Duel: ASRock Z390 Extreme4 proti Asus Prime Z390-A

Hodnotenie

Základné dosky ASRock sú často považované za akési „béčko“ Asusu. My by sme však skôr povedali, že sa zvyknú pekne dopĺňať. V testoch vedľa seba tentokrát stoja dva modely zo strednej triedy, ktoré sú dostupné za podobné peniaze, no funkčných rozdielov majú viac, než sa môže zdať. K refreshovanému Coffee Laku pristupuje každá z týchto dosiek svojsky. Je to tak trochu z extrému do extrému.

Hodnotenie

Na ASRock Z390 sme namerali výrazne vyššie teploty VRM než na ostatných doskách (modely Gigabyte a MSI doplníme v rámci samostatného článku už čoskoro). Stotridsaťstupňov v ideálnych teplotných i „poveternostných“ znie hrozivo a podozrivé výkyvy sme zaznamenali i na priebehových grafoch príkonu. Výrobca si vážnosť situácie dobre uvedomuje a doska je preto vybavená najobjemnejšími pasívmi.

Pri manuálnom pretaktovaní buďte z pochopiteľných opatrní. Od pohľadu vyzerá kaskáda síce robustne (čo umocňuje i extra 4-pin), na nejaké rekordy v pretaktovaní Ci9-9900K na dlhodobý chod to nebude. Na takéto použitie sú v tejto cenovej i lepšie pripravené dosky. V čom Extreme4 exceluje, je chladenie SSD. Pýšiť sa môže i výbavou – má extra M.2 na Wi-Fi a o dva porty SATA viac než väčšina ostatných dosiek do dvesto eur.

Asus Prime Z390-A je vhodná skôr na procesory, ako sú odomnkuté Core i3 či Core i5. Na jadrách Ci9-9900K dosahovala najnižšie frekvencie. Oproti ostatným doskám bolo 4,2 GHz výrazne menej. Nebolo to ani vplyvom prehriatia niečoho ani znizovaním násobiča kvôli inštrukciám AVX. I v bežnej záťaži po prekročení zhruba 100-wattového výkonu na procesore po pár sekundách násobič ponížil o 5. Po odstavení automatiky pri manuálnom pretaktovaní sme síce dosiahli i takých frekvencií, aké servírovala Extreme4. To ale už teploty (bez pasívov) sa šplhali ešte vyššie, čo si pri pomerne chabých (viac ako dvakrát subtílnejších) pasívoch dvakrát subtílnejších.

V tomto prípade si priplácate za vynikajúce možnosti UEFI a podporu extrémne rýchlych pamätí. S rozbehaním XMP so 4+ GHz na doskách iných výrobcov veľmi nepočítajte. Na Asuse takéto vysokofrekvenčné moduly naozaj fungujú a skôr než doska vás bude brzdiť pamäťový radič (IMC) v procesore.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Test: 3× doska ASRock – AMD X470 a B450 na Mini-ITX aj ATX

Dva formáty, dve čipové súpravy, tri základné dosky. Obsadili sme také modely, aby bolo porovnanie čo najatraktívnejšie. A veruže z monitoringu frekvencií, analýzy spotreby či návrhu a zahrievania, vzišli pozoruhodné závery. Dôležitá je ale i pamäťová podpora, výbava konektorov a v neposlednom rade takisto cena. Zistite, ktorá z dosiek má najbližšie k vašim predstavám o optimálnom základe platformy AMD AM4. Celý článok „Test: 3× doska ASRock – AMD X470 a B450 na Mini-ITX aj ATX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock X470 Taichi Ultimate: 10GbE LAN na doske X470

Asus, Gigabyte a MSI sú na každom kroku, ASRock sa drží trochu v úzadí. A hoci vedomosť o tejto značke medzi bežnou hernou populáciou nie je veľká, zanietení fanúšikovia hardvéru ju však dobre poznajú. A to najmä ako výrobcu základných dosiek – aj keď po novom pridáva do portfólia aj grafiky Radeon. O tom ale až niekedy nabudúce, dnes sa pozrieme na vrchol ich ponuky dosiek s AMD X470 označovaný Taichi Ultimate. Celý článok „ASRock X470 Taichi Ultimate: 10GbE LAN na doske X470“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Testy efektivity: Threadripper 2990WX proti Core i9-7980XE

Že je 32-jadrový zlepenec AMD najvýkonnejší desktopový procesor súčasnosti už dobre viete. Oproti konkurenčnému CPU Intelu má však i vyššie výdaje tepla. A už i ten nenechal v testoch nič chladné. Aký má teda výkon na watt tento monštruózny Ryzen? Ako sa s ním popasujú bežne dostupné dosky s tradičným chladením a kde sú hranice? Všetko sme otestovali na ASRock X399 Taichi. Celý článok „Testy efektivity: Threadripper 2990WX proti Core i9-7980XE“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. vidím LGA patici ? …v článku se ale píše že se jedná o patici AM4 a k tomu (mě zcela neznámý) čipset AMD Z390

  1. Ďakujem za upozornenie! Táto chybka vznikla pri prerábke staršej tabuľky testu dosiek, ktoré pre procesory AMD naozaj boli. Nejako som to tam zabudol prepísať. Už je to ale opravené 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *