I procesory Raptor Lake/Core 13. generace pořád půjdou s DDR4

LGA 1700 desky s pamětí DDR4 nebudou bez možnosti upgradu

Nová platforma Z690 se socketem LGA 1700 pro procesory Alder Lake od Intelu je teď první, která používá paměti DDR5. Volitelně lze ale tyto procesory pořád používat i s pamětí DDR4. Nicméně možná máte pochybnosti, zda třeba s deskou pro paměti DDR4 neuděláte chybu a nezabarikádujete si možnost upgradu na novější CPU později. Máme dobrou zprávu – Alder Lake nejsou poslední CPU s podporou DDR4, do těchto desek půjdou i další CPU.

Po Alder Lake, které vycházejí jako 12. generace procesorů Core, by Intel měl jako 13. generaci vydat procesory s kódovým označením Raptor Lake, mělo by to snad být po jednom roce, takže tato CPU pro desktop by mohla na trh přijít koncem Q3 2022 nebo v Q4 2022. Poté jako 14. generace Core údajně přijdou čipletové procesory Meteor Lake. Spolu s Alder Lake by tyto tři rodiny snad mohly zachovat pořád stejnou platformu LGA 1700, takže je možné, že do desky s čipsetem Z690 a DDR5 jednou může jít osadit až Meteor Lake, což by měly být první 4nm procesory Intelu. Nebylo to však oficiálně slíbeno, jde jen o dohady na základě prosáklých zvěstí.

Protože socket LGA 1700 má údajně vydržet déle než předchozí (alespoň tři generace), vyvstává ona obava, zda procesory následující po Alder Lake nevyhodí podporu pamětí DDR4, která je nyní přechodně v čipech přítomná. Tím by se Z690 desky používající DDR4 staly slepou uličkou a ona delší životnost by se reálně nedala využít.

Zatím nevíme, jak to bude s Meteor Lake, ale zdá se, že alespoň u Raptor Lake/13. generace se ještě není čeho se bát. Leaker Moore’s Law is Dead publikoval informaci, že Raptor Lake paměti DDR4 oficiálně podporuje, takže přinejmenším tyto procesory bude možné použít jako upgrade pro počítače nyní kombinující Alder Lake s DDR4. Úplně jednorázová záležitost tedy LGA 1700 s DDR4 nebude.

Core 13. generace bude zajímavé MT výkonem, ale i pro hráče

Raptor Lake bude sice stále 7nm procesor (v dřívějším systému značení 10nm) jako Alder Lake, ale neměl by to být pouhý refresh. Tato CPU mají mít aktualizovanou architekturu velkých jader – ne úplně novou, ale proti Golden Cove by jádra (prý nazvaná Raptor Cove) měla mít o nějaká procenta zvýšené IPC. A pokud by se povedlo trošku ještě vylepšit takty, pak by logicky měl narůst jednovláknový výkon těchto CPU. A to ještě výš, než kde ho má nyní Alder Lake, jež je v ST výkonu samo rekordmanem.

Informace youtubera Moore’s Law is Dead o procesorech Intel Raptor Lake, červen 2021 (Zdroj: Moore’s Law is Dead)

Raptor Lake má navýšit počet malých jader z 8 na 16, zatímco počet velkých jader zůstane na pouhých osmi. Nejvyšší model tedy bude 8+16 (s 32 vlákny) Toto asi nepotěší odpůrce hybridní koncepce, ale v programech, kde big.LITTLE funguje, by to mělo efektivně zvyšovat mnohovláknový výkon, nejspíš lepe než honění frekvencí velkých jader nahoru. Od Raptor Lake se proto očekává, že by mohlo dost zvednout laťku v MT úlohách a dát AMD víc zabrat, případně ho přinutit také navýšit počet jader v desktopu.

Roadmapa procesorů Intel ukazující generaci Raptor Lake (Zdroj: VideoCardz)

Ale i pro odpůrce big.LITTLE by Raptor Lake mohlo být atraktivní. Podle uniklých dokumentů totiž vedle navýšeného jednovláknového výkonu také mají být upravené cache, a to za účelem lepšího herního výkonu. Tvrdí to tato roadmapa. Z toho, že se v Raptor Lake měl zlepšovat herní výkon cache, se dřív rodily obavy, že Alder Lake na tom ve hrách nebude dobře. To se však nepotvrdilo (Alder Lake v herním výkonu vede). Pokud ale Raptor Lake výkon CPU pro herní zátěže ještě dál zvedne, pak by tato CPU mohla být dost žádaná pro hraní na vysokých FPS.

Zdroj: Moore’s Law is Dead, via VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Gigabyte má víc Z690 desek s DDR5, ale DDR4 modelů pořád dost

Minulý týden unikly modely desek platformy Z690 pro Alder Lake od Asusu, z jejichž jmen se dal identifikovat podíl desek určených pro paměti DDR5 a DDR4. Vypadalo to z toho, že DDR5 bude asi ze začátku menšinová technologie pro highend. Ale krátce po té podobné informace máme také k deskám Gigabyte. Také u nich lze rozlišit modely podle pamětí, ale nyní vypadá to naopak na vítězství DDR5. Ale desek DDR4 bude i u této značky dost. Celý článok „Gigabyte má víc Z690 desek s DDR5, ale DDR4 modelů pořád dost“ »

 •  
 •  
 •  

DDR4 desky pro Alder Lake? Bude jich dost, DDR5 hlavně highend

V pondělí jsme tu měli benchmark procesoru Alder Lake, podle nějž bude podpora pamětí DDR5 na této platformě trošku kompromis či dilema: vysoká propustnost může být za cenu horší latence, což může ohrozit herní výkon. Alder Lake ale bude možné provozovat i s DDR. Teď tu máme informace o tom, jaká bude nabídka desek s DDR5 a DDR4. Zdá se že nebude problém sehnat kvalitní desku pro DDR4, těchto modelů dokonce může být většina. Celý článok „DDR4 desky pro Alder Lake? Bude jich dost, DDR5 hlavně highend“ »

 •  
 •  
 •  

RAM o dost zdraží. Ceny DDR4 toto čtvrtletí stoupnou o 25+ %

Je tu nepříjemná zpráva, která dál zkomplikuje stavbu PC pro ty, kteří ji musí v této neblahé době podstoupit. Vypadá to, že se zase rozjíždí zdražování pamětí (RAM), které cyklicky přichází co několik let. Kvůli COVIDu narostla poptávka po noteboocích a na trhu je málo pamětí DDR4. Jejich ceny kvůli tomu rostou a u pamětí pro PC má prý být ještě do konce tohoto čtvrtletí zdražení proti stavu v Q1 2021 i víc jak čtvrtinové. Celý článok „RAM o dost zdraží. Ceny DDR4 toto čtvrtletí stoupnou o 25+ %“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *