Philips 65PUS8807 The One: Rýchly 4K televízor so 65″ za tisícku

Detaily

Portfólio testov na HWC je relatívne špecifické a tým pádom aj mierne obmedzené, čo sa počtu a typov harvéru týka. Raz za čas sa ale pozrieme aj do neznámych vôd, aby sme si rozšírili obzory a priniesli vám pohľad aj na produkty, ktoré by ste možno u nás nehľadali. K testom monitorov preto odteraz pribudnú aj televízory, ktoré v poslednej dobe začali ponúkať rôzne herné funkcie. Prvým bude The One od Philips.

Základné parametre


Balenie a výbava

Veľká kartónová škatuľa nesie názov televízora spolu s jeho uhlopriečkou a zopár základnými vlastnosťami, ktorými sú 4K rozlíšenie, panel LED a Ambilight z troch strán. Testujeme model so 65″, teda 164 cm uhlopriečkou. Škatuľa sa otvára vysunutím nahor po odobratí plastových klipov v spodnej časti. Televízor je chránený viacerými polystyrénovými výplňami, vďaka čomu by mal prepravu prežiť bez ujmy.

Po odstránení vrchnej časti kartónovej škatule ju viete použiť ako podklad, na ktorý následnej obrazovku položíte, aby ste mohli nainštalovať stojan. Ten sa skladá z viacerých častí, ktoré je potrebné zoskrutkovať a pripojiť k telu televízora. Rozbalenie a montáž trvajú celkovo len pár minút a na žiadne komplikácie som nenarazil. Rozhodne je to však práce pre dvoch, uistite sa preto, že vám pri rozbalovaní má kto asistovať.

V balení okrem televízora a stojana nájdete aj diaľkový ovládač v striebornom prevedení s pomerne veľkými rozmermi, minimálne na výšku. Hoci je telo plastové, je dobre spracované, pôsobí hodnotným dojmom a nikde nevŕzga. Ponúka tiež viacero skratiek pre streamovacie platformy, ovládanie Ambilight či Google asistenta. V drvivej väčšine prípadov budete ale používať štvorsmerový D-pad so stredovým tlačidlom pre potvrdenie voľby. Pod ním je aj zopár tlačidiel pre pohybovanie v Android TV či tlačidlá na ovládanie prehrávaného obsahu.

Nechýbajú ani klasické tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a programov, a to vrátane numerickej časti. Tá je už v dnešnej dobe asi menej používaná ako kedysi, ja osobne som ju nepoužil ani raz. Ovládač by tak bez nej mohol byť výrazne menší a praktickejší. Na druhej strane aj numerické tlačidlá majú využitie, hoci môže byť iné, ako je ich pôvodný účel. Vďaka otvorenosti Android TV je možné ich premapovať a používať ich na spustenie ďalších obľúbených aplikácií, či napríklad na vytvorenie snímok obrazovky, čo bol aj môj prípad.

The One, konkrétne model 65PUS8807/12 z Performance série je top modelom LED televízorov a podľa samotného výrobcu ide o model, ktorý je vhodný do každej domácnosti. Ponúka všetky dôležité funkcie a zároveň je aj cenovo dostupný. Vyššie v hierarchii nájdeme len MiniLED model 9507 a štvoricu televízorov OLED, ktoré sa však už pohybujú v iných cenových kategóriách. Minimálne jeden OLED si však v budúcnosti určite otestujeme a bude tak zaujímavé sledovať, aké rozdiely ponúkne proti dnešnému modelu LED.

Televízor má panel S-IPS so 4K rozlíšením a obnovovacou frekvenciou až 120 Hz, ktorú ocenia všetci hráči. O spracovanie obrazu sa stará nový procesor P5, no v tomto prípade bez umelej inteligencie, ktorá je dostupná až v P5 AI od MiniLED modelu 9507 vyššie. Operačný systém poháňa čipset od MediaTek, konkrétne MT5895, so štvoricou Cortex A73 jadier s frekvenciou až 1,8 GHz. Tento procesor je pomerne rozšírený a nájdete ho tak napríklad aj v televízoroch Sony. Väčšinu času poskytuje dostatočný výkon pre navigáciu v OS či používanie aplikácií, vysoký herný výkon ale od neho neočakávajte. Občas som tiež zahliadol drobné zaváhanie či pomalšiu reakciu, no nejde o nič zásadné.

Azda najväčšia slabina procesora je len dvojica portov HDMI 2.1 48 Gbps pre hranie v 120 Hz. Tie sú označené ako HDMI 1 a 2 a práve druhý je určený aj pre eARC, ktorý slúži na prenos zvuku vo vysokej kvalite napríklad od soundbaru. Reálne tak máte k dispozícií len jeden 4K 120 port na pripojenie konzoly či PC, v prípade že používate aj nejakú formu audio sústavy. Okrem dvojice portov 4K 120 Hz HDMI televízor ponúka aj ďalšie dva porty 4K 60 Hz HDMI, USB 3.0 na boku a 2.0 zospodu. Nechýba ani port LAN, žiaľ vyzerá to však tak, že ide len o 100 Mbps a nie 1 Gbps. Situáciu tak z časti zachraňuje WiFi 5 802.11ac a vo výbave je aj Bluetooth 5. K televízoru tak viete jednoducho pripojiť klávesnicu či gamepad. Vo výbave je aj DVB-T2/S2/C tuner a na boku nájdete aj slot pre inštaláciu modulu CI.

The One sa prezentuje moderným dizajnom v striebornom vyhotovení, ktoré sa okrem stojana dostalo aj na prednú stranu a na rámčeky okolo displeja. Spodná brada je prijateľne tenká a bočné rámiky sú ešte tenšie, hoci reálne sa ich panel nedotýka a má druhý sekundárny čierny rámček po stranách. Celkovo tak nejde úplne o bezrámčekový dizajn, no aj napriek tomu televízor vyzerá moderne.

Zadná strana je odetá do čiernej, čo bude pomáhať pri Ambilighte, aby sa predošlo nechceným odrazom svetla. Vpravo dole (vľavo pri používaní televízora) vidíme už spomínanú portovú výbavu. Na opačnej strane je potom napájací port a uprostred úchyt VESA 300 × 300. Iste ste si tiež všimli množstvo akýchsi bodiek po hornej a bočných stranách televízora.

Ide o malé LED, ktoré zabezpečujú Ambilight, teda osvetlenie steny za televízorom podľa obsahu či hudby prehrávanej televízorom. Detail jednej diódy môžete vidieť na obrázku nižšie.

Ambilight okrem dynamického „rozšírenia“ obrazovky ponúka aj množstvo iných režimov, ktoré môžu slúžiť na zveľadenie vašej domácnosti, či už ide o statické alebo premenlivé farby. Viac sa pozrieme na tieto možnosti pri pohľade na systémové nastavenia.

V praxi je Ambilight veľmi zaujímavou funkciou a vzhľadom na to, že ju má Philips patentovanú, je veľmi nepravdepodobné, že sa s ňou stretnete aj niekde inde, ako pri používaní televízorov tejto značky. V ďalšej kapitole sa preto budeme tejto téme venovať ešte podrobnejšie a to aj v spojitosti s použitím v hrách.

Ako sme si však už v úvode povedali, televízory sa čím ďalej viac orientujú aj na herné publikum a ani The One sa nezaobišiel bez niekoľkých herných vychytáviek. Ponúka totiž akýsi herný panel, kde je zopár nastavení a informácií o zobrazení. Viete tu tak ovládať nastavenie čiernej pre svetlejšie tiene, prispôsobiť audio a Ambilight či upraviť teplotu farieb.

Nechýba ani zameriavací kurzor, aký poznáme už z množstva monitorov, no v tomto prípade je kurzor pomere veľký a z nepochopiteľného dôvodu pulzuje a stráca tak svoju účinnosť. Jasne je tak vidieť, že ide o prvé pokusy výrobcu priniesť nejakú pridanú hodnotu pre hráčov a je tu priestor na zlepšenie.

Herné funkcie nie sú len softvérové ale aj hardvérové, a hoci sme si už spomínali 4K 120 Hz 48 Gb konektory HDMI, dôležité je spomenúť, že PUS8807 podporuje aj ďalšie standardy ako HDMI VRR, ALLM či FreeSync Premium. Pripojenie k PS5 si vyžadovalo zapnutie herného režimu, kedy konzola správe detekovala všetky pripojenia a funkcie, vrátane možnosti zobrazenia nižšieho rozlíšenia 1440p.

Nie všetky testy boli ale úspešné a televízor žiaľ nepodporuje G-Sync, ani v režime neoficiálnej kompatibility, čo bude pomerne zásadná informácia pre majiteľov Nvidia grafických kariet. Tým odporúčam pozrieť sa po modeloch od LG, kde G-Sync určite funguje, čo mám už dlhé roky odskúšané. Toľko k herným vlastnostiam, v ďalšej časti sa pozrieme ešte podrobnejšie na Ambilight.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný

Ultraširoké monitory boli dlhé roky dostupné predovšetkým v 34-palcovom vyhotovení. Či už išlo o modely s rovnými alebo zahnutými panelmi, na prácu alebo na hranie. Philips však po novom expanduje a prechádza na 40-palcovú uhlopriečku. Jedným z prvých takýcho zväčšenych prírastkov je WQHD monitor s označením 40B1U5601, sprituálny nástupca Philips 34B1U5600. Ten už z testov poznáte. Celý článok „Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný“ »

  •  
  •  
  •  

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2. Celý článok „AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *