HP: Prenajatá tlač Instant Ink je výhodnejšia než „vlastná“

Instant Ink, tlač ako služba do domácnosti

Prenájom atramentu alebo toneru znie už fakt trochu bizarne, HP ale v tomto systéme vidí priestor na zlepšenie plošnej tlače ako takej. Tá by mala byť so službou Instant Ink používateľsky prívetivejšia, lacnejšia i ekologickejšia. Ako to celé funguje a prečo by ste sa mali vzdať doterajších nákupov spotrebného materiálu, nám zástupca firmy odprezentoval na tematickej konferencii.

V posledných mesiacoch výrazne stúpol dopyt po všetkých službách, čo je vzhľadom na pandemickú situáciu prirodzené. Nejaké služby pribudli a ďalšie sa zrejme už chystajú. Jedna z noviniek, ktorá môže byť užitočná pre bežných spotrebiteľov, je služba Instant Ink, za ktorou stojí HP.

Bežný spôsob kúpy atramentu alebo toneru do tlačiarne poznáte. Podľa HP je však vo všetkých smeroch výhodnejší prenájom spotrebného materiálu. Napríklad by sa nikdy nemalo stať, že zrazu zostanete bez farby v tlačiarni.

So službou Instant Ink obslužná aplikácia monitoruje percentuálny stav atramentu alebo toneru (ak ide o laserovú tlačiareň). V prípade, že zaznamená približne polovičnú úroveň, tak HP pomaly začína pripravovať donášku nového spotrebného materiálu. Ten vám dovezie kuriérom vždy v rozumnom predstihu, podľá slov HP dva týždne dopredu. Dochádzajúci spotrebný materiál, samozrejme, ešte domíňate na minimum a až potom pristupujete k novým náplniam.

Balíček s atramentom alebo tonerom vám vždy dovezie kuriér. A malo by to byť aj v dostatočnom predstihu, aby vás tlačiareň nenechala v štichu

Dôležité pre službu Instant Ink je si vybrať vhodný tarif. To znamená, že treba orientačne odhadnúť, aké množstvo stránok mesačne vytlačíte. Pre atramentovú tlač je to od 15 stránok (0,99 eur/mes.) v plynulých krokoch až po 700 (24,99 eur/mes.) a pre laserovú 50–1500 stránok (1,99–25,99 eur). Cena za stránku zostáva vždy rovnaká bez ohľadu na to, či tlačíte s normovaným 5-percentným pokrytím čiernym textom alebo celostránkovú farebnú fotografiu. Farebná tlač sa týka ale iba atramentu. Pri laserovej tlači HP bude v službe Instant Ink výhľadovo ponúkať iba čiernobielu.

Tarif je možné rôzne oboma smermi ohýbať. Teda keď zistíte, že ste si zvolili nízky alebo naopak vysoký, môžete si ho cez aplikáciu bez čakania upraviť. Ak by došlo k tomu, že v danom mesiaci nenaplníte svoj tarif, tak sa vám zaplatené stránky prenášajú do toho budúceho. Služba Instant Ink môže v porovnaní s bežnou tlačou v rámci laserových tlačiarní ušetriť údajne až 50 % nákladov a pri atramentovej až 70 %.

Vyššie uvádzaná kalkulácia úspory má byť podložená štúdiou Buyers Lab. Tú sme síce nevideli, ale medzi položkami, na ktorých sa dá ušetriť, sú trebárs menšie kartridže s väčším objemom náplne. Tie takisto tvoria výraznú časť z ceny spotrebného materiálu. V porovnaní s tankovými tlačiarňami bude rozdiel prirodzene oveľa menší.

Atrament či toner Instant Ink k vám prichádza nesprostredkovane vždy priamo od HP a je dobré vedieť, že túto službu môžete kedykoľvek zrušiť, nevzťahuje sa na ňu žiadna viazanosť. Ak si však Instant Ink zaregistrujete a budete používať, predĺžite záruku vašej tlačiarne o rok. Z dvoch na tri roky. Neplatí pre nákup na IČO. Instant Ink však chce primárne osloviť konzumného spotrebiteľa, ako odznelo na konferencii.

Instant Ink funguje výhradne cez WiFi. To znamená, že všetky tlačiarne s podporou tejto služby majú WiFi. Ale dá sa tlačiť aj cez USB zo stolového počítača, akurát to už nebude také pohodlné. Možné to ale je. Po pripojení naspäť do siete WiFi HP Smart Dashboard započíta aj tieto „nemobilné“ výtlačky.

Tlačiarne s podporou Instant Ink majú označenie HP+, ktoré získali aj nejaké staršie tlačiarne DeskJet, Envy či kancelárske OfficeJety. Tie majú za číselným označením koncové písmenko e (napríklad OfficeJet Pro 8000e). LaserJet M200e vyjde ako prvá natívna tlačiareň pre „smart printing“, ako tento systém tlače HP nazýva.

Prehľad multifunkčných zariadení s podporou HP Instant Ink

Jednou z tém Instanu Inku sú aj enviromentálne vplyvy. Vytlačené stránky, ktoré HP monitoruje, údajne kompenzuje starostlivosťou o lesy, napríklad výsadbou nových stromčekov. A takisto pracuje s recykláciou použitého spotrebného materiálu, ktorý je možné bezplatne posielať na príslušnú adresu firmy HP.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Inštalujeme službu Instant Ink: HP Smart na OfficeJet 8012e

Zhruba pred pol rokom sme písali článok o službe „prenajímajúcej“ tlač (Instant Ink), s ktorou firma Hewlett-Packard mieri najnovšie aj na domácich používateľov či živnostníkov. Sami sme si to trochu vyskúšali a ako to celé funguje, si ukážeme v rámci tohto krátkeho článku. Jeho súčasťou bude aj letmý pohľad na lacné multifunkčné zariadenie OfficeJet 8012e s atramentovými kazetami. Celý článok „Inštalujeme službu Instant Ink: HP Smart na OfficeJet 8012e“ »

 •  
 •  
 •  

OMEN 15: herný notebook s vynikajúcou konektivitou

Herný rad OMEN od HP sa každým rokom zlepšuje a pomaly ale iste si vybojoval miesto medzi značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Najnovšia iterácia OMEN 15 prináša výrazný redizajn na vonok ale aj vo vnútri. Takisto ide o jeden z mála notebookov, ktorý ponúka procesory AMD Ryzen 4000 (Renoir), hoci testovanú konfiguráciu máme s 10. generáciou Intel, ale na rozdiel od AMD (so slabšími GPU) až s GeForce RTX 2070. Celý článok „OMEN 15: herný notebook s vynikajúcou konektivitou“ »

 •  
 •  
 •  

HP Omen X 2S 15: Vysoký výkon, dva displeje, slušná mobilita

Notebooky s dvomi displejmi sa stávajú novým trendom a bolo to práve HP, ktoré uviedlo prvé takýto notebook. Ide o špičkový herný Omen X 2S 15, ktorý spája vysoký výkon, kvalitné materiály a zaujímavé funkcie. A popri tomto všetkom sa súčasne stále drží kompaktných rozmerov, aké sa od dobre prenositeľného zariadenia očakávajú. Mohol by toto byť najlepší herný notebook roka? Celý článok „HP Omen X 2S 15: Vysoký výkon, dva displeje, slušná mobilita“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *