Endorfy Fluctus 140 PWM: Vysoká efektivita „lacno“, ale…

Montáž a merania vibrácií

Ventilátor nemusí byť drahý na to, aby dosahoval pri rozumnej hlučnosti vysoký prietok vzduchu. Dobrým dôkazom toho je 140-milimetrový model Fluctus, ktorý je v rebríčkoch pomeru ceny k výkonu veľmi vysoko. Predbiehajú ho prakticky len ventilátory s výraznejšími nedostatkami v niektorých aspektoch. Bezchybný nie je ani Fluctus 140 PWM, no napriek tomu pre mnohé scenáre predstavuje vo svojej cenovej relácii horúceho favorita.

Montáž a merania vibrácií

Každý testovaný ventilátor treba prirodzene najprv vhodne pripevniť. Pri tom všetkom, čo chceme merať a pri takej presnosti, aká na relevantné merania musí byť, to záleží aj na najmenších detailoch. Celý systém uchytenia je pomerne zložitý a sme radi, že sme ho doladili k maximálnej spokojnosti. Aj keď to teda znamenalo stovky hodín laborovania. Čo je na tom také komplikované? Je toho viac.

Ventilátory sa inštalujú k multifunkčnému držiaku. Substrát je 2 mm hrubý kovový plát, ku ktorému sa pripevňuje ventilátor, respektíve ventilátor spolu s prekážkou (napríklad s filtrom, šesťuholníkovou mriežkou či radiátorom kvapalinového chladiča).

Držiak na inštaláciu ventilátora a snímaču vibrometra

Pre správny a vždy rovnaký prítlak sú ventilátory doťahované vždy rovnakou silou momentovým skrutkovačom. Keby to tak nebolo, tak by mohli vznikať škáry a vôle v montáži, skrátka nerovné podmienky s nežiaducim skreslením. Napríklad aj pre meranie vibrácií. Navrchu ventilátorového držiaka je aj držiak pre trojosí snímač vibrometra. Ten je už prichytený magneticky cez oceľovú vložku, na ktorú snímač pôsobí silou jedného kilogramu a vďaka dorazu je aj vždy v rovnakom mieste a v rovnakom kontakte so zvyškom konštrukcie. To sú z hľadiska opakovateľnosti meraní základné veci.

Aby bolo možné zachytiť intenzitu v čo najvyššom rozlíšení, nemôže byť podnos držiaka príliš ťažký a zároveň musí byť dostatočné pevný, aby sa nekrútil. Tým by znovu dochádzalo k rôznym skresleniam. Preto sme na výrobu držiaka použili tvrdú (H19) hliníkovú (AL99,5) dosku, ktorej hmotnosť je tak akurát na to, aby nebol významne obmedzovaný voľný pohyb.

Na dosiahnutie čo najjemnejšieho rozlíšenia pre meranie vibrácií sú v montážnych dierach, cez ktoré sa držiak inštaluje k tunelu, mäkké gumené vložky. A hneď za týmito vložkami sú silentbloky s veľmi nízkou tvrdosťou 30 Shore. Tie sú použité aj z toho dôvodu, aby vibrácie ventilátorov neprerážali na kostru tunela. Keby k tomu dochádzalo, tak by sa pri ventilátoroch s intenzívnejšími vibráciami do výsledkov meraní hluku premietla aj táto sekundárna zložka hluku, ktorá sa netýka aerodynamického zvuku ventilátora.

Citlivý montážny mechanizmus umožňuje meranie vibrácií vo vysokom rozlíšení a zároveň zamedzuje prierazu vibrácií na kostru veterného tunela

V tomto je dobré mať ideálne podmienky aj napriek tomu, že sú v praxi nedosiahnuteľné, pretože sa vibrácie ventilátorov budú na kostru skrinky prenášať v nejakej miere vždy. Ale každá skrinka na ne bude reagovať inak, respektíve konečná hlučnosť bude závisieť od viacerých faktorov, počnúc použitými materiálmi. Preto je dobré túto zložku hluku navyše pri testovaní odfiltrovať a do praxe kalkulovať s nameranými intenzitami vibrácií. Čím vyššie tieto vibrácie sú, s tým vyšším prídavkom hlučnosti treba počítať.

Silentbloky sú prirodzene naformátované tak, aby držiak trochu odsadili od zvyšku tunela, inak by nemali zmysel. Vzniká tu tak medzera, ktorá je po celej ploche vytesnená mäkkým penovým tesnením s uzavretou bunkovou štruktúrou (tzn., že je nepriedušná).

Na zamedzenie priechodu vibrácií na konštrukciu veterného tunela je medzi držiakom s ventilátorom a nábežnou hranou potrubia malá medzera, ktorú vytesnuje mäkký penový goliér

Na správne vycentrovanie rotora ventilátorov voči ostatným prvkom obsahuje držiak vystúpený rámček, ktorý kopíruje vnútorný obrys tesnenia. A aby toho nebolo málo, tak sa rámček s testovaným ventilátorom k tomuto tesneniu dotláča malou silou tlačných pružiniek, ktorá je nastavená zase s ohľadom na čo najvyššie rozlíšenie pre meranie vibrácií a zároveň tak, aby vznikal dostatočný prítlak na zachovanie bezchybnej tesnosti.

Vibrácie meriame meracím prístrojom Landtek VM-6380. Ten zaznamenáva rýchlosť kmitania (v mm) za sekundu vo všetkých osiach (X, Y, Z). Na rýchlu orientáciu počítame z nameraných hodnôt 3D vektor a do grafov uvádzame „celkovú“ intenzitu vibrácií. Svoje výsledky si nájdete ale aj vtedy, pokiaľ vás zaujíma iba konkrétna os.

Najkomplikovanejšiu časť tunela už poznáte a v rámci ďalšej kapitoly sa posunieme ďalej. Stále ale zostaneme na začiatku tunela, len odbočíme k perifériám po stranách.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Současné chladiče od Endorfy už podporují socket Intel LGA 1851

Dnes vychází, respektive nejprve bude oficiálně odhalená, nová generace procesorů pro desktop od Intelu, Core Ultra 200 (či také série 2), pro kterou se také používá kódové označení Arrow Lake. Budou to první čipletová desktopová CPU Intelu a používají zase nový socket LGA 1851, který se fyzicky liší od toho dosavadního. Ovšem kompatibilita s chladiči by měla být vyřešená – například chladiče Endorfy už mají pro nový socket podporu. Celý článok „Současné chladiče od Endorfy už podporují socket Intel LGA 1851“ »

  •  
  •  
  •  

Vychádza naozaj lacná PC skrinka – Endorfy Armis 100 Solid

Počítačové skrinky s cenami okolo 40 eur sa stávajú vzácnosťou. Aj príliš nízke marže sú tým, čo výrobcov od ich produkcie odrádza. Endorfy (bývalé SilentiumPC) však zostáva verný svojim koreňom, ktoré sa spájajú práve s lacnejšími vecami. Medzi také patrí aj skrinka Armis 100 Solid určená pre jednoduchšie herné či kancelárske zostavy. A pozor, má aj čítačku pamäťových kariet a zámok proti odcudzeniu komponentov. Celý článok „Vychádza naozaj lacná PC skrinka – Endorfy Armis 100 Solid“ »

  •  
  •  
  •  

Hlavne čo najnižšia cena: Nová termopasta Endorfy Pactum 1

Endorfy vydalo teplovodivé pasty Pactum 1. Tie sa vyznačujú predovšetkým nízkou cenou. Nižšia je aj tepelná vodivosť, ale to stále na takej úrovni, ktorá by mohla pre mnohé aplikácie dostatočná. Pasty Pactum 1 sú dostupné v dvoch variantoch. Zatiaľ čo jeden je vhodný skôr na domáce použitie, tak druhý, väčší, nájde uplatnenie aj v dielňach servisných technikov. Celý článok „Hlavne čo najnižšia cena: Nová termopasta Endorfy Pactum 1“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (10) Pridať komentár

  1. Prvni kapitola ma extremne debilni format tabulky. k dalsim kapitolam jsem nemel dost energie se doscrolovat.

    1. Aj preto je hneď na začiatku ten boxík s rozcestníkom kapitol. Tabuľku netreba vôbec prerolovávať.

      Jasné, tiež si ju viem predstaviť v nejakej interaktívnej, pohodlnejšej podobe (kde si bunky čitateľ rozklikne podľa záujmu), ale sú nejaké priority… a kozmetické veci máme v rámci testov vždy pomerne nízko. Väčšie tabuľky sú holt vedľajší efekt zvyšujúceho sa počtu dát a tým sa kladú aj vyššie nároky na trpezlivosť čitateľa. Tí, pre ktorých majú naše testy naozaj hodnotu, sa cez takéto nástrahy prehryzú, si myslím. Ale je fakt, že od budúceho testu bude pre prehľadovú tabuľku špecifikácií asi lepšie konečne vyhradiť samostatnú kapitolu (a mrkne do nej len kto bude chcieť). Uvažujem nad tým už dlhšie, tak možno nastal správny čas. 🙂

    2. Tak snad není takový problém otočit mobil (tablet) na šířku, pak je docela po problému. Obsáhlé tabulky nelze pro zobrazení na výšku, na mobilu řešit lépe. Je to omezení platformy.

      1. Parametre všetkých otestovaných ventilátorov by vo východiskovej „viditeľnej zóne“ strašiť nemuseli, ale zatiaľ neviem o vhodnejších responzívnych tabuľkách, ktoré by boli rýchle aj na správu a zároveň umožnili z celkového súboru buniek zobraziť iba vybrané riadky (a ostané až voliteľne, po rozkliknutí), napríklad 10 ventilátorov, ktoré by boli k testovanému ventilátoru najvhodnejšie na porovnanie. Určite také sú, ale aj to je vec, ktorej treba venovať nejakú pozornosť (sama nepríde).

        1. Proč se s tím tak trápit, když stačí otočit zobrazení? Vyčlenit ji do zvláštní kapitoly s popisem smysl dává. Ale kódovat tabulku na plný úvazek tak, abych se zavděčil několika technicky méně zdatným, kteří zase příště frustrovaně spustí, že videa by byla stejně lepší?

        2. Samozřejmě existuje možnost, že jde o člověka, který si pořídil nouzový telefon a očekává plnohodnotné prohlížení webu na displeji, který nesplňuje ani dvacet let překonaný standart (1024px), to pak asi tuplem nebude zrovna tech-savvy osoba.

    3. no a to kámo tá tabuľka bude mať s každým poctivo dopodrobna otestovaným ventilátorom extrémnejší a extrémnejší čoraz viac debilnejší formát až raz na konci, keď budú poctivo dopodrobna otestované všetky ventilátory sveta, tak ten formát sa stane najextrémnejšie najdebilnejší na tablete najneobhospodarovateľnejšie nejnerozoznateľnejší!!!

      1. No, ale pokud zase to té doby umožní filtrovat podle velikosti, výšky profilu, řízení otáček a přítomnosti podsvícení, zlobit se nebudeme, že.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *