Nové dosky MSI Unify so Z590 plávajú proti prúdu, bez RGB LED

Pozor, zhasíname! (svetlá na doskách MSI Unify s Intel Z590)

Mesiac pred vydaním dektopových procesorov Intel Rockat Lake-S sa už teraz objavujú základné dosky pre ne určené. Tie všeobecne ponúkajú lepšiu konektivitu, ale aj v iných aspektoch sa výrobcovia predháňajú v tom, aby si priklonili vašu priazeň na svoju stranu. A MSI trebárs i tak, že v rámci high-endovej série Unify celkom odvážne z návrhu vypúšťa akékoľvek osvetlenie.

Všetkým novým doskám s čipsetom Intel Z590 pozornosť venovať nebudeme, ale MEG Unify si ju zaslúžia. Pre MSI ide o pomerne novú sériu, ktorá si odbila premiéru s čipsetom AMD X570. Potom sa na nich objavil aj Intel Z490 a teraz naprieč dvoma formátmi (ATX + Mini-ITX) sa bude osadzovať aj Intel Z590. MSI ich spolu s ostatnými doskami Z590 predstavilo na tradičnom štvrtkovom streame.

Charakteristické sú tieto dosky tým, že nemajú žiadnu formu osvetlenia RGB LED. Sú celočierne a skrátka na nich nič nesvieti. Podobný návrh nenájdete, pokiaľ je teda reč o štandardných doskách do výkonných herných alebo pracovných počítačov. Konektory ARGB LED však pre každý prípad majú. Koncepčne nejde úplne tak o novinku, pretože v rovnakom duchu sa ponášali už aj staršie generácie, ale ďalším zopakovaním MSI ukázalo, že to s týmito doskami myslí vážne a zrejme je i po nich dopyt, čo je jedine dobre.

Unify s čipsetmi Z590 budú dostupné v menšom Mini-ITX (MEG Z590I) a väčšom formáte ATX (MEG Z590). Atraktívna je tu i cena. Isteže, dosky sú to pomerne drahé, keďže majú high-endovú výbavu. Každopádne variant ATX má rovnako robustnú 16-fázovú napájaciu kaskádu s 90 A MOSFETmi, ako má aj o sto dolárov drahšia Z590 Ace. VRM menšej Z590I je polovičné, čo je medzi doskami formátu Mini-ITX stále vysoký nadštandard, ktorý spoľahlivo uživí aj procesory radu Core i9.

   

Oproti predošlej generácii (Z490 Unify) je rozšírená najmä konektivita USB o 20-gigabitové porty a v kombinácii s procesormi Rocket Lake-S je k dispozícii aj dvojnásobná šírka liniek DMI 3.0 (×8). To majú Z590 exkluzívne, zatiaľ čo vylepšená natívna podpora (až troch USB 3.2 gen. 2×2) sa týka aj čipovej súpravy Intel B560.

Pre nové základné dosky MSI MEG Unify sú verejné už i odporúčané ceny. Tie MSI za variant ATX (MEG Z590 Unify) stanovilo na 379 eur a v prípade MEG Z590I Unify (formát Mini-ITX) je to 319 eur. Na úplnosť treba dodať, že bude existovať aj tretia Z590 Unify, s X na konci (Unify-X). Táto doska bude tiež formátu ATX, ale vo výbave budú už iba dva sloty DIMM. To pre dosahovanie lepších výsledkov pri výraznejšom pretaktovaní pamätí.

Za zmienku stojí aj 40 Gb Thunderbolt 4 (USB-C) a vyvedenie dvoch portov Mini DisplayPort na zadný panel. A je tu už aj HDMI 2.0, ktoré nové iGPU v Rockat Lake-S konečne podporujú. Vďaka nemu pre 4K@60 Hz už nebudete odkázaný na DP, ale takýto obraz pôjde aj cez HDMI. To sa týka minimálne menšej Z590I Unify, ktorá má už na webe MSI vlastnú produktovú stránku s kompletnými špecifikáciami. Na doplnenie Z590 Unify a Z590 Unify-X si budete musieť ešte chvíľu počkať.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

MSI RTX 3070 Gaming X Trio: 250 W mimoriadne potichu

Dostupnosť výkonnejších grafických kariet pre bežných spotrebiteľov je síce mizerná, ale pokiaľ sa vám k nejakej predsa len pošťastí dostať, bude najskôr vybavená GPU GA104-300-A1, ktoré je na GeForce RTX 3070. Týchto kariet je najviac a jednou z najatraktívnejších je MSI Gaming X Trio s chladičom Tri Frozr 2. Ten je poriadne naddimenzovaný a i vďaka nemu táto grafika výrazne presahuje referenčný boost. A to pekne v tichosti. Celý článok „MSI RTX 3070 Gaming X Trio: 250 W mimoriadne potichu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

PCI Express 4.0 s procesory Rocket Lake pojede i na H510 deskách

Díky informacím od MSI jsme se dozvěděli, v čem se od sebe budou lišit čipsety B560, H510 a Z590 určené pro procesory Intel Rocket Lake. Jak už víme, B560 bude nově dovolovat taktování DDR4, ale zajímavý bude i lowendový čipset H510. U tohoto totiž bude fungovat PCIe 4.0 pro připojení grafiky, což AMD dovoluje až s deskami B550. Také už víme, jak to bude s rychlejším propojením DMI ×8 mezi CPU a čipsetem. Celý článok „PCI Express 4.0 s procesory Rocket Lake pojede i na H510 deskách“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Tohle jsou nové notebooky MSI s řadou GeForce RTX 30

Zrozena v tajemné babylonské mytologii se Tiamat, matka všech bohů, velkolepě představila na virtuální akci MSIology. K 35.výročí založení se společnost MSI může pochlubit uvedením exkluzivního herního notebooku GE76 Raider Dragon Edition Tiamat a dalších zbrusu nových notebooků. MSI tak opět jako první uvedla kompletní řadu produktů postavených na nejnovějších grafických kartách Nvidia GeForce RTX série 30. Celý článok „Tohle jsou nové notebooky MSI s řadou GeForce RTX 30“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *