Nvidia zhorší hashrate GeForce RTX 3060, aby je neskoupili těžaři

Nvidia brání těžbě na GeForce, u RTX 3060 uměle zhorší výkon, když uživatel těží kryptoměny

Když teď chcete koupit grafickou kartu na hraní her, máte většinou smůlu, GPU zase skupují těžaři kryptoměn pro své účely. Nvidia se proti tomuto teď rozhodla zakročit. U nové karty GeForce RTX 3060 uměle sníží výkon, když bude detekováno těžení Etherea, což by mělo těžaře odradit. Nvidia ale současně horníkům teď nabízí speciální karty CMP a bránění v těžbě na RTX 3060 možná má i svoje obchodní cíle.

Nvidia teď oznámila, že až vyjde GeForce RTX 3060 (má to být 25. února), budou ovladače pro tuto kartu schválně upravené tak, aby byl výkon při těžbě kryptoměn výrazně zhoršený proti tomu, čeho by GPU normálně mělo dosáhnout. Ne úplně brutálně, hashrate má podle Nvidie být zredukovaná o 50 %.

Ovladač by měl detekovat, zda na GPU jede těžební algoritmus a pokud ano, seškrtí výkon. Není jasné, zda to bude prostřednictvím snížených frekvencí, nebo zda bude kompilátor ovladače schválně generovat neoptimální kód k vykonání na GPU (to by byla horší varianta, protože zůstane vysoká spotřeba).

Asi se to nemusí týkat všech možných kryptoměn, protože tisková zpráva mluví o tom, že ovladač bude detekovat algoritmus Ethereum. Teoreticky je možné, aby horníci přešli na nějaký jiný algoritmus; zatím není jasné, zda ovladač bude schopen odchytit takové pokusy, jak omezení obejít.

Zcela zamezit těžbě není úplně snadné, protože výpočetní funkce GPU používají i hry, nejdou tedy zablokovat. Takže asi vždy bude riziko, že kdo bude chtít těžit, může ovladače nějak nahackovat – třeba použitím knihoven ze starších ovladačů, ke toto omezení není (a RTX 3060 sice není podporováno, ale další GPU Ampere už ano).

Pro už vydané karty RTX 3000 je pozdě

Proč Nvidia omezí výkon těžby jen u GeForce RTX 3060 a ne u ostatních karet? Asi by to už bylo zbytečné, protože u těch horníci mohou jednoduše přejít na starší ovladač, který nelze „odvydat“, a vesele těžit dál.

Ale u nově vydaných GPU, pro která dosud ovladače nebyly vydané, toto Nvidia provést může. Jen musíme doufat, že na internet nějak neprosákne nějaká starší interní či upravená verze, kde bude výkon nezkriplený, protože pak tato ochrana bude rázem neefektivní…

Horníky chce firma směrovat ke speciálním kartám: Nvidia CMP

Nvidia se ale nebude od trhu těžařů, který je jistě také vítaným zdrojem příjmů, úplně odstřihávat. Zatímco u GeForce RTX 3060 by je měl odrazovat upravený ovladač, Nvidia chce jejich poptávku odvést jiným směrem a podobně jako při předchozí těžební bublině v roce 2017 pro horníky bude nabízet specializovaná GPU.

Ta nyní oznámila pod označením Nvidia CMP (Crypto Mining Processor). Tyto karty nebudou mít obrazové výstupy a možná u nich budou i deaktivované některé bloky používané pro 3D grafiku, takže by fungovaly jen pro výpočetní použití. U minulých těžebních speciálů také nešlo instalovat ovladač pro herní karty GeForce (i když se to částečně dalo obcházet).

U těchto karet bude výkon těžebních algoritmů nesnížený a zřejmě budou používat stejná GPU jako herní grafiky. Teoreticky v některých případech může jít i o čipy, které by kvůli chybě v ROP, TMU, tensor nebo RT jádrech nešlo v kartách GeForce využít. Ale je pravděpodobné, že čistě zmetky asi pro uspokojení poptávky nebudou stačit, takže do těchto karet CMP pořád asi mohou odtékat GPU, která by mohla jít do karet GeForce. I když… podle specifikací by až na model CMP 90HX zřejmě do těchto grafik Nvidia mohla montovat 12nm GPU Turing (první tři karty v tabulce, kterou můžete vidět níže, vypadají svými parametry jako něco podobného GeForce GTX 1660/1660 Super, RTX 2070 a snad RTX 2080 Ti).

Specifikace GPU pro těžbu kryptoměn Nvidia CMP

Ale i pokud jde o recyklaci čipů Turing, pořád budou tyto karty CMP užírat z nedostatkových součástek jako jsou regulátory napětí a paměti GDDR6/GDDR6X, takže nepřímo pořád asi budou přispívat k nedostatku herních grafik).

Speciální karta Nvidia P106 (odvozená od GeForce GTX 1060) určená jen pro těžbu kryptoměn z roku 2017 (Zdroj: Expreview)

Pro Nvidii mají tyto karty jednu velkou výhodu v případě, že se kryptoměny podobně jako v roce 2018 ukáží být bublinou, jejich cena spadne a těžení se přestane vyplácet. Tehdy zůstalo na skladech množství grafických karet, které pak trvalo dlouho prodat a současně se prodej nových grafik zhoršil proto, že mnoho karet předtím používaných na těžení se prodávalo po bazarech hráčům. U těžních speciálů CMP nebude možné vysloužilý „těžní stroj“ takto přeprodat a bude z něj nepotřebný odpad, takže nezhorší prodej nových grafik.

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

GPU Ampere i pro levné notebooky: GeForce RTX 3050 a 3050 Ti

Herní grafiky GeForce RTX 3000 s architekturou Ampere a podporou ray tracingu a DLSS se teď dostanou už i do docela dostupných notebooků. Nové základní modely GeForce RTX 3050 a GeForce RTX 3050 Ti s čipem GA107, které teď Nvidia oficiálně uvádí na trh, se budou prodávat v laptopech začínajících už od 899 € či 24 999 Kč. První takové by se měly objevit během nadcházejícího léta. Celý článok „GPU Ampere i pro levné notebooky: GeForce RTX 3050 a 3050 Ti“ »

 •  
 •  
 •  

RTX 3080 Ti odložená na začátek června, RTX 3070 Ti hned po ní

Moment, kdy Nvidia vydá nové karty GeForce RTX 3080 Ti a GeForce RTX 3070 Ti, už se blíží. Karty jsou už u prodejců, ale vydání bylo ještě nakonec o jeden až dva týdny odloženo. Výkonnější model, který je zdá se odpovědí Nvidie na Radeon RX 6900 XT, bude formálně odhalený na konci tohoto měsíce a v prodeji by mohl možná být už v první týden června. Další novinka, GeForce RTX 3070 Ti, nakonec má následovat hned za týden po něm. Celý článok „RTX 3080 Ti odložená na začátek června, RTX 3070 Ti hned po ní“ »

 •  
 •  
 •  

Nové revize GeForce RTX 3000 s omezením těžby vyjdou v červnu

Už chvíli víme, že Nvidia chystá nový pokus o omezení těžby kryptoměn na grafikách GeForce, což by od nich mělo odradit těžaře a zlepšit jejich dostupnost v obchodech. Revize „Lite Hash Rate“, které nebudou povolovat použití staršího neomezeného ovladače, půjdou do všech modelů od RTX 3060 po RTX 3090 a údajně by se v obchodech měly objevit už za nějaké dva měsíce. Měly by úplně nahradit starší verze, ale nebudou nijak zvláštně označené. Celý článok „Nové revize GeForce RTX 3000 s omezením těžby vyjdou v červnu“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Chápu, že takovými kroky dost možná chtějí předcházet žalovatelným zkreslením prodejních čísel. Zároveň to celé ale lze shledat za až podezřele příhodné. Jestliže firmware špatně rozliší jiný případ obecného použití jako pokus o těžbu, čeká mě vypoklonkování s odkazem na profi karty?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *