Recenzia TCL C935: Panel s podsvietením miniLED a soundbar

Detaily

Nedávno sme sa pozreli na cenovo dostupný no prekvapivo schopný 55″ televízor od TCL. Čínske TCL však v ponuke nemá len cenovo orientované modely, ale vyrába aj prémiovejšie orientované modely s panelmi podsvietenými miniLED. Takým je aj aktuálne testovaný televízor 65C935, ktorý okrem lepšieho displeja ponúka aj kvalitnejšie ozvučenie Onkyo v podobe soundbaru s podporou Dolby Atmos.

Základné parametre


Balenie a výbava

Na rozdiel od menšieho súrodenca nám C935 dorazila len v jednej škatuli bez akejkoľvek potlače. Nevieme ju teda porovnať, no v balení sa prakticky nachádzal rovnaký obsah. Tým je dokumentácia a dvojica diaľkových ovládačov. Jeden menší pre multimédiá a druhý tradičnejší, pre pozeranie televízie. Ja som si vystačil s tým menším, keďže klasickú televíziu nepozerám vôbec a na prehliadanie internetových masmédií ten menší úplne postačuje.

Ešte možno poznámka ku škatuli, jej otváranie je trochu nepraktické, nakoľko je potrebné televízor vytiahnuť cez jej vrch, čiže lepšie je si krabicu položiť na zem a televízor v polystyréne z nej vysunúť na podlahe. Pri iných televízoroch sme sa už stretli s možnosťou rozoberania škatule a vytiahnutie vrchnej časti nad televízor, ten pritom ostane v spodnej časti. Vďaka tomu nemusíte televízor zdvíhať nad škatuľu, čo už pri 65″ uhlopriečke nie je sranda.

Po zložení stojana a pripojení k televízoru máme možnosť sa naň pozrieť v plnej kráse. Tenké rámiky po stranách dopĺňa decentný soundbar dole a vyšší stupeň kvality ponúka aj samotný stojan. Ten je kovový na rozdiel od plastového krytu pri C735.

Modelový rad C935 je vrcholom ponuky výrobcu, pričom s týmto označením máte k dispozícii len dvojicu rozmerov a to testovaných 65″ alebo väčší 75″ model. V predchádzajúcej generácii (X92) ponúkal výrobca aj ešte väčšie 85″ 8K modely, no za rok 2022 je séria C93 top modelom. Pre rok 2023 by mali byť nové modely predstavené už v najbližších mesiacoch, čo si určite nenecháme utiecť. Späť ale k C935.

Hlavným rozdielom oproti naposledy testovanému C735 je predovšetkým použitie kvalitnejšieho panelu s miniLED technológiou, vďaka čomu ponúkne televízor výrazne lepší jas a predovšetkým kvalitnejší HDR zážitok. Výrobca hovorí o 4. generácii technológie miniLED, ktorá má len 5 mm vzdialenosť medzi podsvietením a panelom LCD. Z marketingových označení nechýbajú také ako 4K HDR Premium 2000 či použitie technológie Quantum Dot. V praxi televízor podporuje viacero formátov HDR, konkrétne HDR10, HDR10+, Dolby Vision, Dolby Vision IQ a HLG. Nebudete mať tak problém s prehraním obsahu z akéhokoľvek dnešného média. Pre zaujímavosť, 65″ model ponúka 1080 a 75″ verzia až 1920 lokálne stmievateľných zón. Samozrejme, nie je to OLED, no napriek tomu ide o naozaj dobré čísla, čomu zodpovedá aj HDR zážitok.

Televízor poháňa čipset od MediaTek, konkrétne MT9615 (MT5889), ktorý má štvoricu Cortex A73 jadier s frekvenciou až 1,3 GHz. Je to rovnaký model ako pri C735 a zároveň pomalší procesor ako mali modely The One a OLED+907 od Philips. Na rozdiel od neho však ponúka vyše 20 GB vnútorného úložiska pre inštaláciu aplikácií, čo je veľká výhoda v porovnaní s Philipsom, ktorý sa už po pár aplikáciách sťažoval na nedostatok úložiska. Počas používania som sa nestretol so žiadnym sekaním ani inými zaváhaniami systému, je teda možné, že Google TV je lepšie optimalizovaný ako Android TV v podaní Philips.

V portovej výbave okrem štvorice HDMI nájdete aj jeden port USB 2.0, eternetový konektor RJ-45, audio výstup pre slúchadlá, digitálny audio výstup, AV vstup a dvojicu vstupov pre káblovú a satelitnú televíziu s tunermi DVB-T2/C/S2, Nechýba ani slot pre modul CI. Táto časť výbavy je zhodná s C735, čo je vzhľadom na použitie rovnakého procesora očakávané. Pozor si tiež dávajte na porty HDMI, kde len dva sú reálne HDMI 2.1, hoci slovenská stránka výrobcu hovorí o všetkých štyroch. Rozdiel oproti C735 je v použitiej WiFi, ktorá je typu 6 802.11ax. Či aj reálne ponúkne vyššie rýchlosti ako v prípade C735 si samozrejme otestujeme. Nechýba ani podpora Bluetooth na pripojenie príslušenstva, napríklad klávesnice.

Stránka výrobcu hovorí o bezrámovom dizajne, pravdou je ale trojica tenších čiernych rámikov po stranách a hore, ktoré dopĺňa mierne hrubšia spodná brada s pripojeným soundbarom Onkyo v kovovom dizajne. Televízor v 65″, teda 165 cm vyhotovení váži len niečo málo cez 32 kg, čo je výrazne viac ako menší súrodenec C735 s 10 kg. Na vybratie z krabice budete rozhodne potrebovať asistenciu, následná manipulácia a prekladanie televízora je len pre statnejšie postavy. Väčší 75″ model váži vyše 42 kg, čo už bude pre jedného asi priveľké sústo.

Zadná strana je odetá do čiernej, pričom uprostred ponúka úchyt VESA 300 × 400. Okrem toho na zadnej strane vidíme uprostred 20 W soundwoofer (basový reproduktor) a v horných rohoch dvojicu 10 W reproduktorov Dolby Atmos. V prednom soundbare je ďalšia dvojica 10 W reproduktorov, celkový výkon je tak 60 W v 2.1.2 konfigurácii. Ide o výrazné zlepšenie oproti C735, kde 20 W sústava bola azda najväčšou slabinou televízora.

   

Na Bowers & Wilkins z Philips OLED+907 to nemá, no to pri trojnásobnej cenovke to ani nie je prekvapenie. Napriek tomu je Onkyo sústava v prípade C935 rozhodne jednou z predností televízora a pôjde o veľmi solídny základ pre tých, ktorí nechcú investovať do dedikovanej audiosústavy. Na zadnej strane sme si mohli tiež všimnúť vstavanú správu kabeláže.

Podobne ako pri menšom súrodencovi C735 aj tu výrobca siahol po operačnom systéme Google TV, čo je novší OS pre televízory a prevedením sa líši od Android TV, ktorý tu bol skôr. Ten nájdeme napríklad v televízoroch Philips. C935 rovnako ako C735 ponúka podporu AirPlay a HomeKit, ktorá na Philipsoch úplne absentovala. TCL s výrazne nižšou cenovkou tieto funkcie pre Apple používateľov ponúka. Na rozdiel od C735 je však použiteľnosť pri C935 výrazne lepšia a stabilita či úspešnosť použitia AirPlay bola niekde na úrovni 95 %. Stále to nie je perfektné, no ide o výrazné zlepšenie v porovnaní s C735, kde to bolo tak 50/50, čo som aj kritizoval.

Herné funkcie sme si samozrejme vyskúšali a k televízoru sme preto pripojili PlayStation 5 aj počítač. PS5 rozpoznala VRR aj ALLM a 4K pri 120 Hz tiež fungovalo bez problémov. Na aktiváciu týchto funkcií však bolo potrebné spraviť niekoľko krokov v nastaveniach, konkrétne zapnúť HDMI 2.1 režim a povoliť ALLM a VRR.

Konzola následne automaticky detekuje správny vstup, čo nám potvrdila aj v nastaveniach.

Takisto je pre hráčov k dispozícii Game Bar, ktorý je možné vyvolať z rýchlych nastavení.

Pri prvom spustení vás prevedie rýchlou ukážkou všetkých možností a ich opisom. Kurzor si pri tom môžete prispôsobiť podľa vašich potrieb. Všetky možnosti Game Bar sme si ukázali už v teste C735 v dedikovanej kapitole.

V porovnaní s Philips je Game Bar rozhodne na vyššej úrovni, no na herné monitory to ešte nemá. Napriek tomu budem skôr schváliť ako haniť.

Čo sa týka pripojenia počítača, to bolo bezproblémové a nevyskytli sa problémi s farbami ako pri Philipsoch, kde je potrebné zvoliť konkrétny režim Monitor. 4K so 120 Hz teda funguje ako má, televízor žiaľ nepodporuje G-Sync, ani v režime neoficiálnej kompatibility, čo bude pomerne zásadná informácia pre majiteľov Nvidia grafických kariet. Tým odporúčam pozrieť sa po modeloch od LG, kde G-Sync určite funguje, čo mám už dlhé roky odskúšané. Rovnako aj modely OLED od Philips fungujú s G-Sync, čo sme si už otestovali. V ďalšej kapitole sa rýchlo pozrieme na OS pred testami panelu.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Recenzia TCL C735: Televízor do malej i veľkej obývačky

Po 65″ televízore Philips sa teraz pozrieme na jeden model čínskeho tigra TCL, ktorý v ostatnom čase zbiera jedno ocenenie za druhým. V porovnaní s inými zabehnutými značkami TCL tiež ponúka výborný pomer ceny a výkonu a okrem toho tento výrobca má aj aj veľkoplošné TV, a to až s uhlopriečkou 98″. Začneme ale konzervatívnejšie, variantom s uhlopriečkou 55″, konkrétne televízorom C735. Celý článok „Recenzia TCL C735: Televízor do malej i veľkej obývačky“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *