Endorfy Fluctus 140 PWM: Vysoká efektivita „lacno“, ale…

Merania statického tlaku...

Ventilátor nemusí byť drahý na to, aby dosahoval pri rozumnej hlučnosti vysoký prietok vzduchu. Dobrým dôkazom toho je 140-milimetrový model Fluctus, ktorý je v rebríčkoch pomeru ceny k výkonu veľmi vysoko. Predbiehajú ho prakticky len ventilátory s výraznejšími nedostatkami v niektorých aspektoch. Bezchybný nie je ani Fluctus 140 PWM, no napriek tomu pre mnohé scenáre predstavuje vo svojej cenovej relácii horúceho favorita.

Merania statického tlaku…

Konečne nastal čas, aby sme sa po dráhe tunela trochu posunuli. Tesne za ventilátorom je umiestnená sonda na snímanie statického tlaku. Jej poloha je zvolená s ohľadom na maximálnu efektivitu meraní. Inými slovami sú snímače umiestnené v miestach najvyššieho tlaku (hoci ten je v nezúženej časti tunela prakticky všade rovnaký).

Na meranie statického tlaku v tuneli slúži Fieldpiece ASP2, ktorý je pripojený k manometru Filedpiece SDMN5. Ten umožňuje merania aj v milimetroch vodného stĺpca, ale my meriame v milibaroch. To je pre tento merací prístroj základná jednotka s jemnejším rozlíšením. A až z nej namerané hodnoty prepočítavame do mm H2O, aby bolo možné jednoduché porovnanie s tým, čo uvádzajú výrobcovia.

Interná časť sondy na meranie statického tlaku vnútri tunela…

Zatiaľ čo sme pri meraniach hladiny hluku písali, že sa naše výsledky nedajú porovnávať s parametrami, tak v tomto prípade to už neplatí. Pokiaľ si výrobcovia ventilátorov parametre neprikrášľujú, tak by mali uvádzať približne také hodnoty tlaku, aké vychádzajú aj nám. Najvýraznejšie odchýlky môžu vznikať iba na úrovni rôznej presnosti meracích prístrojov, ale to sú zanedbateľné percentá.

… a externá časť vedúca k manometru

Čím väčší je rozdiel udávaných hodnôt výrobcom oproti našim, tým menej špecifikácie zodpovedajú realite. Ak sú udávané hodnoty výrazne vyššie, je to určite zámer, ktorý má ventilátory na trhu umelo zvýhodniť. Pokiaľ ale výrobca uvádza nižšiu hodnotu tlaku než my, ukazuje to skôr na inú vec. A síce na slabšiu tesnosť meracieho prostredia. Čím menej tesný tunel je, tým nižší tlak prirodzene nameriate. Toto je jedna z vecí, ktorú sme ladili mimoriadne dlho, ale nakoniec sme vytesnili všetky slabé miesta. Či už sa jedná o priechod pre samotnú sondu, príruby okolo anemometra, dokonca bolo potrebné v strede zatesniť aj samotný rámček anemometra, ktorý sa skladá z dvoch dielov. Bezchybne tesná musí byť nakoniec aj záklopka na konci tunela. Statický tlak sa totiž meria pri nulovom prietoku vzduchu.

Najvzdialenejší člen od ventilátora – uzáver na merania statického tlaku

Je tu ale jedna vec, ktorá často tlak ventilátorov trochu znižuje. A to sú vystúpené antivibračné podložky v rohoch či inak vystúpené rohy. Inými slovami, keď ventilátor na vstupe perfektne nesadne k montážnemu rámčeku a po obvode sú malé škáry, tak i to má vplyv na to, čo nameriate. Do tohto sme už ale nezasahovali, pretože sa už jedná o kvalitatívne vlastnosti ventilátora. Rovnako „odstávať“ a dosahovať o trochu slabšie vlastnosti, než na aké ma potenciál pri lepšom vyhotovení, bude aj po aplikácii u koncového používateľa.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Stratus 120 PWM: Efektívne s malým rozpočtom

Prečo utrácať za jeden ventilátor toľko peňazí ako za štyri či päť kusov Endorfy Stratus 120 PWM? Existuje na to jasná odpoveď, ale nemusí byť zaujímavá pre každého. A to najmä vtedy, kde majú ventilátory dobre zapadnúť do zostáv koncipovaných s ohľadom na čo najlepší pomer cena/výkon. Vtedy nízkorozpočtové ventilátory dávajú zmysel a aj nad „nedokonalosťami“ Stratus 120 (PWM) koncový používateľ často mávne rukou. Celý článok „Endorfy Stratus 120 PWM: Efektívne s malým rozpočtom“ »

  •  
  •  
  •  

15× ventilátor Endorfy Stratus 120 PWM v testoch vibrácií

Rovnaký model, rôzne kusy. Rozdiely vo vibráciách môžu byť dramatické. Najmä, ak ide o lacné ventilátory s vysokými výrobnými toleranciami. Zatiaľ, čo väčšina ventilátorov Endorfy Stratus 120 PWM sa nejakými vibráciami vyznačuje, tak môžete natrafiť aj na „zlaté“ vzorky, ktoré nevibrujú vôbec. To je síce veľmi vzácna, ale existujúca situácia. Rozptyl vibrácií je oveľa väčší, než ste si mysleli. Celý článok „15× ventilátor Endorfy Stratus 120 PWM v testoch vibrácií“ »

  •  
  •  
  •  

Traf rozptyl vibrácií ventilátora a vyber si čokoľvek Endorfy

Dokážete si tipnúť, aký veľký môže byť rozdiel vo vibráciách medzi „najlepším“ a „najhorším“ kusom lacného ventilátora Endorfy Stratus 120 PWM? Tým sa budeme výhľadovo zaoberať a vašou úlohou bude odhadnúť čo najpresnejší výsledok. Za odmenu ten z vás, ktorý bude najbližšie správnemu výsledku, získa od Endorfy ľubovoľný „chladiaci“ produkt. V prípade drobnejších vecí môže byť výhra poskladaná aj z viacerých položiek. Celý článok „Traf rozptyl vibrácií ventilátora a vyber si čokoľvek Endorfy“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (10) Pridať komentár

  1. Prvni kapitola ma extremne debilni format tabulky. k dalsim kapitolam jsem nemel dost energie se doscrolovat.

    1. Aj preto je hneď na začiatku ten boxík s rozcestníkom kapitol. Tabuľku netreba vôbec prerolovávať.

      Jasné, tiež si ju viem predstaviť v nejakej interaktívnej, pohodlnejšej podobe (kde si bunky čitateľ rozklikne podľa záujmu), ale sú nejaké priority… a kozmetické veci máme v rámci testov vždy pomerne nízko. Väčšie tabuľky sú holt vedľajší efekt zvyšujúceho sa počtu dát a tým sa kladú aj vyššie nároky na trpezlivosť čitateľa. Tí, pre ktorých majú naše testy naozaj hodnotu, sa cez takéto nástrahy prehryzú, si myslím. Ale je fakt, že od budúceho testu bude pre prehľadovú tabuľku špecifikácií asi lepšie konečne vyhradiť samostatnú kapitolu (a mrkne do nej len kto bude chcieť). Uvažujem nad tým už dlhšie, tak možno nastal správny čas. 🙂

    2. Tak snad není takový problém otočit mobil (tablet) na šířku, pak je docela po problému. Obsáhlé tabulky nelze pro zobrazení na výšku, na mobilu řešit lépe. Je to omezení platformy.

      1. Parametre všetkých otestovaných ventilátorov by vo východiskovej „viditeľnej zóne“ strašiť nemuseli, ale zatiaľ neviem o vhodnejších responzívnych tabuľkách, ktoré by boli rýchle aj na správu a zároveň umožnili z celkového súboru buniek zobraziť iba vybrané riadky (a ostané až voliteľne, po rozkliknutí), napríklad 10 ventilátorov, ktoré by boli k testovanému ventilátoru najvhodnejšie na porovnanie. Určite také sú, ale aj to je vec, ktorej treba venovať nejakú pozornosť (sama nepríde).

        1. Proč se s tím tak trápit, když stačí otočit zobrazení? Vyčlenit ji do zvláštní kapitoly s popisem smysl dává. Ale kódovat tabulku na plný úvazek tak, abych se zavděčil několika technicky méně zdatným, kteří zase příště frustrovaně spustí, že videa by byla stejně lepší?

        2. Samozřejmě existuje možnost, že jde o člověka, který si pořídil nouzový telefon a očekává plnohodnotné prohlížení webu na displeji, který nesplňuje ani dvacet let překonaný standart (1024px), to pak asi tuplem nebude zrovna tech-savvy osoba.

    3. no a to kámo tá tabuľka bude mať s každým poctivo dopodrobna otestovaným ventilátorom extrémnejší a extrémnejší čoraz viac debilnejší formát až raz na konci, keď budú poctivo dopodrobna otestované všetky ventilátory sveta, tak ten formát sa stane najextrémnejšie najdebilnejší na tablete najneobhospodarovateľnejšie nejnerozoznateľnejší!!!

      1. No, ale pokud zase to té doby umožní filtrovat podle velikosti, výšky profilu, řízení otáček a přítomnosti podsvícení, zlobit se nebudeme, že.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *