Endorfy Fluctus 140 PWM: Vysoká efektivita „lacno“, ale…

Základ 6 rovnakých hladín hluku...

Ventilátor nemusí byť drahý na to, aby dosahoval pri rozumnej hlučnosti vysoký prietok vzduchu. Dobrým dôkazom toho je 140-milimetrový model Fluctus, ktorý je v rebríčkoch pomeru ceny k výkonu veľmi vysoko. Predbiehajú ho prakticky len ventilátory s výraznejšími nedostatkami v niektorých aspektoch. Bezchybný nie je ani Fluctus 140 PWM, no napriek tomu pre mnohé scenáre predstavuje vo svojej cenovej relácii horúceho favorita.

Základ 6 rovnakých hladín hluku

Je niekoľko možností, podľa čoho normalizovať testovacie režimy pre ventilátory. V predošlej kapitole sme už písali o tom, že snáď najmenej vhodná možnosť sú rovnaké otáčky.

Na zváženie sú nastavenia podľa rovnakého statického tlaku či prietoku, ale za najrozumnejšie dlhodobo považujeme normalizovať meracie režimy podľa rovnakých hladín hluku. Jednak preto, že decibely sú logaritmická jednotka a všetky ostatné škálujú lineárne, ale hlavne preto, že podľa rovnakých hladín hluku sa zorientujete najrýchlejšie. Najjednoduchšie sa dá porovnať efektivita ventilátorov práve podľa toho, aké dosahuje výkonnostné vlastnosti pri rovnakej úrovni akustického tlaku. To je zo všetkých možností tá, ktorú si dokáže väčšina ľudí najlepšie predstaviť a odraziť sa od nej pri posudzovaní iných veličín.

Jednotlivé režimy hladín hluku sú nastavované od nízkych úrovni plynulo až k vyšším úrovniam. pri testovaní si tak nájdu svoje výsledky všetci používatelia bez ohľadu na to, či preferujú veľmi tichú prevádzku na hranici počuteľnosti alebo je prvoradý vysoký výkon.

Najtichší režim zodpovedá 31 dBA, za ním nasledujú 33 dBA a pre každý ďalší režim pripočítavame 3 dBA, ktoré hladinu hluku vždy zdvojnásobujú (36, 39, 42 a 45 dBA). Nakoniec ventilátory meriame pri maximálnom výkone. To už má každý trochu inú hladinu hluku, ktorú takisto uvádzame. V prípade, že medzi výsledkami pri niektorom ventilátore chýbajú namerané údaje znamená to, že nebolo možné nastaviť na cieľovú hladinu hluku. Či už preto, že jeho minimálne otáčky presahujú najtichší režim 31 dBA alebo naopak preto, že je ventilátor pri maximálnom výkone tichší než 45 dBA.

Je dôležité dodať, že naše merania hladiny hluku sú neporovnateľné s hodnotami, ktoré uvádzajú výrobcovia ventilátorov v špecifikáciách. To už len z toho dôvodu, že okolo snímača hlukomeru používame goliér v tvare paraboly, ktorá zvyšuje citlivosť. Dôležité je to preto, aby bolo možné rozlíšiť a nastaviť na rovnakú hladinu hluku aj režimy pri veľmi nízkych otáčkach, špeciálne 31 dBA.

Aby bolo rozlíšenie dostatočné, tak je hlukomer vedľa ventilátora pomerne blízko. Vzdialenosť medzi rámčekom a snímačom je 15 centimetrov. Snímač je pritom situovaný tak, aby nedochádzalo ku skresleniu, respektíve aby merania hladín hluku neovplyvňovalo prúdenie vzduchu. Preto je hlukomer nacentrovaný z profilu kolmo na rámček, ktorý definuje hĺbku ventilátora. Všetko je vždy pod rovnakými uhlami a v rovnakej vzdialenosti. Na presné a vždy rovnaké nastavenia vzdialeností používame sklonomer a značky.

Snímač hlukomera je umiestnený vzhľadom na polohu ventilátora z profilu. Nacentrovaný na hĺbku rámčeka je vertikálne i horizontálne.

Na meranie hlučnosti používame hlukomer Reed R8080. Ten v reálnom čase umožňuje priemerovanie vzoriek, čo je dôležité na presné vyladenie jednotlivých režimov. Ventilátory ladíme dovtedy, pokým nie je dosahovaná stanovená hladina hluku s presnosťou na dve desatinné miesta, napríklad teda 31 dBA. Hlukomer je jediný prístroj, ktorý kalibrujeme v rámci nášho testlabu. Ostatné prístroje máme skalibrované príslušnými technickými ústavmi. V prípade hlukomeru sa však vyžaduje kalibrácia pred každým testovaním a preto máme vlastný kalibrátor. Ten je už podľa etalónu skalibrovaný externe.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Vychádza naozaj lacná PC skrinka – Endorfy Armis 100 Solid

Počítačové skrinky s cenami okolo 40 eur sa stávajú vzácnosťou. Aj príliš nízke marže sú tým, čo výrobcov od ich produkcie odrádza. Endorfy (bývalé SilentiumPC) však zostáva verný svojim koreňom, ktoré sa spájajú práve s lacnejšími vecami. Medzi také patrí aj skrinka Armis 100 Solid určená pre jednoduchšie herné či kancelárske zostavy. A pozor, má aj čítačku pamäťových kariet a zámok proti odcudzeniu komponentov. Celý článok „Vychádza naozaj lacná PC skrinka – Endorfy Armis 100 Solid“ »

  •  
  •  
  •  

Hlavne čo najnižšia cena: Nová termopasta Endorfy Pactum 1

Endorfy vydalo teplovodivé pasty Pactum 1. Tie sa vyznačujú predovšetkým nízkou cenou. Nižšia je aj tepelná vodivosť, ale to stále na takej úrovni, ktorá by mohla pre mnohé aplikácie dostatočná. Pasty Pactum 1 sú dostupné v dvoch variantoch. Zatiaľ čo jeden je vhodný skôr na domáce použitie, tak druhý, väčší, nájde uplatnenie aj v dielňach servisných technikov. Celý článok „Hlavne čo najnižšia cena: Nová termopasta Endorfy Pactum 1“ »

  •  
  •  
  •  

Nový kábel (PSU) Endorfy: Z dvoch 8-pinov jeden 16-pin

Endorfy síce stále nemá zdroje s podporou ATX 3.x, ale vydáva kábel, vďaka ktorému môžete na priamo (bez adaptéru) napájať výkonné grafické karty GeForce aj zo „staršieho“ zdroja ATX 2.xx. Kábel Supremo FM5 HPWR má na jednej strane 12+4-pinový, respektíve 16-pinový a na druhej strane, na strane zdroja, sa pripája cez dva osempinové konektory PCIe. Okrem vysokej prúdovej zaťažiteľnosti pri ňom Endorfy kládlo dôraz aj na pohodlnosť inštalácie. Celý článok „Nový kábel (PSU) Endorfy: Z dvoch 8-pinov jeden 16-pin“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (10) Pridať komentár

  1. Prvni kapitola ma extremne debilni format tabulky. k dalsim kapitolam jsem nemel dost energie se doscrolovat.

    1. Aj preto je hneď na začiatku ten boxík s rozcestníkom kapitol. Tabuľku netreba vôbec prerolovávať.

      Jasné, tiež si ju viem predstaviť v nejakej interaktívnej, pohodlnejšej podobe (kde si bunky čitateľ rozklikne podľa záujmu), ale sú nejaké priority… a kozmetické veci máme v rámci testov vždy pomerne nízko. Väčšie tabuľky sú holt vedľajší efekt zvyšujúceho sa počtu dát a tým sa kladú aj vyššie nároky na trpezlivosť čitateľa. Tí, pre ktorých majú naše testy naozaj hodnotu, sa cez takéto nástrahy prehryzú, si myslím. Ale je fakt, že od budúceho testu bude pre prehľadovú tabuľku špecifikácií asi lepšie konečne vyhradiť samostatnú kapitolu (a mrkne do nej len kto bude chcieť). Uvažujem nad tým už dlhšie, tak možno nastal správny čas. 🙂

    2. Tak snad není takový problém otočit mobil (tablet) na šířku, pak je docela po problému. Obsáhlé tabulky nelze pro zobrazení na výšku, na mobilu řešit lépe. Je to omezení platformy.

      1. Parametre všetkých otestovaných ventilátorov by vo východiskovej „viditeľnej zóne“ strašiť nemuseli, ale zatiaľ neviem o vhodnejších responzívnych tabuľkách, ktoré by boli rýchle aj na správu a zároveň umožnili z celkového súboru buniek zobraziť iba vybrané riadky (a ostané až voliteľne, po rozkliknutí), napríklad 10 ventilátorov, ktoré by boli k testovanému ventilátoru najvhodnejšie na porovnanie. Určite také sú, ale aj to je vec, ktorej treba venovať nejakú pozornosť (sama nepríde).

        1. Proč se s tím tak trápit, když stačí otočit zobrazení? Vyčlenit ji do zvláštní kapitoly s popisem smysl dává. Ale kódovat tabulku na plný úvazek tak, abych se zavděčil několika technicky méně zdatným, kteří zase příště frustrovaně spustí, že videa by byla stejně lepší?

        2. Samozřejmě existuje možnost, že jde o člověka, který si pořídil nouzový telefon a očekává plnohodnotné prohlížení webu na displeji, který nesplňuje ani dvacet let překonaný standart (1024px), to pak asi tuplem nebude zrovna tech-savvy osoba.

    3. no a to kámo tá tabuľka bude mať s každým poctivo dopodrobna otestovaným ventilátorom extrémnejší a extrémnejší čoraz viac debilnejší formát až raz na konci, keď budú poctivo dopodrobna otestované všetky ventilátory sveta, tak ten formát sa stane najextrémnejšie najdebilnejší na tablete najneobhospodarovateľnejšie nejnerozoznateľnejší!!!

      1. No, ale pokud zase to té doby umožní filtrovat podle velikosti, výšky profilu, řízení otáček a přítomnosti podsvícení, zlobit se nebudeme, že.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *