Nové minipočítače Zotac: Zboxy s Comet Lake a 15W Ryzeny 3000

Nové minipočítače Zotac Zbox představené na CES 2020

Zotac je firma, která vyráběla „NUCy“ ještě předtím, než tento koncept Intel představil, a v minipočítačích a barebonech taky pořád pokračuje. Teď na CES 2020 firma představila několik novinek – například model pro tvůrce obsahu, pasivně chlazenou verzi a také mini PC založená na úsporných 15W procesorech AMD Ryzen a také na Intel Comet Lake. V nabídce budou aktivně, ale i pasivně chlazené verze.

Zboxy s perforovaným šasi pro ventilaci

Letos na CES 2020 uvádí Zotac novou řadu barebonů, která se jmenuje ZBox Edge, protože se s nimi počítá pro tzv. „edge computing“, kdy tento minipočítač může někde ovládat zařízení, sloužit jako brána pro IoT klienty, ovšem takovéto embedded role samozřejmě nemusí být jediný upotřebení.

Z této řady byly představené minipočítače ZBox MI643 a MI623 (Zbox řada M Edge). Mají šasi s objemem 0,64 litru a tloušťku jenom 28,5 mm. Plášť je silně perforovaný proto, aby se mohl dovnitř (a zase ven) dostávat vzduch zajišťující chlazení. Jde ovšem o aktivně chlazené PC, přičemž uvnitř může být až čtyřjádrový notebookový procesor Intel Core i5 (MI643) nebo dvoujádro Core i3 (MI623). Osadit je možné až 64 GB paměti DDR4, pro úložiště jsou přítomné jenom dva sloty M.2 kvůli zmenšení šasi. Ve výbavě jsou dva Ethernety, čtečka karet Micro SD Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 5.0. Krabičku lze montovat do VESA držáku, obrazové výstupy jsou HDMI 2.0 a DisplayPort 1.2.

Zbox MI643 Edge

Pasivní chlazení s Gemini Lake

Kromě toho bude existovat i řada C Edge, z níž Zotac představil model Zbox CI341. Tyto modely budou nabízet kompletně pasivní chlazení bez jakýchkoli pohyblivých částí. Jejich šasi bude trošku vyšší s tloušťkou 32,1 mm a objemem 0,70 litru. V tomto pasivně chlazeném Zboxu je ale jen úsporný procesor Intel Celeron N4100, což je SoC generace Gemini Lake se čtyřmi jádry Atom Goldmont+ na taktu 1,1–2,4 GHz a 6W TDP.

 
Zbox CI341 Edge

Zotac Inspire Studio

Ve výkonnějších třídách kompaktních barebonů pak Zotac uvádí nové modely řady Magnus. Ty mohou být osazené 45W notebookovými procesory Core i5 s grafikou Nvidia GeForce RTX 2060 Super, Core i7 a GeFore RTX 2070 Super a úplně nejvýkonnější konfigurace (označená Magnus EN92080V) má GeForce RTX 2080 a notebookové osmijádro Core i9.

Od této řady Magnus bude také odvozená verze pro tvůrce obsahu a kreativní pracovníky, nazvaná Zotac Inspire Studio. Tento stroj se bude prodávat s osmijádrovým Core i7 s 65W TDP (i7-9700?) a grafikami GeForce RTX 2000 Super. Šasi je jako u Magnusu, ale v bílém provedení. Osazeno bude 32 GB RAM, 512GB NVMe SSD a ve výbavě budou opět dva Ethernety a WiFi 6 (802.11ax).

Zotac Inspire Studio

Zbox Nano s Comet Lake-U a 15W Ryzeny

Na konec jsem si nechal Zboxy řady M Nano a C Nano. Zotac v těchto liniích nich chystá modely s 15W procesory Intel Core 10. generace (Comet Lake), takže by snad mohly být dostupné také šestijádrové verze. Byť pochopitelně s tím omezením, že jde stále o 14nm procesory, takže budou hodně omezené možnostmi chlazení.

Zotac Zbox 5ady C a M Nano dostanou po letech zase 15W procesory AMD

Ale mimo nich také po dlouhé době uvede i modely s procesorem AMD Ryzen. Modely Zbox MA621 Nano a CA621 Nano budou oba založené na 12nm dvoujádrovém Ryzen 3 3200U (APU Picasso) se dvěma jádry a čtyřmi vlákny na taktu 2,6 GHz až 3,5 GHz. Bohužel má jen základní integrovanou grafiku Radeon Vega 3 se 192 shadery, zde by asi bylo zajímavější (ale dražší), pokud by Zotac nabízel i čtyřjádra s lepší grafikou. Ovšem když už existuje daná základní deska, měl by Zotac mít možnost do ní osadit i výkonnější modely, jelikož dvoujádro i čtyřjádro mají stejná pinově kompatibilní pouzdra.

Zbox řady M Nano (MI620 s procesorem Intel)
Zbox CI620 Nano s procesorem Intel. Verze s Ryzenem by měla zřejmě používat stejné šasi

Model Zbox MA621 Nano by měl být chlazený aktivně ventilátorem, ale verze CA621 Nano pasivně; šasi by měla být podobná těm použitým u předchozích počítačů těchto sérií. Více o těchto modelech zatím nevíme, takže zatím není jasné, kdy se objeví v obchodech.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce

Vypadá to, že se opět zmenší výběr grafických karet AMD Radeon. Ty výrobci obvykle nabízejí v menším počtu variant proti grafikám Nvidia GeForce, ale je i o dost více výrobců, od nichž se dá koupit grafika Nvidie, proti těm, kteří vyrábějí Radeony. Mezi těmi teď ubude společnost MSI, která podobně jako Asus nebo Gigabyte dlouho vyráběla grafiky obou značek, ale nyní se přeorientovává čistě na Nvidii. A prakticky s okamžitou platností. Celý článok „MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce“ »

  •  
  •  
  •  

Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2

Letos Microsoft naplnil mlhavá varování provázející od vydání kompatibilitu Windows 11 se staršími počítači, jejichž procesory nejsou oficiálně podporované, a začal používat instrukci POPCNT, čímž systém přestává fungovat na řadě procesorů. To však nebylo všechno a požadavky se mohou dále zvyšovat. Teď totiž Windows 11 začínají vyžadovat další instrukční rozšíření, které odstaví další skupiny procesorů, mezi nimi i Phenomy a první APU. Celý článok „Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. taketo „minikocky“ su ozaj fajn, hlavne ked to coraz viac vidim po kancelariach nainstalovane na vesa drziak monitora – zabera to minimum miesta a co som sa bavil aj s pracovnickami tiez su spokojne ze maju viac miesta na veci ako by tam niekde museli „opatrovat velku bednu“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *