Lenovo ThinkBook 14 a 15: štýlové ThinkPady pre každého

Nové ThinkBooky

Pracovné notebooky Lenovo ThinkPad určite poznáte. ThinkPad s dlhoročnou históriou patria medzi to najlepšie vôbec. Sám som dlhodobo používal vrcholové modely X1 Carbon. ThinkPady však vždy boli pracovné a teda dizajnovo konzervatívne zariadenia, ktoré navyše cenovo nemusia byť dostupné pre masy, hlavne ak hovoríme o sérii X1. Preto vznikol rad ThinkBook, ktorý spája to najlepšie z ThinkPadov v štýlovejšom dizajne a priaznivejšou cenou.

Do rúk sa mi dostala dvojica ThinkBookov, konkrétne 14 a 15. Existujú aj 13s a ThinkBook Plus s dvomi displejmi, ktorý sme videli na nedávnej akcii. 15 a 14 však budú zrejme najžiadanejšie modely, preto sa na ne dnes v rýchlosti pozrieme. Ako už názvy napovedajú, ide o 15 a 14 palcové zariadenia, teda také, aké väčšina ľudí kupuje.

Testované kúsky vážia 1857 a 1597 gramov, no hmotnosť bude závisieť od veľkost batérie. Oba modely totiž ponúkajú na výber 45 alebo 57 Wh. V oboch prípadoch môžete počítať aj s rýchlym nabíjaním. Udávaná výdrž je 9 hodín pre 45 Wh a 12 hodín pre 57 Wh batériu. S hrúbkou 19 mm nepatria ThinkBooky medzi najtenšie zariadenia na trhu, no o chvíľu pochopíte prečo.

Typické otváranie displeja do priameho uhla už tak nejako k ThinkPadom patrí a potešilo ma, že sa dostalo aj do ThinkBookov. Môže sa to zdať ako zbytočnosť, no osobne to pokladám za výhodu, nakoľko sa môže stať, že budete chcieť notebook použiť poležiačky opretý o nohy a napríklad tak pozerať film či seriál. Pri klasickom notebooku budete mať problém s obmedzeným uhlom otvárania, ale tu pekne displej otvoríte do roviny a opriete si o nohy.

14-palcový model je samozrejme o čosi kompaktnejší, konkrétne o 4 cm na šírku a 1,5 mm na výšku.

Zásadný rozdiel medzi 15 a 14 modelmi je v klávesnici, ktorá v prípade 14 je TKL, zatiaľ čo 15 má aj numerickú časť. V oboch prípadoch ide ale o klasické klávesnice Lenovo, teda veľmi pohodlné na písanie s dobrou odozvou, rozumným rozložením a nechýba ani biele podsvietenie.

   

Doteraz ThinkBooky vyzerajú pomerne obyčajne a okrem menej tradičného pántu displeja sa ničím extra neodlišujú od konkurencie. Tak teraz sa posaďte a sledujte portovú výbavu. Tá je priam neskutočná a nebojím sa tvrdiť, že najlepšia, akú som za posledné roky videl. O to zarážajúce to je, že sa pozeráme na cenovo dostupné zariadenia a nie nejaký high-end, či herný notebook, kde by sa to mohlo povedzme očakávať.

Na pravej strane môžete vidieť krytku, o ktorej si povieme viac o chvíľu. Ďalej je tu plnohodnotná čítačka SD kariet, ktorú už len tak v notebookoch nenájdete. Nechýba plnohodnotné USB typu A s 5 Gb rýchlosťou a v prípade ThinkBook 15 je tu aj Kensington lock. Taktiež je tu typický obdĺžnikový napájací konektor, no nabíjať môžete aj pomocou USB-C. Chválim, že na pravej strane je portov menej, nebude vám tak príslušenstvo zavadzať pri používaní myši.

Ľavá strana je pre zmenu doslova prepchatá portami. Tak poďme postupne – eternetový RJ45, ktorý som už okrem herných notebookov dlho nevidel, plnohodnotné HDMI, ďalšie porty USB typu A a dvojica USB-C z čoho jeden je 5 Gb a druhý 10 Gb s podporou nabíjania aj DisplayPortu. Nechýba ani audio jack pre slúchadlá.

Z portovej výbavy som doslova v šoku a ťažko hľadať negatíva. Z môjho pohľadu je to samozrejme absencia Thunderbolt 3, no ten sa len zriedkavo vyskytuje v cenovo dostupnejších zariadeniach a ostáva výsadou drahších ultrabookov a prémiových zariadení. Pre bežného používateľa je však určite lepšie mať portovú výbavu ThinkBooku ako prísť o HDMI, eternet a konektory USB výmenou za jeden/dva Thunderbolty. Nemusíte sa tak spoliehať na žiadne adaptéry či dokovacie stanice. Takže z praktického hľadiska sú oba ThinkBooky úplná špička na trhu, za čo dávam veľkú pochvalu.

Ďalšou zaujímavou vlastnosťou je krytka, ktorú ste si mohli všimnúť na pravom boku. Čo to len môže byť? Po skúsenostiach s X1 Carbon a Yoga by som povedal, že možno slot na SIM kartu, no to veľmi nesedí so zameraním ThinkBookov. Po jej otvorení vás isto prekvapí ďalší port USB-A, tentokrát síce len 2.0, no s jasným zameraním. Určený je pre bezdrôtové adaptéry k myši a klávesnice. Stačí ho len raz zapojiť a už sa oň nemusíte starať. Vyhnete sa tak namáhaniu portu s trčiacim adaptérom, či dokonca strateniu prijímača. Naozaj unikátny a zaujímavý nápad. Už som videl mierne zasadené porty USB s rovnakým účelom, ale nie takto úplne schovaný a prekrytý.

V modernom notebooku nesmie chýbať ani biometrické zabezpečenie, ktoré v tomto prípade zabezpečuje čítačka odtlačkov prstov v tlačidle napájania.

Z ThinkPadov poznáme krytku na prednú kameru s názvom ThinkShutter. Tá sa dostala aj do ThinkBookov, čo je opäť veľmi pozitívne. Nemusíte si tak kameru preliepať lepiacou páskou či kupovať rôzne krytky. V oboch prípadoch ide o 720p kamery. ThinkBooky sú navyše certifikované pre Skyper for Business a majú aj dedikované multimediálne tlačidlá na ovládanie hovorov.

Čo sa týka hardvérovej výbavy, notebooku sú prakticky totožné. Ponúkajú matné displeje Full HD IPS a 10. generáciu Intel procesorov v líniách Ice Lake aj Comet Lake. 15-palcový model máme s označením IML. Ukrýva v sebe Core i5-10210U, 16 GB RAM a 512 GB SSD. 14-palcový model je zase IIL a má Ice Lake i7-1065G7 s Iris Plus grafikou a takisto 16 GB RAM aj 512 GB SSD. Značenie modelov vidím ako trochu problém, IML a IIL sa objavujú pri oboch veľkostiach a hovoria len o tom, či ide o Ice alebo Comet Lake. Nepovedia vám však už o tom, či ide o i3, i5, i7, aké veľké SSD a pod. Pri výbere preto treba byť opatrný a dobre si prečítať špecifikácie.

ThinkBook 14 začína niekde okolo 540 eur za i3, 8 GB RAM a 256 GB SSD. Za testovaný top model s i7, 16 GB RAM a 512 GB SSD zaplatíte tesne pod 900 eur.

ThinkBook 15 začína od 500 eur za i3, 8 GB RAM a 256 GB SSD a končí pri i7, 16 GB RAM a 1 TB SSD za 1050 eur.

Lenovo ThinkBook 14 a 15 sú veľmi zaujímavé zariadenia pre mladých ale aj pracujúcich ľudí. Potešia kvalitný spracovaním, zaujímavými fuknciami ale predovšetkým portovou výbavou, ktorá takmer nemá konkurenciu. Cenová politika je tiež dobre nastavená a od 500 – 1000 eur si určite každý nájde výbavu, ktorá mu bude vyhovovať.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Lenovo predstavuje nové herné aj pracovné zariadenia

Firma Lenovo mala po dlhej dobe živú prezentáciu produktov, na ktorej ukázala nove portfólio notebookov, stolových počítačov či konvertibilných zariadení pre hráčov, manažérov, ale aj kreatívcov. Nechýbali ani monitory a k tomuto všetkému sa pridala aj nová spolupráca s motoristickou značkou Ducati. Viac vás ale možno budú zaujímať zlepšenia v chladení alebo stanica na externé pripojenie grafickej karty k notebooku. Celý článok „Lenovo predstavuje nové herné aj pracovné zariadenia“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Bude Lenovo vyrábět základní desky? Unikly fotky B460 modelu

Výrobců základních desek v tomto století hodně ubylo, nabízí je okolo šesti firem, nepočítáme-li čistě čínské značky. Nová konkurence v tomto oboru by proto byla zajímavá. Teď se objevily zprávy, že by takovou posilou mohlo být Lenovo. To má zázemí díky výrobě OEM počítačů a nyní se na internetu objevily herní základní desky Legion, což je jeho hráčská značka. Ale jestli se budou prodávat samostatně, ještě není jisté. Celý článok „Bude Lenovo vyrábět základní desky? Unikly fotky B460 modelu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Lenovo Yoga C940 – stylus, soundbar a kovové telo

Pokračujeme v testoch nových notebookov s 10. generáciou procesorov Intel – Ice Lake. Po Delli sa pozrieme na Lenovo, ktoré má tiež otočný dizajn 2v1. Ide o Yoga C940, ktorá je vrcholovým modelom mainstreamu výrobcu a vyššie je už len X1 Yoga. V tomto teste ju porovnáme s podobným Dellom v dizajne, konektivite ale aj výkone, pretože nie je Ice Lake ako Ice Lake, ako uvidíte neskôr. Celý článok „Lenovo Yoga C940 – stylus, soundbar a kovové telo“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *