HP Omen X 2S 15: Vysoký výkon, dva displeje, slušná mobilita

Parametre a detaily

Notebooky s dvomi displejmi sa stávajú novým trendom a bolo to práve HP, ktoré uviedlo prvé takýto notebook. Ide o špičkový herný Omen X 2S 15, ktorý spája vysoký výkon, kvalitné materiály a zaujímavé funkcie. A popri tomto všetkom sa súčasne stále drží kompaktných rozmerov, aké sa od dobre prenositeľného zariadenia očakávajú. Mohol by toto byť najlepší herný notebook roka?

Základné parametre


Detaily

Omen X 2S je prepravovaný až v trojitom balení. Prvé je klasické kartónové, druhé je už kartón s logom Omen a až v ňom nájdete tretiu škatuľu s farebným logom Omen a notebook v ňom.

   

Obsahom je tradične notebook, nabíjačka a dokumentácia. Poteší gumová podložka pod zápästia a textílny obal, v ktorom je notebook zabalený, sa dá bez problémov používať pri prenášaní, aby ste notebook nepoškriabali.

Po vybalení Omen X 2S zaujme hneď po prvom chytení do rúk. Je až prekvapivo kompaktný na to, že ide o herný notebook s 15,6″ displejom. Prvé dojmy z kovového tela okolo klávesnice aj veka displeja sú tiež veľmi dobré. Spodná časť notebooku je z tvrdeného plastu. Hmotnosť 2362 gramov je adekvátna. X 2S tak váži o cca 80 gramov viac ako MSI GS75, o 50 gramov viac ako Asus ROG Scar III, ale o 110 gramov menej ako Asus Zenbook Pro Duo, ktorý som za hmotnosť kritizoval. Mne osobne sa kompaktné rozmery Omen X 2S veľmi páčili a rozhodne ide o jednu z predností tohto notebooku.

   

Dizajn notebooku je veľmi originálny a čisto herný. Napriek tomu nemusí biť do očí ak nechcete. Klávesnicu s logo s LED RGB si môžete zladiť do jednej farby, či dokonca aj úplne vypnúť ich podsvietenie, ak nechcete žiadnu animovanú dúhu. Notebook je potom maximálne decentný a nebude tak problém ho používať ani v pracovnom prostredí. Čierno sivá farebná schéma má však nevýhodu v zachytávaní odtlačkov, na čo si žiaľ budete musieť zvyknúť a notebook často čistiť.

   

Testovaná konfigurácia obsahuje 8-jadrový procesor Intel Core i9-9880H, 32GB RAM, grafikou Nvidia RTX 2080 v Max-Q verzii a 2TB SSD. Prekvapením tejto konfigurácie sú predovšetkým 3200MHz RAM, ktorých profil XMP si viete aktivovať v Omen Command Center. Ide tak asi o prvý notebook, ktorý som mal v rukách, s frekvenciou ram vyššou ako 2666 MHz. Testovaná konfigurácia je najvyššia herná, akú si môžete zaobstarať. Existuje ešte drahšia konfigurácia, ktorá má 4K displej. Neodporúčam však ísť do 4K vzhľadom na problémy so škálovaním a hlavne v 4K na plné detaily nemáte dostatok výkonu. Pre hráčov je teda 240Hz displej Full HD rozhodne lepšou voľbou.

Notebook milo prekvapí v oblasti konektivity. Ponúka trojicu portov USB 3.1 gen 1 (5 Gb/s) a k tomu Thunderbolt 3 USB-C s DisplayPort 1.4. Druhým video výstupom je HDMI 2.0b. Okrem toho je tu ešte audio jack a dokonca aj konektor RJ-45.

Predná aj zadná strana už žiadne ďalšie porty neobsahujú a nenájdeme na nich ani žiadne ďalšie ovládacie prvky.

   

Veko displeja ma tvar je rozdelené do akéhosi X a horná/dolná časť majú bodkový vzor. Hore nájdete podsvietené logo Omen, dole zase nápis.

Spodná strana je z veľkej časti tvorená ventiláciou, ktorá sa tiahne celou šírkou tela. Navyše sú tu gumové nožičky, ktoré mierne notebook zdvíhajú od podložky. Kryt je z plastu, no je pevný a pôsobí kvalitne.

Pri odnímaní spodného krytu sa dostávame ku komponentom. Vidíme dvojicu ventilátorov, batériu, dve SSD aj dva sloty SO-DIMM pre pamäťové moduly.

O odvod tepla z CPU aj GPU sa stará kombinácia dvoch a troch heatpipe a tri otvory ventilácie – 2 vzadu a 1 naboku.

Spodnú časť zapĺňa 72Wh batéria.

Omen X 2S prekvapí možnosťami vylepšenia a to konkrétne v oblasti RAM a SSD. Pre oba tieto komponenty tu nájdeme dva sloty, no v tejto konfigurácii sú úplne zaplnené a reálne tak nemáte čo vylepšovať. Je to však potešujúca správa pre majiteľov nižších konfigurácií. Prekvapením je tiež, že HP používa pamäte Adata a SSD WD. Väčšinou v notebookoch nájdete nejaké generické neoznačené komponenty, prípadne OEM Samsung alebo SSD Toshiba. Ide tak o príjemné spestrenie.

   

Veko displeja sa nedá vyklopiť úplne na 180 stupňov, uspokojiť sa tak budete musieť len so zhruba 160 stupňami. Pánty displeja sa nachádzajú blízko k stredu, či je menej tradičné riešenie. Displej sa dá ľahko polohovať a zo zovretého stavu ho otvoríte aj jednou rukou.

Klávesnica je umiestnená v spodnej časti notebooku, ako býva zvykom pri Asus Zephyrus či nedávno testovanom Zenbook Pro Duo. Touchpad nahrádza numerickú časť klávesnice. Je pomerne malý a tento dojem umocňujú aj pravé a ľavé tlačidlo myši v spodnej časti. Samotný touchpad sa nedá stlačiť.

S písaním na klávesnici som bol spokojný. Jej umiestnenie v spodnej časti notebooku umožňuje položiť si dlane o stôl a mať displej ďalej od tela. Použiť môžete aj podložku pod zápästia, otázne je len či ju budete nosiť so sebou. Napriek CZ/SK rozloženiu sa tu nachádza malý pravý Enter, ktorého fanúšikom zrovna nie som. Pochválim ale tlačidlá nad touchpadom, ktoré slúžia na otvorenie Omen Command Centra, numerickej klávesnice, zmenu jasu druhého displeja, zmenu pozície otvorenej aplikácie medzi displejmi a vypnutie druhého displeja.

Notebook žiaľ neponúka žiadne biometrické zabezpečenie ako čítačku odtlačkov či IR kameru. To je veľká škoda a pri 4000-eurovej cenovke jasné negatívum. Tlačidlo napájania je umiestené netradične vľavo hore a je pomerne malé. Na tomto by mohol výrobca trochu zapracovať.

Druhý displej rozhodne patrí medzi najzaujímavejšie aspekty tohto notebooku. Má takmer 6″ a rozlíšenie Full HD. Dokáže fungovať ako klasický druhý displej, teda rozšírenie obrazovky, na čo je však dosť malý a reálne využitie tak nebude také dobré ako v prípade Zenbook Pro Duo. Na čo sa však hodí je bezpochyby ako numerická klávesnica a pre zobrazenie Omen Command Center pre ovládanie notebooku. Ovládať tak môžete profily notebooku, osvetlenie alebo vybrať časť obrazovky a zobraziť ju. To sa zíde najmä pre mini mapy v hrách, na čo je táto funkcia ako stvorená. Otázne však je, či v kompetetívnom hraní toto bude mať vôbec nejaký úžitok, pretože by ste museli sklápať zrak z hlavnej obrazovky na druhú. Za negatívum pokladám lesklú čiernu plochu po oboch bokoch displeja, na ktorej sa odrážajú nielen svetlá či slnko, ale aj samotný hlavný displej. Je zaujímavé, že Asus a HP pri notebookoch s dvomi displejmi presne otočili použitie matného a lesklého displeja naopak. Oproti Asus je podla mňa HP riešenie menej použiteľné najmä pre veľkosť displeja. Do budúcna by som tak chcel vidieť displej, ktorý by zaberal celú lesklú časť.

Notebook je vybavený dvojicou reproduktorov Bang & Olufsen, ktoré hrajú dobre. Nejde o nič svetoborné. Sú pomerne hlasné, no pri vysokej hlasitosti počuť šumenie. Pri hraní však určite budete používať slúchadlá, takže nejde o nejaké veľké negatívum.

Prekvapení je Full HD kamera, nakoľko vo väčšine notebookov nájdeme len HD rozlíšenie. Kvalita videí a fotografií však nie je o nič lepšia a použijete ju tak naozaj len v prípade núdze. Už sme hovorili o tom, že sa na notebooku nenachádzajú žiadne biometrické zariadenia, čo je škoda. IR kamera by sa sem rozhodne hodila.

Výdrž batérie u herných notebookov býva zvyčajne zlá a ešte horšia. Toto je ten druhý prípad. 72Wh batéria nepatrí medzi najväčšie a keď k tomu prirátame extrémne výkonný hardvér, prakticky to najlepšie, čo momentálne môžete mať, tak to neveští nič dobré. Kameňom úrazu je ale G-Sync, kvôli ktorému RTX 2080 neustále beží a žerie veľa energie. Nenájdeme tu možnosť vypnúť G-Sync, aby mohol fungovať Optimus, teda prepínanie medzi integrovanou a dedikovanou grafikou. Výsledok v našom YouTube teste je len 1 hodina a 52 minút, čo je historicky druhá najhoršia nameraná hodnota.

Nabitie 230W nabíjačkou trvalo 2 hodiny a 3 minúty. Vzhľadom na výkon vyšší ako 230 W je tu použitý kruhový konektor a nie USB-C.

Toľko k popisu notebooku, poďme sa pozrieť, ako obstál v našich testoch.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Inštalujeme službu Instant Ink: HP Smart na OfficeJet 8012e

Zhruba pred pol rokom sme písali článok o službe „prenajímajúcej“ tlač (Instant Ink), s ktorou firma Hewlett-Packard mieri najnovšie aj na domácich používateľov či živnostníkov. Sami sme si to trochu vyskúšali a ako to celé funguje, si ukážeme v rámci tohto krátkeho článku. Jeho súčasťou bude aj letmý pohľad na lacné multifunkčné zariadenie OfficeJet 8012e s atramentovými kazetami. Celý článok „Inštalujeme službu Instant Ink: HP Smart na OfficeJet 8012e“ »

  •  
  •  
  •  

HP: Prenajatá tlač Instant Ink je výhodnejšia než „vlastná“

Prenájom atramentu alebo toneru znie už fakt trochu bizarne, HP ale v tomto systéme vidí priestor na zlepšenie plošnej tlače ako takej. Tá by mala byť so službou Instant Ink používateľsky prívetivejšia, lacnejšia i ekologickejšia. Ako to celé funguje a prečo by ste sa mali vzdať doterajších nákupov spotrebného materiálu, nám zástupca firmy odprezentoval na tematickej konferencii. Celý článok „HP: Prenajatá tlač Instant Ink je výhodnejšia než „vlastná““ »

  •  
  •  
  •  

OMEN 15: herný notebook s vynikajúcou konektivitou

Herný rad OMEN od HP sa každým rokom zlepšuje a pomaly ale iste si vybojoval miesto medzi značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Najnovšia iterácia OMEN 15 prináša výrazný redizajn na vonok ale aj vo vnútri. Takisto ide o jeden z mála notebookov, ktorý ponúka procesory AMD Ryzen 4000 (Renoir), hoci testovanú konfiguráciu máme s 10. generáciou Intel, ale na rozdiel od AMD (so slabšími GPU) až s GeForce RTX 2070. Celý článok „OMEN 15: herný notebook s vynikajúcou konektivitou“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *