Vodníci Cooler Master ML Illusion prichádzajú s lepším RGB LED

Viac svetla a vyššia efektivita nových vodníkov MasterLiquid Illusion

Novopredstavené kvapalinové chladiče Cooler Masteru si zakladajú na inováciách v osvetlení. Firma hovorí o druhej generácii ARGB. Od konkurenčných riešení sa MasterLiquid Illusion odlišuje ale napríklad aj modelom s netradičným bielym radiátorom, hadicami i ventilátorom. Progresívny má byť nielen vzhľad, ale i výkonnejšie čerpadlo či radiátor s väčšou plochou rebier.

Cooler Master vydal tri kvapalinové chladiče MasterLiquid Illusion. Tie majú oproti predchodcom výrazne viac osvetlených prvkov. Ventilátory majú pre rovnomernejšie a intenzívnejšie osvetlenie majú vstavaných až 24 LED RGB s tým, že osvetlený je tak celý rotor, vedela ktorého je z čelnej strany aj osvetlený kruh a dva ďalšie zboku lemujú aj obvod rámčeka. Až takto vysvietený radiátor Cooler Master predtým nemal.

Viac svetla dostal i vodný blok, konkrétne vrchná polovica jeho kupolovitého krytu. Tá je zvýraznená dookola, zdá sa, dobre rozptýleným svetlom 12 diód. Konkrétne sa jedná o ARGB LED s digitálnou reguláciou. Osvetlenie je možné si podľa seba prispôsobiť cez aplikácie výrobcov základných dosiek, ale i cez firemnú aplikáciu MasterPlus+. Tá je prirodzene optimalizovaná na mieru a možnosti ladenia sú podrobnejšie. Ľubovoľný farebný odtieň (či jas) si môžete nastaviť pre každú LED zvlášť.

Vylepšené majú byť aj vlastnosti vedúce k efektívnejšiemu chladeniu. CM patrí medzi minoritu, ktorá „odmieta“ pumpy Aseteku a majú vlastné riešenia. Konkrétne MasterLiquid Illusion má dvojkomorovú pumpu z novej tretej generácie, ktorá sľubuje vyššiu efektivitu pri nižšej hlučnosti. Detaily o tom, čo a akým spôsobom je vylepšené však dostupné materiály neuvádzajú. Zrejme i pre neustále patentové spory, ktorá firma vedie s Asetekom.

Jednou zo zmien je i zväčšenie plochy rebrovania radiátorov o 25 %. To ale pri zachovaní pôvodnej hustoty (FPI) i celkovej výšky radiátora na obvyklých 27 mm. Docielené by to malo byť efektívnejších využívaním priestoru medzi rámom radiátora, v ktorom bola predtým rezerva. Tú teraz Cooler Master zrejme zmenšil na nevyhnutné minimum. Rebrá radiátorov sú mimochodom hliníkové, tak, ako to býva v tejto cenovej kategórii zvykom.

Radiátory MasterLiquid Illusion využívajú doterajšie rezervy vnútorného priestoru. Do rovnakého formátu Cooler Master zmestil viac materiálu

29Ventilátory sú MF120 Halo. Že svietia zo všetkých strán už viete z úvodu správy, ale kľúčové sú, samozrejme, aerodynamické vlastnosti. Rýchlosť  ventilátorov 650–1800 ot./min, kde k vrchnej hranici špecifikácie uvádzajú prietok vzduchu 80,2 m3/h a statický tlak 1,6 mm H2O. ložiská sú typu „rifle“, ktoré majú podobnú konštrukciu ako klzné, ale sú robustnejšie a spravidla dlhšie vydržia. Cooler Master píše až o 160 000 hodinách a skôr než ventilátory, zlyhá pumpa s MTTF (mean time to failure) 70 000 hodín.

Chladiče CM Illusion sú dostupné v troch variantoch. Jeden s 360-milimetrovým radiátorom a dva s 240 mm. Tie sa líšia povrchovou farbou radiátora, hadíc a rámčeka ventilátorov. Okrem čierneho vyhotovenia je totiž v ponuke i biele. Cooler Master zároveň uvádza, že tieto ich chladiče by mali byť ešte pevnejšie a odolnejšie, než bývali.

Odporúčaná koncová cena pre MasterLiquid ML240 Illusion v čiernom i bielom vyhotovení je 120 eur/3100 Kč. ML360 Illusion je o 20 eur/500 Kč drahší. Chladiče by v obchodoch mali byť dostupné v priebehu budúceho mesiaca. Záruka na tieto chladiče je 3-ročná.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

MSI MPG Coreliquid K360 – Velký chladič s velkými ambicemi

MPG Coreliquid K360 představuje pomyslnou vlajkovou loď v nabídce chladičů od MSI. Mezi jeho zajímavé prvky patří například plně přizpůsobitelný LCD displej nebo skrytý ventilátor pro chlazení okolí patice procesoru. V dnešní době samozřejmě nemůže chybět ani ARGB podsvícení ventilátorů. Dovede si však tento chladič také obhájit svoji vysokou cenu? Nejen na tuto otázku vám poskytne odpověď dnešní recenze. Celý článok „MSI MPG Coreliquid K360 – Velký chladič s velkými ambicemi“ »

 •  
 •  
 •  

Noctua NH-D15S chromax.black – Prémiový chladič v novém kabátě

Noctua NH-D15S patří mezi špičku na poli chladičů již mnoho let. Avšak typicky béžové zbarvení Noctua ventilátorů se obvykle nesetkává s velkou oblibou. Nedávno však vyšla na trh nová verze tohoto chladiče s přívlastkem chromax.black. Tato verze je opatřena černou povrchovou úpravou od ventilátoru až k poslednímu šroubku. Navíc by neměla nijak ovlivnit účinnost chladiče, což však nezbývá než ověřit na rozpáleném procesoru. Celý článok „Noctua NH-D15S chromax.black – Prémiový chladič v novém kabátě“ »

 •  
 •  
 •  

Prvé chladiče s ToughFanmi dostupné. Toughair 310 a 510

Vežovité chladiče Toughair 310 a 510 Thermaltake ukázal síce už vo februári, no začali sa predávať až s odstupom času. Pozoruhodné sú mimo iné aj preto, že si na ich rebrách odbili premiéru ventilátory ToughFan, ktoré nápadné kopírujú tvar špičkových Noctua NF-A12x25 PWM. Rozdiel je ale v tom, že celý chladič Thermaltaku s dvoma ventilátormi vyjde lacnejšie ako dva ventilátory Noctua samotné. Celý článok „Prvé chladiče s ToughFanmi dostupné. Toughair 310 a 510“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *