Endorfy Fluctus 140 PWM: Vysoká efektivita „lacno“, ale…

Hodnotenie

Ventilátor nemusí byť drahý na to, aby dosahoval pri rozumnej hlučnosti vysoký prietok vzduchu. Dobrým dôkazom toho je 140-milimetrový model Fluctus, ktorý je v rebríčkoch pomeru ceny k výkonu veľmi vysoko. Predbiehajú ho prakticky len ventilátory s výraznejšími nedostatkami v niektorých aspektoch. Bezchybný nie je ani Fluctus 140 PWM, no napriek tomu pre mnohé scenáre predstavuje vo svojej cenovej relácii horúceho favorita.

Hodnotenie

S ohľadom na nižšiu cenu sú ventilátory Endorfy Fluctus 140 PWM atraktívne pre všetky typy aplikácií. Pokiaľ pominieme eventuálnu kolíziu s nylonovými filtrami, tak dosahujú vysokú efektivitu tak v pozíciách systémových ventilátorov v skrinke ako i na radiátoroch chladičov.

Na plastovom filtri je Fluctus 140 PWM naprieč celým rýchlostným rozsahom výrazne efektívnejší než špičkové ventilátory v 120 mm formáte. To znamená, že pri rovnakej hlučnosti dosahuje vyšší prietok. A to často aj na šesťuhoľníkovej mriežke. Po výmene menších ventilátorov predinštalovaných v skrinke za tieto tak vždy dôjde k výraznému zlepšeniu, k zvýšeniu chladiaceho výkonu pri súčasnom znížení hlučnosti. Dávajte si však pozor na nylonové filtre bez spevnenej sieťky. Pokiaľ sú kontaktne na rámčeku a teda v bezprostrednej blízkosti rotora, môže dochádzať k nežiaducej kolízii, kto ktorej sa bude rotor otierať o prachový filter. Odstup rámčeka od rotora je totiž príliš malý. Iné situácie vás už ale neprekvapia, čo sa týka kompatibility.

Oproti 120 mm ventilátorom za podobné peniaze je Fluctus 140 PWM jasne efektívnejší aj na radiátoroch. Vyšší prietok pri rovnakej hlučnosti sme pri menších ventilátoroch zaznamenali iba u špičkových modelov, ako sú NF-A12x25 PWM (Noctua) či Gentle Typhoon D1225C (Nidec Servo). Vo svojej cenovej kategórii je však dobré umiestnenie Fluctus 140 PWM pomerme neohrozené. Isteže, na elitný 140 mm ventilátor BeQuiet! Silent Wings Pro 4 sa Fluctus 140 PWM pozerá vždy zospodu, ten je ale výrazne drahší, stojí dvakrát toľko. Pomerne malé straty Fluctus 140 PWM sú tak pre ventilátor Endorfy dobrá vizitka.

V porovnaní s osvetleným variantom (Fluctus 140 PWM ARGB) Fluctus 140 PWM v rovnakých hladinách hluku dosahuje obvykle vyššie tónové špičky, ktoré ho „brzdia“ pri nastavovaní rýchlosti, čo je dôvod, prečo tento ventilátor vo výsledkových grafoch často končí na nižšej priečke ako model ARGB LED. Týka sa to najmä fungovania na prekážkach (bez nich je Fluctus 140 PWM niekedy tichší a tým pádom rýchlejší, s lepšími predispozíciami k vyššiemu prietoku vzduchu). Rozdiely sú ale obvykle pomerne malé, kozmetické.

Aj v tomto prípade je ale nutné konštatovať nasledujúce – zvuk Fluctus 140 PWM je pre výraznejšie špičky na nižších frekvenciách dunivejší. Miestami aj počuteľne viac než pri Fluctus 120 PWM, to napríklad v kombinácii s plastovým filtrom, kde je výraznejší rozdiel v tónových špičkách aj oproti variantu ARGB. Jeho lopatky sú síce pružnejšie, ale to automaticky neznamená, že musia byť hlučnejšie. A dokonca ani to, že musia na rámček prenášať viac vibrácií.

U ventilátorov Endorfy Fluctus 140 (ARGB) neplatí to, čo platilo u DeepCool FK120FC120, kde ARGB variant s pružnejšími lopatkami (FC120) bol nositeľom intenzívnejších vibrácií. V prípade ventilátorov Fluctus 140 sú výrazne vyššie vibrácie u neosvetleného variantu (Fluctus 140 PWM) s pevnejšími lopatkami. Teda tie vibrácie, ktoré sa dostanú na rámček (a ktoré majú vplyv na sekundárny hluk napríklad rozvibrovaním skrinky). Cestou od hlavného zdroja (špičiek lopatiek) k rámčeku vibrácie prirodzene slabnú vplyvom rôznych vlastností. Od profilu (lopatiek) cez hmotnosť a teda silu, ktorou na rámček pôsobia (variant ARGB je o trochu ľahší aj napriek tomu, že má navyše súpravu LED) či tvrdosť materiálu.

Takže ešte raz: Súhrou viacerých okolností, medzi ktoré patrí trebárs aj presnosť osadenia rotora, sa výrazne intenzívnejšími vibráciami vyznačuje model Endorfy Fluctus 140 PWM – najmä pri vyšších rýchlostiach, od 1100 ot./min. Pri nižších (pod 1000 ot./min) sú už vibrácie pomerne nízke, prakticky zanedbateľné. Vždy sme ale nejaké vibrácie namerali, aj pri veľmi nízkych rýchlostiach, a to s lineárne klesajúcou tendenciou. Tá naznačuje, že časť vibrácií môže vznikať aj vplyvom znižovanie frekvencie otáčania, teda motorickým pôsobením. A takéto výsledky sú dosahované naprieč viacerými vzorkami, z ktorých vždy v testoch vychádzame. Viac to už ale asi rozmazávať netreba, aby sme nadmerným venovaním pozornosti drobným detailom nevytvorili ilúziu, že snáď nejde o perfektný ventilátor. Samozrejme, že ide.

Rozpitvávanie drobností okolo rezonančných frekvencií a vibrácií považujte skôr za „vedecké“ poznámky. Po ich zverejnení však Fluctus 140 PWM poznáte ako vlastnú dlaň a po jeho výbere si nemôžete nikdy na nič sťažovať. U žiadneho ventilátora so špičkovým prietok vzduchu za euro (a ten si Fluctus 140 PWM pre nadpriemerný statický tlak drží aj v praxi, na prekážkach) sa nedá počítať s technickou „dokonalosťou“. U lacnejších ventilátorov je to vždy o kompromisoch. Tých ale pri nižších rýchlostiach, keď sa vyhnete vyšším vibráciám a vyšším tónovým špičkám zvuku, Fluctus 140 PWM zase toľko nemá.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Stratus 120 PWM: Efektívne s malým rozpočtom

Prečo utrácať za jeden ventilátor toľko peňazí ako za štyri či päť kusov Endorfy Stratus 120 PWM? Existuje na to jasná odpoveď, ale nemusí byť zaujímavá pre každého. A to najmä vtedy, kde majú ventilátory dobre zapadnúť do zostáv koncipovaných s ohľadom na čo najlepší pomer cena/výkon. Vtedy nízkorozpočtové ventilátory dávajú zmysel a aj nad „nedokonalosťami“ Stratus 120 (PWM) koncový používateľ často mávne rukou. Celý článok „Endorfy Stratus 120 PWM: Efektívne s malým rozpočtom“ »

  •  
  •  
  •  

15× ventilátor Endorfy Stratus 120 PWM v testoch vibrácií

Rovnaký model, rôzne kusy. Rozdiely vo vibráciách môžu byť dramatické. Najmä, ak ide o lacné ventilátory s vysokými výrobnými toleranciami. Zatiaľ, čo väčšina ventilátorov Endorfy Stratus 120 PWM sa nejakými vibráciami vyznačuje, tak môžete natrafiť aj na „zlaté“ vzorky, ktoré nevibrujú vôbec. To je síce veľmi vzácna, ale existujúca situácia. Rozptyl vibrácií je oveľa väčší, než ste si mysleli. Celý článok „15× ventilátor Endorfy Stratus 120 PWM v testoch vibrácií“ »

  •  
  •  
  •  

Traf rozptyl vibrácií ventilátora a vyber si čokoľvek Endorfy

Dokážete si tipnúť, aký veľký môže byť rozdiel vo vibráciách medzi „najlepším“ a „najhorším“ kusom lacného ventilátora Endorfy Stratus 120 PWM? Tým sa budeme výhľadovo zaoberať a vašou úlohou bude odhadnúť čo najpresnejší výsledok. Za odmenu ten z vás, ktorý bude najbližšie správnemu výsledku, získa od Endorfy ľubovoľný „chladiaci“ produkt. V prípade drobnejších vecí môže byť výhra poskladaná aj z viacerých položiek. Celý článok „Traf rozptyl vibrácií ventilátora a vyber si čokoľvek Endorfy“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (10) Pridať komentár

  1. Prvni kapitola ma extremne debilni format tabulky. k dalsim kapitolam jsem nemel dost energie se doscrolovat.

    1. Aj preto je hneď na začiatku ten boxík s rozcestníkom kapitol. Tabuľku netreba vôbec prerolovávať.

      Jasné, tiež si ju viem predstaviť v nejakej interaktívnej, pohodlnejšej podobe (kde si bunky čitateľ rozklikne podľa záujmu), ale sú nejaké priority… a kozmetické veci máme v rámci testov vždy pomerne nízko. Väčšie tabuľky sú holt vedľajší efekt zvyšujúceho sa počtu dát a tým sa kladú aj vyššie nároky na trpezlivosť čitateľa. Tí, pre ktorých majú naše testy naozaj hodnotu, sa cez takéto nástrahy prehryzú, si myslím. Ale je fakt, že od budúceho testu bude pre prehľadovú tabuľku špecifikácií asi lepšie konečne vyhradiť samostatnú kapitolu (a mrkne do nej len kto bude chcieť). Uvažujem nad tým už dlhšie, tak možno nastal správny čas. 🙂

    2. Tak snad není takový problém otočit mobil (tablet) na šířku, pak je docela po problému. Obsáhlé tabulky nelze pro zobrazení na výšku, na mobilu řešit lépe. Je to omezení platformy.

      1. Parametre všetkých otestovaných ventilátorov by vo východiskovej „viditeľnej zóne“ strašiť nemuseli, ale zatiaľ neviem o vhodnejších responzívnych tabuľkách, ktoré by boli rýchle aj na správu a zároveň umožnili z celkového súboru buniek zobraziť iba vybrané riadky (a ostané až voliteľne, po rozkliknutí), napríklad 10 ventilátorov, ktoré by boli k testovanému ventilátoru najvhodnejšie na porovnanie. Určite také sú, ale aj to je vec, ktorej treba venovať nejakú pozornosť (sama nepríde).

        1. Proč se s tím tak trápit, když stačí otočit zobrazení? Vyčlenit ji do zvláštní kapitoly s popisem smysl dává. Ale kódovat tabulku na plný úvazek tak, abych se zavděčil několika technicky méně zdatným, kteří zase příště frustrovaně spustí, že videa by byla stejně lepší?

        2. Samozřejmě existuje možnost, že jde o člověka, který si pořídil nouzový telefon a očekává plnohodnotné prohlížení webu na displeji, který nesplňuje ani dvacet let překonaný standart (1024px), to pak asi tuplem nebude zrovna tech-savvy osoba.

    3. no a to kámo tá tabuľka bude mať s každým poctivo dopodrobna otestovaným ventilátorom extrémnejší a extrémnejší čoraz viac debilnejší formát až raz na konci, keď budú poctivo dopodrobna otestované všetky ventilátory sveta, tak ten formát sa stane najextrémnejšie najdebilnejší na tablete najneobhospodarovateľnejšie nejnerozoznateľnejší!!!

      1. No, ale pokud zase to té doby umožní filtrovat podle velikosti, výšky profilu, řízení otáček a přítomnosti podsvícení, zlobit se nebudeme, že.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *