Nové dosky MSI Unify so Z590 plávajú proti prúdu, bez RGB LED

Pozor, zhasíname! (svetlá na doskách MSI Unify s Intel Z590)

Mesiac pred vydaním dektopových procesorov Intel Rocket Lake-S sa už teraz objavujú základné dosky pre ne určené. Tie všeobecne ponúkajú lepšiu konektivitu, ale aj v iných aspektoch sa výrobcovia predháňajú v tom, aby si priklonili vašu priazeň na svoju stranu. A MSI trebárs i tak, že v rámci high-endovej série Unify celkom odvážne z návrhu vypúšťa akékoľvek osvetlenie.

Všetkým novým doskám s čipsetom Intel Z590 pozornosť venovať nebudeme, ale MEG Unify si ju zaslúžia. Pre MSI ide o pomerne novú sériu, ktorá si odbila premiéru s čipsetom AMD X570. Potom sa na nich objavil aj Intel Z490 a teraz naprieč dvoma formátmi (ATX + Mini-ITX) sa bude osadzovať aj Intel Z590. MSI ich spolu s ostatnými doskami Z590 predstavilo na tradičnom štvrtkovom streame.

Charakteristické sú tieto dosky tým, že nemajú žiadnu formu osvetlenia RGB LED. Sú celočierne a skrátka na nich nič nesvieti. Podobný návrh nenájdete, pokiaľ je teda reč o štandardných doskách do výkonných herných alebo pracovných počítačov. Konektory ARGB LED však pre každý prípad majú. Koncepčne nejde úplne tak o novinku, pretože v rovnakom duchu sa ponášali už aj staršie generácie, ale ďalším zopakovaním MSI ukázalo, že to s týmito doskami myslí vážne a zrejme je i po nich dopyt, čo je jedine dobre.

Unify s čipsetmi Z590 budú dostupné v menšom Mini-ITX (MEG Z590I) a väčšom formáte ATX (MEG Z590). Atraktívna je tu i cena. Isteže, dosky sú to pomerne drahé, keďže majú high-endovú výbavu. Každopádne variant ATX má rovnako robustnú 16-fázovú napájaciu kaskádu s 90 A MOSFETmi, ako má aj o sto dolárov drahšia Z590 Ace. VRM menšej Z590I je polovičné, čo je medzi doskami formátu Mini-ITX stále vysoký nadštandard, ktorý spoľahlivo uživí aj procesory radu Core i9.

   

Oproti predošlej generácii (Z490 Unify) je rozšírená najmä konektivita USB o 20-gigabitové porty a v kombinácii s procesormi Rocket Lake-S je k dispozícii aj dvojnásobná šírka liniek DMI 3.0 (×8). To majú Z590 exkluzívne, zatiaľ čo vylepšená natívna podpora (až troch USB 3.2 gen. 2×2) sa týka aj čipovej súpravy Intel B560.

Pre nové základné dosky MSI MEG Unify sú verejné už i odporúčané ceny. Tie MSI za variant ATX (MEG Z590 Unify) stanovilo na 379 eur a v prípade MEG Z590I Unify (formát Mini-ITX) je to 319 eur. Na úplnosť treba dodať, že bude existovať aj tretia Z590 Unify, s X na konci (Unify-X). Táto doska bude tiež formátu ATX, ale vo výbave budú už iba dva sloty DIMM. To pre dosahovanie lepších výsledkov pri výraznejšom pretaktovaní pamätí.

Za zmienku stojí aj 40 Gb Thunderbolt 4 (USB-C) a vyvedenie dvoch portov Mini DisplayPort na zadný panel. A je tu už aj HDMI 2.0, ktoré nové iGPU v Rocket Lake-S konečne podporujú. Vďaka nemu pre 4K@60 Hz už nebudete odkázaný na DP, ale takýto obraz pôjde aj cez HDMI. To sa týka minimálne menšej Z590I Unify, ktorá má už na webe MSI vlastnú produktovú stránku s kompletnými špecifikáciami. Na doplnenie Z590 Unify a Z590 Unify-X si budete musieť ešte chvíľu počkať.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

  •  
  •  
  •  

MSI oficiálne o chybách RTX 4070 Ti Super 16G Ventus 3X

Firma MSI zverejnila stanovisko, v ktorom stojí, že grafické karty RTX 4070 Ti Ventus 3X vyšli naozaj s nedoladeným BIOSom, ktorý spôsobuje, že nie je dosahovaný maximálny výkon tejto grafickej karty. Ponúka sa tu už však záplata, ktorá by mohla všetko vyriešiť. Aj keď… poďme sa k tejto téme trochu vrátiť a pokúsiť sa prebrať možné technické príčiny, ktoré spôsobujú výraznú fluktuáciu vo výkone najlacnejšej trojventilátorovej MSI RTX 4070 Ti Super. Celý článok „MSI oficiálne o chybách RTX 4070 Ti Super 16G Ventus 3X“ »

  •  
  •  
  •  

MSI RTX 4070 Ti Super 16G Ventus 3X: Veľký chladič bez prirážky

Najväčšie hardvérové zmeny oproti neSuper kartám sa týkajú modelov GeForce RTX 4070 Ti Super. Iné (v porovnaní s RTX 4070 Ti) je GPU, veľkosť pamäte GDDR6X či šírka pamäťovej zbernice. RTX 4070 Ti Super máme na rozbor v jednom z najlacnejších nereferenčných vyhotovení, Ventus 3X a bude to aj o „opravách renomé“. To si MSI v tom rade grafických kariet v minulosti pošramotilo, teraz už ide ale o technicky veľmi atraktívne riešenie. Celý článok „MSI RTX 4070 Ti Super 16G Ventus 3X: Veľký chladič bez prirážky“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *