SilentiumPC Fera 5 ARGB – Tichý, účinný a barevný

Klíčové vlastnosti

Po delší odmlce, která byla způsobena havárií testovací sestavy, se opět vracím s recenzemi procesorových chladičů. Dnes se zaměřím na ARGB verzi chladiče Fera 5 od SilentiumPC. Chladič Fera 5 dopadl v testech nad očekávání dobře a nabídl zajímavý poměr ceny a výkonu. ARGB verze je však vybavena mírně odlišným ventilátorem, a tak je potřeba chladič opět potrápit na rozpáleném procesoru a přeměřit jeho hlučnost. Pojďme tedy na to.

Klíčové vlastnosti chladiče

Pokud jste četli mojí recenzi na chladič SilentiumPC Fera 5, můžete následující kapitolu klidně přeskočit rovnou k výsledkům. Rozdíly mezi původní a podsvícenou verzí jsou totiž skutečně pouze v přítomnosti ARGB LED pod horním krytem chladiče a v použití ARGB verze ventilátoru. Ostatní parametry a vlastnosti chladiče zůstaly stejné.

Základ tohoto chladiče tvoří hustý svazek hliníkových žeber, která mají podél dlouhých hran profil připomínající list pily s cílem zlepšovat akustický profil chladiče a poskytovat efektivnější proudění vzduchu. Svazek žeber je propojen čtveřicí měděných heatpipes, které jsou koncentrované na středu základny chladiče bez mezer mezi jednotlivými trubicemi. Toto provedení poskytuje optimální přenos tepla ze středu tepelného rozvaděče (IHS) procesoru na samotný chladič. Tvar chladiče může působit při bočním pohledu symetricky, avšak zdání klame. Pro optimální účinnost je tak třeba dodržet orientaci ventilátorů na chladiči dle šipek po stranách horního krytu.

   
   

Největší změnu u ARGB verze tedy představuje ventilátor, který nese označení Fluctus 120 ARGB PWM a je pochopitelně LED podsvícením. Toto podsvícení je samozřejmě zohledněno i v materiálu lopatek, které jsou nyní mléčně bílé. Tvar a počet lopatek nicméně zůstal stejný, parametry statického tlaku a průtoku by tedy měly hypoteticky zůstat na velmi podobné úrovni. Zachován je i pasivní režim, pokud PWM signál klesne pod 10 %. U podsvíceného ventilátoru to však dle mého názoru působí poněkud rušivě. Doporučuji tak raději ponechat ventilátor stále běžet. Kabely pro zapojení ventilátoru do základní desky nabízí možnost sériového zapojení dalšího ventilátoru, což ušetří starosti s rozdvojkami nebo nízkým počtem konektorů na desce. Stejně jsou provedeny i kabely pro ARGB podsvícení, které lze také zapojit do série a stačí vám tedy jediný konektor na základní desce.

Obsah balení je také téměř shodný s původní verzí. Montážní systém je jednoduchý a přímočarý, instalace chladiče je tak otázkou několika okamžiků bez skrytých záludností. V balení dále naleznete malou tubu teplovodivé pasty Pactum PT-3, přibalená tuba vám vystačí přibližně na tři aplikace. V balení samozřejmě nechybí ani přehledná uživatelská příručka s návodem k montáži a čtveřice kovových spon pro uchycení ventilátorů. Oproti původní verzi navíc přibyl Nano-Reset ARGB ovladač. Pokud tedy není vaše základní deska vybavena ARGB konektorem, můžete jej využít pro ovládání ARGB podsvícení.

   

Parametry chladiče a ventilátoru

Jak už bylo zmíněno v předchozím textu, jediný zásadní rozdíl mezi chladiči Fera 5 a Fera 5 ARGB je použitý ventilátor. Není tedy divu, že téměř všechny fyzické parametry jsou u obou těchto chladičů identické. Fera 5 ARGB jen nabral pár gramů navíc ke své váze. Nejspíše pochopitelně na vrub ARGB LED s kabely. V neposlední řadě bych také vypíchnul nativní podporu pro patici LGA 1700. Zatím totiž není na trhu příliš velký počet chladičů, které by tuto podporu nabízely. Pokud tedy nyní chcete stavět PC s Alder Lake CPU, tak je váš výběr potenciálních chladičů značně limitován.

Co se však bohužel změnilo k horšímu je cena ARGB verze. Poměr ceny a výkonu u chladiče Fera 5 ARGB tedy bohužel už nebude zdaleka tak atraktivní jako u původní verze.



Použitý ventilátor Fluctus 120 ARGB PWM se parametrově nijak neliší od verze bez RGB LED. Materiál lopatek je ale pochopitelně odlišný, aby vyniklo barevné podsvícení. Uvidíme tedy, zda to nemá příliš negativní dopad na účinnost a hluk.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *