Kdy vydá Nvidia nové grafiky GeForce RTX 3080 Ti a RTX 3070 Ti?

Datum vydání nových grafik Nvidia GeForce RTX uniklo. RTX 3080 Ti za čtyři týdny

Minulý týden se objevily zprávy, že karty GeForce RTX 3080 Ti už se rozjíždějí v balících po světě, objevily se fotky palety expedované do americké pobočky MSI. Teď se zdá, že už známe i  datum, kdy Nvidia hodlá tuto kartu vydat. A vedle ní také termín pro GeForce RTX 3070 Ti, která má následovat. Pokud se tedy chcete pokusit zasoutěžit si s kryptotěžaři o první kusy, vytáhněte si diáře, vydání už se po několika odkladech opravdu blíží.

Nvidia prý teď stanovila data uvedení pro tyto dvě karty, uvádí hongkongský web HKEPC. Ten tvrdí, že informace je od výrobců karet, kterým by Nvidia před vydáním měla data sdělit s určitým předstihem.

GeForce RTX 3080 Ti má podle těchto informací údajně být vydaná 25. května (mája), což by bylo za čtyři týdny v úterý. Údajně to má být v devět hodin večer, ale pro Hong Kong, což náhodou přesně odpovídá 15:00 u nás – obvyklému to času vypršení NDA a začátku prodejů. Ale to pochopitelně napadne každého, takže samo o sobě to nepředstavuje důkaz pravosti. Nicméně pokud je informace pravdivá, pak znamená, že se Nvidia přidrží tradičních zvyklostí. Je však možné, že nechá recenze vyjít o pár hodin dřív, aby první kupující měli šanci je přečíst.

Předběžné parametry

Specifikace GeForce RTX 3080 Ti máme již téměř kompletní, zrekapitulujeme je zde, ačkoliv jsme o nich několikrát psali: Karta údajně obsahuje čip GA102-225 (ale pravděpodobně s firmwarem opatřeným novým zámkem proti těžbě kryptoměn) s 80 bloky SM a 10 240 shadery, 320 tensor jádry a 80 RT jádry. Snímek této varianty čipu minulý týden unikl na web, takže její existence je skutečně odložená.

Čip Nvidia GA102-225 z GeForce RTX 3080 Ti (Zdroj: Nvidia)

Základní takt GPU má být 1365 MHz, frekvence boostu má být 1665 MHz (proti 1695 MHz u RTX 3090 a 1710 MHz u RTX 3080), TDP jako jediná věc není ještě známo, minimálně asi bude 320 W jako u RTX 3080. Jak si můžete všimnout, frekvence je nižší než u RTX 3080, ale počet jednotek by to měl víc než vykompenzovat.

Fotka krabic karet MSI potvrdila, že karta ponese 12 GB pamětí, tedy má 384bitovou sběrnici. Použitá by měla být GDDR6X, na 19,0 GHz. To by dávalo 912 GB/s propustnosti, proti 760 GB/s u RTX 3080 s 320bitovou sběrnicí a 10 GB paměti. Propustnost by tedy byla výrazně navýšená, a vlivem více shaderů stoupne i hrubý výkon, což dává dobré podmínky pro celkový herní výkon.

Minulý týden prosákla i cena: vychází na 999 dolarů, čímž by karta šla přímo čelem proti Radeonu RX 6900 XT, pokud ho tedy AMD v reakci nezlevní. A když si odmyslíme nevyzpytatelné předražení v obchodech vlivem kryptoměn a jejich těžařů. U nás by to mohlo být okolo 26 a půl tisíce korun/1000 € – opět, předtím, než do toho vstoupí faktor horníků a „scalperů“ (lidí, kteří vykoupí nedostatkový hardware a pak se ho snaží se ziskem přeprodat).

Zásilka karet MSI GeForce RTX 3080 Ti Ventus 3X OC vyfocená při přepravě (Zdroj: Lok LOK/Facebook)

GeForce RTX 3070 Ti se posunula o měsíc

Vedle toho HKEPC uvádí i to, kdy má být vydaná GeForce RTX 3070 Ti, další připravovaný model Nvidie. Zde to ještě není na den přesně, ale fyzická dostupnost má nastat na začátku měsíce června (júna). Proti původnímu květnovému termínu se tedy uvedení posunulo, což je asi dáno posunem vydání vyššího modelu RTX 3080 Ti.

Pro RTX 3070 Ti ještě plné parametry neznáme, ale měla by být založená na GA104-400, což je plně aktivní verze tohoto GPU. Měla by tedy mít 6144 shaderů. Uniklé materiály hovoří o tom, že osazená bude 8 GB paměti GDDR6X, takže bude mít zvýšenou propustnost proti jen 448 GB/s u RTX 3070 a díky vyšším počtu jednotek i lepší hrubý výkon. Karta by pravděpodobně mohla konkurovat Radeonu RX 6800. Zda bude mít i stejnou cenu, to těžko říct.

Zdroje: HKEPC, VideoCardz (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nvidia chce oživit SFF herní PC a malé grafiky, chystá standard

Grafické karty za poslední roky hodně přibraly – délky i tloušťky trhají rekordy, zatímco před deseti lety byly tříslotové karty výjimka. Z trojventilátorových chladičů se stala norma a tyto dlouhé chladiče používají i karty s nízkým TDP v podstatě kvůli vzhledu. Toto ale likviduje možnosti stavby malých herních PC v SFF skříních. Snad se ale situace zlepší, Nvidia totiž chystá iniciativu, která má pomoct malá PC zase zpopularizovat. Celý článok „Nvidia chce oživit SFF herní PC a malé grafiky, chystá standard“ »

 •  
 •  
 •  

Ray tracing pro staré hry. Otestovali jsme NVIDIA RTX Remix

Občas lidi říkají, že dnešní hry se nevyrovnají těm starým a kromě grafiky toho moc nenabízí. Co kdyby se ale dala moderní grafika doplnit do klasických pecek starých i třeba dvacet let? Právě k tomu má sloužit technologie (nebo software) RTX Remix od NVIDIE, která má umožnit relativně snadno přidat i do velmi starých her pomocí modu kvalitnější grafiku – včetně raytracingových efektů i věcí jako je DLSS nebo DLAA. Podíváme se, jak to funguje. Celý článok „Ray tracing pro staré hry. Otestovali jsme NVIDIA RTX Remix“ »

 •  
 •  
 •  

Blackwell vyjde letos, GeForce RTX 5080 a RTX 5090 koncem roku?

O víkendu tu byly informace o nové generaci grafik od AMD, teď pro změnu o tom, co chystá Nvidia. Jak si asi pamatujete, doposud jsme operovali s tím, že příchod nové generace GeForce (pravděpodobně s označením RTX 5000) bude po trošku delší době než po tradičních dvou letech. Přímo oficiální dokument Nvidie totiž next-gen herní GPU ukazoval až na rok 2025. Ale vypadá to, že Nvidia vydání urychlí a bude přece jenom letos. Celý článok „Blackwell vyjde letos, GeForce RTX 5080 a RTX 5090 koncem roku?“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *