Duel: ASRock Z390 Extreme4 proti Asus Prime Z390-A

Hodnotenie

Základné dosky ASRock sú často považované za akési „béčko“ Asusu. My by sme však skôr povedali, že sa zvyknú pekne dopĺňať. V testoch vedľa seba tentokrát stoja dva modely zo strednej triedy, ktoré sú dostupné za podobné peniaze, no funkčných rozdielov majú viac, než sa môže zdať. K refreshovanému Coffee Laku pristupuje každá z týchto dosiek svojsky. Je to tak trochu z extrému do extrému.

Hodnotenie

Na ASRock Z390 sme namerali výrazne vyššie teploty VRM než na ostatných doskách (modely Gigabyte a MSI doplníme v rámci samostatného článku už čoskoro). Stotridsaťstupňov v ideálnych teplotných i „poveternostných“ znie hrozivo a podozrivé výkyvy sme zaznamenali i na priebehových grafoch príkonu. Výrobca si vážnosť situácie dobre uvedomuje a doska je preto vybavená najobjemnejšími pasívmi.

Pri manuálnom pretaktovaní buďte z pochopiteľných opatrní. Od pohľadu vyzerá kaskáda síce robustne (čo umocňuje i extra 4-pin), na nejaké rekordy v pretaktovaní Ci9-9900K na dlhodobý chod to nebude. Na takéto použitie sú v tejto cenovej i lepšie pripravené dosky. V čom Extreme4 exceluje, je chladenie SSD. Pýšiť sa môže i výbavou – má extra M.2 na Wi-Fi a o dva porty SATA viac než väčšina ostatných dosiek do dvesto eur.

Asus Prime Z390-A je vhodná skôr na procesory, ako sú odomnkuté Core i3 či Core i5. Na jadrách Ci9-9900K dosahovala najnižšie frekvencie. Oproti ostatným doskám bolo 4,2 GHz výrazne menej, pretože Asus akceptuje obmedzenia spotreby (PL2) odporúčané Intelom. I v bežnej záťaži po prekročení výkonu zodpovedajúcemu 125 W na procesore sa po pár sekundách násobič zníži o 5. Po odstavení automatiky pri manuálnom pretaktovaní sme síce dosiahli i takých frekvencií, aké servírovala Extreme4. To už sa ale teploty (bez pasívov) sa šplhali ešte vyššie, čo si pri pomerne chabých (viac ako dvakrát subtílnejších) pasívoch dvakrát subtílnejších.

V tomto prípade si priplácate za vynikajúce možnosti UEFI a podporu extrémne rýchlych pamätí. S rozbehaním XMP so 4+ GHz na doskách iných výrobcov veľmi nepočítajte. Na Asuse takéto vysokofrekvenčné moduly naozaj fungujú a skôr než doska vás bude brzdiť pamäťový radič (IMC) v procesore.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

256 GB RAM: Na trh jdou 64GB moduly DDR5, desky už mají podporu

Na začátku roku přišel upgrade v kapacitách paměťových modulů DDR5 pro PC, když se na trhu objevily 24GB a 48GB moduly. Tyto paměti byly založené na 24Gb čipech. Ovšem vypadá to, že brzo přijde další skok a na trh by se už brzo mohly dostat i 64GB moduly, které dovolí osadit do běžných desktopových PC až 256 GB RAM. A do notebooků nebo Mini-ITX desek 128 GB. Výrobci desek se už chystají, tentokrát snad nebudou problémy s kompatibilitou. Celý článok „256 GB RAM: Na trh jdou 64GB moduly DDR5, desky už mají podporu“ »

  •  
  •  
  •  

Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool

Veľmi tichý chod, ale zároveň chladiaci výkon, ktorý „stačí“ a komponenty nijako neobmedzuje. To je zadanie, ktoré sme si dali pri stavbe počítačovej zostavy strednej triedy, kde sme, pokiaľ ide o chladiace veci, vsadili na komponenty DeepCool. Skrinka, ktorá sa stala základom konfigurácie, má na dosiahnutie požadovaného výsledku nadštandardný potenciál, ale všetko treba vhodne nastaviť. Celý článok „Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool“ »

  •  
  •  
  •  

Návrat HEDT od AMD. Bude platforma TRX50 pro Threadripper 7000

První Threadrippery na platformě X399 byly výhodná CPU pro mnohovláknové úlohy. Generace 3000 s architekturou Zen 2 dost zdražila, pořád však měla relativně dostupnou platformu TRX40, kterou pak ale AMD zrušilo a v generaci 5000 se Zenem 3 už byla jen drahá platforma WRX80 s Threadrippery Pro. Nové Threadrippery generace 7000 se Zenem 4 ale opět přijdou i v levnější ne-Pro verzi. Máme potvrzení, že se pro ně chystá platforma TRX50. Celý článok „Návrat HEDT od AMD. Bude platforma TRX50 pro Threadripper 7000“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. vidím LGA patici ? …v článku se ale píše že se jedná o patici AM4 a k tomu (mě zcela neznámý) čipset AMD Z390

    1. Ďakujem za upozornenie! Táto chybka vznikla pri prerábke staršej tabuľky testu dosiek, ktoré pre procesory AMD naozaj boli. Nejako som to tam zabudol prepísať. Už je to ale opravené 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *