Enermax Aquafusion ADV 240 – Krásný vodník s velkým hlukem

Klíčové vlastnosti

Aquafusion ADV 240 je prvním AIO chladičem od výrobce Enermax, který mám tu čest otestovat. Předmětem dnešní recenze je navíc designově zajímavá bílá varianta, což v kombinaci s RGB podsvícením ventilátorů a s efektem nekonečného zrcadla na bloku chladiče působí vysloveně prémiově. Cenově tento chladič vychází na přijatelných 105 € (2840 Kč), což by mohlo při dobrých výsledcích v testech zajistit solidní poměr ceny a výkonu.

Klíčové vlastnosti chladiče

Tento chladič se sice dodává i v černém provedení, dnes se ale podíváme na zářivě bílou variantu, což je pro mě osobně příjemná změna po všech těch černých AIO chladičích v poslední době. Vzhledem k jednoduchým liniím chladicího bloku s pumpou navíc bílá barva podtrhuje celkový dojem prémiového produktu.

Konstrukčně neskrývá Aquafusion ADV 240 žádné velké překvapení. Základ chladiče tvoří blok, který v sobě ukrývá pumpu s keramickým ložiskem. Mohl bych se tu rozepsat ohledně dvoukomorového provedení chladicího bloku nebo o kapalinovém zkratu pro zmenšení průtočného odporu, ale přijde mi to nadbytečné, protože ve výsledku jde především o účinnost chlazení a nízkou hlučnost.

Pumpa navíc ani nemá PWM regulaci, naštěstí jde snadno regulovat pomocí napětí. Horní plocha chladicího bloku je opatřena efektem nekonečného zrcadla s logem výrobce uprostřed a RGB proužkem po obvodu a bude tak tvořit vizuální středobod celé sestavy, pokud použijete skříň s TG bočnicí. Kontaktní plocha chladiče je měděná a dostatečně rozměrná, aby pokryla s rezervou všechny aktuální typy procesorů (vyjma platformy AMD Threadripper).

   

Z bloku pak proudí chladicí kapalina do radiátoru a zpět pomocí páru 400 milimetrů dlouhých hadic, které jsou opleteny nylonem pro jejich ochranu a zakončeny otočnými fitinkami v bloku pro jednodušší manipulaci, jak už bývá u těchto chladičů dobrým zvykem. Na radiátoru také najdete vedle zakončení jedné z hadic výstupek, který sice vypadá jako servisní port, avšak tento chladič je bezúdržbový a uzavřený. Jedná se tedy s vysokou pravděpodobností pouze o plnicí otvor, který je následně uzavřen během výroby.

   

V příslušenství chladiče nechybí nic zásadního, ba naopak, najdete zde spoustu užitečných drobností – výrobce myslel skutečně na vše. Vyjma montážních rámečků pro podporované modely procesorů zde najdete celou řadu kabelů pro zapojení RGB podsvícení chladiče do základní desky všech výrobců. Pokud by vaše deska nenabízela 5V ARGB konektor, můžete využít dodávaný hardwarový ovladač.

   

Uživatelská příručka by mohla být o něco přehlednější a taktéž samotná montáž by mohla být celkově jednodušší. Kupříkladu šroubky pro uchycení ramének montážního systému k chladicímu bloku vyžadovaly vcelku velké množství síly, až jsem se bál, abych nepoškodil nebo nestrhnul hlavičku šroubku. Vzhledem k mírně komplikovanější montáží důrazně doporučuji provádět instalaci mimo počítačovou skříň se základní deskou volně na pracovní ploše.

Parametry pumpy, radiátoru a ventilátorů

Aquafusion ADV 240 se nijak nevymyká ostatním AIO chladičům, co se týče rozměrů radiátoru, bloku s pumpou nebo délkou hadic. Použitý radiátor je klasicky hliníkový a jeho celková hloubka s ventilátory nepřesahuje 55 milimetrů pro zajištění maximální kompatibility s počítačovými skříněmi. Chladič je kompatibilní se všemi moderními procesorovými paticemi vyjma AMD Threadripper platformy. Cenovka je také přijatelně nízká, takže pokud Aquafusion ADV 240 obstojí v testech, máme před sebou další AIO chladič se zajímavým poměrem ceny a výkonu.



Enermax dodává k chladiči Aquafusion ADV 240 zajímavé ventilátory se zmenšeným motorkem rotoru (a tedy zmenšeným mrtvým prostorem za ventilátorem) a tzv. Vortex Frame pro zlepšení aerodynamického profilu. Hodnoty statického tlaku a průtoku vzduchu jsou na papíře skutečně velmi impozantní. Bojím se však, že to bude za cenu vysoké hladiny hluku. K tomuto všemu se navíc brzy vyjádří kolega Ľubo Samák ve svých testech ventilátorů. Jako příjemný bonus mají RGB kabely ventilátorů možnost sériového zapojení. Jen škoda, že PWM kabely nejsou provedeny stejně.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S

Mínus jeden ventilátor robí z  Assassin 4S o dvadsať eur lacnejší chladič, než akým je Assassin IV, z ktorého vychádza. Pasív je, zdá sa, rovnaký, a jediný rozdiel je v počte ventilátorov – jeden namiesto dvoch. Chladiaci výkon bude síce celkom určite nižší, ale očakávame, že jeho pokles nebude taký výrazný ako čiastka, ktorá sa dá s týmto lacnejším modelom ušetriť. Okrem toho je tu aj širšia kompatibilita. Celý článok „High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S“ »

  •  
  •  
  •  

Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu

Do nadpisu sa už nezmestil dovetok „aj napriek komplikáciám s rámčekom“. Hoci v pokročilejšej fáze prototypov Noctua prišla na to, že lopatky ventilátorov môžu za nepriaznivých okolností vplyvom deformácie rámčeka kolidovať, zdá sa, že opravy tejto nepríjemnosti neboli na dlho. Znovu sme v bode, keď to vyzerá, že 140-milimetrové LCP ventilátory Noctua sú za dverami maloobchodného trhu. Celý článok „Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *