Arctic Accelero Xtreme IV: ťažký kaliber na referenčné grafiky

Hodnotenie

Popularita samostatných chladičov na grafiky je dávno preč. Zabila ich iniciatíva výrobcov grafických kariet, ktorí už produkujú nereferenčné modely so špičkovým chladením. V mnohých ohľadoch častokrát i lepším, než sú univerzálne chladiče, čo sa predávajú zvlášť. Tie však stále majú zmysel, „lacné“ karty s neefektívnym dizajnom stále existujú a v kombinácii s preživším Accelerom môže výsledok stáť za to. Čo poviete?

Hodnotenie

Som rád, že sme nakoniec upustili od pôvodného plánu – porovnať Accelero Xtreme IV s nejakým populárnym after market chladičom – to by sa mnohé veci tak pekne a názorne neukázali. V praxi je asi šum a fuk, či má Arctic o chlp efektívnejší chladič než je na grafickej karte x a takisto príliš nezáleží na tom, či TDP o 5 wattov zaostáva za riešením na grafike y.

Najčastejším scenárom bude práve výmena za refererenčný chladič, ktorý je svojimi vlastnosťami vždy niekde úplne inde. Toto tvrdenie potvrdzujú i naše testy. Rozdiel cez štyridsať stupňov Celzia na grafickom jadre, pri inak rovnakej hlučnosti, je naozaj markantný.

Accelero Xtreme IV si na limite TDP GeForce GTX 1080 FE s touto kartou hravo poradí i pri tichučkých 33 dBA. A tak trochu nad rámec grafov sme zašli ešte o trochu ďalej. Záťaž okolo 180 W zvláda i pri minimálnych otáčkach (3× 630 ot./min) a hlučnosti tak nízkej, že sme ju hlukomer zo štvrť metra vôbec neregistroval. A hoci teplota GPU bola stále s rezervou – 66 °C, napájanie a pamäte už jemne presahovali sto stupňov Celzia. Na tristowattovej karte, ktorú by mal tento chladič ešte zvládnuť, budete tak musieť vrtule trochu popohnať i napriek tomu, že teplota jadra nebude nijako alarmujúca.

Naproti Acceleru, chladič Founders Edition od Nvidie bez straty výkonu neprešiel ani cez prvú metu. Už pri regulácii na nie najtichších 42 dBA teplota GPU dosiahla na 94 °C, čo je hraničná hodnota, pri ktorej bez ohľadu na rezervy menežmentu TDP začína výrazne znižovať frekvencie. Čím horšie podmienky, tým je výkon, samozrejme, nižší. Po zrazení ventilátorov na 33 dBA frekvencia jadra klesá až na mimoriadne nízkych 817 MHz, pričom spotreba je o 75 W nižšia než pri optimálnych podmienkach. S Accelerom si karta za každých okolností drží rovnakú spotrebu. Aj keď, so znižovaním výkonu chladiča frekvencie mierne klesajú a vrchnú hranicu power limitu TDP dobiehajú výraznejšie straty spôsobené vyšším zahrievaním. To je ale prirodzené správanie.

Ale aby to nebolo iba o pozitívach. Výhrady máme k horšej kompatibilite so základnými doskami a chladičmi. S 23 milimetrov vysokým backplatom totiž nikto príliš nepočíta a tak sa môže stať, že bude v konflikte s nim radiátor chladiča na procesore alebo rôzne vystúpené kryty okolo I/O na doske.

Trochu (a možno dosť) škoda je chýbajúca podpora Vega 56/64, po ktorej je núdza i v hotových nereferenčných vyhotoveniach. Okrem Sapphiru ich nikto veľmi nerobí a na spočítanie osobitných chladičov netreba ani prsty jednej ruky. V radoch hardvérových nadšencov sa už samozrejme našli takí, čo sa s týmto nezmierlili a Xtreme IV trochu upraviť, aby predsa len zopovedal požiadavkám Vegy. Podpora grafických kariet je inak celkom slušná, pokiaľ ide o absolútne čísla. Chvályhodné je, že zahŕňa i mnohé staršie karty, ktoré má stále zmysel používať, ale už môžu byť v štádiu dožívajúcich ventilátorov pôvodného chladenia.

Za HWCooling chladič Accelero Xtreme IV odporúčam. Ak nevlastníte žiadne komponenty, s ktorými môže potencionálne kolidovať a zároveň vás už nebaví hlučný chladenie a krátenie sa o výkon referenčného chladiča, ide o výbornú možnosť. A obzvlášť aj vtedy, keď sa vám podarí za výhodnú cenu kúpiť kartu s chladičom typu blower.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. AC Xtreme mali vždy veľmi schopný pasív, ale IV je podľa mňa krok nesprávnym smerom. Zdá sa mi to ako rezignácia na plnohodnotné chladenie komponentov mimo GPU /a že to bol problém už aj predtým/, zákazník pomôž si sám a ešte mu hodíme pod nohy poleno v podobe backplate, ktorej kolízia s CPU chladičmi je skôr pravidlo než výnimka. User ktorý plánuje osadiť toto na grafiku v drvivej väčšine prípadov chladí aj CPU nadrozmerným vzduchovým chladičom.

    Teploty VRM síce v teste vyzerajú byť v norme, ale niečo ako 1080Ti by ich už zrejme posunulo na dosť nekomfortnú úroveň. Btw. prekvapilo ma, že aj pamäte dnes tak pečú. Ozaj tá backplate je riešenie, ktoré uľahčilo život iba inžinierom v AC, všetkým ostatným ho len komplikuje.

    Celkovo aftermarket chladiče grafík hlavne pre karty v absolútnom high-ende sú dnes na vymretie, lebo je fakt, že dnešné 3-sloťáky disponujú podobne výkonnými pasívmi a v rámci návrhu plnohodnotne riešia aj chladenie VRM. Jedinú výhodu vidím iba u chladičov kde sa osádzajú full size fany a pasívy sa predávajú bez nich /čo ale nie je prípad AC Xtreme/. Jednak je tam lepší pomer prietok/hluk než u nízkoprofilových vrtuliek a tiež má zákazník voľnú ruku vo výbere, takže si spraví kombo podľa seba s ohľadom ako na kvalitu, tak aj výkon fanov.

    Ale to je ozaj posledná a relatívne malá výhoda, zato nevýhod a starostí okolo toho je dosť. Zrejme im definitívne zvoní umieračik. Je to vidieť aj na ponuke iných modelov a ich dostupnosti v obchodoch.

    1. K zahrievaniu VRM na výkonnejších kartách: Tiež sa nad tým v hodnotení pozastavujem, ako by to mohlo vyzerať napríklad na RTX 2080 Ti, ktorej podporu Accelero Xtreme IV takisto zahŕňa. Na druhej strane, tá bude mať napájanie asi viacfázové a MOSFETy budú mať najskôr i vyššiu kapacitu. Takže vo finále by to zase až taký nárast teplôt na VRM byť nemusel ani pri o tretinu vyššom výkone… to si len tak hundrem, možno to bude v skutocnosti inak, neviem 🙂

      1. No otázku ohľadom adekvátnosti chladenia komponentov vyriešil launch RX5700XT. Viacerí používatelia si kúpili referenčku lebo iné pri launchi neboli, a na to Accelero IV lebo RX5700XT je v zozname podporovaných. No a pri dlhšej záťaži takto upravené karty padajú/mrznú, čo zmizne ak sa pridá dodatočné chladenie na komponenty. Fakt by v AC spravili lepšie keby miesto toho neefektívneho backplate radšej ponúkali pasívy na komponenty rôznych štandardných rozmerov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *