Lenovo Legion 7i – najlepší herný notebook roka?

Parametre a detaily

Lenovo Legion už dávno nie je začínajúcou značkou, práve naopak. V posledných rokoch si vydobil silnú pozíciu medzi hernými značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Vďačí tomu najmä herným turnajom, kde Legion vídame pomerne často, ale predovšetkým notebookovej divízii, ktorá rozhodne zamiešala karty na trhu herných notebookov. Nová vlajková loď Legion 7i musí nielen nadviazať na skvelého predchodcu, ale aj poraziť silnú konkurenciu.

Základné parametre


Detaily

Podobne ako Legion Y740S aj 7i ponúka zaujímavú škatuľu s lesklým čiernym nápisom.

V balení nájdete klasické príslušenstvo v podobe nabíjačky a príručiek.

Legion 7i je nová vlajková loď, ktorá nadväzuje na úspešnú minuloročnú sériu. Legion Y740 bol jedným z najzaujímavejších notebookov minulého roka a novinka preto nemá o nič menšie ambície. Testovaný kúsok dostal 8-jadrový Core i7-10875H, ktorý u nás v testoch debutuje. Asistovať mu bude 16 GB RAM, 1 TB SSD a o herný výkon sa stará RTX 2070 Super Max-Q. Hlavnou konkurenciou preto budú ROG Zephyrus M15 a OMEN 15. V ponuke sú aj iné konfigurácie s Core i5, šesťjadrovou i7 a najvyššou osemjadrovou i9. V oblasti grafiky máte na výber z GTX 1660 Ti, RTX 2060, RTX 2070 Max-Q až RTX 2080 Super Max-Q. Testovaná konfigurácia je však podľa mňa najlepšie vyvážená a ponúka najlepší pomer ceny a výkonu.

Dizajn Legion 7i priamo nadväzuje na Y740 a predchádzajúce Legiony, no opäť posúva latku o trochu vyššie. Sivé hliníkové telo pôsobí elegantne a je menším magnetom na odtlačky, než povedzme čierny GS66 Stealth. Typické mierne predsunutie displeja a pántov bližšie ku klávesnici je nielen efektné, ale umožňuje aj prepracovanejšie chladenie a opticky zväčšuje displej pri používaní, keďže je o niečo bližšie k používateľovi.

Za pozitívum považujem aj pomerne rozumnú hmotnosť okolo 2250 gramov, čo je len o máličko viac ako mal M15 alebo GS66, ktoré však neboli také robustné ako nový Legion. Spracovanie je jednou z hlavných predností novinky. Na zadnej strane môžeme vidieť logá Lenovo a Legion, pričom herné logo je dokonca podsvietené. Ide o jeden z veľkého množstva svietiacich prvkoch na notebooku, čomu sa však budeme venovať viac neskôr.

Portová výbava nového Legionu je nadštandardne dobrá. Na pravom boku je jeden 5 Gb port USB-A s podporou nabíjania, na ľavom dvojica portov USB-C a audio jack. Jeden z konektorov USB-C je Thunderbolt 3 a podporuje tak 10 Gb USB aj video výstup DP 1.4. Druhý je síce len 5 Gb, no tiež podporuje video výstup.

Podstatná časť konektivity sa ukrýva vzadu, čo uľahčuje dokovanie aj organizáciu kabeláže, ktorá vám nebude zavadzať po stranách. Nachádza sa tu HDMI 2.0, dvojica 10 Gb USB-A, eternetový (RJ-45) a napájací konektor. Ide naozaj o veľmi solídnu portovú výbavu, ktorú len tak niekde nenájdete. Vytknúť sa dá sa už len absencia čítačky SD kariet, ktorú sme napríklad videli nedávno v OMEN 15.

Vzadu vidieť len masívne otvory chladiaceho systému a posunutie pántov displeja dopredu.

Veko displeja ponúka výstupok pre ľahšie otváranie. Zaujímavým detailom je, že na tejto hrane je miniatúrne logo Legion.

Pohľad zhora vám znova ukáže sivé veko s čiernou portovou časťou, zaujímavejšia je ale spodná časť, kde vidíme masívne perforovanú časť pre chladenie. Chválim použitie krížových skrutiek, ktoré uľahčujú prístup ku komponentom.

Po odobraní spodného krytu sa dostávate ku komponentom. Zaujímavým detailom je ešte plaketa na kryte, ktorá hovorí: Welcome to the inside of Legion. Tomu sa hovorí zmysel pre detail. Na rozdiel od Asus či MSI je vnútro viac menej čierne, takže žiadne modré či červené základné dosky neočakávajte.

Testovaná konfigurácia ponúka asi najrozumenšiu výbavu Legion 7i v ponuke. Konkrétne ide o procesor Intel Core i7-10875H s 8 jadrami a taktom až 5,1 GHz pre 1 jadro či 4,3 GHz pre all-core turbo. Dvojica slotov SO-DIMM je obsadená 16 GB 3200 MHz RAM, kapacitu si však môžete poľahky zvýšiť po odobraní krytu, ako môžete vidieť na obrázku nižšie. Chválim dvojicu slotov pre PCIe NVMe M.2 SSD, z ktorých je jeden obsadený 1 TB SSD. Druhý slot môžete použiť na rozšírenie vnútorného úložiska. O grafický výkon sa stará najnovšia mobilná RTX 2070 Super Max-Q, uvidíme, ako sa bude notebooku dariť v konkurencii iných notebookov s touto grafikou.

Notebook okrem vymeniteľných modulov RAM ponúka aj možnosť rozšírenia úložiska pomocou M.2 SSD, na čo poslúži druhý voľný slot. Ľahko dostupná je aj karta WiFi, ktorá však podporuje najnovšie štandardy WiFi 6 802.11ax, takže jej výmena tak skoro nebude potrebná.

   

Pozornosť si určite zaslúži aj chladenie, na ktorom si výrobca dal záležať. Označuje ho ako Coldfront 2.0, ktorý pozostáva z 2 mm vapor chamber, 6 termálnych senzorov a dvojice ventilátorov z kvapalne kryštalických polymérov. Vďaka Q Control 3.0 môžete prepínať medzi tromi režimami výkonu, ktoré ovplyvňujú výkon aj hlučnosť notebooku. Chladenie bolo silnou stránkou Legion notebookov už v predchádzajúcich verziách a vyzerá to tak, že novinka bude pokračovať v tomto trende. Sám som zvedavý, aké výsledky uvidíme pri testoch, no očakávania sú rozhodne vysoké.

Otvorenie veka je možné až do priameho uhla, teda do úplnej roviny so základňou, čo je moja obľúbená funkcia, ktorá ale pri herných notebookoch nebýva úplne bežná.

Ďalšou dôležitou časťou herného notebooku je klávesnica. 7i ponúka klávesnicu s názvom TrueStrike, ktorá má 100 % RGB podsvietenie a anti-ghost funkciu. Podstatné je tiež rozloženie, ktoré považujem za viac menej ideálne. Veľké šípky, dvojriadkový enter, množstvo multimediálnych klávesov a funkčných skratiek či plnohodnotná numerická časť. Veľmi dobrá odozva na stlačenie a minimálne prehýbanie základne si tiež zaslúžia pochvalu. Klávesnici tak naozaj nemám čo vytknúť a môžem len chváliť.

Touchpad má príjemný povrch, podporuje gestá a má ovládače Windows Precision, takže najlepší možný zážitok z používania na OS Windows. Stlačiť sa dá najlepšie v spodnej časti, hore takmer vôbec. Nemám mu z pohľadu používania veľmi čo vytknúť, no ani ma nijako neohúril. Pri hraní však budete aj tak používať myš, touchpad je teda akési núdzové riešenie pri prenášaní a na cestách.

Kamera ponúka štandardné rozlíšenie 720p a na rozdiel od predchodcu je na hornom okraji displeja a nie spodnom. Ponúka tiež Privacy Shutter pre prekrytie kamery, keď ju nepoužívate, čo je jedna z už ikonických fukncií Lenovo notebookov. Legion 7i žiaľ neponúka žiadne biometrické zabezpečenie, čo je vlastne prvá vec, ktorú mu môžem zatiaľ vyčítať.

Spomínali sme, že notebook je hojne vybavený RGB LED. Na jeho demonštráciu slúžia nasledujúce dva obrázky. Okrem klasického podsvietenia klávesnice RGB s rôznymi efektami tu nájdete aj podsvietený pás po bokoch a celej prednej časti notebooku.

Rovnako sú podsvietené aj dva výduchy chladenia spolu s už spomínaným Legion logom na veku displeja.

Z praktického hľadiska ide o nepotrebnú funkciu, no určitý „cool“ faktor sa nedá odoprieť. Podsvietenie vyzerá obzvlášť efektne v noci a verím, že si svojich fanúšikov nájde, hlavne v mladšom publiku hráčov.

Reproduktory pozostávajú z dvojice 2 W modulov na spodnej strane notebooku. Podporujú Dolby Atmos a viete si ich prispôsobiť cez príslušnú aplikáciu. Zvukový prejav však nie je nijako výnimočný, chýbajú mu basy a je trochu plechový. Porovnávam žiaľ s MacBook Pro 16, ktorý má najlepšie reproduktory na trhu, nejde teda o úplne férové porovnanie.

Notebook je vybavený 80 Wh batériou, čo rozhodne nie je zlá hodnota, no videli sme už aj väčšie. GS66 má napríklad 99,9 Wh batériu. Legion 7i „menšiu“ batériu kompenzuje Hybridným režimom a technológiou Advanced Optimus, ktoré slúžia na prepínanie medzi dedikovanou a integrovanou grafikou, hoci tu máme displej s G-Sync. K notebooku je dodávaná 230 W nabíjačka, ktorá má typické konektor pripomínajúci USB. Napájací konektor je na zadnej strane, nebude vám tak zavadzať po stranách notebooku ako to býva zvykom pri konkurencii. Nabíjanie je prekvapivo rýchle. Po 30 min máte 67 %, hodina stačí na 97 % a plné nabitie som nameral po hodine a 11 minútach. Ide tak o najrýchlejšie nabíjanie v hernom notebooku, aké som doteraz videl. Thunderbolt 3 žiaľ na nabíjanie využiť nemôžete.

Napriek pomerne bežnej kapacite batérie je výdrž v našom náročnom teste YouTube veľmi solídna. Namerali sme 4 hodiny a 35 minút, čo je mierne menej ako pri Zephyrus M15, no viac ako mal OMEN 15 aj GS66. Vzhľadom na výkonnejší procesor a veľmi jasný displej ide o úctyhodný výsledok, no opäť nič prevratné a rozhodne nejde o taký dobrý výsledok ako sme videli pri Zephyrus G14 s AMD procesorom.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Legion 7 (16, AMD): Ryzen 9 s nadopovanou GeForce RTX 3080

Legion je už medzi hráčmi pomerne známa a dobre rozšírená značka a notebooky, ktoré pod ňu spadajú, som v minulosti zvykol hodnotiť pozitívne. To preto, že prinášali dobrý výkon za rozumnú cenu a nadštandardné bývalo aj chladenie. Tento rok sa výrobca prekonal a s novým modelom série 7 útočí na najvyššie priečky vďaka novému 165 Hz displeju a až 165 W RTX 3080. Pozrite sa, ako si nový návrh notebooku poradí s takouto náložou. Celý článok „Legion 7 (16, AMD): Ryzen 9 s nadopovanou GeForce RTX 3080“ »

  •  
  •  
  •  

Lenovo chystá profesionálne počítače ThinkEdge SE30 a SE50

Na online výstave 2021 Digital Lenovo predstavilo dva počítače ThinkEdge. Vyznačujú sa malými rozmermi, ale pritom i robustnosťou, ale hlavne sú koncipované tak, aby vyhoveli náročným požiadavkám podnikového prostredia. Či už z pohľadu výpočtového výkonu, konektivity, bezpečnosti alebo i tým, že sú pripravené do miest s veľmi nízkymi alebo naopak veľmi vysokými teplotami vzduchu. A znesú aj extrémnu vlhkosť. Celý článok „Lenovo chystá profesionálne počítače ThinkEdge SE30 a SE50“ »

  •  
  •  
  •  

Lenovo Legion 5 – 16 vlákien za tisíc eur

Lenovo Legion získalo na popularite aj vďaka tomu, že v ich ponuke nájdete dostupné, ale napriek tomu veľmi dobre vybavené modely. Novou modlou cenovo orientovaných zákazníkov je Legion 5, ktorý sa nebojí siahnuť po mobilnom Ryzene a agresívnej cenovke. Nižšia cena sa však logicky musí niekde odraziť a bude nás zaujímať, kde výrobca ubral v porovnaní s Legion 7i. Celý článok „Lenovo Legion 5 – 16 vlákien za tisíc eur“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Zdar, v kapitole „Režimy výkonu“ máte trochu zmatek. Pod tabulkou spotřeby CPU píšete „Silent má výrazne vyšší odber“ – přitom tabulka ukazuje pravý opak.
    Bylo by dobré provést test výkonu samotného CPU v jednotlivých režimech. Lze předpokládat, že takty CPU v silent jsou vyšší protože ho tolik neomezuje samotná kapacita chlazení, když je přidušení grafika.

    1. Ahoj, máš pravdu, malo tam byť nižší. Takisto súhlasím s tým, že v Silent má CPU vyššie takty práve kvôli obmedzeniu grafiky, čo sme videli pri spotrebe GPU. Tam boli naozaj veľké rozdiely v odbere pri jednotlivých režimoch. Legion 7i je jeden z prvých notebookov, ktorý podporuje Nvidia Dynamic Boost, teda dynamické zmeny vo výkone CPU a GPU v závislosti od požiadaviek, teda v hrách napríklad zobrať trochu šťavy procesoru a dať ju grafike, čo je vzhľadom na obmedzenú kapacitu chladenia naozaj zaujímavá funkcia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *