Duel: ASRock Z390 Extreme4 proti Asus Prime Z390-A

Hodnotenie

Základné dosky ASRock sú často považované za akési „béčko“ Asusu. My by sme však skôr povedali, že sa zvyknú pekne dopĺňať. V testoch vedľa seba tentokrát stoja dva modely zo strednej triedy, ktoré sú dostupné za podobné peniaze, no funkčných rozdielov majú viac, než sa môže zdať. K refreshovanému Coffee Laku pristupuje každá z týchto dosiek svojsky. Je to tak trochu z extrému do extrému.

Hodnotenie

Na ASRock Z390 sme namerali výrazne vyššie teploty VRM než na ostatných doskách (modely Gigabyte a MSI doplníme v rámci samostatného článku už čoskoro). Stotridsaťstupňov v ideálnych teplotných i „poveternostných“ znie hrozivo a podozrivé výkyvy sme zaznamenali i na priebehových grafoch príkonu. Výrobca si vážnosť situácie dobre uvedomuje a doska je preto vybavená najobjemnejšími pasívmi.

Pri manuálnom pretaktovaní buďte z pochopiteľných opatrní. Od pohľadu vyzerá kaskáda síce robustne (čo umocňuje i extra 4-pin), na nejaké rekordy v pretaktovaní Ci9-9900K na dlhodobý chod to nebude. Na takéto použitie sú v tejto cenovej i lepšie pripravené dosky. V čom Extreme4 exceluje, je chladenie SSD. Pýšiť sa môže i výbavou – má extra M.2 na Wi-Fi a o dva porty SATA viac než väčšina ostatných dosiek do dvesto eur.

Asus Prime Z390-A je vhodná skôr na procesory, ako sú odomnkuté Core i3 či Core i5. Na jadrách Ci9-9900K dosahovala najnižšie frekvencie. Oproti ostatným doskám bolo 4,2 GHz výrazne menej. Nebolo to ani vplyvom prehriatia niečoho ani znizovaním násobiča kvôli inštrukciám AVX. I v bežnej záťaži po prekročení zhruba 100-wattového výkonu na procesore po pár sekundách násobič ponížil o 5. Po odstavení automatiky pri manuálnom pretaktovaní sme síce dosiahli i takých frekvencií, aké servírovala Extreme4. To ale už teploty (bez pasívov) sa šplhali ešte vyššie, čo si pri pomerne chabých (viac ako dvakrát subtílnejších) pasívoch dvakrát subtílnejších.

V tomto prípade si priplácate za vynikajúce možnosti UEFI a podporu extrémne rýchlych pamätí. S rozbehaním XMP so 4+ GHz na doskách iných výrobcov veľmi nepočítajte. Na Asuse takéto vysokofrekvenčné moduly naozaj fungujú a skôr než doska vás bude brzdiť pamäťový radič (IMC) v procesore.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Aktivní chladiče čipsetu na deskách AMD X570: Na co dát pozor?

Ventilátory u desek s čipsetem AMD X570 už jsme tu propírali několikrát. Po Computexu máme i dost fotografií a bohužel to vypadá, že aktivní chladiče často nebudou moc povedené. Mnohdy se zdají být navržené jen s ohledem na vzhled a chladící schopnosti asi budou o dost horší, než by musely být. Což znamená, že se ventilátory budou muset točit častěji a na vyšších otáčkách. Na několik negativních příkladů se podíváme. Celý článok „Aktivní chladiče čipsetu na deskách AMD X570: Na co dát pozor?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock má grafiku v provedení Mini-ITX desky. K čemu je dobrá?

Před časem jsme tu měli grafickou kartu jako modul M.2, ale na Computexu 2019 se teď objevila grafika v dalším nezvyklém formátu. ASRock totiž vyrobil samostatnou grafickou kartu v provedení Thin Mini-ITX základní desky. Na první pohled to možná nedává smysl, ale svůj účel to má. Je to totiž externí GPU pro rozhraní Thunderbolt 3 a provedení rozměrově kompatibilní se základními deskami má zajímavé důsledky. Celý článok „ASRock má grafiku v provedení Mini-ITX desky. K čemu je dobrá?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock Z390 Taichi Ultimate: Kvalita a výkon bez kompromisů

Taichi Ultimate představuje vrchol nabídky od ASRocku s čipsetem Z390. ASRock se u této desky rozhodně nedržel zpátky a skutečně na ničem nešetřil, naopak jsou zde některé prvky výbavy, které u jiných desek nenajdete. Poměr cena/výkon jde pochopitelně stranou. Tato základní deska je výkladní skříní firmy ASRock a jako taková vás skutečně ohromí svojí bohatou výbavou, kvalitním zpracováním a nevšedním vzhledem. Celý článok „ASRock Z390 Taichi Ultimate: Kvalita a výkon bez kompromisů“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. vidím LGA patici ? …v článku se ale píše že se jedná o patici AM4 a k tomu (mě zcela neznámý) čipset AMD Z390

  1. Ďakujem za upozornenie! Táto chybka vznikla pri prerábke staršej tabuľky testu dosiek, ktoré pre procesory AMD naozaj boli. Nejako som to tam zabudol prepísať. Už je to ale opravené 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *