Lenovo Legion 7i – najlepší herný notebook roka?

Rendering a Geekbench

Lenovo Legion už dávno nie je začínajúcou značkou, práve naopak. V posledných rokoch si vydobil silnú pozíciu medzi hernými značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Vďačí tomu najmä herným turnajom, kde Legion vídame pomerne často, ale predovšetkým notebookovej divízii, ktorá rozhodne zamiešala karty na trhu herných notebookov. Nová vlajková loď Legion 7i musí nielen nadviazať na skvelého predchodcu, ale aj poraziť silnú konkurenciu.

Rendering, Geekbench

Testovaná konfigurácia Legion 7i je vybavená 8-jadrovým i7-10875H, ktorý u nás debutuje. Dá sa očakávať, že bude podávať lepšie výsledky ako 6-jadrový i7-10750H v Omen 15 či Zephyrus M15. Zároveň bude zrejme o máličko pomalší ako najrýchlejší i9-10980HK v GS66. V praxi ale zohrávajú svoju rolu aj chladenie a teploty, ktoré neboli zrovna silnou stránkou MSI. Uvidíme, ako tento fakt zaváži.




Začnime tradične Cinebench R15 pre prvý pohľad na surový výkon procesora. Single core výsledky ukazujú mierny 2 % náskok MSI pred Legion, ktorý je ale o 4 a 7 % rýchlejší než OMEN a Asus. V multicore má GS66 opäť mierne navrch, konkrétne o 4 %, vyšší počet jadier a vlákien u Legion však znamená 20 a 23 % náskok pred OMEN a Asus. Novší R20 už ukazuje ešte podobné výsledky, teda 4 % náskok GS66 oproti Legionu v single core. Ten je opäť rýchlejší ako OMEN a Asus, tentokrát o 4 %. V multicore je prvý krát Legion rýchlejší aj ako MSI a to o 2 %, zatiaľ čo OMEN a Asus nadelil zhodne 20 %.


Praktické testy Blender a POV-Ray budú ovplyvnené možnosťami chladiaceho systému, dá sa preto očakávať, že Legion by mohol mať o niečo navrch oproti konkurencii. To sa viac menej aj potvrdilo v Blenderi, ked Legion porazil MSI o 4 %, a OMEN s Asusom až o 26 a 31 %. V POV-Ray je len 2 % rozdiel medzi MSI a Legion v prospech GS66, zatiaľ čo OMEN a Asus opäť zaostávajú o 19 a 23 %.








Výsledky single-core v Geekbench 3 – 5 ukazujú podobné výsledky ako Cinebench a teda -3/-3/-3 % stratu na GS66, náskok 3/5/4 % oproti Omen a 9/10/8 na M15. Multicore je zase -5/-7/-6 % v porovnaní s GS66, 24/18/16 % proti OMENu a 29/25/23 náskok pred M15. Ide o veľmi podobné výsledky s predchádzajúcimi testami. Výsledkom je tak mierna strata v SC na GS66 s procesorom s vyšší taktami a naopak mierny náskok pred dvojicou so slabšou i7. Podobný výsledok je aj v MC, kde Legion zaostáva o máličko viac pred MSI, no rozdiel oproti konkurencii s i7 sa vďaka viac jadrám a vláknam zvyšuje na cca 20 %. Compute testy grafiky ukazujú stabilný 3 % náskok pred OMEN a najskôr miernu 3 – 4 % stratu na MSI aj Asus, ktorá sa v najnovšej verzii testu zväčšila na 10 – 13 %.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Legion 7 (16, AMD): Ryzen 9 s nadopovanou GeForce RTX 3080

Legion je už medzi hráčmi pomerne známa a dobre rozšírená značka a notebooky, ktoré pod ňu spadajú, som v minulosti zvykol hodnotiť pozitívne. To preto, že prinášali dobrý výkon za rozumnú cenu a nadštandardné bývalo aj chladenie. Tento rok sa výrobca prekonal a s novým modelom série 7 útočí na najvyššie priečky vďaka novému 165 Hz displeju a až 165 W RTX 3080. Pozrite sa, ako si nový návrh notebooku poradí s takouto náložou. Celý článok „Legion 7 (16, AMD): Ryzen 9 s nadopovanou GeForce RTX 3080“ »

  •  
  •  
  •  

Lenovo chystá profesionálne počítače ThinkEdge SE30 a SE50

Na online výstave 2021 Digital Lenovo predstavilo dva počítače ThinkEdge. Vyznačujú sa malými rozmermi, ale pritom i robustnosťou, ale hlavne sú koncipované tak, aby vyhoveli náročným požiadavkám podnikového prostredia. Či už z pohľadu výpočtového výkonu, konektivity, bezpečnosti alebo i tým, že sú pripravené do miest s veľmi nízkymi alebo naopak veľmi vysokými teplotami vzduchu. A znesú aj extrémnu vlhkosť. Celý článok „Lenovo chystá profesionálne počítače ThinkEdge SE30 a SE50“ »

  •  
  •  
  •  

Lenovo Legion 5 – 16 vlákien za tisíc eur

Lenovo Legion získalo na popularite aj vďaka tomu, že v ich ponuke nájdete dostupné, ale napriek tomu veľmi dobre vybavené modely. Novou modlou cenovo orientovaných zákazníkov je Legion 5, ktorý sa nebojí siahnuť po mobilnom Ryzene a agresívnej cenovke. Nižšia cena sa však logicky musí niekde odraziť a bude nás zaujímať, kde výrobca ubral v porovnaní s Legion 7i. Celý článok „Lenovo Legion 5 – 16 vlákien za tisíc eur“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Zdar, v kapitole „Režimy výkonu“ máte trochu zmatek. Pod tabulkou spotřeby CPU píšete „Silent má výrazne vyšší odber“ – přitom tabulka ukazuje pravý opak.
    Bylo by dobré provést test výkonu samotného CPU v jednotlivých režimech. Lze předpokládat, že takty CPU v silent jsou vyšší protože ho tolik neomezuje samotná kapacita chlazení, když je přidušení grafika.

    1. Ahoj, máš pravdu, malo tam byť nižší. Takisto súhlasím s tým, že v Silent má CPU vyššie takty práve kvôli obmedzeniu grafiky, čo sme videli pri spotrebe GPU. Tam boli naozaj veľké rozdiely v odbere pri jednotlivých režimoch. Legion 7i je jeden z prvých notebookov, ktorý podporuje Nvidia Dynamic Boost, teda dynamické zmeny vo výkone CPU a GPU v závislosti od požiadaviek, teda v hrách napríklad zobrať trochu šťavy procesoru a dať ju grafike, čo je vzhľadom na obmedzenú kapacitu chladenia naozaj zaujímavá funkcia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *