Počiatočné zahorenie a záznam otáčok
Ventilátor nemusí byť drahý na to, aby dosahoval pri rozumnej hlučnosti vysoký prietok vzduchu. Dobrým dôkazom toho je 140-milimetrový model Fluctus, ktorý je v rebríčkoch pomeru ceny k výkonu veľmi vysoko. Predbiehajú ho prakticky len ventilátory s výraznejšími nedostatkami v niektorých aspektoch. Bezchybný nie je ani Fluctus 140 PWM, no napriek tomu pre mnohé scenáre predstavuje vo svojej cenovej relácii horúceho favorita.
Počiatočné zahorenie…
Ešte predtým, než začneme vôbec niečo merať, nechávame ventilátory po zapojení natočiť pár minút „naprázdno“. Je to z toho dôvodu, že bezprostredne po studenom štarte ventilátory dosahujú iné parametre ako po určitom čase krátkodobej prevádzky.
Do momentu, kým sa neustáli prevádzková teplota maziva, je dosahovaný typicky nižší maximálny výkon. Pri nižšej teplote je totiž mazivo hustejšie, s čím súvisí vyššie trenie. Maximálne otáčky preto ventilátory nedosahujú okamžite, ale až po prvých sekundách. Pred prvými meraniami tak nechávame ventilátory v zábehu aspoň 300 sekúnd pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM.
… a záznam otáčok
Rýchlosť ventilátorov monitorujeme pomocou laserového tachometra, ktorý počet obrátok odčítava z reflexnej nálepky na rotore. Na tento účel používame zariadenie UNI-T UT372, ktoré v reálnom čase umožňuje aj priemerovanie vzoriek. Do grafov tak nezapisujeme špičkovú, ale priemernú hodnotu otáčok z časového úseku 30 sekúnd.
Samotné otáčky sú však pomerne nedôležitý parameter, ktorému sa často venuje vyššia pozornosť, než by bolo vhodné. To dokonca aj v mnohých testoch ventilátorov či chladičov, kde sa podľa otáčok normalizujú jednotlivé režimy, v ktorých sa merajú iné veličiny.
Viazať sa však na konkrétne otáčky je pomerne nešťastné rozhodnutie už len preto, že ventilátory nezískavajú žiadny spoločný znak. Pri rovnakých otáčkach sú všetky ostatné veličiny rôzne, neexistuje žiadny prienik. Dá sa poznamenať, že lepšia by bola normalizácia podľa akejkoľvek inej veličiny, či by sa jednalo o statický tlak, prietok alebo hladinu hluku, ktorá u nás vyhrala. O tom ale až v ďalšej kapitole.
Rýchlosť otáčok meriame iba preto, aby ste si vedeli konkrétny parameter (napríklad výšku statického tlaku alebo nejakú hladinu hluku) spojiť s niečím, podľa čoho si viete ventilátor sami nastaviť. Snáď na to jediné je informácia o dosahovaných otáčkach užitočná. V rámci analýzy ventilátorov budeme uvádzať aj to, aké majú ventilátory rozbehové a minimálne otáčky. Rozbehové otáčky bývajú vyššie než minimálne, pretože na rozhýbanie rotora je vyžadovaná väčšia sila než keď už sa rotor ventilátora otáča a hľadá sa minimálna intenzita napájania, pri ktorej nedochádza k jeho zastaveniu.
- Contents
- Detaily Endorfy Fluctus 140 PWM
- Základ metodiky, veterný tunel
- Montáž a merania vibrácií
- Počiatočné zahorenie a záznam otáčok
- Základ 6 rovnakých hladín hluku...
- ... a farba zvuku (frekvenčná charakteristika)
- Merania statického tlaku...
- ... a prietoku vzduchu
- S prekážkami je všetko inak
- Ako meriame spotrebu a výkon motorčeka
- Merania intenzity (a spotreby) osvetlenia
- Výsledky: Otáčky
- Výsledky: Prietok bez prekážok
- Výsledky: Prietok cez nylonový filter
- Výsledky: Prietok cez plastový filter
- Výsledky: Prietok cez šesťuholníkovú mriežku
- Výsledky: Prietok cez tenší radiátor
- Výsledky: Prietok cez hrubší radiátor
- Výsledky: Statický tlak bez prekážok
- Výsledky: Statický tlak cez nylonový filter
- Výsledky: Statický tlak cez plastový filter
- Výsledky: Statický tlak cez šesťuholníkovú mriežku
- Výsledky: Statický tlak cez tenší radiátor
- Výsledky: Statický tlak cez hrubší radiátor
- Výsledky: Statický tlak, efektivita podľa orientácie
- Realita vs. špecifikácie
- Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku bez prekážok
- Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku s prachovým filtrom
- Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku so šesťhrannou mriežkou
- Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku s radiátorom
- Výsledky: Vibrácie, súhrnne (dĺžka 3D vektora)
- Výsledky: Vibrácie, os X
- Výsledky: Vibrácie, os Y
- Výsledky: Vibrácie, os Z
- Výsledky: Spotreba (a výkon motorčeka)
- Chladiaci výkon na watt, prietok vzduchu
- Chladiaci výkon na watt, statický tlak
- Prietok vzduchu za euro
- Statický tlak za euro
- Výsledky: Osvetlenie – svietivosť a spotreba LED
- Výsledky: Pomer spotreby LED k spotrebe motorčeka
- Hodnotenie
Prvni kapitola ma extremne debilni format tabulky. k dalsim kapitolam jsem nemel dost energie se doscrolovat.
Aj preto je hneď na začiatku ten boxík s rozcestníkom kapitol. Tabuľku netreba vôbec prerolovávať.
Jasné, tiež si ju viem predstaviť v nejakej interaktívnej, pohodlnejšej podobe (kde si bunky čitateľ rozklikne podľa záujmu), ale sú nejaké priority… a kozmetické veci máme v rámci testov vždy pomerne nízko. Väčšie tabuľky sú holt vedľajší efekt zvyšujúceho sa počtu dát a tým sa kladú aj vyššie nároky na trpezlivosť čitateľa. Tí, pre ktorých majú naše testy naozaj hodnotu, sa cez takéto nástrahy prehryzú, si myslím. Ale je fakt, že od budúceho testu bude pre prehľadovú tabuľku špecifikácií asi lepšie konečne vyhradiť samostatnú kapitolu (a mrkne do nej len kto bude chcieť). Uvažujem nad tým už dlhšie, tak možno nastal správny čas. 🙂
Tak snad není takový problém otočit mobil (tablet) na šířku, pak je docela po problému. Obsáhlé tabulky nelze pro zobrazení na výšku, na mobilu řešit lépe. Je to omezení platformy.
Parametre všetkých otestovaných ventilátorov by vo východiskovej „viditeľnej zóne“ strašiť nemuseli, ale zatiaľ neviem o vhodnejších responzívnych tabuľkách, ktoré by boli rýchle aj na správu a zároveň umožnili z celkového súboru buniek zobraziť iba vybrané riadky (a ostané až voliteľne, po rozkliknutí), napríklad 10 ventilátorov, ktoré by boli k testovanému ventilátoru najvhodnejšie na porovnanie. Určite také sú, ale aj to je vec, ktorej treba venovať nejakú pozornosť (sama nepríde).
Proč se s tím tak trápit, když stačí otočit zobrazení? Vyčlenit ji do zvláštní kapitoly s popisem smysl dává. Ale kódovat tabulku na plný úvazek tak, abych se zavděčil několika technicky méně zdatným, kteří zase příště frustrovaně spustí, že videa by byla stejně lepší?
Samozřejmě existuje možnost, že jde o člověka, který si pořídil nouzový telefon a očekává plnohodnotné prohlížení webu na displeji, který nesplňuje ani dvacet let překonaný standart (1024px), to pak asi tuplem nebude zrovna tech-savvy osoba.
no a to kámo tá tabuľka bude mať s každým poctivo dopodrobna otestovaným ventilátorom extrémnejší a extrémnejší čoraz viac debilnejší formát až raz na konci, keď budú poctivo dopodrobna otestované všetky ventilátory sveta, tak ten formát sa stane najextrémnejšie najdebilnejší na tablete najneobhospodarovateľnejšie nejnerozoznateľnejší!!!
No, ale pokud zase to té doby umožní filtrovat podle velikosti, výšky profilu, řízení otáček a přítomnosti podsvícení, zlobit se nebudeme, že.
Ctrl+C do Excelu Ctrl+V a môžeš si filtrovať jak je libo…
Jasně, ale až pak bude nejnehorázněji nejdebilnější, může se to hodit.