Duel: ASRock Z390 Extreme4 proti Asus Prime Z390-A

Hodnotenie

Základné dosky ASRock sú často považované za akési „béčko“ Asusu. My by sme však skôr povedali, že sa zvyknú pekne dopĺňať. V testoch vedľa seba tentokrát stoja dva modely zo strednej triedy, ktoré sú dostupné za podobné peniaze, no funkčných rozdielov majú viac, než sa môže zdať. K refreshovanému Coffee Laku pristupuje každá z týchto dosiek svojsky. Je to tak trochu z extrému do extrému.

Hodnotenie

Na ASRock Z390 sme namerali výrazne vyššie teploty VRM než na ostatných doskách (modely Gigabyte a MSI doplníme v rámci samostatného článku už čoskoro). Stotridsaťstupňov v ideálnych teplotných i „poveternostných“ znie hrozivo a podozrivé výkyvy sme zaznamenali i na priebehových grafoch príkonu. Výrobca si vážnosť situácie dobre uvedomuje a doska je preto vybavená najobjemnejšími pasívmi.

Pri manuálnom pretaktovaní buďte z pochopiteľných opatrní. Od pohľadu vyzerá kaskáda síce robustne (čo umocňuje i extra 4-pin), na nejaké rekordy v pretaktovaní Ci9-9900K na dlhodobý chod to nebude. Na takéto použitie sú v tejto cenovej i lepšie pripravené dosky. V čom Extreme4 exceluje, je chladenie SSD. Pýšiť sa môže i výbavou – má extra M.2 na Wi-Fi a o dva porty SATA viac než väčšina ostatných dosiek do dvesto eur.

Asus Prime Z390-A je vhodná skôr na procesory, ako sú odomnkuté Core i3 či Core i5. Na jadrách Ci9-9900K dosahovala najnižšie frekvencie. Oproti ostatným doskám bolo 4,2 GHz výrazne menej. Nebolo to ani vplyvom prehriatia niečoho ani znizovaním násobiča kvôli inštrukciám AVX. I v bežnej záťaži po prekročení zhruba 100-wattového výkonu na procesore po pár sekundách násobič ponížil o 5. Po odstavení automatiky pri manuálnom pretaktovaní sme síce dosiahli i takých frekvencií, aké servírovala Extreme4. To ale už teploty (bez pasívov) sa šplhali ešte vyššie, čo si pri pomerne chabých (viac ako dvakrát subtílnejších) pasívoch dvakrát subtílnejších.

V tomto prípade si priplácate za vynikajúce možnosti UEFI a podporu extrémne rýchlych pamätí. S rozbehaním XMP so 4+ GHz na doskách iných výrobcov veľmi nepočítajte. Na Asuse takéto vysokofrekvenčné moduly naozaj fungujú a skôr než doska vás bude brzdiť pamäťový radič (IMC) v procesore.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Jak vypadá chlazení VRM u desek TRX40 pro 280W Threadripper?

Minulý týden vyšly procesory AMD Ryzen Threadripper 3000, které používají novou platformu TRX40 a základní desky se socketem nazvaným sTRX4. Tyto desky mají aktivně chlazený čipset podobný čipu AMD X570, ale zaměříme se u nich na něco jiného, totiž chlazení napájecích kaskád. Nové Threadrippery mají totiž 280W TDP a odemčený násobič, takže na VRM budou u těchto desek velké nároky. Celý článok „Jak vypadá chlazení VRM u desek TRX40 pro 280W Threadripper?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nereferenční Radeon RX 5700 XT Taichi ASRocku má šest výstupů

Nereferenční grafické karty Radeon generace Navi, neboli modely RX 5700 a RX 5700 XT nebyly ke koupi hned při uvedení a bohužel až teprve teď koncem srpna se začaly objevovat v našich obchodech. Jednu poměrně zajímavou mezi nimi ukázala firma ASRock, která s grafickými kartami začala teprv loni. Teď kromě jiných modelů přišla také s kartou Radeon RX 5700 XT Taichi, která má proti běžným zajímavou specialitu. Celý článok „Nereferenční Radeon RX 5700 XT Taichi ASRocku má šest výstupů“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock má AM4 mini-ITX desku s uchycením chladičů à la Intel

Když vyšly první Ryzeny s novým socketem AM4, objevily se desky, které měly montážní otvory i pro chladiče určené na předchozí platformu AM3+/FM2+ a obcházely tak problém s kompatibilitou. Teď s platformou X570 ale ASRock přišel s ještě o trochu radikálnější věcí: jeho deska X570 Phantom Gaming-ITX/TB3 vůbec nemá mechanismus pro uchyvecení z platformy AM4, ale místo toho montážní otvory na chladiče pro Intel. Celý článok „ASRock má AM4 mini-ITX desku s uchycením chladičů à la Intel“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. vidím LGA patici ? …v článku se ale píše že se jedná o patici AM4 a k tomu (mě zcela neznámý) čipset AMD Z390

  1. Ďakujem za upozornenie! Táto chybka vznikla pri prerábke staršej tabuľky testu dosiek, ktoré pre procesory AMD naozaj boli. Nejako som to tam zabudol prepísať. Už je to ale opravené 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *