Lenovo Legion 5 – 16 vlákien za tisíc eur

Parametre a detaily

Lenovo Legion získalo na popularite aj vďaka tomu, že v ich ponuke nájdete dostupné, ale napriek tomu veľmi dobre vybavené modely. Novou modlou cenovo orientovaných zákazníkov je Legion 5, ktorý sa nebojí siahnuť po mobilnom Ryzene a agresívnej cenovke. Nižšia cena sa však logicky musí niekde odraziť a bude nás zaujímať, kde výrobca ubral v porovnaní s Legion 7i.

Základné parametre


Detaily

V balení nájdete klasické príslušenstvo v podobe nabíjačky a príručiek.

Stredná trieda herného portfólia Legion sa predáva vo verziách s procesormi AMD aj Intel. Testovanú konfiguráciu Legion 5 poháňa Ryzen 7 4800H, varianty Intel budete hľadať pod označením Legion 5i. Vo výbave ďalej nájdete 16 GB RAM, 512 GB M.2 SSD a GTX 1650 Ti. Dostupné sú u nás aj modely s Ryzen 5 4600H a na strane grafík môžete siahnuť po výkonnejšej RTX 2060. Výbavou ide teda jasne o mainstreamové zariadenie, na rozdiel od naposledy testovaného Legion 7i.

   

Dizajnový jazyk nových Legionov sa prejavil aj tu a rozdiely sa hľadajú len ťažko. V druhej kapitole sa preto pozrieme na dvojicu Legion 5 a Legion 7i a presne si ukážeme, v čom sa drahší model odlišuje. V krátkosti je však možné zhrnúť rozdiely na dve veci – absencia podsvietenia RGB a menej prémiové materiály. Kým Legion 7i bol celý z kovu, 5 využíva kombináciu PC + ABS. Kvalita spracovania ako taká je stále prvotriedna, no pri priamom porovnaní je samozrejme rozdiel v materiáloch viditeľný a hmatateľný. Notebook na omak jednoducho pôsobí plastovejším dojmom, chválim ale, že nikde nevŕzga ani sa neprehýba.

   

Hmotnosť je v norme, s hodnotou 2298 gramov, čo je len o máličko viac ako mali Legion 7i, Zephyrus M15 alebo MSI GS66. Notebook pôsobí veľmi robustným dojmom, za čo zrejme môže aj vyššia hrúbka v porovnaní s Legion 7i. Päťka má hrúbku od 23,6 do 26,1 mm, teda o 3–6 mm viac ako väčší súrodenec.

Legion 7i som chválil za portovú výbavu. 5 na tom nie je o nič horšie a dokonca by som povedal, že pre väčšinu používateľov je na tom dokonca lepšie. Nachádza sa tu totiž až štvorica 5 Gb USB typu A – dva vzadu a po jednom na každom boku. Ten na ľavom boku podporuje aj nabíjanie zariadení. Okrem toho tu tiež nájdete audio jack, tiež na ľavom boku, a ďalšie porty vzadu.

Konkrétne ide o RJ-45 Ethernet, USB-C s video výstupom DisplayPort 1.2 a 5 Gb rýchlosťou a nechýba ani HDMI 2.0 pre 4K pri 60 Hz. V porovnaní s Legion 7i je hlavným rozdielom práve viac portov USB-A a naopak, absencia Thunderbolt 3, vzhľadom na použitie AMD procesoru. V tejto kategórii však neočakávam, že by zákazníci boli ochotní investovať tretinu až polovicu ceny notebooku do príslušenstva Thunderbolt 3, takže absencia TB3 pre vybranú klientelu zrejme nebude rozhodovať. Na zadnej strane nájdete napájací konektor, ako už je zvykom.

Vzadu vidieť len masívne otvory chladiaceho systému a posunutie pántov displeja dopredu.

Veko displeja ponúka výstupok pre ľahšie otváranie. Notebook tak poľahky otvoríte jedným prstom.

   

Pohľad zhora vám znova ukáže sivé veko s čiernou portovou časťou, zaujímavejšia je ale spodná časť, kde môžete vidieť masívne perforovanú časť pre chladenie. Chválim použitie krížových skrutiek, ktoré uľahčujú prístup ku komponentom.

Po odobraní spodného krytu sa dostávate ku komponentom. Ešte raz chválim ľahkú dostupnosť a možnosti používateľského vylepšenia.

Testovaná konfigurácia je zameraná skôr na produktivitu ako maximálny herný výkon. Svedčí o tom 8-jadrový Ryzen 7 4800H s taktom až 4,2 GHz v kombinácii s GTX 1650 Ti 4 GB. Procesorová časť je tak výrazne lepšie vybavená ako tá grafická, čo predstavuje akúsi dysbalanciu. Naopak, v obchodoch som často videl konfiguráciu Ryzen 5 4600H a RTX 2060, čo zase pokladám za nelogický krok párovania slabšieho procesora so silnejšou grafikou, hoci ani 4600H nie je zrovna „slabý“ procesor. Z u nás dostupných konfigurácií tak mám trochu zmiešané pocity a potencionálnym záujemcom by som tak asi odporučil poobzerať sa po možnosti vlastnej konfigurácie, prípadne si vyhliadnuť konkrétny model podľa vašich preferencií a skúsiť ho nájsť na internete.

Za čo môžem Legion 5 pochváliť je rozhodne možnosť vlastného vylepšenia. Dostupná je dvojica slotov SO-DIMM ako aj dvojica M.2 SSD, pričom jeden je obsadený a dokonca prekrytý akýmsi heatsinkom. Pod ním nájdete aj kartu WiFi, ktorá je v našom prípade Intel AX200 s podporou novej WiFi 6, takže výmena tak skoro nebude nutná.

   

Keď mi niekto povie meno Legion, hneď sa mi vybavia notebooky s excelentným chladením, na ktorom si výrobca vždy dáva záležať. V prípade Legion 5 ide znova o chladenie Coldfront 2.0, hoci na rozdiel od Legion 7i tu nenájdeme vapor chamber, ale len klasické heatsinky s trojicou hrubých heatpipe a dvojicou ventilátorov z kvapalne kryštalických polymérov. Vďaka Q Control 3.0 môžete prepínať medzi tromi režimami výkonu, ktoré ovplyvňujú výkon aj hlučnosť notebooku. Vzhľadom na to, že sa pozeráme na procesor AMD a nie zrovna najvýkonnejšiu grafiku, očakávam, že testovaný Legion 5 bude ponúkať excelentné teploty v testoch.

Otvorenie veka je možné až do priameho uhla, teda do úplnej roviny so základňou, čo je moja obľúbená funkcia, ktorá ale pri herných notebookoch nebýva úplne bežná.

Ďalšou dôležitou časťou herného notebooku je klávesnica. Legion 5 ponúka klávesnicu s názvom TrueStrike, ktorá má 1,5 mm dráhu klávesov a 100 % anti ghosting. V porovnaní s Legion 7i vidieť opäť absenciu RGB LED a teda len biele podsvietenie. Pri vybraných modeloch však môže byť k dispozícii aj 4-zónové podsvietenie RGB. Podstatnejšie ako podsvietenie je aspoň pre mňa rozloženie, ktoré považujem za viac menej ideálne. Veľké šípky, dvojriadkový enter, množstvo multimediálnych klávesov a funkčných skratiek či plnohodnotná numerická časť. Lenovo vždy vedelo robiť klávesnice a tým, že využíva know-how z biznisových ThinkPadov aj v hernej sfére má v mojich očiach veľký náskok pred konkurenciou.

Touchpad je pri herných notebookoch menej používaný ako pri ultrabookoch či pracovných modeloch, stále však predstavuje dôležitú súčasť dojmov z používania. V tomto prípade výrobca použil povrch Mylar, čo je akýsi plastový film, ktorý opäť nepôsobí tak prémiovo ako pri 7i. K používaniu nemám výhrady, gestá aj trackovanie funguje fajn, no touchpad by som rozhodne nezaradil medzi dychberúce veci, ktoré notebook ponúka.

Kameru nájdeme na hornom okraji a podobne ako pri 7i ponúka bezpečnostný prvok vo forme Privacy Shutter pre prekrytie kamery, keď ju nepoužívate. Rozlíšenie je klasických 720p a žiadne biometrické zabezpečenie na notebooku nenájdete, čo je škoda. Aspoň čítačku odtlačkov by som privítal.

Zaujímavý detail ponúka tlačidlo napájania, ktoré má v strede LED, ktorá svieti na modro, bielo a červeno, v závislosti od zvoleného výkonnostného režimu Q-Control.

Reproduktory pozostávajú z dvojice 2 W modulov na spodnej strane notebooku. Podporujú Dolby Atmos a viete si ich prispôsobiť cez príslušnú aplikáciu. Zvukový prejav však nie je nijako výnimočný, chýbajú mu basy a je trochu plechový. Podobný výsledok bol aj pri Legion 7i. Porovnávam žiaľ s MacBook Pro 16, ktorý má najlepšie reproduktory na trhu, nejde teda o úplne férové porovnanie.

Notebook je vybavený 80 Wh batériou, čo rozhodne nie je zlá hodnota, no v herných notebookoch sme videli už aj väčšie. Napriek tomu ide o jednu z predností notebooku. Pri kúpe si však treba dať pozor, lebo Legion 5 je v ponuke aj s 60 Wh batériou, ktorá umožňuje umiestnenie 2,5″ HDD/SSD disku. Vzhľadom na prítomnosť dvojice M.2 slotov však rozhodne odporúčam siahnuť po 80 Wh modeli. K notebooku dostanete 170 W nabíjačku, ktorá je o čosi menšia ako 230 W verzia pri Legion 7i. Po zapnutí rýchleho nabíjania v Lenovo Vantage sa notebook nabije po 30 min na 71 %, hodina znamená 97 % a plné nabitie som nameral po hodine a 18 minútach. Opäť tak ide o veľmi rýchle nabíjanie, podobne ako pri Legion 7i.

Nakoľko notebook neponúka G-Sync, môžete sa spoľahnúť na dobrú výdrž vďaka prepínaniu dedikovanej grafiky na integrovanú. Treba si však v Lenovo Vantage zapnúť Hybridný režim, aby to takto fungovalo. V opačnom prípade bude Nvidia grafika stále aktívna a výdrž výrazne nižšia. V našom náročnom  YouTube teste sme v hybridnom režime namerali 7 hodín a 44 minút, čo je excelentná hodnota. S takýmto číslom Legion 5 poráža doterajšieho kráľa herných notebookov Zephyrus G14, ktorému sme namerali 6 hodín a 13 minút. Dôvodom bude zrejme väčšia batéria, nižšie rozlíšenie a pravdepodobne aj jas. V každom prípade ide o naozaj skvelý výsledok a opäť sa tak potvrdzuje, aké sú mobilné procesory AMD úsporné, hoci ponúkajú vysoký výkon.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Legion 7 (16, AMD): Ryzen 9 s nadopovanou GeForce RTX 3080

Legion je už medzi hráčmi pomerne známa a dobre rozšírená značka a notebooky, ktoré pod ňu spadajú, som v minulosti zvykol hodnotiť pozitívne. To preto, že prinášali dobrý výkon za rozumnú cenu a nadštandardné bývalo aj chladenie. Tento rok sa výrobca prekonal a s novým modelom série 7 útočí na najvyššie priečky vďaka novému 165 Hz displeju a až 165 W RTX 3080. Pozrite sa, ako si nový návrh notebooku poradí s takouto náložou. Celý článok „Legion 7 (16, AMD): Ryzen 9 s nadopovanou GeForce RTX 3080“ »

  •  
  •  
  •  

Lenovo chystá profesionálne počítače ThinkEdge SE30 a SE50

Na online výstave 2021 Digital Lenovo predstavilo dva počítače ThinkEdge. Vyznačujú sa malými rozmermi, ale pritom i robustnosťou, ale hlavne sú koncipované tak, aby vyhoveli náročným požiadavkám podnikového prostredia. Či už z pohľadu výpočtového výkonu, konektivity, bezpečnosti alebo i tým, že sú pripravené do miest s veľmi nízkymi alebo naopak veľmi vysokými teplotami vzduchu. A znesú aj extrémnu vlhkosť. Celý článok „Lenovo chystá profesionálne počítače ThinkEdge SE30 a SE50“ »

  •  
  •  
  •  

Lenovo Legion 7i – najlepší herný notebook roka?

Lenovo Legion už dávno nie je začínajúcou značkou, práve naopak. V posledných rokoch si vydobil silnú pozíciu medzi hernými značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Vďačí tomu najmä herným turnajom, kde Legion vídame pomerne často, ale predovšetkým notebookovej divízii, ktorá rozhodne zamiešala karty na trhu herných notebookov. Nová vlajková loď Legion 7i musí nielen nadviazať na skvelého predchodcu, ale aj poraziť silnú konkurenciu. Celý článok „Lenovo Legion 7i – najlepší herný notebook roka?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

    1. Ahoj, idem si oči vyočiť, ale nikde ten preklep v článku nevidím, môžeš ma prosím nasmerovať? 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *