OMEN 15: herný notebook s vynikajúcou konektivitou

Parametre a detaily

Herný rad OMEN od HP sa každým rokom zlepšuje a pomaly ale iste si vybojoval miesto medzi značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Najnovšia iterácia OMEN 15 prináša výrazný redizajn na vonok ale aj vo vnútri. Takisto ide o jeden z mála notebookov, ktorý ponúka procesory AMD Ryzen 4000 (Renoir), hoci testovanú konfiguráciu máme s 10. generáciou Intel, ale na rozdiel od AMD (so slabšími GPU) až s GeForce RTX 2070.

Základné parametre


Detaily

Biele balenie nesie logo OMEN a plejádu certifikácií na zadnej strane.

   

V balení nájdete len nabíjačku a notebook. Samozrejmosťou je aj stručná dokumentácia.

OMEN 15 ponúka pomerne širokú paletu konfigurácií od cca 1000 do takmer 2000 eur. Testovaná konfigurácia je najvyššia ponúkaná. Má 6-jadrový i7-10750H, 32 GB RAM a 1 TB SSD. Vrcholom ponuky grafík je RTX 2070 Max-Q, nižšie modely ponúkajú aj RTX 2060, GTX 1660 Ti a GTX 1650 Ti. Potešujúca správa je, že menej ako 16 GB RAM a 512 GB SSD nedostanete ani v najlacnejšom modeli. Medzi procesormi môžete siahnuť aj po modeloch AMD, konkrétne Ryzen 7 4800H a 5 4600H. Širokú ponuku konfigurácií chválim, no je škoda, že nemôžete skombinovať 4800H s RTX 2070.

   

Čo sa týka dizajnu sa OMEN ešte hľadá, čomu nasvedčuje každý rok meniaci sa vzhľad. Na druhej strane, ide o príjemné osvieženie, na rozdiel od iných značiek, kde sa nové a staré modely podobajú ako vajce vajcu. Matné čierne telo pôsobí decentne, nevýhodou ale je, že ľahko zachytáva odtlačky a škrabance budú asi tiež veľmi viditeľné pri dlhšom používaní. Spracovanie je veľmi dobré, OMEN 15 pôsobí solídnym a pevným dojmom. Prekvapila ma jeho hmotnost len 2101 gramov, pričom na poťažkanie v ruke sa zdá ťažší. Na vine bude asi trochu hrubšia konštrukcia, než napríklad pri Zephyrus M15.

   

Na zadnej strane môžete vidieť zaujímavý prvok, ktorým je štvorček v meniacej sa farbe. Nenechajte sa oklamať, nie je podsvietený. Ide len o akúsi fóliu, ktorá pod svetlom mení farbu medzi modrou, zelenou a fialovou.

Jednou z predností notebooku je výborná portová výbava. Na ľavom boku nájdete nabíjací konektor, eternetový port RJ-45, 5 Gb USB typu A, HDMI 2.0b, audio jack a plnohodnotnú čítačku SD kariet.

Na pravom boku je Thunderbolt 3, ktorý podporuje DisplayPort 1.4. Vedľa neho je miniDisplayPort a dvojica 5-gigabitových USB-A. Portová výbava je to naozaj solídna, s tromi USB, čítačkou SD kariet, dvomi video výstupmi a ešte aj Thunderbolt 3. Čo viac si môžete priať? Za toto dávam HP veľký palec hore.

Zadná strana je úplne prázdna a žiadne porty tu nenájdete. Sú tu len otvory ventilácie.

Predná strana je hladká, bez zárezu na ľahšie otvorenie veka, napriek tomu sa dá pomerne ľahko otvoriť a to dokonca jednou rukou bez pohybu základne. Náročné otváranie som kritizoval na Zephyrus G14, tu sa nič také nedeje.

   

Pohľad zhora nám opäť ukazuje netradičné spracovanie veka displeja s farebným štvorčekom, ale ešte zaujímavejšia je spodná strana, ktorá obsahuje veľkú mriežku ventilácie po celej šírke notebooku s výrezom pre oba ventilátory.

Po odobraní spodného krytu sa dostávate ku komponentom. Vidieť môžete modrú základnú dosku a jednoduché, ale logické rozmiestnenie komponentov.

Testovaná konfigurácia má druhú najvyššiu možnú výbavu OMEN 15 a teda procesor Intel Core i7-10750H so 6 jadrami a taktom až 5,0 GHz pre 1 jadro či 4,3 GHz pre all-core turbo. Poteší 32 GB RAM o rýchlosti 2933 MHz, oba sloty vo formáte SO-DIMM. Nechýba ani dvojica slotov pre PCIe NVMe M.2 SSD, z ktorých je jeden obsadený 1 TB SSD. Druhý slot môžete použiť na rozšírenie vnútorného úložiska.

Medené heatsinky majú navyše aj teplovodivé vložky na odvádzanie tepla z SSD.

Najdôležitejším komponentom herného notebooku je samozrejme grafická karta. OMEN 15 používa RTX 2070 vo vyhotovení Max-Q s taktom 900 MHz a boostom na 1125 MHz. Nejde o najnovší model, ten by mal ešte prívlastok Super, podobne ako v Zephyrus M15, s ktorým budeme HP v testoch porovnávať. Napriek tomu ide stále o veľmi solídnu výbavu. Nižšie konfigurácie sú s RTX 2060 či GTX 1660 Ti a 1650 Ti.

Ďalšie prekvapenie notebook ukrýva v pántoch displeja. Tie umožňujú otvorenie až do roviny, či dokonca mierne viac. To je na pomery notebookov a hlavne herných celkom netradičné a pritom ja túto funkciu vždy oceňujem. Dobrým príkladom využitia je napríklad používanie notebooku na stole, pričom vy stojíte nad ním. Často maximálny uhol na notebookoch nie je dostatočne veľký, aby sa dal notebook v tejto polohe používať. Tu na OMEN 15 rozhodne problém nebude.

Klávesnica ponúka pomerne netradičné rozloženie. Páčia sa mi oddelené šípky a časť nad nimi. Nepochválim ale pomerne malý Delete a tlačidlo napájania naľavo od neho, ktoré nemá nijako výrazne vyššiu tuhosť, čo môže znamenať nechcené vypnutia pri nesprávnom kliku. Taktiež by som ocenil dvojriadkový Enter, na čo som zvyknutý a špeciálne citlivý. Napriek tomu, že testujeme najvyšší model, odráža sa tú cenová orientácia notebooku v podobe len zónového a nie individuálneho podsvietenia klávesov.

Touchpad má pomerne bežné rozmery a hladký sklenený povrch. Integruje pravé a ľavé tlačidlo myši a ponúka aj gestá. Ide o akýsi štandard a rozhodne ničím neprekvapí ale ani nesklame.

Notebook má štandardnú 720p kameru, akú nájdete na väčšine notebookov. Pre súčasné potreby homeofficu poslúži, no jej kvalita je rovnako zlá ako na iných notebookoch. Váš smartfón má určite lepšiu kvalitu videa. Nenájdete tu rozpoznávanie tváre cez IR kameru a ani žiadnu inú formu biometrického zabezpečenia, čo je v dnešnej dobe naozaj negatívum.

Vzhľadom na vnútorné rozloženie komponentov je batéria o niečo menšia, než by sa dalo očakávať. Na myslim mám dvojicu M.2 diskov po oboch stranách batérie, ktoré určite ubrali batérii na veľkosti. Jej kapacita je 70,9 Wh, čo je o 5 Wh menej ako mal tenký Zephyrus M15. 200 W nabíjačka notebook nabije za dve hodiny. Po hodine sa dostanete na 78 %. Skúšal som aj pripojiť nabíjačku k portu Thunderbolt 3, žiaľ v tomto prípade nabínanie nefungovalo.

Displej s rozlíšením Full HD je lepší vzhľadom na výdrž batérie, no vyššia frekvencia 144 Hz má na spotrebu tiež vplyv. OMEN 15 nemá G-Sync, môže preto využívať Nvidia Optimus, teda prepínanie medzi dedikovanou grafikou. Bez toho mávajú herné notebooky výdrž 1–1,5 hodiny, s Optimus okolo 3. OMEN 15 v našom náročnom YouTube teste dosiahol takmer 4 hodiny, čo je mierne nadpriemerný výsledok. Zephyrus M15 so silnejšou batériou, ale 4K displejom so 60 Hz ale dosiahol takmer 5 hodín, teda o 25 % viac. Tak či onak, výdrž na batériu pri herných notebookoch nie je prioritou a ak áno, mali by ste siahnuť po AMD Renoir. Napríklad taký Zephyrus G14 vydržal takmer 6,5 hodiny.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Inštalujeme službu Instant Ink: HP Smart na OfficeJet 8012e

Zhruba pred pol rokom sme písali článok o službe „prenajímajúcej“ tlač (Instant Ink), s ktorou firma Hewlett-Packard mieri najnovšie aj na domácich používateľov či živnostníkov. Sami sme si to trochu vyskúšali a ako to celé funguje, si ukážeme v rámci tohto krátkeho článku. Jeho súčasťou bude aj letmý pohľad na lacné multifunkčné zariadenie OfficeJet 8012e s atramentovými kazetami. Celý článok „Inštalujeme službu Instant Ink: HP Smart na OfficeJet 8012e“ »

  •  
  •  
  •  

HP: Prenajatá tlač Instant Ink je výhodnejšia než „vlastná“

Prenájom atramentu alebo toneru znie už fakt trochu bizarne, HP ale v tomto systéme vidí priestor na zlepšenie plošnej tlače ako takej. Tá by mala byť so službou Instant Ink používateľsky prívetivejšia, lacnejšia i ekologickejšia. Ako to celé funguje a prečo by ste sa mali vzdať doterajších nákupov spotrebného materiálu, nám zástupca firmy odprezentoval na tematickej konferencii. Celý článok „HP: Prenajatá tlač Instant Ink je výhodnejšia než „vlastná““ »

  •  
  •  
  •  

HP Omen X 2S 15: Vysoký výkon, dva displeje, slušná mobilita

Notebooky s dvomi displejmi sa stávajú novým trendom a bolo to práve HP, ktoré uviedlo prvé takýto notebook. Ide o špičkový herný Omen X 2S 15, ktorý spája vysoký výkon, kvalitné materiály a zaujímavé funkcie. A popri tomto všetkom sa súčasne stále drží kompaktných rozmerov, aké sa od dobre prenositeľného zariadenia očakávajú. Mohol by toto byť najlepší herný notebook roka? Celý článok „HP Omen X 2S 15: Vysoký výkon, dva displeje, slušná mobilita“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. Verzi Blenderu jasně specifikuj a není od věci uvádět pro přesnost i velikost renderované dlaždice.

    1. Doplníme do grafov, test v sekcii rendering je historicky robený na 2.79, nová sekcia s porovnaním CPU/GPU je na 2.90. Tiles sú v základnom nastavení 32×32.

      1. Děkuju 🙂 Odpusťte tykání, bezprostředně ujelo a vnímám to za nepatřičné. Velikost dlaždic raději uvádějte, ta se může narozdíl od výchozího vzorkování třeba i v některé z dalších verzí měnit s nastavením použití CPU/GPU. Pro konzistenci a srovnání mezi zařízeními už by to pak chtělo uvádět i vzorkování. Recenzi jsem neprocházel příliš pečlivě a tak jsem si všimnul už jen chybky v jednotkách u grafu GPU Load (%) 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *