BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm

Základ 6 rovnakých hladín hluku...

Veľká prestávka skončila, naspäť k ventilátorom. BeQuiet! nedávno aktualizoval svoj najnižší rad – Pure Wings – a minimálne pomalšie 140-milimetrové modely musíte mať na radare. Ventilátory Pure Wings 3 vo variante BL108 predstavujú do niektorých situácií mimoriadne efektívnu nízkorozpočtovú možnosť, ktorá zároveň netrpí častými nedostatkami svojej cenovej triedy. Tichá je tu nielen aerodynamická, ale i motorická zložka.

Základ 6 rovnakých hladín hluku

Je niekoľko možností, podľa čoho normalizovať testovacie režimy pre ventilátory. V predošlej kapitole sme už písali o tom, že snáď najmenej vhodná možnosť sú rovnaké otáčky.

Na zváženie sú nastavenia podľa rovnakého statického tlaku či prietoku, ale za najrozumnejšie dlhodobo považujeme normalizovať meracie režimy podľa rovnakých hladín hluku. Jednak preto, že decibely sú logaritmická jednotka a všetky ostatné škálujú lineárne, ale hlavne preto, že podľa rovnakých hladín hluku sa zorientujete najrýchlejšie. Najjednoduchšie sa dá porovnať efektivita ventilátorov práve podľa toho, aké dosahuje výkonnostné vlastnosti pri rovnakej úrovni akustického tlaku. To je zo všetkých možností tá, ktorú si dokáže väčšina ľudí najlepšie predstaviť a odraziť sa od nej pri posudzovaní iných veličín.

Jednotlivé režimy hladín hluku sú nastavované od nízkych úrovni plynulo až k vyšším úrovniam. pri testovaní si tak nájdu svoje výsledky všetci používatelia bez ohľadu na to, či preferujú veľmi tichú prevádzku na hranici počuteľnosti alebo je prvoradý vysoký výkon.

Najtichší režim zodpovedá 31 dBA, za ním nasledujú 33 dBA a pre každý ďalší režim pripočítavame 3 dBA, ktoré hladinu hluku vždy zdvojnásobujú (36, 39, 42 a 45 dBA). Nakoniec ventilátory meriame pri maximálnom výkone. To už má každý trochu inú hladinu hluku, ktorú takisto uvádzame. V prípade, že medzi výsledkami pri niektorom ventilátore chýbajú namerané údaje znamená to, že nebolo možné nastaviť na cieľovú hladinu hluku. Či už preto, že jeho minimálne otáčky presahujú najtichší režim 31 dBA alebo naopak preto, že je ventilátor pri maximálnom výkone tichší než 45 dBA.

Je dôležité dodať, že naše merania hladiny hluku sú neporovnateľné s hodnotami, ktoré uvádzajú výrobcovia ventilátorov v špecifikáciách. To už len z toho dôvodu, že okolo snímača hlukomeru používame goliér v tvare paraboly, ktorá zvyšuje citlivosť. Dôležité je to preto, aby bolo možné rozlíšiť a nastaviť na rovnakú hladinu hluku aj režimy pri veľmi nízkych otáčkach, špeciálne 31 dBA.

Aby bolo rozlíšenie dostatočné, tak je hlukomer vedľa ventilátora pomerne blízko. Vzdialenosť medzi rámčekom a snímačom je 15 centimetrov. Snímač je pritom situovaný tak, aby nedochádzalo ku skresleniu, respektíve aby merania hladín hluku neovplyvňovalo prúdenie vzduchu. Preto je hlukomer nacentrovaný z profilu kolmo na rámček, ktorý definuje hĺbku ventilátora. Všetko je vždy pod rovnakými uhlami a v rovnakej vzdialenosti. Na presné a vždy rovnaké nastavenia vzdialeností používame sklonomer a značky.

Snímač hlukomera je umiestnený vzhľadom na polohu ventilátora z profilu. Nacentrovaný na hĺbku rámčeka je vertikálne i horizontálne.

Na meranie hlučnosti používame hlukomer Reed R8080. Ten v reálnom čase umožňuje priemerovanie vzoriek, čo je dôležité na presné vyladenie jednotlivých režimov. Ventilátory ladíme dovtedy, pokým nie je dosahovaná stanovená hladina hluku s presnosťou na dve desatinné miesta, napríklad teda 31 dBA. Hlukomer je jediný prístroj, ktorý kalibrujeme v rámci nášho testlabu. Ostatné prístroje máme skalibrované príslušnými technickými ústavmi. V prípade hlukomeru sa však vyžaduje kalibrácia pred každým testovaním a preto máme vlastný kalibrátor. Ten je už podľa etalónu skalibrovaný externe.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117): Biela voľba do skriniek

Ventilátory Silent Wings (Pro) 4 predstavujú vrchol ponuky počítačových ventilátorov. Varianty bez Pro v označení vynikajú najmä v systémových pozíciách a na radiátory sa príliš nehodia. To je zámer a v súlade s akousi „mikrosegmentáciou“ BeQuiet! V bielom vyhotovení, ako je i to testované, bude pomerne zložité násjť iné 140 mm ventilátory, ktoré by boli pri porovnateľnom prietoku tichšie. Celý článok „BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117): Biela voľba do skriniek“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory

V kompletne bielom vyhotovení sú po novom dostupné 120 aj 140 mm ventilátory BeQuiet! zo sérií Silent Wings (Pro) 4 a Pure Wings 3. Teda drahšie aj lacnejšie ventilátory, ktoré majú spoločný veľmi vysoký prietok na jednotku hlučnosti. Naprieč celým cenovým spektrom tak máte dočinenia s jednými z najefektívnejších ventilátorov, aké sa dajú do počítačov kúpiť. A to nielen medzi bielymi. Celý článok „BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Omlouvám se, ale ventilátor neshánim, nemám na to, tohle číst celé a přeskakuju rovnou na závěr. Ano, vzhledem k tomu kolik tyto testy musí dát práce, je to neslušné, proto ta omluva hned dopředu. 😉

    Já nějak všude osazoval Arctic F12/F14, obyčejnej maximálně ten druhej CO s trochu lepšíma ložiskama. Oni ale také zdražili, tak až budu zase něco měnit, mrknu třeba ještě sem, jestli nezkusit něco jiného.

    Mám k tomu ale jednu námitku podobně jako u recenze skříně, co tu teď byla. Náhodou nedojde u těch ventilátorů poměrně rychle ke změně vlastností vlivem nasávaného prachu?
    Prostě dejme tomu, že si vybírám mezi ventilátorem za 250 Kč a za 400 Kč. Oba budou mít podobný výkon, ale ten dražší bude méně hlučný. Vlivem zaprášení začnou oba hučet ještě víc, ale tomu horšímu, který je už tak hlučný, to přidá méně hluku než tomu lepšímu, takže se to začne časem srovnávat. Jde o to, že průběh té akustiky ventilátorů nebude asi lineární a tudíž tam bude spíš šance, že ty kvalitní drahé ventilátory budou dobré do laboratorních podmínek, ale do prašného města je to nakonec jedno?

    1. Za nič sa nemusíte ospravedlňovať. Je to koncipované tak, aby si v tom každý našiel to svoje. Naozaj jednoduchú a zrozumiteľnú podobu pre tých, čo sa potrebujú rýchlo zorientovať, bude mať ale až prezentácia v pripravovanej encyklopédii ventilátorov. 🙂

      Nemyslím si, že v prašnom prostredí bude jedno, aký je použitý ventilátor. Naopak, tie najmenej efektívne už môžu byť nedostačujúce, zatiaľ čo s efektívnejšími bude všetko v poriadku. Vysvetlím nižšie.

      Prach sa usadzuje medzi rebrami, prípadne upcháva filter (jemná vrstva prachu na lopatkách zase až tak nevadí/nič zásadné nemení), čo na týchto prekážkach zvyšuje reštriktivitu. To znamená, že z dvoch ventilátorov s rovnakým prietokom vo voľnom priestore bude nižší úbytok prietoku (a tým pádom menšie zníženie chladiaceho výkonu) u ventilátora s vyšším statickým tlakom. Ten prach znižuje prietok, ale viac tým ventilátorom, ktorých statický tlak je nižší. To s tým nárastom hluku je pomerne zložitá téma. Drahšie ventilátory môžu byť tichšie najmä preto, že sú vyrobené s pevnejšieho materiálu s nízkou tepelnou rozťažnosťou a tým pádom v ich pracovnom rozsahu rýchlostí niekedy nedochádza k prakicky žiadnym vibráciám na špičkách lopatiek. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sú oproti lacnejším ventilátorom s pružnejšími lopatkami tichšie. Inými slovami, elitné ventilátory si lepšie (efektívnejšie) poradia aj v situáciách zanedbaných počítačov, ktoré treba čistiť. Alebo so zabezpečiť poriadny, dostatočne jemný filter.

      PS: Ventilátor Arctic radšej z radu P. Tie F prestali dávať na chladiče (a vôbec v ich produkcii pokračovať) aj Arctic sám. Na systémové chladenie bez prekážok/filtrov ešte, povedzme, ok. V kombinácii prakticky s akoukoľvek prekážkou už ale prietok Arctic F12 výrazne klesá a i v porovnaní s P12 sú výsledky pri porovnateľnej hlučnosti výrazne slabšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *