Duel: ASRock Z390 Extreme4 proti Asus Prime Z390-A

Hodnotenie

Základné dosky ASRock sú často považované za akési „béčko“ Asusu. My by sme však skôr povedali, že sa zvyknú pekne dopĺňať. V testoch vedľa seba tentokrát stoja dva modely zo strednej triedy, ktoré sú dostupné za podobné peniaze, no funkčných rozdielov majú viac, než sa môže zdať. K refreshovanému Coffee Laku pristupuje každá z týchto dosiek svojsky. Je to tak trochu z extrému do extrému.

Hodnotenie

Na ASRock Z390 sme namerali výrazne vyššie teploty VRM než na ostatných doskách (modely Gigabyte a MSI doplníme v rámci samostatného článku už čoskoro). Stotridsaťstupňov v ideálnych teplotných i „poveternostných“ znie hrozivo a podozrivé výkyvy sme zaznamenali i na priebehových grafoch príkonu. Výrobca si vážnosť situácie dobre uvedomuje a doska je preto vybavená najobjemnejšími pasívmi.

Pri manuálnom pretaktovaní buďte z pochopiteľných opatrní. Od pohľadu vyzerá kaskáda síce robustne (čo umocňuje i extra 4-pin), na nejaké rekordy v pretaktovaní Ci9-9900K na dlhodobý chod to nebude. Na takéto použitie sú v tejto cenovej i lepšie pripravené dosky. V čom Extreme4 exceluje, je chladenie SSD. Pýšiť sa môže i výbavou – má extra M.2 na Wi-Fi a o dva porty SATA viac než väčšina ostatných dosiek do dvesto eur.

Asus Prime Z390-A je vhodná skôr na procesory, ako sú odomnkuté Core i3 či Core i5. Na jadrách Ci9-9900K dosahovala najnižšie frekvencie. Oproti ostatným doskám bolo 4,2 GHz výrazne menej. Nebolo to ani vplyvom prehriatia niečoho ani znizovaním násobiča kvôli inštrukciám AVX. I v bežnej záťaži po prekročení zhruba 100-wattového výkonu na procesore po pár sekundách násobič ponížil o 5. Po odstavení automatiky pri manuálnom pretaktovaní sme síce dosiahli i takých frekvencií, aké servírovala Extreme4. To ale už teploty (bez pasívov) sa šplhali ešte vyššie, čo si pri pomerne chabých (viac ako dvakrát subtílnejších) pasívoch dvakrát subtílnejších.

V tomto prípade si priplácate za vynikajúce možnosti UEFI a podporu extrémne rýchlych pamätí. S rozbehaním XMP so 4+ GHz na doskách iných výrobcov veľmi nepočítajte. Na Asuse takéto vysokofrekvenčné moduly naozaj fungujú a skôr než doska vás bude brzdiť pamäťový radič (IMC) v procesore.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

S Comet Lake přichází desky pro ATX12VO zdroje: Z490 od ASRocku

Před nedávnem jsme psali o příchodu nového standardu počítačových zdrojů ATX12VO s jedinou unifikovanou 12V větví. Spolu s procesory Comet Lake ho teď Intel uvádí do provozu s cílem snížit spotřebu počítačů zejména při nízké zátěži. Na trh jde první deska, kompatibilní s touto technologií: ASRock Z490 Phantom Gaming 4SR. Je přitom vyvedená ne jako OEM, ale spíš retailová deska, takže by se mohla objevit i ve volném prodeji. Celý článok „S Comet Lake přichází desky pro ATX12VO zdroje: Z490 od ASRocku“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

50 dosiek s čipsetom Intel Z490 v porovnávajúcich tabuľkách

Po skončení informačného embarga na základné dosky Z490 sa spustila poriadna smršť. Kľúčoví výrobcovia modelmi rozhodne nešetrili a výber je mimoriadne bohatý už takto od začiatku. Niektoré série nadväzujú na tradíciu predošlých, iné majú nielen na platforme Intel premiéru. Aby ste sa mohli zorientovať čo najrýchlejšie, pripravili sme pre vás súhrnný prehľad parametrov. Celý článok „50 dosiek s čipsetom Intel Z490 v porovnávajúcich tabuľkách“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

APU Ryzen 4000 unikl na web. ASRock chystá novou Mini-STX desku

Na začátku roku AMD představilo 7nm procesory Ryzen s integrovanou grafikou a osmi jádry Zen 2 neboli APU Renoir. Zatím jsou oznámené jen modely pro notebooky, ale na web teď prosákly výsledky 3DMarku, které ukazují verzi pro socket AM4. Integrované GPU běží zatím na taktu 1750 MHz, zatímco osm jader CPU má základní frekvenci 3,5 GHz. A vypadá to, že pro tato APU také ASRock vydá novou Mini-STX desku X300M-STX. Celý článok „APU Ryzen 4000 unikl na web. ASRock chystá novou Mini-STX desku“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. vidím LGA patici ? …v článku se ale píše že se jedná o patici AM4 a k tomu (mě zcela neznámý) čipset AMD Z390

  1. Ďakujem za upozornenie! Táto chybka vznikla pri prerábke staršej tabuľky testu dosiek, ktoré pre procesory AMD naozaj boli. Nejako som to tam zabudol prepísať. Už je to ale opravené 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *