Nvidia zhorší hashrate GeForce RTX 3060, aby je neskoupili těžaři

Nvidia brání těžbě na GeForce, u RTX 3060 uměle zhorší výkon, když uživatel těží kryptoměny

Když teď chcete koupit grafickou kartu na hraní her, máte většinou smůlu, GPU zase skupují těžaři kryptoměn pro své účely. Nvidia se proti tomuto teď rozhodla zakročit. U nové karty GeForce RTX 3060 uměle sníží výkon, když bude detekováno těžení Etherea, což by mělo těžaře odradit. Nvidia ale současně horníkům teď nabízí speciální karty CMP a bránění v těžbě na RTX 3060 možná má i svoje obchodní cíle.

Nvidia teď oznámila, že až vyjde GeForce RTX 3060 (má to být 25. února), budou ovladače pro tuto kartu schválně upravené tak, aby byl výkon při těžbě kryptoměn výrazně zhoršený proti tomu, čeho by GPU normálně mělo dosáhnout. Ne úplně brutálně, hashrate má podle Nvidie být zredukovaná o 50 %.

Ovladač by měl detekovat, zda na GPU jede těžební algoritmus a pokud ano, seškrtí výkon. Není jasné, zda to bude prostřednictvím snížených frekvencí, nebo zda bude kompilátor ovladače schválně generovat neoptimální kód k vykonání na GPU (to by byla horší varianta, protože zůstane vysoká spotřeba).

Asi se to nemusí týkat všech možných kryptoměn, protože tisková zpráva mluví o tom, že ovladač bude detekovat algoritmus Ethereum. Teoreticky je možné, aby horníci přešli na nějaký jiný algoritmus; zatím není jasné, zda ovladač bude schopen odchytit takové pokusy, jak omezení obejít.

Zcela zamezit těžbě není úplně snadné, protože výpočetní funkce GPU používají i hry, nejdou tedy zablokovat. Takže asi vždy bude riziko, že kdo bude chtít těžit, může ovladače nějak nahackovat – třeba použitím knihoven ze starších ovladačů, ke toto omezení není (a RTX 3060 sice není podporováno, ale další GPU Ampere už ano).

Pro už vydané karty RTX 3000 je pozdě

Proč Nvidia omezí výkon těžby jen u GeForce RTX 3060 a ne u ostatních karet? Asi by to už bylo zbytečné, protože u těch horníci mohou jednoduše přejít na starší ovladač, který nelze „odvydat“, a vesele těžit dál.

Ale u nově vydaných GPU, pro která dosud ovladače nebyly vydané, toto Nvidia provést může. Jen musíme doufat, že na internet nějak neprosákne nějaká starší interní či upravená verze, kde bude výkon nezkriplený, protože pak tato ochrana bude rázem neefektivní…

Horníky chce firma směrovat ke speciálním kartám: Nvidia CMP

Nvidia se ale nebude od trhu těžařů, který je jistě také vítaným zdrojem příjmů, úplně odstřihávat. Zatímco u GeForce RTX 3060 by je měl odrazovat upravený ovladač, Nvidia chce jejich poptávku odvést jiným směrem a podobně jako při předchozí těžební bublině v roce 2017 pro horníky bude nabízet specializovaná GPU.

Ta nyní oznámila pod označením Nvidia CMP (Crypto Mining Processor). Tyto karty nebudou mít obrazové výstupy a možná u nich budou i deaktivované některé bloky používané pro 3D grafiku, takže by fungovaly jen pro výpočetní použití. U minulých těžebních speciálů také nešlo instalovat ovladač pro herní karty GeForce (i když se to částečně dalo obcházet).

U těchto karet bude výkon těžebních algoritmů nesnížený a zřejmě budou používat stejná GPU jako herní grafiky. Teoreticky v některých případech může jít i o čipy, které by kvůli chybě v ROP, TMU, tensor nebo RT jádrech nešlo v kartách GeForce využít. Ale je pravděpodobné, že čistě zmetky asi pro uspokojení poptávky nebudou stačit, takže do těchto karet CMP pořád asi mohou odtékat GPU, která by mohla jít do karet GeForce. I když… podle specifikací by až na model CMP 90HX zřejmě do těchto grafik Nvidia mohla montovat 12nm GPU Turing (první tři karty v tabulce, kterou můžete vidět níže, vypadají svými parametry jako něco podobného GeForce GTX 1660/1660 Super, RTX 2070 a snad RTX 2080 Ti).

Specifikace GPU pro těžbu kryptoměn Nvidia CMP

Ale i pokud jde o recyklaci čipů Turing, pořád budou tyto karty CMP užírat z nedostatkových součástek jako jsou regulátory napětí a paměti GDDR6/GDDR6X, takže nepřímo pořád asi budou přispívat k nedostatku herních grafik).

Speciální karta Nvidia P106 (odvozená od GeForce GTX 1060) určená jen pro těžbu kryptoměn z roku 2017 (Zdroj: Expreview)

Pro Nvidii mají tyto karty jednu velkou výhodu v případě, že se kryptoměny podobně jako v roce 2018 ukáží být bublinou, jejich cena spadne a těžení se přestane vyplácet. Tehdy zůstalo na skladech množství grafických karet, které pak trvalo dlouho prodat a současně se prodej nových grafik zhoršil proto, že mnoho karet předtím používaných na těžení se prodávalo po bazarech hráčům. U těžních speciálů CMP nebude možné vysloužilý „těžní stroj“ takto přeprodat a bude z něj nepotřebný odpad, takže nezhorší prodej nových grafik.

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nvidia omezí výkon těžby kryptoměn i u nové GeForce RTX 3080 Ti

Hráči všude po světě mají viditelně plné zuby toho, že nové grafiky se okamžitě ztratí z obchodů a sehnat se nedají ani staré, protože těžaři doufající ve výdělek z těžby kryptoměn všechno skupují. Nedá se proti tomu dělat mnoho, ale Nvidia teď aspoň u nových GPU uměle snižuje rychlost, když je detekována těžba. Tuto novinku z GeForce RTX 3060 má údajně obsahovat i připravovaná RTX 3080 Ti a snad ji díky tomu bude snazší sehnat. Celý článok „Nvidia omezí výkon těžby kryptoměn i u nové GeForce RTX 3080 Ti“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nvidia chystá i 6GB verzi GeForce RTX 3060 s nižší cenou

Otázka kapacity paměti u grafik Ampere je zpátky. Už je jasné, že GeForce RTX 3060 dostane štědrých 12 GB paměti, ale Nvidia zdá se nepohřbila plány na model s 6GB pamětí. Opět se objevily stopy, že je v přípravě GeForce RTX 3060 6GB, která by mohla mít nižší cenu, ale také výkon. Nvidia by u této karty možná mohla jako před pěti lety u GTX 1060 také snížit počet výpočetních jednotek. Celý článok „Nvidia chystá i 6GB verzi GeForce RTX 3060 s nižší cenou“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nvidia DLSS a Reflex dostupné jako plugin pro Unreal Engine 4

Nvidia má teď se svými grafikami GeForce RTX významnou výhodu před konkurenčními Radeony v podobě AI upscalingu DLSS. Díky vykreslování na nižším rozlišení dokáže výrazně zvýšit FPS za cenu ideálně jen mírně zhoršené kvality obrazu. Jenže DLSS není zdaleka podporováno ve všech hrách. Ale penetrace by se mohla o dost zlepšit, protože do her s Unreal Enginem teď bude možné ho přidat jednoduše pomocí pluginu. Celý článok „Nvidia DLSS a Reflex dostupné jako plugin pro Unreal Engine 4“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Chápu, že takovými kroky dost možná chtějí předcházet žalovatelným zkreslením prodejních čísel. Zároveň to celé ale lze shledat za až podezřele příhodné. Jestliže firmware špatně rozliší jiný případ obecného použití jako pokus o těžbu, čeká mě vypoklonkování s odkazem na profi karty?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *