Kdy vyjde GeForce RTX 3080 Ti a GeForce RTX 3070 Ti s GDDR6X

Máme data, kdy vyjdou GeForce RTX 3080 Ti a také nový model RTX 3070 Ti s pamětí GDDR6X

Vydání GeForce RTX 3080 Ti už se opravdu blíží, Nvidia by ji mohla odhalit za 2 až 3 týdny a zahájit prodej už uprostřed příštího měsíce. Je tu ale i další novinka: zpátky na programu je GeForce RTX 3070 Ti. Tato karta má zřejmě bojovat proti Radeonu RX 6800 a novinka je, že bude vybavená pamětí GDDR6X, jako první karta s čipem GA104. I tato karta se už chystá na uvedení, mělo by být koncem května/mája.

De facto hned od odhalení prvních grafik Nvidia GeForce RTX 3000 se objevovaly zvěsti o dalších kartách, které by se mohly dostat do nabídky vedle oznámených karet, zejména to byly různé verze se zdvojnásobenou kapacitou paměti. Vypadá to, že tuto druhou vlnu grafik Ampere teď Nvidia opravdu konečně chystá na trh a půjde minimálně o dva nové modely.

Vedle GeForce RTX 3080 Ti, o které se drbe tak dlouho, že už s ní v podstatě počítáme na jisto, to bude také novinka – GeForce RTX 3070 Ti. Ta by se měla zařadit někam do prázdného prostoru mezi GeForce RTX 3070 a RTX 3080 a být tak konkurencí Radeonu RX 6800 od AMD.

GeForce RTX 3080 Ti

Podle webu VideoCardz, který o těchto dvou modelech nyní informuje, by se GeForce RTX 3080 Ti měla údajně začít prodávat v někdy v polovině (uprostřed) příštího měsíce, jak ukazuje ústřižek z dokumentu, který VideoCardz získal. Firma by údajně měla distribuovat vzorky začátkem dubna a formální oznámení a odhalení této grafiky bude někdy během první poloviny měsíce (mezi ním a vydáním/recenzemi bude asi jako obvykle týden až dva času).

Předchozí informace od leakera Kopite7kimi by měly pořád platit, ačkoliv se údajně změnilo interní označení GPU – už to nemá být GA102-250, ale GA102-225. Snížení čísla by normálně mohlo indikovat nějakou formu „osekání“ či zhoršení, ale nevíme, jakého. Podle VideoCardz karta má pořád plánovaných 10 240 shaderů (80 bloků SM, 80 RT jader, 320 tensor jader) a dokument přímo potvrzuje 12 GB GDDR6X (takže paměťová propustnost by mohla být až o 20 % lepší než u RTX 3080).

Frekvence uvedené zatím nejsou, ani TDP. Celá karta má interní označení PG132 SKU 18, měla by tedy být postavená na stejném PCB jako model RTX 3080. Provedení karet Founders Edition i nereferenčních karet by mohla být velmi podobná kartám RTX 3080.

Specifikace a data vydání GeForce RTX 3080 Ti a GeForce RTX 3070 Ti (Zdroj: VideoCardz)

GeForce RTX 3070 Ti

Druhý model už je trochu novinka, protože dřív se o něm mluvilo, ale od podzimu to vypadalo, že ho Nvidia nadále nechystala. Teď ale zase GeForce RTX 3070 Ti je na programu a vypadá to, že docela definitivně, protože stejný dokument uvádí, že ji Nvidia chce uvést na konci května (mája). Toto by jinak měly být data startu prodeje, ne jen papírového odhalení. Zdá se tedy, že teď by měla RTX 3070 Ti opravdu jít na trh a už si to asi Nvidia nerozmyslí.

Výrobci karet údajně dostali specifikace tohoto modelu, ale teoreticky se na nich asi i něco může změnit. Nyní se údajně pracuje s tím, že je použité GPU GA104-400 (karta celá je PG141 SKU 10), což je plná konfigurace tohoto čipu. Díky tomu RTX 3070 Ti bude poskytovat 6144 shaderů (48 bloků SM, takže i 48 RT jader).

Pořád 8 GB paměti, ale s lepší propustností

Co je jinak než v podzimních zvěstech, je paměť. Počítalo se s tím, že GeForce RTX 3070 Ti by mohla reagovat na větší kapacity pamětí u karet AMD a nést 16 GB GDDR6. Jenže to asi padá, když má RTX 3080 pořád jen 12GB kapacitu. Podle dokumentu ukázaného webem VideoCardz bude kapacita GeForce RTX 3070 Ti pořád jen 8 GB a zrovna tato část specifikací se asi už nezmění.

Ale podle tabulky bude použitá GDDR6X místo GDDR6, takže by tato karta mohla mít vyšší propustnost než RTX 3070. To by se mělo podepsat i na výkonu hlavně ve vyšších rozlišeních (RTX 3070 má jen 14GHz čipy s 448 GB/s). S GDDR6X by propustnost byla výrazně lepší (na 17 GHz 544 GB/s, na 19 GHz už 608 GB/s). Použití tohoto typu pamětí ale znamená také nutnost nového PCB, takže výrobci nebudou moci použít existující návrhy RTX 3070.

Nvidia GeForce RTX 3070 Founders Edition

Tato vyšší propustnost u obou modelů by asi mohla k těmto kartám přitahovat neblahou pozornost kryptotěžařů (pokud mezitím nedojde k prasknutí kryptoměnové bubliny). Obě tyto karty by měly být vybavené omezovačem výkonu těžby Etherea, ovšem vzhledem k jeho omezené účinnosti je otázka, jak moc bude platný. Ale aspoň by na těchto kartách neměl fungovat odemčený ovladač, který teď Nvidia nedopatřením vydala v distribučním kanálu Windows Insider.

Další informace (eventuálně snad už i TDP a frekvence) k těmto grafikám by se podle VideoCardz měly objevit brzy.

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nvidia zkusí znovu omezit těžbu, vydá refresh všech GeForce RTX

Omezení výkonu těžby kryptoměn, které Nvidia oznámila pro grafiku RTX 3060, bylo prakticky vzápětí prolomeno, netrvalo dlouho a kryptotěžaři si kolem něj našli cestičky. Nvidia se však nevzdává a údajně se pokusí ochranu zase obnovit. Plánuje kvůli tomu dokonce vydat nové revize všech grafik Ampere, dokonce i jen nedávno vydané RTX 3060. Tato GPU dostanou nové čipy GA106-302, GA104-302 a tak podobně. Celý článok „Nvidia zkusí znovu omezit těžbu, vydá refresh všech GeForce RTX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nvidia už neblokuje virtualizaci, GeForce umí GPU Passthrough

Nvidia odstranila jedno z dlouho trvajících omezení u hráčských grafik GeForce. Doteď na nich nefungoval GPU Passthrough, takže nebylo možné přiřadit GPU virtualizovaném operačnímu systému. Například, když jste na Linuxu chtěli hrát hry (nebo používat GPU akceleraci) ve Windows běžících ve VM. Nvidia teď ale tuto funkci v nových ovladačích zapnula a můžete ji použít se všemi levnými kartami. Celý článok „Nvidia už neblokuje virtualizaci, GeForce umí GPU Passthrough“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nvidia uvádí Resizable BAR na grafikách GeForce: BIOSy, ovladač

Nvidia konečně uvádí PCI Express Resizable BAR, jenž je alternativou Smart Access Memory u Radeonů a může až o několik procent zlepšit herní výkon všech GeForce RTX 3000. Byly vydány aktualizace BIOSu pro karty všech výrobců, nový ovladač, který ReBAR zprovozňuje. Nvidia ale také rozšířila seznam her, v kterých bude funkce zapnutá, už je jich 17. Máme odkazy na stažení i další informace. Celý článok „Nvidia uvádí Resizable BAR na grafikách GeForce: BIOSy, ovladač“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *