BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Metodika měření

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce.

Metodika testování

Jako testovací procesor a generátor tepla využívám Intel Core i7-11700K v základní desce Asus TUF Gaming Z590-Plus WIFI. Celá sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Okolo testovací sestavy je instalováno akustické stínění (akustická pěna na OSB deskách) pro eliminaci okolních ruchů. Kalibrovaný hlukoměr Voltcraft SL-100 je umístěn kolmo na chladič v pevné pozici vůči základní desce ve vzdálenosti cca 35 cm od procesorové patice.

   

Zátěžové testy probíhají pomocí aplikace Prime95 s trváním 30–35 minut. Chladiče jsou testovány na čtyřech normalizovaných úrovních hlučnosti (39, 42, 45 a 48 dBA) a při maximálních otáčkách. Údaje pro hladiny hluku 45 a 48 dBA jsem z počátku neměřil, byly začleněny do metodiky až později v průběhu času. Kvůli tomu jsou výsledky pro tyto hladiny hluku k dispozici jen pro některé (obvykle novější) chladiče. Testy probíhají ve dvou sadách dle tepelného výdeje procesoru.

První sada testů je s výdejem 125 W, tedy vynucený limit procesoru PL1. Druhá sada příkonu je poté cca 210 W (4500 MHz při 1.285 V). Tato úroveň však představuje velmi vysokou koncentraci tepla vzhledem k celkově malé ploše křemíku. Nelze tedy očekávat, že by všechny chladiče prošly touto sadou testů na všech úrovních hlučnosti.

Po skončení testu je zaznamenána vždy nejvyšší dosažená teplota. Veškeré údaje ohledně teplot a tepelném výdeji procesoru jsou získávány z aplikace HWiNFO64. Naměřené hodnoty jsou poté korigovány proti teplotě v místnosti, jako výsledná hodnota Delta T. Limit úspěšnosti testu je stanoven na hodnotu 75 °C. Jakákoliv vyšší hodnota znamená riziko teploty procesoru nad 95–100 °C a riziko thermal throttlingu. Pokud tedy chladič neprojde zátěží s hodnotou Delta T pod 75 °C, je takový test označen jako neúspěšný.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory

V kompletne bielom vyhotovení sú po novom dostupné 120 aj 140 mm ventilátory BeQuiet! zo sérií Silent Wings (Pro) 4 a Pure Wings 3. Teda drahšie aj lacnejšie ventilátory, ktoré majú spoločný veľmi vysoký prietok na jednotku hlučnosti. Naprieč celým cenovým spektrom tak máte dočinenia s jednými z najefektívnejších ventilátorov, aké sa dajú do počítačov kúpiť. A to nielen medzi bielymi. Celý článok „BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm

Veľká prestávka skončila, naspäť k ventilátorom. BeQuiet! nedávno aktualizoval svoj najnižší rad – Pure Wings – a minimálne pomalšie 140-milimetrové modely musíte mať na radare. Ventilátory Pure Wings 3 vo variante BL108 predstavujú do niektorých situácií mimoriadne efektívnu nízkorozpočtovú možnosť, ktorá zároveň netrpí častými nedostatkami svojej cenovej triedy. Tichá je tu nielen aerodynamická, ale i motorická zložka. Celý článok „BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm“ »

  •  
  •  
  •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (13) Pridať komentár

  1. presne ako hovori zaver. Tento chladic by som nekupil, lebo nema standardne vrtule… Skoda, dizajnovo je pekny.

    1. Jasné, to môže byť odradzujúce. Otázka je, koľko ľudí by ventilátore, akými sú Silent Wings 4 vymieňalo, aj keby to bolo možné. O životnosť by som sa zase až tak neobával a hoci k poruche, napríklad aj náhodnými nedokonalosťami vo výrobe síce môže dôjsť vždy, ale ich riešením by mala byť reklamácia. Aj keď teda záruka je iba 3 roky.

      Vďaka tomu riešeniu ventilátorov na mieru pasívu má oproti konkurenčným vežovitým chladičom s porovnateľným výkonom zase obvykle o trochu ohľaduplnejší voči okolitým komponentom, zaberá menej do hĺbky aj do šírky. 🙂

    2. Souhlas, časem se každý ventilátor zanese prachem a je třeba ho vyměnit. Kuřáci mění ventilátory v PC pravidelně jednou ročně, případně po třech letech mění celé PC. 😀

      1. Demontovať ale idú. Na vyčistenie by mali stačiť handrička a štetec. Je pravda, že po vniknutí prachu do ložísk, keď sa vplyvom znečisťovania začnú meniť vlastnosti maziva je to horšie. Trieda ventilátorov SIlent Wings 4 by však voči tomuto mala byť imúnna (prach sa pre charakter „izolácie“ na kritické miesta len tak nedostane).

        1. V éře 3D tisku to není takový problém, nebýt provedení toho středového dílu. Jedna věc je integrální ventilátor u laciných chladičů, jako to dělá Arctic, ale nějak se nám to (zase) prosazuje jako trend u drahých řešení, a to teda taky nechci. Věřím, že pro příznivce BeQuiet! je to studená sprcha.

        2. FDB lozisko, ( pokud je prave a ne jen reklama – coz se casto stava ), je sealed.
          Coz znamena ze dovnitr se necistoty nedostanou. Tato vlastnost trva radove stovky tisice hodin provozu.
          Pokud bych byl pracant / herni_zavislak a pobezi mi chladic 8 hodin dene, 40 hodin tydne. Pak FDB lozisko prumerne kvality pro 100 000 hodin provozu vydrzi cca 48 let.
          V mezicase postaci vrtulku ocistit stececkem jak rika Lubo. Osobne pouzivam na podobne veci uchostour – vaticka na tycce. Popripade jde chladak do umyvadla s mydlinkami. Uschnout namontovat a daslich par let zivotnosti je k dobru.
          BTW: Kdyz se nebojite jde vodou vycistit i slevee bearing vetracek. Proste to rozloupnete, proplachnete, nechate DOBRE vyschnout, nejlepe klidne 5 dni. Pak lehce naolejovat a sup zpet. Zachranil jsem tak i stary notas na ktery se nedal sehnat vetrak. Resp. dal ale jen jako repair kitu s heatpipou za haldu penez.

          1. Já takhle před cca šesti lety zachránil svoji klávesnici (Corsair Strafe), kterou jsem si během zdravotní indispozice prolil půllitrem horkého čaje s medem a citronem 🙂

            Rychle jsem klávesnici rozebral a PCB se spínači šlo na dva dny do lázně s destilovanou vodou, poté následovala důkladná očista s velkoryse pojatým množstvím isopropanolu a následoval týden schnutí. Klávesnice fungovala ještě pár let poté, než jsem ji věnoval známému, který potřeboval rychlou náhradu a co vím, tak ji má dodnes 🙂

    1. A budú mať aj tie LCP ventilátory, ktoré pravdepodobne budú mať menšie tónové špičky ako Silent Wings 4.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *