Intel už láká na své první herní samostatné grafiky Xe HPG

Marketing už připravuje vydání herních grafických karet Intel Xe

Letos má Intel vydat první výkonnější samostatné grafické karty pod svojí značkou. Jejich první generace Xe LP či také Xe DG měla nízký výkon a byla spíš na zkoušku, ale teď už Intel chystá druhou generaci pod označením Xe HPG – tato GPU by měla konkurovat minimálně některým Radeonům RX a GeForce RTX včetně podpory pro ray tracing. Intel teď vydal první video teaser těchto GPU s kryptickými odkazy, podle nichž se asi  brzo dozvíme víc.

První samostatná grafika Intelu (Iris Xe Max) na sebe nechala dost čekat, proti původním optimistickým spekulacím o CES 2020 nakonec vyšla až v pokročilém podzimu. Možná by to ale mohla vynahradit druhá generace, která také mimochodem má přinést mnohem vyšší výkony a také podporu pro ray tracing.

Intel už teď spustil první „teasery“ na internetu. To by mohlo signalizovat, že tato herní GPU – která snad opravdu předvedou, jaký je potenciál největšího výrobce čipů v grafické oblasti – už by brzo mohla být aspoň představena, když ne hned vyslána na takřka předsametově prázdné pulty obchodů.

Toto první „navnazení“ na herní grafiku z třetího tábora zatím neukázalo nic konkrétního, takže jde zatím jen o signál, že se pomalu spouští proces směřující k vydání. Intel zveřejnil na závěr streamu z GDC 2021 krátké video, které má naznačit, co od Intelu přijde „později v tomto roce“. V animaci je první generace architektury GPU Intel Gen12 alias Xe LP obrazně nabita energií (z laseru či něčeho podobného) a přetransformována v čip, na video označený Xe HPG – což je už dříve vyjevené jméno té výkonnější herní architektury.

Je celkem dobře možné, že toto animované video Intel vykreslil právě na vzorku nového GPU, což bude posléze ještě prozrazeno. Podobně například nechávalo AMD renderovat tyto video upoutávky ještě nevydané procesory, a někteří zaměstnanci, kteří se v něm starali o propagaci, do Intelu přešli.

O Xe HPG jsme zde nedávno měli zprávy: údajně by mohlo jít o GPU s až 512 EU, tedy 4096 shadery a 256bitovými pamětmi technologie GDDR6. Další konfigurace by mohly mít 3072 shaderů se 192bitovou sběrnicí, 2048 a 1536 shaderů v kombinaci se 128bitovou pamětí a nakonec by byly vydané také lowendové verze se 768 a 1024 shadery a 64bitovou sběrnicí. Tato GPU jinak prý mají být 6nm, vyráběná na procesu TSMC, nikoliv v továrnách Intelu.

Na videu Intelu jev jednu chvíli vidět hrana čipu rozdělená na pět řad a snad 18 sloupců (není to bohužel moc dobře vidět) bloků. Není jasné, zda tím třeba Intel už nějak naznačuje něco o konfiguraci GPU.

Avizo na další odhalení 26. března, soutěž?

Zmiňujeme to proto, že na videu jsou nějaké indicie pro ty, kdo si chtějí s marketingem trochu zahrát. V roku vizualizovaného čipu je vidět binární kód 00100011 10100000 11101101 11010000.

Teaser Intel Xe HPG (Zdroj: Intel)

To bylo záhy rozluštěno, jde o IP adresu 35.160.237.208, na níž Intel spustil web http://xehpg.intel.com. Na tomto webu Intel zve na „Scavenger Hunt“, což je označení pro hru, kdy dostanete seznam předmětů, které máte najít (a máte je najít). V tomto případě zřejmě na dotyčném webu budete moci zadat kódy a třeba něco vyhrát.

Intel Xe HPG Scavenger Hunt (Zdroj: Intel)

Tato hra zřejmě bude probíhat spolu s předváděčkou či odhalením grafik Intel Xe HPG dne 26. 3. v 17:00 hodin našeho času. Možná že Intel ukáže kódy někde v prezentaci nebo streamu, který bude vysílat.

Na videu lze také v jednu chvíli přečíst text 79.0731W a jinde zase 43.0823N. Jde patrně o GPS souřadnice, tato kombinace ukazuje do řeky uprostřed Niagarských vodopádů. Je možné, že toto odkazuje k nějakému kódovému označení, které pro projekt Intel interně používá, ale význam může být i nějaký jiný.

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Na mě ta jejich upoutávka působí dost zatuchle, stojí možná za (můj) psí štěk. Měli sdělit, kolik za to utratili, pak by možná někdo v těch extatických modlitbách za grafiky vytržením omdlel.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *