ovšem škoda a chyba, že nebyla připravená před vydáním, o kterém se muselo vědět dopředu (tyto čipy a moduly byly poprvé avizované již před lety).

48GB a 24GB moduly mají fungovat s příští aktualizací AGESA

Podle dalšího Twitterového zdroje Chi11eddoga by snad podpora těchto paměťových modulů měla být připravována v další verzi kódu AGESA od AMD, s nímž by poté měly vyjít nové BIOSy od výrobců desek – mělo by podle Chi11eddoga jít o verzi 1.0.0.7 pro platformu AM5. Nemáme ale ještě informace o tom, kdy se dají aktualizace UEFI desek založené na AGESA 1.0.0.7 čekat. Alespoň to ale vypadá, že na řešení se pracuje, byť bude k dispozici pozdě.

Zdroje: Chi11eddog, MEGAsizeGPU, Tom’s Hardware (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Podle MSI CUDIMM půjde i na AM5, je třeba Ryzen 9000 nebo 8000

Před nedávnem jsme tu měli zprávy o tom, že s platformou Intel LGA 1851 s procesory Core Ultra 200 („Arrow Lake“) bude mít premiéru jedna inovace v pamětech – moduly CUDIMM, které mají integrovaný generátor hodinového taktu a dokážou díky tomu pracovat na vyšších frekvencích. Chvíli nebylo jisté, zda nepůjde o exkluzivní funkci platformy Intel, ale vypadá to, že se CUDIMMy budou dát používat i na AM5 deskách s procesory Ryzen. Celý článok „Podle MSI CUDIMM půjde i na AM5, je třeba Ryzen 9000 nebo 8000“ »

  •  
  •  
  •  

Zen 5 s V-Cache už brzo. Ryzen 7 9800X3D prý vyjde za měsíc

Když AMD vydalo procesory s architekturou Zen 5 pro desktop, byly to zatím jenom běžné modely bez 3D V-Cache, kterou mají „X3D“ modely a výrazně zlepšuje výkon ve hrách. Zájemci o herní PC nebo upgrade tak zatím nemají náhradu za Ryzen 7 7800X3D předchozí generace, který víceméně zůstává nejlepším herním CPU. Toto by se ale mohlo brzo změnit, zdá se, že AMD už začíná být o X3D verzi Zenu 5 sdílná a vydání nastane brzo. Celý článok „Zen 5 s V-Cache už brzo. Ryzen 7 9800X3D prý vyjde za měsíc“ »

  •  
  •  
  •  

Jak moc Zenu 5 pomůže AVX-512 v x265? A jak podporu zapnout?

Možná to nevíte, ale enkodér videa x265 dokáže použít instrukce AVX-512, avšak z historických důvodů v něm nejsou zapnuté. Před pár lety jsme probírali, jak optimalizace používající tyto instrukce zapnout, a zkoušeli, jaký to má vliv nejdřív na procesorech Intel Rocket Lake a potom na Zenu 4. Vzhledem k velké oblibě těchto článků jsme stejné testy teď zopakovali i na nové architektuře Zen 5, pro porovnání s předchozími jádry. Celý článok „Jak moc Zenu 5 pomůže AVX-512 v x265? A jak podporu zapnout?“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *