Lenovo Legion 7i – najlepší herný notebook roka?

Blender – test CPU, CUDA a Optix

Lenovo Legion už dávno nie je začínajúcou značkou, práve naopak. V posledných rokoch si vydobil silnú pozíciu medzi hernými značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Vďačí tomu najmä herným turnajom, kde Legion vídame pomerne často, ale predovšetkým notebookovej divízii, ktorá rozhodne zamiešala karty na trhu herných notebookov. Nová vlajková loď Legion 7i musí nielen nadviazať na skvelého predchodcu, ale aj poraziť silnú konkurenciu.

Blender – porovnanie CPU a GPU

Zavádzame nový typ testu, v ktorom vám chceme ukázať rozdiely medzi renderom na CPU a GPU a zároveň sa bližšie pozrieť na termálny manažment, takty a spotrebu v praxi a nie len maximálne či priemerné hodnoty ako v predchádzajúcich stránkach.

Porovnávame teda priebeh testu BMW v najnovšej verzii Blenderu, kde okrem klasického CPU a GPU renderu za použitia CUDA máme možnosť použiť aj novinku Nvidia OptiX, ktorá využíva nové hardvérové prostriedky grafických kariet RTX. Zatiaľ, čo CUDA pracuje so shadermi, tak OptiX na urýchľovanie používa aj RT jadrá a jadrá tensor. Takéto komplexnejšie zapojenie výpočtových jednotiek prináša vyšší výkon a aj efektivita je na lepšej úrovni. Aplikačná podpora je pritom už pomerne slušná a obsiahla. Prehľad editorov, ktoré API Optix podporuje, si môžete pozrieť na stránkach Nvidie. Nvidia to s týmto rozhraním myslí vážne a už nejaký čas vyvíja popri herných ovládačoch aj „štúdiové“, ktoré sú lepšie a rýchlejšie optimalizované pre zmeny v podporovaných aplikáciách.

V prvom grafe sa pozeráte na vývoj taktov procesora v priebehu renderu. Klasický režim CPU začína niekde okolo 4100 MHz a klesá smerom k 3600 MHz, kde už zostane do konca testu.  Cuda zaznamenala ešte o niečo väčší prepad taktov, zhruba na 3,4 GHz, zatiaľ čo OptiX sa viac menej drží okolo 4,4 GHz.

Spotreba CPU Package ukazuje, že CPU režim v plnom zaťažení berie okolo 90 W. CUDA postupne klesá z úvodnej hodnoty 100 W niekde na 70 W. OptiX začína zhruba na 65 W a postupne klesá na cca 50 W.

Veľmi dôležitý je graf teploty procesora kde vidíme, že notebook stabilne drží maximálnu teplotu na úrovni cca 95 stupňov. V spojitosti so spotrebou a taktami možno povedať, že notebook excelentne odoláva thermal throttlingu a nevidíme tak žiadne prepady vo výkone, čo sa o konkurencii nedalo povedať.

Zaťaženie grafiky v CPU režime je prakticky minimálne, naopak v CUDA aj OptiX môžete vidieť plné vyťaženie.

Zaťaženiu zodpovedajú aj takty, kde je zaujímavé, že pri OptiX sa držia na 1900 MHz, zatiaľ čo v CUDA je vidieť nižšie takty okolo 1,7 GHz. Režim CPU je samozrejme na minime, keďže sa nevyužíva.

Spotreba grafiky kopíruje grafy vyťaženia aj taktov, no s jedným rozdielom. CUDA má teraz vyššiu spotrebu, okolo 90 W, zatiaľ čo OptiX sa drží cca na 80 W. V CPU režime je spotreba prakticky nulová.

Na záver pohľad na teploty GPU. Pri CPU je viditeľná rovná čiara bez veľkých výkyvov s hodnotou 53 stupňov. V CUDA pracuje veľká časť čipu a preto teplota stúpa nad 65 stupňov Celzia. Naopak pri OptiX sa krivka zastaví tesne nad 60 °C a aj samotná krivka teploty je menej strmá. To je logické, keďže sa využíva menšia časť čipu, čím nevzniká taká záťaž.

Rozdiely medzi režimami v Blenderi sú značné. Najrýchlejší je podľa očakávania OptiX s hodnotou 44 sekúnd. Pre porovnanie, Asus mal 42, MSI 43 a HP 47 sekúnd. CUDA je s časom 61 sekúnd o 39 % pomalšia. Asus mal tiež 61 sekúnd, MSI bolo pomalšie s časom 65 sekúnd. HP so šesťjadrom malo zase 72 sekúnd. CPU render je samozrejme najpomalší s 242 sekundami. Aj tu je vidieť rozdiely proti konkurencii. MSI mal 251 s, M15 285 s a HP až 367 s. Legion s 8-jadrovou i7 podáva teda úctyhodné výsledky.

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Lenovo chystá profesionálne počítače ThinkEdge SE30 a SE50

Na online výstave 2021 Digital Lenovo predstavilo dva počítače ThinkEdge. Vyznačujú sa malými rozmermi, ale pritom i robustnosťou, ale hlavne sú koncipované tak, aby vyhoveli náročným požiadavkám podnikového prostredia. Či už z pohľadu výpočtového výkonu, konektivity, bezpečnosti alebo i tým, že sú pripravené do miest s veľmi nízkymi alebo naopak veľmi vysokými teplotami vzduchu. A znesú aj extrémnu vlhkosť. Celý článok „Lenovo chystá profesionálne počítače ThinkEdge SE30 a SE50“ »

 •  
 •  
 •  

Lenovo Legion 5 – 16 vlákien za tisíc eur

Lenovo Legion získalo na popularite aj vďaka tomu, že v ich ponuke nájdete dostupné, ale napriek tomu veľmi dobre vybavené modely. Novou modlou cenovo orientovaných zákazníkov je Legion 5, ktorý sa nebojí siahnuť po mobilnom Ryzene a agresívnej cenovke. Nižšia cena sa však logicky musí niekde odraziť a bude nás zaujímať, kde výrobca ubral v porovnaní s Legion 7i. Celý článok „Lenovo Legion 5 – 16 vlákien za tisíc eur“ »

 •  
 •  
 •  

Lenovo Legion Y740S – herný notebook bez grafiky?

Herné notebooky v tenkom tele často trpia dvoma nedostatkami – prehrievaním a krátkou výdržou. Čo robiť, ak chcete vysoký procesorový výkon, ale v tenkom tele, s dobrou výdržou a zároveň neprísť o grafický výkon, keď ste doma alebo v práci? Herný notebook s dedikovanou grafikou bude vždy ťažší ako ultrabook a neponúkne ani takú výdrž. Na druhej strane ultrabookom chýba výkon CPU. Legion Y740S prináša riešenie tejto dilemy. Celý článok „Lenovo Legion Y740S – herný notebook bez grafiky?“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Zdar, v kapitole „Režimy výkonu“ máte trochu zmatek. Pod tabulkou spotřeby CPU píšete „Silent má výrazne vyšší odber“ – přitom tabulka ukazuje pravý opak.
  Bylo by dobré provést test výkonu samotného CPU v jednotlivých režimech. Lze předpokládat, že takty CPU v silent jsou vyšší protože ho tolik neomezuje samotná kapacita chlazení, když je přidušení grafika.

  1. Ahoj, máš pravdu, malo tam byť nižší. Takisto súhlasím s tým, že v Silent má CPU vyššie takty práve kvôli obmedzeniu grafiky, čo sme videli pri spotrebe GPU. Tam boli naozaj veľké rozdiely v odbere pri jednotlivých režimoch. Legion 7i je jeden z prvých notebookov, ktorý podporuje Nvidia Dynamic Boost, teda dynamické zmeny vo výkone CPU a GPU v závislosti od požiadaviek, teda v hrách napríklad zobrať trochu šťavy procesoru a dať ju grafike, čo je vzhľadom na obmedzenú kapacitu chladenia naozaj zaujímavá funkcia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *