Nové revize GeForce RTX 3000 s omezením těžby vyjdou v červnu

GeForce RTX 3000 Lite Hash Rate

Už chvíli víme, že Nvidia chystá nový pokus o omezení těžby kryptoměn na grafikách GeForce, což by od nich mělo odradit těžaře a zlepšit jejich dostupnost v obchodech. Revize „Lite Hash Rate“, které nebudou povolovat použití staršího neomezeného ovladače, půjdou do všech modelů od RTX 3060 po RTX 3090 a údajně by se v obchodech měly objevit už za nějaké dva měsíce. Měly by úplně nahradit starší verze, ale nebudou nijak zvláštně označené.

V druhém kvartále roku pořád trvá krize dostupnosti grafických karet, která nastala dílem rukou mimořádné poptávky, dílem nedostatečných výrobních kapacit v celém počítačovém průmyslu, ale v případě GPU také se lvím přispěním bubliny v kryptoměnách a jí způsobeným boomem „těžby“ na GPU. Nvidia se v únoru pustila do opatření, která měla omezit těžbu na herních grafikách GeForce (a nasměrovat ji na speciální modely, dlužno dodat). V GeForce RTX 3060 nasadila omezovač „hashrate“, který se ale napoprvé moc nepovedl.

Ovšem už víme, že nyní Nvidia chystá druhou ofenzivu. Aby znemožnila použití starších ovladačů s odemčeným výkonem těžby a současně aby znemožnila těžbu na všech herních grafikách GeForce RTX 3000 (což nelze zpětně u již vydaných modelů udělat), se Nvidia chystá provést refresh úplně celé nabídky. Místo stávajících modelů se začnou prodávat karty sice pod stejným názvem, ale s novou revizí čipu. Ta bude mít zamčený výkon při těžbě kryptoměn, opět asi půjde o kombinaci firmwaru a zámku na použití pouze novějších podepsaných ovladačů.

Toto stane se všemi grafikami od GeForce RTX 3090 až po RTX 3060 – ta tedy také dostane novou verzi, jejíž ochrana před těžbou by snad měla být účinnější než ta původní.

Upravená GPU v květnu, karty v obchodech v červnu

Web VideoCardz nyní uvádí, že už zjistil, kdy se tyto refreshované karty začnou prodávat. Firma podle jeho zdrojů nyní oznámila data partnerským výrobcům karet: čipy s revizí (nepůjde možná o nic velkého, jen odlišné identifikátory) začne dodávat výrobcům karet v polovině května, tedy už jen za nějaké tři týdny.

Toto nicméně neznamená, že se okamžitě objeví v obchodech. Tato GPU nejprve budou muset projít výrobním cyklem karet, který bude chvíli trvat. VideoCardz odhaduje, že hotovo by mohlo být zhruba za další měsíc a první karty s těmito GPU omezujícími výkon v kryptoměnách by na trhu mohly být někdy v červnu (júni).

Čipy této revize s omezeným těžebním výkonem snad mají mít interní označení „Lite Hash Rate“ (LHR), ale není jasné, jestli je to přímo termín použitý Nvidií, nebo jen neformální jméno. Navenek z pohledu nás kupujících ale tyto karty žádné zvláštní označení neponesou, půjde prostě o GeForce RTX 3090, 3080 a tak dále. Dost možná by se ani nemusely měnit produktové kódy nebo krabice. Nvidia údajně trvá na tom, aby „LHR“ čipy nahradily starou revizi víceméně potichu.

Roadmapa grafik Nvidia GeForce RTX 3000 ukazující revizi Lite Hash Rate omezující výkon v těžbě kryptoměn (Zdroj: VideoCardz)

Při rozborce půjdou aktualizované karty rozeznat snadno, protože všechny čipy mají mít označení končící na dvojku, například z GA102-200 v RTX 3080 se stane GA102-202. Výjimkou budou úplně nové modely RTX 3080 Ti a 3070 Ti. Ty omezovač hashrate budou mít také a patří do „LHR“ série, ale jelikož jsou jejich verze čipů nové, dvojku na konci mít nebudou. Protože GPU mají změněné identifikátory, bude přirozeně možné je rozpoznat také pomocí utilit jako je GPU-Z (až dostanou podporu). A samozřejmě také rychle zjistíte, že máte tuto novinku, pokud zkusíte těžit Ethereum nebo nainstalovat starší ovladač (který kartu pravděpodobně nepozná).

Tato nová revize GeForce RTX 3000 „LHR“ nebude ovšem pouze přinášet toto omezení, či lze říci ochranu. Kromě toho Nvidia asi využije vydání nové revize k tomu, aby již do BIOSů přímo z továrny byla začleněná podpora funkce PCI Express Resizable BAR. Ta se tak stane automaticky podporovaným vylepšením (pokud tedy bude deska a PCU kompatibilní).

Čip Nvidia GA102-225 z GeForce RTX 3080 Ti (Zdroj: Nvidia)

GeForce RTX 3080 Ti bude odhalená 18. května, recenze vyjdou 25., prodej o den později

Kromě tohoto ovšem máme ještě jednu zprávu o grafikách Nvidia GeForce. V pondělí jsme informovali, že GeForce RTX 3080 Ti má vyjít 25. května. Toto bylo mezitím upřesněno. Na fóru Expreview se objevila informace, že 25. května vyjdou recenze, ale Nvidia oznámí kartu o něco dřív, parametry a cenu se oficiálně dozvíme už 18. května.

Naopak start prodeje bude o trošku později. Abyste měli víc času na přečtení recenzí, než vypukne závod o to, kdo si rozebere první várku karet na pultech obchodů, vyjdou recenze o den dopředu. Prodej karet proto začne až 26. května (ve středu), pravděpodobně jako obvykle v 15:00 našeho času.

Zdroje: VideoCardz (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz

 

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nvidia chce oživit SFF herní PC a malé grafiky, chystá standard

Grafické karty za poslední roky hodně přibraly – délky i tloušťky trhají rekordy, zatímco před deseti lety byly tříslotové karty výjimka. Z trojventilátorových chladičů se stala norma a tyto dlouhé chladiče používají i karty s nízkým TDP v podstatě kvůli vzhledu. Toto ale likviduje možnosti stavby malých herních PC v SFF skříních. Snad se ale situace zlepší, Nvidia totiž chystá iniciativu, která má pomoct malá PC zase zpopularizovat. Celý článok „Nvidia chce oživit SFF herní PC a malé grafiky, chystá standard“ »

 •  
 •  
 •  

Ray tracing pro staré hry. Otestovali jsme NVIDIA RTX Remix

Občas lidi říkají, že dnešní hry se nevyrovnají těm starým a kromě grafiky toho moc nenabízí. Co kdyby se ale dala moderní grafika doplnit do klasických pecek starých i třeba dvacet let? Právě k tomu má sloužit technologie (nebo software) RTX Remix od NVIDIE, která má umožnit relativně snadno přidat i do velmi starých her pomocí modu kvalitnější grafiku – včetně raytracingových efektů i věcí jako je DLSS nebo DLAA. Podíváme se, jak to funguje. Celý článok „Ray tracing pro staré hry. Otestovali jsme NVIDIA RTX Remix“ »

 •  
 •  
 •  

Blackwell vyjde letos, GeForce RTX 5080 a RTX 5090 koncem roku?

O víkendu tu byly informace o nové generaci grafik od AMD, teď pro změnu o tom, co chystá Nvidia. Jak si asi pamatujete, doposud jsme operovali s tím, že příchod nové generace GeForce (pravděpodobně s označením RTX 5000) bude po trošku delší době než po tradičních dvou letech. Přímo oficiální dokument Nvidie totiž next-gen herní GPU ukazoval až na rok 2025. Ale vypadá to, že Nvidia vydání urychlí a bude přece jenom letos. Celý článok „Blackwell vyjde letos, GeForce RTX 5080 a RTX 5090 koncem roku?“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *