Mobilní GeForce RTX 3080 Ti je reálná, 7424 shaderů, 16GB paměť

GA103S otevře nový výkonnostní segment herních notebooků nad mobilní GeForce RTX 3080

Patrně v lednu na CES 2022 by Nvidia měla oznámit nové grafické karty pro notebooky. Měly by pořád mít stejnou architekturu Ampere, ale tento refresh by do mobilního hraní mohl přinést výrazný nárůst. Nvidia totiž uvede nový čip GA103S a na něm založenou grafiku GeForce RTX 3080 Ti. Ta bude mít výrazně víc výpočetních jednotek a dokonce i víc paměti, než desktopový model stejného jména.

Že se něco takového chystá a Nvidia rozšíří nabídku GPU pro notebooky, která zatím končila jen čipem GA104, směrem nahoru o další výkonnostní segment, už chvíli víme. V předchozí zprávě ještě ale nebylo jasné, jak se model bude jmenovat. Nakonec to není mobilní GeForce RTX 3090, ale mobilní GeForce RTX 3080 Ti. A máme to asi již celkem potvrzené.

V databázi Geekbench se totiž objevil notebook HP Omen, který obsahuje jednak 14jádrový procesor Alder Lake (Intel Core i7-12700H), ale vedle něho právě grafiku GeForce RTX 3080 Ti. Už je to tedy asi definitivní věc. A navíc díky Geekbench již mám zachycené parametry tohoto GPU, byť ne celé, protože schází údaj o spotřebě/TDP.

Nvidia GeForce RTX 3080 Ti pro notebooky v Geekbench, procesor Intel Core i7-12700H (Zdroj: Geekbench)

Jak se ukazuje, bude notebookový GeForce RTX 3080 Ti mít 7424 shaderů nebo jak říká Nvidia, Cuda jader (i když jádrem by se měl označovat blok SM, jichž je v této grafice 58). Tento počet shaderů není možný s čipem GA104, který Nvidia doposud používala v noteboocích, ten má jen 6144 shaderů (48 SM).

GA103S

Podle leakera Kopite7kimi je v této grafice použitý čip GA103S, což je novinka. Má možná až 7680 shaderů (60 SM) a křemík má obsahovat 320bitovou paměťovou sběrnici, z čehož je ale v této grafice využitých jen 256 bitů. To je tedy stejné jako u mobilního GPU GeForce RTX 3080 založeného právě na GA104. Čip GA103S má mít kompaktní pouzdro zabírající méně místa (možná i díky zúžení sběrnice na 256 bitů). Teoreticky by možná mohla existovat ještě verze pro desktop označená jen GA103, kde by bylo vyvedeno ven plných 320 bitů, ale nyní není jasné, zda ji Nvidia vůbec uvede na trh.

Nvidia GeForce RTX 3080 Ti pro notebooky v Geekbench, specifikace (Zdroj: Geekbench)

V GeForce RTX 3080 Ti pro notebooky má být GA103S podle detekce Geekbench mít frekvenci boostu 1395 MHz. Ale nevíme jistě, zda to bude úplně sedět, protože přímo čísla ve specifikacích Nvidie se asi mohou lišit a toto asi také záleží na zvoleném TDP – pro nějž Nvidia v poslední době umožňuje mnoho různých nastavení s různým výkonem.

Frekvenci pamětí bohužel nevíme a není jasné, zda GPU bude mít GDDR6 nebo GDDR6X. Pokud by šlo o GDDR6, tak lze uvažovat o propustnosti 448 GB/S (14,0 GHz) až 512 GB/S (16,0 GHz). Technologie GDDR6X by logicky mohla dosáhnout víc, ale Nvidia ji zatím v noteboocích nepoužila a není jasné, zda nemá pro notebooky příliš vysokou spotřebu.

Zvýšení kapacity paměti

Co ale z Geekbench vidíme, je kapacita, a v té přichází dobré zprávy. Nvidia tomuto modelu dopřeje 16GB paměť, takže karta nebude asi nijak omezovaná. Podle úniků by se nyní v prosinci a lednu mohla Nvidia rozšoupnout i u některých desktopových grafik, takže zřejmě konečně přichází i u grafik GeForce zvětšování kapacit, ke kterému nebyl výrobce ještě před rokem v době vydání GeForce RTX 3000 ochoten.

Tip: Nvidia v prosinci vydá nové grafiky. GeForce RTX 3080 12GB, RTX 3070 Ti 16GB a RTX 2060 12GB

Výkon této grafiky zatím neznáme. Geekbench má sice pro ni výkonnostní test, ale ten je pravděpodobně nereprezentativný. Skóre je nízké, což může způsobovat nastavení spotřeby, firmware nebo nehotové ovladače. Jaký bude herní (ale i aplikační) výkon, tedy ze skóre nevyvozujte. Logicky by tato karta měla mít víc výkonu než mobilní RTX 3080.

Nvidia GeForce RTX 3080 Ti pro notebooky v Geekbench, výkon (Zdroj: Geekbench)

Jak už bylo zmíněno, odhalení/oznámení této grafiky můžete asi čekat v lednu na CES 2022. Na trhu by se mohla objevit s novou vlnou notebooků založených na mobilních procesorech Intel Alder Lake, ale také asi Ryzenech 6000 „Rembrandt“.

Zdroje: VideoCardz, Kopite7kimi, Geekbench (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel uvádí Alder Lake-H: 45W hybridní CPU pro herní notebooky

Minulý týden na CES 2022 Intel vydal celé portfolio přelomové generace procesorů Alder Lake pro desktop, ale už konečně i ty určené pro notebooky. Alder Lake má zcela novou architekturu a poprvé hybridní koncepci kombinující velká a malá CPU jádra (někdy nazývanou „big.LITTLE“), která by právě v noteboocích měla mít největší přínosy. Tato 12. generace mobilních procesorů Core by proto mohla být v historii velmi důležitá. Celý článok „Intel uvádí Alder Lake-H: 45W hybridní CPU pro herní notebooky“ »

 •  
 •  
 •  

MSI má kopu nových notebookov. Sú pripravené aj na Metaverzum

Firma MSI na virtuálnej akcii v rámci tohtoročného CESu predstavila notebooky s procesormi Intel Alder Lake a s grafickými kartami GeForce RTX (vrátane top modelu 3080 Ti). Nových modelov je pomerne dosť a pýšia sa aj označením „Meta ready“. Okrem toho je i v dôsledku vyššieho výkonu vylepšený systém chladenia, vďaka čomu je možné plnohodnotne prevádzkovať aj konfigurácie s príkonom až do 220 W. Celý článok „MSI má kopu nových notebookov. Sú pripravené aj na Metaverzum“ »

 •  
 •  
 •  

Levná mobilní GPU s RTX a DLSS: GeForce RTX 2050, MX570, MX550

Přesně jak hlásily informační úniky, oznámila včera Nvidia nové grafické karty GeForce. Nebyly to ale ty desktopové grafiky, které jsme čekali. Místo toho firma vydala tři nové grafiky GeForce pro notebooky: GeForce MX550, která již prosákla předem, ale také překvapivé novinky GeForce MX570 a GeForce RTX 2050. Dvě z těchto grafik jsou založené na nejnovější architektuře Ampere, jedna má ještě 12nm Turing. A neuhádnete, která. Celý článok „Levná mobilní GPU s RTX a DLSS: GeForce RTX 2050, MX570, MX550“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *