Lenovo Legion 7i – najlepší herný notebook roka?

Režimy výkonu

Lenovo Legion už dávno nie je začínajúcou značkou, práve naopak. V posledných rokoch si vydobil silnú pozíciu medzi hernými značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Vďačí tomu najmä herným turnajom, kde Legion vídame pomerne často, ale predovšetkým notebookovej divízii, ktorá rozhodne zamiešala karty na trhu herných notebookov. Nová vlajková loď Legion 7i musí nielen nadviazať na skvelého predchodcu, ale aj poraziť silnú konkurenciu.

Režimy výkonu

Notebook ponúka v Lenovo Vantage možnosť vybrať si z režimov výkonu Performance, Balance a Silent.

Všetky testy boli robené v Performance režime, no stojí za to sa pozrieť, aké rozdiely jednotlivé režimy ponúkajú. Porovnávame preto priebehy výkonu kombinovanej záťaži pomocou 3DMarku v benchmarku Fire Strike.

Takty procesora ukazujú veľký rozdiel medzi Silent a dvojicou Balance a Performance. Silent má výrazne vyššie takty, čo však nie je náhoda. O chvíľu uvidíte prečo.

Spotreba kopíruje vývoj taktov a opäť vidíme, že Balance a Performance majú takmer zhodné krivky, avšak v tomto prípade má Silent výrazne nižší odber.

Rovnako aj teploty sú v prípade Silent vyššie, čo zodpovedá vyšším taktom, no nie nižšiemu odberu. Dôvodom teda budú zrejme nižšie otáčky ventilátorov. Prvýkrát vidíme aj aspoň mierny rozdiel medzi Balance a Performance, kde druhý režim má o maličko nižšie teploty.

Ako je na tom grafika? Žiadne rozdiely v záťaži ako pri Blenderi nevidieť, grafika teda pracuje vždy naplno.

Veľmi zaujímavý graf taktov, kde vidieť, že režimy viac ovplyvňujú grafiku než procesor. Silent má výrazne nižšie takty, Performance má zase mierny náskok pred Balance.

Spotreba potvrdzuje zistenie z taktov a to v ešte lepšom svetle. Silent zjavne obmedzuje grafiku na 80 W, Balance sa pohybuje niekde okolo 95 W a Performance skáče až k 110 W.

Prekvapivé výsledky vidíme pri teplotách GPU. Tu má najlepšie výsledky Performance, čo by sa vzhľadom na najvyššiu spotrebu nedalo predpokladať, opak je však pravdou. Dôvodom budú vyššie otáčky ventilátorov. Naopak, Balance sa snaží byť tichší a preto má najvyššie teploty spomedzi režimov. Silent sa drží niekde uprostred.

Rozdiely medzi režimami sú vidieť hlavne v porovnaní so Silent, no Balance a Performance sú viac menej podobné. Silent stráca 14 a 18 %. Balance tak za Performance zaostáva len o 4 %, čo je pomerne malý rozdiel, no rozhodne merateľný, hlavne v časti GPU.

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Lenovo chystá profesionálne počítače ThinkEdge SE30 a SE50

Na online výstave 2021 Digital Lenovo predstavilo dva počítače ThinkEdge. Vyznačujú sa malými rozmermi, ale pritom i robustnosťou, ale hlavne sú koncipované tak, aby vyhoveli náročným požiadavkám podnikového prostredia. Či už z pohľadu výpočtového výkonu, konektivity, bezpečnosti alebo i tým, že sú pripravené do miest s veľmi nízkymi alebo naopak veľmi vysokými teplotami vzduchu. A znesú aj extrémnu vlhkosť. Celý článok „Lenovo chystá profesionálne počítače ThinkEdge SE30 a SE50“ »

 •  
 •  
 •  

Lenovo Legion 5 – 16 vlákien za tisíc eur

Lenovo Legion získalo na popularite aj vďaka tomu, že v ich ponuke nájdete dostupné, ale napriek tomu veľmi dobre vybavené modely. Novou modlou cenovo orientovaných zákazníkov je Legion 5, ktorý sa nebojí siahnuť po mobilnom Ryzene a agresívnej cenovke. Nižšia cena sa však logicky musí niekde odraziť a bude nás zaujímať, kde výrobca ubral v porovnaní s Legion 7i. Celý článok „Lenovo Legion 5 – 16 vlákien za tisíc eur“ »

 •  
 •  
 •  

Lenovo Legion Y740S – herný notebook bez grafiky?

Herné notebooky v tenkom tele často trpia dvoma nedostatkami – prehrievaním a krátkou výdržou. Čo robiť, ak chcete vysoký procesorový výkon, ale v tenkom tele, s dobrou výdržou a zároveň neprísť o grafický výkon, keď ste doma alebo v práci? Herný notebook s dedikovanou grafikou bude vždy ťažší ako ultrabook a neponúkne ani takú výdrž. Na druhej strane ultrabookom chýba výkon CPU. Legion Y740S prináša riešenie tejto dilemy. Celý článok „Lenovo Legion Y740S – herný notebook bez grafiky?“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Zdar, v kapitole „Režimy výkonu“ máte trochu zmatek. Pod tabulkou spotřeby CPU píšete „Silent má výrazne vyšší odber“ – přitom tabulka ukazuje pravý opak.
  Bylo by dobré provést test výkonu samotného CPU v jednotlivých režimech. Lze předpokládat, že takty CPU v silent jsou vyšší protože ho tolik neomezuje samotná kapacita chlazení, když je přidušení grafika.

  1. Ahoj, máš pravdu, malo tam byť nižší. Takisto súhlasím s tým, že v Silent má CPU vyššie takty práve kvôli obmedzeniu grafiky, čo sme videli pri spotrebe GPU. Tam boli naozaj veľké rozdiely v odbere pri jednotlivých režimoch. Legion 7i je jeden z prvých notebookov, ktorý podporuje Nvidia Dynamic Boost, teda dynamické zmeny vo výkone CPU a GPU v závislosti od požiadaviek, teda v hrách napríklad zobrať trochu šťavy procesoru a dať ju grafike, čo je vzhľadom na obmedzenú kapacitu chladenia naozaj zaujímavá funkcia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *