Inštalujeme službu Instant Ink: HP Smart na OfficeJet 8012e

Detaily

Zhruba pred pol rokom sme písali článok o službe „prenajímajúcej“ tlač (Instant Ink), s ktorou firma Hewlett-Packard mieri najnovšie aj na domácich používateľov či živnostníkov. Sami sme si to trochu vyskúšali a ako to celé funguje, si ukážeme v rámci tohto krátkeho článku. Jeho súčasťou bude aj letmý pohľad na lacné multifunkčné zariadenie OfficeJet 8012e s atramentovými kazetami.

Prenajatá tlač? Znie to zvláštne, ale ide o to, že namiesto tradičného nákupu spotrebného materiálu z obchodu je všetko v réžii služby Instant Ink. Podľa odhadu spotrebiteľa sa zadá mesačná výťažnosť tlače (teda to, koľko strán približne mesačne vytlačíte) a podľa toho sa nastaví primeraný program. Tlačiareň potom kontroluje úroveň spotrebného materiálu a včas by mala odoslať požiadavku o tom, kedy treba doručiť nový, ktorý včas obrdžíte prepravnou spoločnosťou. A HP má potom na starosti aj recykláciu pozostatkov minutých náplní, z ktorých zostanú plastové obaly s nejakou tou elektronikou.

HP súčasne sľubuje pre zákazníka aj nejaké úspory oproti tradičnej tlači, ale do toho podrobne zachádzať nebudeme. Je to trochu zložitejšia téma a cieľom tohto je iba poukázať na základné náležitosti, ktoré potrebujete na prevádzku tejto služby a ako ju nainštalovať.

Na sprevádzkovanie služby nám HP poskytlo OfficeJet 8012e, čo je pomerne lacné multifunkčné zariadenie s koncovou cenou okolo sto eur. OfficeJet 8012e sa tak javí ako cenovo dostupné riešenie aj do menších kancelárií. Odporúčaná mesačná záťaž je pritom 800 strán. Ako ale viete, že zariadenie podporuje Instant Ink?

   

Službu Instant Ink podporujú zariadenia HP, ktoré majú na konci označenia malé písmeno „e“. Vtedy patria aj do portólia tlačiarní HP+. Táto informácia a príslušnosť k HP+ je jasne zreteľná aj z balenia, takže ju nemôžete prehliadnuť.

   

Obsah balenia sa inak od „bežných“ príliš neodlišuje. Tlačiareň je celkom obvyklým spôsobom zasadená do polystyrénových výplní tak, aby na ceste k spotrebiteľovi neutrpela žiadnu ujmu. Súčasťou balenia sú tak ako pri všetkých tlačiarňach aj náplne, aby ste mohli hneď tlačiť (tlač je aj súčasťou inštalačného procesu). Tie si HP v rámci programu, prirodzene, ešte neúčtuje a jedná sa o kazety na rozbeh, prvé skúšobné stránky a samozrejme zistenie vašich potrieb a spotreby na výber správneho programu Instant Ink.

Nakoľko sa jedná o multifunkčné zariadenie, tak má OfficeJet 8012e k dispozícii aj skener a kopírku s automatickým podávačom (ADF). Tlačiareň je možné ovládať cez vstavaný displej, ale hlavne cez aplikáciu mobilného zariadenia, ktoré s tým multifunkčným komunikuje bezdrôtovo.

S pripojením k stolovému počítaču či pracovnej stanici (napríklad na tlač fotografií vo vysokom rozlíšení) sa príliš nepočíta. Aj preto je port USB na zadnej strane tlačiarne prelepený. Evidencia vytlačených stránok totiž prebieha cez aplikáciu Instant Ink online, ale podľa našich informácií by malo byť ja napriek tomu možné „krízovo“ tlačiť lokálne, mimo WiFi. Po opätovnom pripojení do siete sa potom vytlačené stránky započítajú a budú k ostatným zaúčtované.

   

Samotná tlačiareň ponúka niekoľko úrovní „otvorenia“, pričom prvá vám umožní využiť skener. V ďalších krokoch sa odstávate k tlačovej hlave a podávaču papiera, ktorý je možný vybrať v prípade zaseknutia nešťastného listu.

Ďalšia mechanicky manipulovateľná časť je zásobník papiera, ktorý ponúka aj zarovnávač pre menšie formáty, napríklad A5.

Po zapojení tlačiarne do elektrickej siete prejdete úvodnými krokmi, ako je výber jazyka a regiónu, kde nechýba ani Slovenčina a Čeština. Nižšia cena tlačiarne sa mierne odrazila na responzívnosti displeja, ktorý reaguje reaguje pomalšie a možno až trochu trhano na posúvanie a viackrát som potvrdil nesprávnu krajinu či jazyk namiesto posunutia zoznamu.

Atramentové kazety sa inštalujú do držiaka, ktorý od výroby obsahuje plastový kryt. Ten musíte najskôr odstrániť. Samotné kazety sú unikátne v tom, že sú zabalené v plastovej fólii, ktorú roztrhnete a následne musíte ešte doslova zlomiť oranžovú pečať na spodnej strane. Ide o akýsi ochranný mechanizmus pred kopírovaním a samozrejme o konzerváciu farby pred jej prvotným použitím.

A teraz možno taká drobná poznámka k väčšiemu množstvu odpadu, ktoré z kaziet vzniklo: HP si veľmi dáva záležať na ekológii a použití recyklovaných plastov, no po rozbalení všetkých štyroch cartridge som mal v ruke plnú hrsť odpadu, čo asi nie je úplne ideálne. V rámci Instant Ink sa výrobca stará aj o recykláciu odpadu zo starých náplní a hoci to nemám povtrdené, zrejme by ste k nim mohli pribaliť aj spomínaný obalový materiál.

   

V prípade OfficeJet 8012e sú použité kazety 912 v štyroch farbách a pribalené boli dokonca veľkosti XL, ktoré majú zabezpečiť tlač až 825 strán. Klasické, nie XL verzie, ponúkajú tlač 315 strán. Práve počet strán bude potom rozhodujúcim faktorom pri výbere Instant Ink program a na základe vašej spotrebu vám následne výrobca pošle klasické alebo XL kazety.

Inštalácia tlačiarne je do určitého bodu zodpovedá bežným „offline“ tlačiarňam. Na začiatku takisto prebieha inicializácia s čistením a zarovnávaním hláv, až kým sa nedostanete k vytlačeniu skúšobnej stránky.

Tú následne musité oskenovať, čím si zároveň vyskúšate aj druhú hlavnú funckiu tohto multifunkčného zariadenia.

Nasledujúce kroky a dokončenie inštalácie vyžadujú aplikáciu HP Smart, ktorá je dostupná na všetkých hlavný operačných systémoch, teda Windows, macOS, Android a iOS. V našej demonštrácii použijeme iPhone na zoskenovanie QR kódu z ovládacieho displeja samotnej tlačiarne. Ako to vyzerá v používateľskom rozhraní mobilnej aplikácie, sa pozrieme v nasledujúcej kapitole.

Všetky ďalšie kroky už prebiehajú v prostredí aplikácie a na displeji tlačiarne budete potrebovať potvrdiť len žiadosť o spárovanie.

Proces spustenia a ovládania tlačiarne hodnotím pozitívne, ocenil by som ho známkou jedna mínus kvôli pomalšej odozve displeja. V praxi však okrem inštalácie displej už nebudete musieť používať a všetko budete môcť ovládať z vášho počítača alebo smartfónu.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

HP: Prenajatá tlač Instant Ink je výhodnejšia než „vlastná“

Prenájom atramentu alebo toneru znie už fakt trochu bizarne, HP ale v tomto systéme vidí priestor na zlepšenie plošnej tlače ako takej. Tá by mala byť so službou Instant Ink používateľsky prívetivejšia, lacnejšia i ekologickejšia. Ako to celé funguje a prečo by ste sa mali vzdať doterajších nákupov spotrebného materiálu, nám zástupca firmy odprezentoval na tematickej konferencii. Celý článok „HP: Prenajatá tlač Instant Ink je výhodnejšia než „vlastná““ »

 •  
 •  
 •  

OMEN 15: herný notebook s vynikajúcou konektivitou

Herný rad OMEN od HP sa každým rokom zlepšuje a pomaly ale iste si vybojoval miesto medzi značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Najnovšia iterácia OMEN 15 prináša výrazný redizajn na vonok ale aj vo vnútri. Takisto ide o jeden z mála notebookov, ktorý ponúka procesory AMD Ryzen 4000 (Renoir), hoci testovanú konfiguráciu máme s 10. generáciou Intel, ale na rozdiel od AMD (so slabšími GPU) až s GeForce RTX 2070. Celý článok „OMEN 15: herný notebook s vynikajúcou konektivitou“ »

 •  
 •  
 •  

HP Omen X 2S 15: Vysoký výkon, dva displeje, slušná mobilita

Notebooky s dvomi displejmi sa stávajú novým trendom a bolo to práve HP, ktoré uviedlo prvé takýto notebook. Ide o špičkový herný Omen X 2S 15, ktorý spája vysoký výkon, kvalitné materiály a zaujímavé funkcie. A popri tomto všetkom sa súčasne stále drží kompaktných rozmerov, aké sa od dobre prenositeľného zariadenia očakávajú. Mohol by toto byť najlepší herný notebook roka? Celý článok „HP Omen X 2S 15: Vysoký výkon, dva displeje, slušná mobilita“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *