Cooler Master prezentuje na CESe celý rad nových chladičov

Vylepšené procesorové chladiče na rok 2020 sú na spadnutie

Na práve prebiehajúcom veľtrhu spotrebnej elektroniky (CES) v Las Vegas sa firma Cooler Master naozaj vyšvihla. Výstavisko zdobí dlhý zástup procesorových chladičov. Tradičných vzduchových, ale i kvapalinových typu AIO. Medzi sviežimi, doteraz nevídanými modelmi sa blysli aj nové revízie starých známych konštrukcií na čele s legendárnym Hyper 212 Evo opradeným mnohými funkčnými inováciami.

„Update to the legend“, tento popis je na štítku vedľa Hyper 212 Evo v2. Oproti pôvodnému chladiču (Hyper 212 Evo) táto čerstvá revízia má priniesť tri výraznejšie zmeny. CM zapracoval na kvalite montážneho systému. Hoci zatiaľ nie sú známe žiadne podrobnosti, snáď čokoľvek je praktickejšie a jednoduchšie na manipuláciu ako nešikovná „nožnicová“ spona. Cez tú sa chladič k dištančným stĺpikom uchytáva doteraz. Vymenený je i ventilátor s lopatkami, ktoré vďaka väčšej ploche a efektívnejšiemu zakriveniu sľubujú vyšší prietok pri nižšej hlučnosti. Takúto vlastnosť bude tento chladič potrebovať, aby sa mohol rovnocenne pasovať so súčasnou konkurenciou.

Na pasíve Hyper 212 Evo v2 sa toho, zdá sa, z funkčného hľadiska veľa nezmenilo. Akurát má základňu vyosenú od slotov DIMM a hrany rebier upravené podľa vzoru Hyper 212X. To znamená so výbežkami v strede, kde je Hyper 212 Evo v1 rovný. Priechod štvorice heatpipe radiátorom sa však nezmenil a zachované je snáď aj vyhotovenie základne. Priamy dotyk zrezaných trubíc s headsprederom procesora nechýba, no zatiaľ sme nenašli žiadny prienik s CDC (Continuous Direct Contact), teda s bezsprostredným nadviazaním jednej trubice na druhú. Obvykle sú medzi nimi malé medzery vyplnené hliníkom, kde je odvod tepla menej efektívny. Predpokladáme však, že od tejto svojej technológie výrobca neupustil.

Podľa informácii webu techPowerUp, by sa Hyper 212 Evo v2 mal začať predávať od februára 2020 za konečnú cenu 33 eur.

Dobre známu konštrukciu oprašuje aj model V8 GTS. Trojvežový chladič, ktorý sa chcel ako jeden z prvých odlíšiť pútavým vzhľadom (pripomínajúcim motor auta). Vo veľkom porovnaní je i v tomto teste. Z neho vidieť, že chladiaca účinnosť je až na druhom mieste. A pri aktualizovanom variante s prívlastkom ARGB vidieť viac-menej iba estetické úpravy.

Chladič stavia na horizontálnej výparníkovej komore (základni) a jednej „silnej veži“, do ktorej teplo odvádzajú štyri z ôsmich dostupných trubíc. Krajné dve sú v kontakte s menšími bočnými rebrovanými blokmi. Iná bude povrchová úprava (čierna) lamiel a tvar krytu prispôsobený tomu, aby svetelné efekty adresovateľného RGB LED boli dominantou vrchnej časti chladiča, ktorú si cez trendové bočnice z temperovaného sklad všimnete ako prvú. Je možné, že nejaké úpravy budú aj na ventilátoroch, no minimálne počet a zvlnený tvar lopatiek vyzerá nedotknuto.

Za toto „veľdielo“, ako o V8 GTS ARGB označuje sám Cooler Master, zaplatíte okolo sto eur s tým, že dostupnosť je odhadovaná na polovicu tohto roka.

Našťastie sa len nerecyklovalo a Hyper DT614 už predstavuje celkom novú konštrukcie. Dve masívne veže zvierajú 140mm ventilátor. Ten je len jeden, čo však nie je na škodu. Napriek tomu, že pre tieto konštrukcie sú typické svoj dva ventilátory, po odobraní toho krajného chladiaci výkon zase až tak neklesá a chladič môže byť výrazne lacnejší a konečne je takto stopercentná i kompatibilita s pamäťovými modulmi. Aj keď cena orientačná 90 eur je pomerne vysoká. Najmä, keď chladič nemá žiadne osvetľujúce prvky, ale zase sa pýši hrubou strieškou z brúseného hliníku podobne ako BeQuiet! Dark Rock Pro 4. Má ísť teda o pomerne jednoduchý, ale účelný chladič so šiestimi heatpipe, ktorý by sa mal zaradiť k najvýkonnejším vežovitým chladičom. Tak uvidíme, čo v druhom kvartáli 2020 Hyper DT614 prinesie.

Aby to nezostalo iba pri veľkých chladičoch CM v ostanom čase pracoval i na konštrukcii typu top-flow s výškou 39,4 mm. Vyššiu prioritu pred nízkoprofilovým 92mm ventilátorom pritom dostal robustný pasív  so štyrmi heatpipe. Chladiaca kapacita by mala vychovať všetkému pod 100 W, takže i najvýkonnejšiemu AMD APU v kombinovanej záťaži (CPU + GPU). MasterAir G200P sa už zrejme začne objavovať v obchodoch každým dňom (v prvej polovici januára) za cenu tesne pod 50 eurami.

Ukrátiť vás nemôžeme ani o prehľad a slušný zástup „bezúdržbových“ vodníkov. Najviac na oko diváka hrajú modely ML240R/280R/360R Mirror. Pozornosť na seba strháva vrch vodného bloku s optickou ilúziou na báze reflexie. Tá vytvára dojem priestoru (hĺbky), čo je rozhodne pôsobivé. Podľa slov Cooler Masteru sa ale i pri tomto vizuálne príťažlivom chladiči kládol dôraz na čo najlepšie funkčné vlastnosti. To (znovu) lepšou optimalizáciou lopatiek ventilátorov SickleFlow a zväčšení absorpčnej plochy rebier pri zachovaní inak úzkeho profilu radiátorov.

Ak o osvetlené ventilátory nestojíte a z bloku by ste mali radi prehľad napríklad o teplote procesora, môžu vás osloviť chladiče ML240P/360P Vivid vybavené 2,44″ displejom LCD. Počítajte ale, že takáto paráda vychádza už pomerne draho a za chladič zaplatíte v závislosti od formátu radiátora 215 – 240 eur. Z kľúčových parametrov na štítku nie je jasné, z akého materiálu je vyrobený radiátor. Osttané chaldiče sa s tým netaja, tie sú hliníkové rovnako ako ich cenoví konkurenti. Pri Vividoch však CM vyhýbavo píše o „prémiovom hliníkovom exterieri“, čo môže poukazovať na nejaký lepší rámček z toho materiálu. Na druhu stranu, s medeným radiátorom by sa asi výrobca pochválil. Predsa len za tieto peniaze je hliník (kvôli galvanickej korózii) dosť neprístojný, ale pomerne pravdepodobný kov.

Tak ako sme začali (v duchu vylepšených, už existujúcich modelov) túto správu i skončíme. Druhú revíziu dostanú i MasterLiquid Lite. Kompletne osvetlení vodníci, to znamená s RGB LED vo ventilátoroch i v bloku (ten ej už ale jednoduchší, ako pri predošlých dvoch chaldičoch), pri ktorom výrobca takisto prízvukuje an vylepšený radiátory i účinnosť ventilátorov. Cenovo sme tu na približne 130 eurách za model s 240mm radiátorom.

Na záver treba poznamenať, že všetky kvapalinové chladiče sa pýšia najnovšou dvojkomorovou pumpou a kvalitnejšími, textilom poriahnutými hadicami. Väčšina modelov je pripravená na predaj od februára, otázny je zatiaľ len termín vydania najhonosnejších chladičov série Vidid.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Modulární herní počítače na bázi Intel Compute Elementu jsou tu

Loni jsme psali o NUCu 9 od Intelu používajícím modulární konstrukci se základním prvkem „Compute Element“ ve formě vyměnitelné karty nesoucí procesor, sloty pro paměti/SSD a tak dále. Nyní Intel tento produkt uvedl na trh a vypadá to, že ona modularita by mohla fungovat. Minipočítače založené na této „základní kartě“ teď totiž uvedlo několik dalších firem, takže tu máme ekosystém, na němž může vzniknout nový SFF standard. Celý článok „Modulární herní počítače na bázi Intel Compute Elementu jsou tu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

be quiet! má nové chladiče do 49 €. Předělané pasivy, lepší větráky

Na veletrhu CES 2020 se objevila i německá firma be quiet! A také ta předvedla novinky. Kromě skříní a zdrojů Dark Power Pro 12 také nové chladiče. Větší Shadow Rock Pro 3 a menší a levnější Pure Rock 2 se na trh dostanou letos na jaře a mohly by tak občerstvit nabídku vzduchových chladičů, doufejme za posunutí jejich možností zejména pokud jde o tichý provoz. Proti předchůdcům mají oba nové a doufejme lepší pasivy. Celý článok „be quiet! má nové chladiče do 49 €. Předělané pasivy, lepší větráky“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

MSI chystá zajímavou AM4 desku Tomahawk s čipsetem AMD X570

Pro počítače na platformě AM4 je jednou z hodně výhodných desek MSI B450 Tomahawk (nověji Tomahawk Max). Pokračování na budoucím čipsetu B550 je asi ještě hodě daleko, ale MSI teď vydá desku série Tomahawk s čipsetem AMD X570. Tím by mohl vzniknout pozoruhodný model podporující všechny novinky 7nm Ryzenů 3000, tato deska totiž nebude moc drahá, ale má pěknou výbavu. Celý článok „MSI chystá zajímavou AM4 desku Tomahawk s čipsetem AMD X570“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Já bych si dal líbit tučnější verzi G100M se 140mm ventilátorem, výkonné top-flow vějíře bez zapuštěných ventilátorů mi na trhu chybí.

 2. dufam ze tak ako zapracovali na „svetielkach“ zapracovali aj na kvalite pump v pripade all-in-one vodnikov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *