I procesory Raptor Lake/Core 13. generace pořád půjdou s DDR4

LGA 1700 desky s pamětí DDR4 nebudou bez možnosti upgradu

Nová platforma Z690 se socketem LGA 1700 pro procesory Alder Lake od Intelu je teď první, která používá paměti DDR5. Volitelně lze ale tyto procesory pořád používat i s pamětí DDR4. Nicméně možná máte pochybnosti, zda třeba s deskou pro paměti DDR4 neuděláte chybu a nezabarikádujete si možnost upgradu na novější CPU později. Máme dobrou zprávu – Alder Lake nejsou poslední CPU s podporou DDR4, do těchto desek půjdou i další CPU.

Po Alder Lake, které vycházejí jako 12. generace procesorů Core, by Intel měl jako 13. generaci vydat procesory s kódovým označením Raptor Lake, mělo by to snad být po jednom roce, takže tato CPU pro desktop by mohla na trh přijít koncem Q3 2022 nebo v Q4 2022. Poté jako 14. generace Core údajně přijdou čipletové procesory Meteor Lake. Spolu s Alder Lake by tyto tři rodiny snad mohly zachovat pořád stejnou platformu LGA 1700, takže je možné, že do desky s čipsetem Z690 a DDR5 jednou může jít osadit až Meteor Lake, což by měly být první 4nm procesory Intelu. Nebylo to však oficiálně slíbeno, jde jen o dohady na základě prosáklých zvěstí.

Protože socket LGA 1700 má údajně vydržet déle než předchozí (alespoň tři generace), vyvstává ona obava, zda procesory následující po Alder Lake nevyhodí podporu pamětí DDR4, která je nyní přechodně v čipech přítomná. Tím by se Z690 desky používající DDR4 staly slepou uličkou a ona delší životnost by se reálně nedala využít.

Zatím nevíme, jak to bude s Meteor Lake, ale zdá se, že alespoň u Raptor Lake/13. generace se ještě není čeho se bát. Leaker Moore’s Law is Dead publikoval informaci, že Raptor Lake paměti DDR4 oficiálně podporuje, takže přinejmenším tyto procesory bude možné použít jako upgrade pro počítače nyní kombinující Alder Lake s DDR4. Úplně jednorázová záležitost tedy LGA 1700 s DDR4 nebude.

Core 13. generace bude zajímavé MT výkonem, ale i pro hráče

Raptor Lake bude sice stále 7nm procesor (v dřívějším systému značení 10nm) jako Alder Lake, ale neměl by to být pouhý refresh. Tato CPU mají mít aktualizovanou architekturu velkých jader – ne úplně novou, ale proti Golden Cove by jádra (prý nazvaná Raptor Cove) měla mít o nějaká procenta zvýšené IPC. A pokud by se povedlo trošku ještě vylepšit takty, pak by logicky měl narůst jednovláknový výkon těchto CPU. A to ještě výš, než kde ho má nyní Alder Lake, jež je v ST výkonu samo rekordmanem.

Informace youtubera Moore’s Law is Dead o procesorech Intel Raptor Lake, červen 2021 (Zdroj: Moore’s Law is Dead)

Raptor Lake má navýšit počet malých jader z 8 na 16, zatímco počet velkých jader zůstane na pouhých osmi. Nejvyšší model tedy bude 8+16 (s 32 vlákny) Toto asi nepotěší odpůrce hybridní koncepce, ale v programech, kde big.LITTLE funguje, by to mělo efektivně zvyšovat mnohovláknový výkon, nejspíš lepe než honění frekvencí velkých jader nahoru. Od Raptor Lake se proto očekává, že by mohlo dost zvednout laťku v MT úlohách a dát AMD víc zabrat, případně ho přinutit také navýšit počet jader v desktopu.

Roadmapa procesorů Intel ukazující generaci Raptor Lake (Zdroj: VideoCardz)

Ale i pro odpůrce big.LITTLE by Raptor Lake mohlo být atraktivní. Podle uniklých dokumentů totiž vedle navýšeného jednovláknového výkonu také mají být upravené cache, a to za účelem lepšího herního výkonu. Tvrdí to tato roadmapa. Z toho, že se v Raptor Lake měl zlepšovat herní výkon cache, se dřív rodily obavy, že Alder Lake na tom ve hrách nebude dobře. To se však nepotvrdilo (Alder Lake v herním výkonu vede). Pokud ale Raptor Lake výkon CPU pro herní zátěže ještě dál zvedne, pak by tato CPU mohla být dost žádaná pro hraní na vysokých FPS.

Zdroj: Moore’s Law is Dead, via VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Ryzeny 9 v generaci Zen 4 pořád jen 16jádra. 170 W, podpora DDR4?

Někdy v druhé polovině roku by AMD mělo po šesti letech (socket AM4 měl premiéru už v roce 2016) konečně vydat novou desktopovou platformu AM5 už i s pamětí DDR5. S tou přijdou i očekávané 5nm procesory Ryzen 7000 s architekturou Zen 4 a už je docela na čase, abychom se k nim dozvídali nějaké podrobnosti z různých úniků. Teď takový přišel: informace o tom, kolik jader a kolik wattů by měly mít modely Ryzeny 9 v generaci 7000. Celý článok „Ryzeny 9 v generaci Zen 4 pořád jen 16jádra. 170 W, podpora DDR4?“ »

 •  
 •  
 •  

Asus vyrábí redukci, s kterou běží paměti DDR4 v DDR5 deskách

Dnešního dne a noci opět nastane čas, kdy nám národní zvyky velí trápit zdraví a jak se říká se zlískat, zbourat a zpařit jak jetel. Vypadá to, že se tomu přizpůsobil i stav mysli hardwarového světa a tak tu máme jednu k roční době ladící zprávu. Asus zřejmě chystá parádně bizarní kus hardwaru: adaptér z pamětí DDR4 na DDR5, tedy redukci, který by umožnila používat v deskách pro DDR5 staré dobré moduly DDR4, které už máte doma. Celý článok „Asus vyrábí redukci, s kterou běží paměti DDR4 v DDR5 deskách“ »

 •  
 •  
 •  

Aspoň něco zlevňuje. Ceny SSD a pamětí DDR4 i DDR5 mají klesat

Grafické karty zůstávají bohužel pořád silně předražené, aniž by byl konec tohoto problému v dohlednu. Vypadá to ale, že na to budeme mít aspoň malou náplast. Měly by totiž zlevnit paměti, a to operační paměti i paměti NAND, které jsou hlavní komponent úložišť – SSD, karet, klíčenek i úložišť v mobilech a podobných zařízeních. Trh s těmito čipy už totiž na rozdíl od celkového křemíkového průmyslu teď vyrábí víc, než kolik je třeba. Celý článok „Aspoň něco zlevňuje. Ceny SSD a pamětí DDR4 i DDR5 mají klesat“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *